روسیه؛ سرویس‌های جاسوسی انگلیس برای کی‌یف مزدور استخدام می‌کنند

وزارت امورخارجه روسیه، سرویس‌های جاسوسی انگلیس را مسئول اصلی استخدام مزدورهای خارجی برای جنگ در اوکراین مقابل این کشور دانست. به گزارش روز سه‌شنبه ایرنا به نقل از اسپوتنیک، وزارت امورخارجه روسیه اعلام کرده است که سرویس‌های جاسوسی انگلیس پشت صحنه بکارگیری مزدوران در جنگ اوکراین با روسیه قرار دارند. پیش از این، وزارت دفاع ... روسیه؛ سرویس‌های جاسوسی انگلیس برای کی‌یف مزدور استخدام می‌کنند

ادامه

انگلستان, اوکراین, جهان, خاورمیانه, خبر, روسیه, شرق اروپا, شمال افریقا

واشنگتن پست: آمریکا در سودان شکست خورده است

روزنامه «واشنگتن پست» در گزارشی ضمن اشاره به عدم توانایی آمریکا در تخلیه اتباعش از سودان، نوشت سیاست‌های واشنگتن در این کشور آفریقایی با شکست روبه‌رو شده است. به گزارش خبرگزاری فارس، «جاش روگین»، ستون‌نویس روزنامه آمریکایی «واشنگتن پست»، در گزارشی با عنوان «تخلیه ناموفق شهروندان، نشانی از شکست ایالات متحده در سودان» نوشت که ... واشنگتن پست: آمریکا در سودان شکست خورده است

ادامه

آمریکا, تحلیل, خاورمیانه, خبر, سودان, شمال افریقا, شمال شرق آفریقا

کاخ‌ سفید: دومین آمریکایی در سودان کشته شد

رسانه‌ها به‌نقل از کاخ سفید از کشته شدن دومین آمریکایی در سودان خبر می‌دهند. به گزارش مهر به نقل از شبکه تلویزیونی الجزیره، کاخ سفید امروز چهارشنبه از کشته شدن دومین آمریکایی در جریان درگیری‌ های سودان میان ارتش و نیروهای پشتیبانی سریع خبر داد. بر اساس اعلام این رسانه، تا کنون اطلاعات بیشتری در ... کاخ‌ سفید: دومین آمریکایی در سودان کشته شد

ادامه

آفریقا, آمریکا, آمریکای شمالی, جهان, خبر, سودان, شمال افریقا

بیانیهٔ کمیتهٔ مرکزی حزب کمونیست سودان: خطاب به مردم سودان!

درگیری مسلحانهٔ شدید و خشونت‌آمیز نظامی بین فرماندهان ارشد کمیتهٔ امنیتی“رژیم نظامی حاکم” و نیروهای وابسته به آن مردم ما را با خطر دم‌افزونی روبرو ساخته و در معرض فزون‌خواهی نیروهای ضد انقلاب و خون‌ریزی‌ای هرچه بیشتر قرار می‌دهد. این درگیری نتیجهٔ انحراف نیروهای نظامی و غیرنظامی متحد “رژیم نظامی حاکم” است که از ابتدای ... بیانیهٔ کمیتهٔ مرکزی حزب کمونیست سودان: خطاب به مردم سودان!

ادامه

امنیتی, بیانیه, جهان, سودان, شمال افریقا, صلح, عدالت اجتماعی, کمونیسم, همبستگی

بدنبال حمله به کاروان سفارت آمریکا، دیپلمات‌های این کشور از سودان گریختند

علی‌رغم ادعای کاخ سفید مبنی برعدم خروج دیپلمات‌های خود از خارطوم با توجه به ادامه درگیری‌ها در سودان دیپلمات‌های آمریکایی این کشور را ترک و سفارت آمریکا پرسنل خود را از خارطوم خارج کرد. به گزارش روز یکشنبه ایرنا، شبکه خبری سی ان ان با انتشار این خبر افزود: دیپلمات های آمریکایی از سودان خارج ... بدنبال حمله به کاروان سفارت آمریکا، دیپلمات‌های این کشور از سودان گریختند

ادامه

آمریکا, جهان, خبر, سودان, شمال افریقا

تظاهرات حامیان رئیس‌جمهور تونس؛ “نه به بازگشت به عقب… نه به مداخله کشورهای خارجی”

صدها تن از طرفداران رئیس جمهوری تونس خواستار تحقق اهداف “مسیر ۲۵ ژوئیه” و همچنین بازخواست مفسدین شدند. همزمان رئیس جمهور سابق تونس از شهروندان این کشور خواست تا برای برکناری سریع قیس سعید، رئیس جمهور کنونی و پایان دادن به مسیر ۲۵ ژوئیه تظاهراتی برگزار کنند.

 

به گزارش ایسنا، به نقل از العربی الجدید، صدها تن از طرفداران قیس سعید، رئیس جمهور تونس بنا به درخواست “جنبش ۲۵ ژوئیه” به خیایان “الحبیب بورقیبه” در مرکز پایتخت این کشور آمدند.

 

شرکت کنندگان در این تظاهرات پلاکاردهایی را در دست داشتند که بر روی آنها نوشته شده بود “نه به بازگشت به عقب.. مجازات مجازات، نه به صلح، نه به مذاکره”، ” تونس کشور دارای حاکمیت است.. نه به مداخله کشورهای خارجی”

 

در همین راستا، لیلی حداد، یکی از نمایندگان جنبش مردمی خاطرنشان کرد، حضور امروز آن‌ها با هدف کمک به شهروندان ساده‌ای است که از نقاط مختلف کشور آمده‌اند تا نظر خود را اعلام کنند.

 

وی در ادامه افزود، آن‌ها به خاطر اصلاح مسیر ۲۵ ژوئیه مبارزه خواهند کرد و از گروه‌های مردمی و زنده می‌خواهند که از مسیر ۲۵ ژوئیه حمایت کنند.

 

لیلی حداد همچنین تصریح کرد، آزادگانی وجود دارند که رویکرد جدیدی برای تونس و قانون اساسی دارند و از پارلمانی که شامل انحصارطلبان، مفسدین و سیاستمداران فرصت‌طلب است، دور هستند.

 

در همین رابطه، فاطمه المسدی، نماینده سابق تاکید کرد، این تجمع با هدف تاکید مجدد بر درخواست‌های ۲۵ ژوئیه برای بازخواست است.

 

در همین راستا، توفیق شرف الدین، وزیر کشور تونس اقدام به گشت‌زنی در خیابان بورقیبه کرد و گفت: کمپین‌های بدنامی که وزارت کشور را هدف قرار می‌دهند فعالیت ما را دچار سردرگمی و تشویش نخواهد کرد. ما به تمامی مسئولان امنیتی اعتماد داریم.

 

شرف الدین همچنین ادامه داد، اعتماد کاملی میان رئیس جمهور، وزارت کشور و فرماندهان امنیتی و نظامی وجود دارد و بین فرماندهان امنیتی و نظامی ارتباطی وجود دارد و یگان‌های نظامی برای برقراری امنیت و آرامش بین شهروندان تونسی تلاش می‌کنند.

 

در ۲۵ ژوئیه، رئیس جمهور تونس برکناری دولت به ریاست هشام المشیشی را اعلام کرد و پس از آن تصمیمی مبنی بر انحلال شورای عالی قضایی و تعیین اکثر مناصب قضایی در این کشور صادر کرد.

 

وی همچنین گفت، تحقیقات در خصوص پرونده‌ مربوط به آتش‌سوزی که تونس از آن مطلع شده، در حال پیشرفت است و همه چیز طبق قانون پیش خواهد رفت و به رغم تلاش‌های برخی مزدوران که به منفعت تونس اهتمامی نمی‌ورزند و تمایل دارند واقعیت دیگری بسازند، امنیت برقرار است.

 

پیشتر رئیس جمهوری تونس پس از وقوع آتش‌سوزی گسترده در این کشور به اقدامات خرابکارانه و عامدانه اشاره کرد و نسبت به سیاست زمین‌های سوخته هشدار داد.

 

وی در ادامه افزود، آنچه که این روزها رخ داده، تلاشی ناامیدانه برای سوزاندن کشور است که این تلاش‌ها با شکست مواجه خواهد شد و این آتش‌سوزی‌ها تصادفی نیست.

 

از سوی دیگر، منصف المرزوقی، رئیس جمهور سابق تونس از شهروندان این کشور خواست تا دو ماه دیگر برای برکناری سریع قیس سعید و پایان دادن به مسیر ۲۵ ژوئیه تظاهراتی برگزار کنند.

روسیه: دادگاه کیفری بین‌المللی به جنایات جنگی “ناتو” در لیبی رسیدگی کند

نماینده دائم روسیه در سازمان ملل خوستار مداخله نکردن دیگر کشورها در انتخابات لیبی شد.

ادامه

امریکا, امریکای شمالی, تحلیل, جهان, حقوق بشر, دیوان بین‌‌المللی لاهه, روسیه, سازمان ملل, شمال افریقا, لیبی, ناتو

الجزایر: هرگونه تغییر در مقصد گاز صادراتی به اسپانیا منجر به فسخ قرارداد می‌شود

تلویزیون الجزایر اعلام کرد که هرگونه تغییر مقصد گاز صادراتی الجزایر به اسپانیا ممکن است منجر به فسخ قرارداد شود.

ادامه

اروپا, اسپانیا, افریقا, الجزایر, امریکا, اوکراین, بلغارستان, جهان, چین, روسیه, شمال افریقا, گزارش, لهستان, مراکش