سفیر سابق آمریکا: دیپلمات‌های ما دروغ گفتند؛ اوکراین هرگز قرار نبود عضو ناتو شود

سفیر سابق آمریکا در روسیه در گفت‌وگو با استاد دانشگاه هاروارد اقرار کرد که دیپلمات‌های این کشور در خصوص عضویت اوکراین در ناتو دروغ گفته‌اند.

ادامه

امریکا, امریکای شمالی, اوکراین, ترکیه, جنگ سرد, جهان, حقوق بشر, خاورمیانه, خبر, روسیه, سوئد, شرق اروپا, شمال اروپا, فنلاند, ناتو

وقوع درگیری مسلحانه در پایتخت لیبی همزمان با ورود نخست وزیر منتخب پارلمان

خبرگزاری تاس از وقوع درگیری مسلحانه میان گروه های حامی «عبدالحمید الدببیه» دولت وحدت ملی و وفاداران به «فتحی باشاغا» دولت منصوب از سوی مجلس لیبی، در طرابلس پایتخت این کشور خبر داد.

ادامه

جهان, خبر, شمال اروپا, لیبی

افشای نقش آمریکا و انگلیس در شکست انتخابات لیبی

وکیل سیف الاسلام قذافی فاش کرد که سفیر آمریکا و سفیر انگلیس با دخالت‌های خود باعث تعویق انتخابات ریاست جمهوری لیبی و شکست فرآیندهای انتخاباتی در این کشور شده‌اند.

ادامه

امریکا, امریکای شمالی, انگلستان, جهان, خبر, شمال افریقا, غرب اروپا, لیبی

تظاهرات حامیان رئیس‌جمهور تونس؛ “نه به بازگشت به عقب… نه به مداخله کشورهای خارجی”

صدها تن از طرفداران رئیس جمهوری تونس خواستار تحقق اهداف “مسیر ۲۵ ژوئیه” و همچنین بازخواست مفسدین شدند. همزمان رئیس جمهور سابق تونس از شهروندان این کشور خواست تا برای برکناری سریع قیس سعید، رئیس جمهور کنونی و پایان دادن به مسیر ۲۵ ژوئیه تظاهراتی برگزار کنند.

 

به گزارش ایسنا، به نقل از العربی الجدید، صدها تن از طرفداران قیس سعید، رئیس جمهور تونس بنا به درخواست “جنبش ۲۵ ژوئیه” به خیایان “الحبیب بورقیبه” در مرکز پایتخت این کشور آمدند.

 

شرکت کنندگان در این تظاهرات پلاکاردهایی را در دست داشتند که بر روی آنها نوشته شده بود “نه به بازگشت به عقب.. مجازات مجازات، نه به صلح، نه به مذاکره”، ” تونس کشور دارای حاکمیت است.. نه به مداخله کشورهای خارجی”

 

در همین راستا، لیلی حداد، یکی از نمایندگان جنبش مردمی خاطرنشان کرد، حضور امروز آن‌ها با هدف کمک به شهروندان ساده‌ای است که از نقاط مختلف کشور آمده‌اند تا نظر خود را اعلام کنند.

 

وی در ادامه افزود، آن‌ها به خاطر اصلاح مسیر ۲۵ ژوئیه مبارزه خواهند کرد و از گروه‌های مردمی و زنده می‌خواهند که از مسیر ۲۵ ژوئیه حمایت کنند.

 

لیلی حداد همچنین تصریح کرد، آزادگانی وجود دارند که رویکرد جدیدی برای تونس و قانون اساسی دارند و از پارلمانی که شامل انحصارطلبان، مفسدین و سیاستمداران فرصت‌طلب است، دور هستند.

 

در همین رابطه، فاطمه المسدی، نماینده سابق تاکید کرد، این تجمع با هدف تاکید مجدد بر درخواست‌های ۲۵ ژوئیه برای بازخواست است.

 

در همین راستا، توفیق شرف الدین، وزیر کشور تونس اقدام به گشت‌زنی در خیابان بورقیبه کرد و گفت: کمپین‌های بدنامی که وزارت کشور را هدف قرار می‌دهند فعالیت ما را دچار سردرگمی و تشویش نخواهد کرد. ما به تمامی مسئولان امنیتی اعتماد داریم.

 

شرف الدین همچنین ادامه داد، اعتماد کاملی میان رئیس جمهور، وزارت کشور و فرماندهان امنیتی و نظامی وجود دارد و بین فرماندهان امنیتی و نظامی ارتباطی وجود دارد و یگان‌های نظامی برای برقراری امنیت و آرامش بین شهروندان تونسی تلاش می‌کنند.

 

در ۲۵ ژوئیه، رئیس جمهور تونس برکناری دولت به ریاست هشام المشیشی را اعلام کرد و پس از آن تصمیمی مبنی بر انحلال شورای عالی قضایی و تعیین اکثر مناصب قضایی در این کشور صادر کرد.

 

وی همچنین گفت، تحقیقات در خصوص پرونده‌ مربوط به آتش‌سوزی که تونس از آن مطلع شده، در حال پیشرفت است و همه چیز طبق قانون پیش خواهد رفت و به رغم تلاش‌های برخی مزدوران که به منفعت تونس اهتمامی نمی‌ورزند و تمایل دارند واقعیت دیگری بسازند، امنیت برقرار است.

 

پیشتر رئیس جمهوری تونس پس از وقوع آتش‌سوزی گسترده در این کشور به اقدامات خرابکارانه و عامدانه اشاره کرد و نسبت به سیاست زمین‌های سوخته هشدار داد.

 

وی در ادامه افزود، آنچه که این روزها رخ داده، تلاشی ناامیدانه برای سوزاندن کشور است که این تلاش‌ها با شکست مواجه خواهد شد و این آتش‌سوزی‌ها تصادفی نیست.

 

از سوی دیگر، منصف المرزوقی، رئیس جمهور سابق تونس از شهروندان این کشور خواست تا دو ماه دیگر برای برکناری سریع قیس سعید و پایان دادن به مسیر ۲۵ ژوئیه تظاهراتی برگزار کنند.

روسیه: دادگاه کیفری بین‌المللی به جنایات جنگی “ناتو” در لیبی رسیدگی کند

نماینده دائم روسیه در سازمان ملل خوستار مداخله نکردن دیگر کشورها در انتخابات لیبی شد.

ادامه

امریکا, امریکای شمالی, تحلیل, جهان, حقوق بشر, دیوان بین‌‌المللی لاهه, روسیه, سازمان ملل, شمال افریقا, لیبی, ناتو

الجزایر: هرگونه تغییر در مقصد گاز صادراتی به اسپانیا منجر به فسخ قرارداد می‌شود

تلویزیون الجزایر اعلام کرد که هرگونه تغییر مقصد گاز صادراتی الجزایر به اسپانیا ممکن است منجر به فسخ قرارداد شود.

ادامه

اروپا, اسپانیا, افریقا, الجزایر, امریکا, اوکراین, بلغارستان, جهان, چین, روسیه, شمال افریقا, گزارش, لهستان, مراکش