نشنال اینترست: نیروی هوایی آمریکا در حال افول است

رسانه‌ها روز سه شنبه در تحلیل‌هایی از افول نیروی هوایی آمریکا و آمادگی بالای نیروهای هوایی روسیه و چین خبر دادند. به گزارش خبرگزاری فارس، رسانه‌های بین‌المللی در تحلیل‌هایی در خصوص وضعیت نیروی هوایی آمریکا و رقبایی چون روسیه و چین نوشتند، اینک تعداد و قابلیت جنگنده‌های آمریکا در پایین‌ترین حد خود قرار دارد و ... نشنال اینترست: نیروی هوایی آمریکا در حال افول است

ادامه

آمریکا, آمریکای شمالی, اوکراین, جنگ نیابتی, جهان, چین, روسیه, شرق اروپا, گزارش

کی‌یف: آمریکا حمایت نکند، شکست می‌خوریم

رئیس‌دفتر رئیس‌جمهوری اوکراین امروز سه‌شنبه، اذعان کرد که اگر آمریکا بودجه حمایتی جدیدی برای اوکراین تصویب نکند، این کشور در نبرد با روسیه شکست خواهد خورد. به گزارش ایسنا، «آندری یرماک»، رئیس‌ دفتر رئیس‌جمهوری اوکراین گفت: اگر کمک‌هایی که در حال حاضر در کنگره آمریکا منتظر رأی‌گیری است به تعویق بیفتد، احتمال پس گرفتن مناطقی ... کی‌یف: آمریکا حمایت نکند، شکست می‌خوریم

ادامه

آمریکا, اسراییل, اوکراین, جنگ نیابتی, جهان, روسیه, شرق اروپا

بن‌بست اوکراین در سه جبهه کلیدی

پایگاه خبری اکسیوس در مطلبی نوشت: ارتش اوکراین در سه جبهه کلیدی با بن‌بستی شدید روبرو شده که این امر می‌تواند پیامدهای ویرانگری برای آینده این کشور داشته باشد. به گزارش روز سه‌شنبه ایرنا از این پایگاه خبری آمریکایی، تلاش‌های جنگی اوکراین در سه جبهه کلیدی شامل کنگره آمریکا، کشورهای اروپایی و میدان جنگ، با ... بن‌بست اوکراین در سه جبهه کلیدی

ادامه

آمریکا, اتحادیه اروپا, جنگ نیابتی, جهان, روسیه, شرق اروپا, گزارش, مجارستان, ناتو, هلند

جنبش آزادی‌خواهی و دادخواهی ایران تشکیل بدیلی مترقی و ملی در برابر رژیم استبدادی را می‌طلبد

در پی ورشکستگی کامل نظری و عملی دیکتاتوری مذهبی حاکم، هم جامعه و هم کل دستگاه حکومت ولایی وارد مرحلۀ جدید و حساسی شده است. شواهد نشان می‌دهد که حاد شدن تضاد آشتی‌ناپذیر میان حاکمیت مطلق ولایت فقیه با منافع ملی و خواست‌های اکثر مردم عرصه را به شکل‌های گوناگون برای سران حکومت تنگ‌تر کرده ... جنبش آزادی‌خواهی و دادخواهی ایران تشکیل بدیلی مترقی و ملی در برابر رژیم استبدادی را می‌طلبد

ادامه

آمریکا, اروپا, استبداد, اسراییل, اقتصادی, امپریالیسم, ایران, بازنشستگان, پرستاری, خصوصی‌سازی, سرمایه‌داری, سیاسی, صلح, فلسطین, کارگری, محیط زیست, معلمان, نئولیبرالیسم

فایننشال تایمز؛ وعده‌های غرب در حمایت از اوکراین مبهم است

نشریه فایننشال‌تایمز با اشاره به تشدید اختلاف‌ها میان اعضای اتحادیه اروپا بر سر حمایت‌های مالی از اوکراین و توقف طرح تایید بسته کمک‌های مالی آمریکا به این کشور، ‌تحقق وعده‌های غرب برای پشتیبانی از کی‌یف در مقابل مسکو را در هاله‌ای از ابهام ارزیابی کرد. به گزارش روز دوشنبه ایرنا، این روزنامه انگلیسی نوشت: ‌در ... فایننشال تایمز؛ وعده‌های غرب در حمایت از اوکراین مبهم است

ادامه

آلمان, آمریکا, اتحادیه اروپا, اروپا, انگلیس, اوکراین, بلژیک, جنگ نیابتی, جهان, روسیه, گزارش, مجارستان, هلند

ترامپ: همان روز اول از پیمان ترانس – پاسفیک خارج می شویم!

رئیس‌جمهوری منتخب آمریکا می‌گوید در همان آغاز دوران ریاست‌ جمهوری‌اش، حضور ایالات متحده در پیمان چندملیتی «ترانس-پاسفیک» را منتفی می‌کند. قرار بود این «بزرگ‌ترین» پیمان تجارت آزاد جهان، بین ۱۲ کشور اجرا شود. ژاپن می‌گوید این پیمان بدون آمریکا بی‌معنی خواهد بود.

دونالد ترامپ، اول آذر، همان‌طور که در جریان کارزار انتخاباتی خود وعده داده بود، تاکید کرده‌است که به پیمان «مشارکت ترانس‌-پاسفیک» خاتمه می‌دهد.

دولت باراک اوباما، پس از سال‌ها مذاکرات در سطوح مختلف با ۱۱ کشور دیگر، برای دستیابی به این پیمان به توافق رسیدند، اما کنگره‌ی اکثرا جمهوری‌خواه، هرگز آن را تصویب نکرد و اوباما نیز سرنوشت آن را به رئیس‌جمهوری بعدی سپرد.

ترامپ اکنون می‌گوید «در مورد مسائل تجاری، من [به هم‌پیمانان] اطلاع خواهم داد که قصد داریم از پیمان ترانس-پاسفیک، که یک فاجعه بالقوه برای ما است، خارج می شویم».

به گفته رئیس‌جمهوری منتخب آمریکا این اقدام بخشی از «فهرستی از اقدامات» است که در همان روز نخست ریاست‌جمهوری با هدف «بازگردان قانون و مشاغل» به آمریکا انجام می‌شود.

ایالات متحده، استرالیا، برونئی، شیلی، مالزی، مکزیک، کانادا، ژاپن، نیوزلند، پرو، سنگاپور و ویتنام طرف‌های پیمان ترانس-پاسفیک بودند. این توافق، استانداردهای تجاری مشترکی ایجاد کرده از موانع داد و ستد می‌کاست. گفته شده بود این پیمان از اقدامات مهم تجاری دولت اوباما برای مقابله با گسترش فزاینده چین نیز به شمار می‌رفت.

 

ترامپ در عین حال در ویدئویی که در این مورد منتشر کرده، گفته است به جای پیمانی چند ملیتی، واشینگتن اقدام به امضای توافق‌نامه‌های دو طرفه و «عادلانه» با کشورهای دیگر، برای «بازگرداندن مشاغل و صنایع به خاک آمریکا» خواهد کرد.

با این حساب اندک خوش‌بینی‌های موجود میان سران شورای همکاری‌های اقتصادی آسیا-پاسفیک که در پرو جمع شده بودند -در مورد ادامه حضور آمریکا در این پیمان یا انجام تغییراتی احتمالی در آن- احتمالا دیگر بی‌معنی‌ست.

یک روز پیش از این، رهبران سازمان همکاری‌های اقتصادی آسیا-پاسفیک، با صدور بیانیه‌ای گفتند بازارهای خود را باز نگه داشته و با «حمایت‌گرایی» مقابله خواهند کرد. بیانیه‌ای که گفته می‌شود واکنشی به سیاست‌های احتمالی ترامپ در حوزه اقتصاد است.

شینزو آبه، نخست‌وزیر ژاپن، کشوری که از مهم‌ترین اعضای «ترانس-پاسفیک» به شمار می‌رفت در نخستین واکنش به گفته‌های ترامپ، اظهار داشته، بدون حضور ایالات متحده، این پیمان معنی خود را از دست می‌دهد.

آبه که اکنون در آرژانتین است، به خبرنگاران گفته در جریان نشست پرو، بین دیگر اعضا -استرالیا، نیوزلند، کانادا، سنگاپور، برونئی، شیلی، پرو، مالزی، ویتنام و مکزیک- صبحتی از ادامه این پیمان بدون آمریکا نشده‌است.

توافق میان این ۱۲ کشور در مهرماه سال گذشته به دست آمد. در توصیف این پیمان گفته شده بود که در آینده بر بهای هر چیزی از پنیر تا درمان بیماری‌ها تاثیر خواهد گذاشت.

کشورهای طرف توافق بر سر ایجاد استانداردهای مشترک و کاستن از موانع بازرگانی و تجاری هم‌پیمان شده بودند. این پیمان، در صورت اجرا، می‌توانست بر ۴۰ درصد اقتصاد کل جهان تاثیری مستقیم بگذارد.

گفته می‌شد اگر کنگره آمریکا این پیمان را تصویب کند، «میراث» تجاری بسیار مهمی از اوباما باقی خواهد ماند. کنگره این پیمان را به تصویب نرساند و دونالد ترامپ نیز در همان روزهای آغازین کارزار انتخاباتی خود، مخالفتش را با پیمان‌هایی مانند این و برخی دیگر توافق‌های چند طرفه اعلام کرد.

ملی مذهبی

رییس سابق ستاد مشترک ارتش آمریکا: پاره کردن برجام اشتباه است/ واشنگتن به دنبال تعامل با روسیه باشد

رییس سابق ستاد مشترک ارتش آمریکا گفت، این کشور باید به تعامل خود با روسیه ادامه دهد تا جلوی نزدیک‌تر شدن و ایجاد ائتلاف مسکو با چین را بگیرد. به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، مایک مولن، رییس سابق ستاد مشترک ارتش آمریکا گفت: در صورتی که واشنگتن به نادیده‌ گرفتن ولادیمیر پوتین، ... رییس سابق ستاد مشترک ارتش آمریکا: پاره کردن برجام اشتباه است/ واشنگتن به دنبال تعامل با روسیه باشد

ادامه

امریکا, ایران, جهان, چین, خبر, روسیه

نمایندگان آمریکا فروش هواپیما به ایران را ممنوع کردند!

مجلس نمایندگان آمریکا با تصویب طرح قانونی فروش هواپیماهای مسافربری به ایران را ممنوع کردند و به این ترتیب مانع از اجرای قراردادهای فروش هواپیماهای مسافربری “بوئینگ” و “ایرباس” به ایران شدند، هر چند دولت اوباما با اجرای این قرادادها موافقت کرده است. طرح مجلس نمایندگان آمریکا با ۲۴۳ رأی موافق و ۱۷۴ رأی مخالف ... نمایندگان آمریکا فروش هواپیما به ایران را ممنوع کردند!

ادامه

امریکا, ایران, جهان, خبر

ایزوستیا: ترامپ پس از تحلیف با پوتین دیدار می‌کند

ایرنا نوشت: پس از اولین مذاکره تلفنی رئیس جمهوری روسیه با نامزد پیروز انتخابات ریاست جمهوری آمریکا که در برگیرنده توافق برای انجام یک دیدار بود، اعلام شد که چنین برنامه ای احتمالا پس از برگزاری مراسم تحلیف دونالد ترامپ انجام می شود. روزنامه ایزوستیا چاپ مسکو امروز (پنجشنبه) به نقل از منبع خبری خود ... ایزوستیا: ترامپ پس از تحلیف با پوتین دیدار می‌کند

ادامه

امریکا, جهان, خبر, روسیه

آسوشیتدپرس: اعتراض های ضد مهاجرتی ترامپ دانشگاه های سراسر آمریکا را فراگرفت

دانشجویان در سراسر دانشگاه های آمریکا در مخالفت با سیاست های ضد مهاجرتی دونالد ترامپ دست به تظاهرات زدند. آسوشیتدپرس روز پنجشنبه گزارش داد: دانشجویان دراعتراض به طرح اخراج مهاجران از سوی دونالد ترامپ، با تجمع در صحن دانشگاه ها در سراسر آمریکا، بر حمایت و محافظت از دانشجویان و کارکنان مهاجر دانشگاه های این ... آسوشیتدپرس: اعتراض های ضد مهاجرتی ترامپ دانشگاه های سراسر آمریکا را فراگرفت

ادامه

امریکا, امریکای شمالی, جهان, خبر