تظاهرات ده‌ها هزار نفره معلمان در پرتغال برای افزایش حقوق + فیلم

ده‌ها هزار نفر از معلمان و کادر آموزشی در پرتغال در اعتراض به وضعیت اقتصادی در لیسبون پایتخت این کشور تظاهرات کرده و خواستار افزایش دستمزد شدند. به گزارش خبرگزاری فارس، تظاهرات اخیر در کشورهای اروپایی در اعتراض به بالا رفتن هزینه‌های زندگی همچنان خبرساز است و حالا نوبت به معلمان کشور پرتغال رسیده که ... تظاهرات ده‌ها هزار نفره معلمان در پرتغال برای افزایش حقوق + فیلم

ادامه

اعتراضات اجتماعی, پرتغال, جنوب اروپا, جهان, خبر, فیلم, معلمان

نگاهی به تجربه‌ها و درس‌های انقلاب سودان

نگاهی به تجربه‌ها و درس‌های انقلاب سودان تفسیری از فتحی فاضل در چهارمین سالگرد آغاز انقلاب سودان چهار سال پس از قیام مردمی در شهر “اُم درمان” در دسامبر ۲۰۱۸ [آذر ۱۳۹۷]، که آغاز سلسله وقایعی بود که در نهایت به بیرون کردن عمر البشیر، دیکتاتور سودان،  از قدرت در بهار ۲۰۱۹ [فروردین ۱۳۹۸] منجر ... نگاهی به تجربه‌ها و درس‌های انقلاب سودان

ادامه

جهان, دیدگاه, سودان, سیاسی, شمال افریقا, صلح, کارگری, کمونیسم, معلمان, مقاله

معترضان در مونیخ به سیاست‌های جنگ طلبانه دولت آلمان انتقاد کردند

به دنبال اعلام تصمیم دولت آلمان مبنی بر ارسال تانک به اوکراین، شهر مونیخ چهارشنبه شب شاهد تظاهرات گسترده معترضان به سیاست‌های جنگ طلبانه دولت آلمان بود. به گزارش بامداد پنجشنبه ایرنا از نیویورک تایمز، معترضان می‌گویند به دنبال این تصمیم خطر رویارویی مستقیم روسیه با اعضای سازمان پیمان آتلانتیک شمالی ناتو بالا گرفته است. ... معترضان در مونیخ به سیاست‌های جنگ طلبانه دولت آلمان انتقاد کردند

ادامه

آمریکا, اعتراضات اجتماعی, المان, اوکراین, جنگ سرد, جهان, خبر, روسیه, شرق اروپا, ضد جنگ, غرب, ناتو

تظاهرات مقابل ساختمان بنگاه خبرپراکنی بی بی سی

معترضان انگلیسی با تجمع مقابل ساختمان بنگاه خبرپراکنی بی بی سی این شبکه را دروغگو خواندند. به گزارش رولینگ استون، تظاهراتی بزرگ در لندن مقابل ساختمان بنگاه خبرپراکنی بی بی سی علیه پوشش خبری این رسانه درباره واکسیناسیون کرونا برگزار شد. در این تظاهرات که با عنوان «یادبود قربانیان واکسن کرونا» برگزار شد، تظاهرکنندگان ضمن ... تظاهرات مقابل ساختمان بنگاه خبرپراکنی بی بی سی

ادامه

اعتراضات اجتماعی, انگلستان, جهان, حقوق بشر, خبر, غرب اروپا, فساد

تداوم تظاهرات گسترده علیه نتانیاهو؛ کابینه «بی بی» شکننده‌تر از گذشته + فیلم

در حالی که از ظهر امروز شنبه تدابیر شدید امنیتی در خیابان‌های منتهی به میدان هبیما در مرکز تل‌آویو آغاز شده است، رسانه‌های مختلف عبری زبان از جمله شبکه سراسری رادیو و تلویزیون اسرائیل حضور بیش از ۱۰۰ هزار نفر را در این میدان و خیابان‌های اطراف آن پیش‌بینی کرد.

پلیس اسرائیل ساعاتی پیش از آغاز این تظاهرات اعلام کرد، خود را برای یک تظاهرات بزرگ و گسترده مخالفان علیه سیاست‌های کابینه راستگرای بنیامین نتانیاهو (بی بی) آماده می‌کند.

روزنامه یدیعوت احرانوت نیز در گزارشی تاکید کرد: پلیس تصمیم گرفته است تمامی خیابان‌های منتهی به این میدان را مسدود کند.

مخالفان نتانیاهو خواستار تظاهرات اعتراض آمیز گسترده مردمی علیه سیاست‌های کابینه نتانیاهو برای تغییر ریشه‌ای در ساختار قوه قضائیه اسرائیل شده و نتانیاهو را متهم کردند که به دنبال محدود کردن اختیارات دادگاه عالی این رژیم و جلوگیری از صدور رای آن در رابطه با مسایل سیاسی است.

شماری از شخصیت‌ها و جریان‌های سیاسی مخالف نتانیاهو هم تاکید کردند در صورتی که اعتراضات آنها راهگشا نباشد آنها خواهان عصیان مدنی شده و اقتصاد اسرائیل را فلج خواهند کرد.

در همین راستا پایگاه اطلاع رسانی شبکه تلویزیون کان هم در گزارشی لحظه به لحظه‌ای محل برگزاری تظاهرات اعلام کرد، مسئولین امنیتی پیش‌بینی کرده‌اند حداقل یکصد هزار نفر در تل‌آویو تجمع کنند در حالی که تظاهرات مشابهی هم در حیفا، بئر السبع و بیت‌المقدس هم در جریان است.

میراو میخائیلی و بنی گانتس اعلام کردند که در تظاهرات شرکت خواهند کرد و خبر دادند با وجود آن که مسئولین برگزاری تظاهرات در تل‌آویو هفته گذشته اجازه سخنرانی به یائیر لاپید نخست وزیر اسبق را نداده بودند اما او این هفته حتی بدون درخواست سخنرانی هم در این تظاهرات حضور خواهد داشت.

این رسانه عبری زبان همچنین فاش کرد، نتانیاهو برای جلوگیری از گسترش تظاهرات مخالفان به دنبال تغییر قوانین برگزاری تظاهرات اعتراض آمیز و محدود کردن آن است.

رسانه‌های فلسطینی هم به نقل از کارشناسان امور اسرائیل خبر دادند، سیاستمداران اسرائیلی این روزها به شدت از فروپاشی رژیم شان و آغاز جنگ داخلی در وحشت هستند، در حالی که اختلافات شدید بین احزاب حاکم و مخالف که بازتاب آن مستقیما در خیابان‌ها قابل مشاهده است، بر آتش این نگرانی افزوده است.

به گفته این کارشناسان، آنچه که از اعتراضات گسترده روزهای گذشته علیه کابینه نتانیاهو ومخالفت گسترده با تصمیماتش در رابطه قوه قضائیه این رژیم شاهد آن هستیم، بیانگر آن است که اختلافات داخلی در اسرائیل به نقطه غیر قابل بازگشت رسیده و اسرائیل وارد تونل تاریکی شده است که خروج از آن بسیار سخت و دشوار خواهد بود.

این کارشناسان گرچه وقوع درگیری مسلحانه را در برهه کنونی دور از ذهن دانستند اما خبردادند، ترور یکی از شخصیت‌های سیاسی می‌تواند اوضاع این رژیم را به شدت بحرانی سازد.

رادیو ارتش اسرائیل هم در خبری از حضور رئیس پلیس اسرائیل در اتاق عملیات پلیس تل‌آویو سخن گفت و پیش بینی‌های مربوط به حضور بیش از یکصد هزار نفر را تایید کرد.

پایگاه عبری زبان ۰۴۰۴ هم به نقل از بن گویر وزیر امنیت عمومی اسرائیل خبر داد، او تظاهرات کنندگان را تهدید به دستگیری کرد، در حالی که رسانه‌های اسرائیلی از عبور شمار معترضین در تل‌آویو از مرز ۵۰ هزار نفر سخن می‌گویند.

یائیر لاپید در سخنانی در جمع تظاهرات کنندگان اعلام کرد تا پیروزی نهایی تسلیم نخواهیم شد.

شبکه ۱۲ تلویزیون اسرائیل اعلام کرد، مخالفان نتانیاهو هم با یکدیگر دچار اختلاف نظر و سلیقه شه‌اند از اینرو تظاهرات در دو مکان متفاوت در تل آویو یکی در میدان هبیما و دیگری در خیابان کابلان در تقاطع بن گوریون برگزار خواهد شد، در حالی که تظاهرات مشابهی هم در بیت‌المقدس، بئر السبع و حیفا نیز برگزار می‌شود.

شبکه تلویزیونی کان اعلام کرد تجمع معترضین در تل آویو از مرز ۱۱۰ هزار نفر گذشت، ۱۰ هزار نفر در میدان هبیما و ۱۰۰ هزار نفر در خیابان کابالان حضور دارند.

شبکه ۱۲ تلویزیون اسرائیل گزارش داد ۱۲۵ هزار معترض علیه بنیامین نتانیاهو به خیابان ها آمده‌اند که ۱۱۰ هزار نفر از آنها در تل آویو تجمع کردند.

بورکینافاسو خروج نظامیان فرانسه از این کشور را خواستار شد

منابع خبری از درخواست دولت بورکینافاسو برای خروج نظامیان فرانسوی از این کشور خبر دادند. به گزارش ایلنا به نقل از روسیا الیوم، بر اساس گزارش‌ها، طبق اعلام ‌رادیو تلویزیون بورکینافاسو دولت این کشور خروج نظامیان فرانسوی از بورکینافاسو را خواستار شده است. تلویزیون رسمی بورکینافاسو (آر تی بی) گزارش داد که دولت این کشور ... بورکینافاسو خروج نظامیان فرانسه از این کشور را خواستار شد

ادامه

بورکینافاسو, جهان, خبر, روسیه, غرب آفریقا, فرانسه, گینه, مالی

حضور «۲ میلیون نفری» فرانسوی‌ها در اعتراضات ۱۹ ژانویه؛ اتحادیه‌های کارگری استقبال کردند

صدها هزار نفر در فرانسه روز پنج‌شنبه ۱۹ ژانویه به خیابان‌ها آمدند و خواستار انصراف دولت از طرحش برای انجام اصلاحات در قوانین بازنشستگی این کشور شدند. یورونیوز؛ اعتصاب‌های این روز، سیستم حمل و نقل عمومی را از کار انداخت، مدارس را تعطیل و خدمات‌رسانی در بخش انرژی را کند کرد. این اعتراضات در پاریس، ... حضور «۲ میلیون نفری» فرانسوی‌ها در اعتراضات ۱۹ ژانویه؛ اتحادیه‌های کارگری استقبال کردند

ادامه

اعتراضات اجتماعی, جهان, حقوق بشر, غرب اروپا, فرانسه, فیلم, کارگری

ده‌ها هزار معلم پرتغالی علیه دولت و شرایط نامساعد کاری تظاهرات کردند

هزاران نفر از معلمان و کارکنان مدارس پرتغال شنبه در لیسبون تظاهرات کرده و خواستار افزایش حقوق‌ها و بهبود شرایط کاری شدند. به گزارش ایرنا به نقل از رویترز، این تظاهرات که یکی از بزرگ‌ترین اعتراضات سال‌های اخیر در پرتغال بود توسط «اتحادیه متخصصان بخش آموزش» سازمان‌دهی شد و معترضان خواستار استعفای «خوائو کوستا» وزیر ... ده‌ها هزار معلم پرتغالی علیه دولت و شرایط نامساعد کاری تظاهرات کردند

ادامه

اعتراضات اجتماعی, پرتغال, جنوب اروپا, جهان, خبر, معلمان

حمله پلیس پرو با گاز اشک‌آور به مخالفان دولت

پلیس پرو با معترضانی که خواهان استعفای دینا بلوارته رئیس جمهوری موقت و انحلال پارلمان این کشور بودند، درگیر شد و برای متفرق کردن آنان از گاز اشک‌آور استفاده کرد. به گزارش ایرنا به نقل از رویترز، هزاران نفر در شهرهای لیما و آرکویپا چهارشنبه به وقت محلی به خیابان‌ها آمدند و خواستار استعفای بلوارته، ... حمله پلیس پرو با گاز اشک‌آور به مخالفان دولت

ادامه

اعتراضات اجتماعی, امریکای لاتین, پرو, جهان, خبر, سیاسی