سازمان‌دهی جنبش اعتصابی زحمتکشان: زمینه‌ها و اولویت‌ها

گسترش بحران همه‌جانبه و ناتوانی حکومت جمهوری ‌اسلامی برای برون‌رفت از این بحران به ‌وخیم‌تر شدن معیشت طبقه کارگر و زحمتکشان دامن می‌زند. از سویی ژرفش شکاف مزد و هزینه سفرهٔ خانوارهای کارگری را کوچک و کوچک‌تر می‌کند و از دیگرسو مخالفت با ترمیم مزد هم‌زمان با ارایهٔ طرح اصلاح قانون کار در بطن برنامهٔ ... سازمان‌دهی جنبش اعتصابی زحمتکشان: زمینه‌ها و اولویت‌ها

ادامه

اختلاف طبقاتی, امپریالیسم, بازنشستگان, عدالت اجتماعی, کارگری, معلمان, مقاله

نامه سرگشاده به بهانه اجلاس سالانه سازمان جهانی کار در ژنو

صدای ما را از پشت میله‌های زندان و کف خیابان‌ها بشنوید! ✍️علی نجاتی من یک کارگر بازنشسته هستم که عمری در رنج و کار و زحمت زیسته‌ام. زندگی و سرنوشت من به مانند میلیون ها کارگر دیگر با ستم و استثمار و فقر رقم خورده است. ان زمان که من بعنوان یک کارگر شاغل در ... نامه سرگشاده به بهانه اجلاس سالانه سازمان جهانی کار در ژنو

ادامه

استبداد, استثمار, ایران, بازنشستگان, جهان, حقوق بشر, سازمان بین‌المللی کار, کارگران, معلمان

اعتصاب کارکنان راه آهن انگلیس

حدود ۱۲۰۰۰ عضو اتحادیه ملی کارگران راه آهن انگلیس دست از کار کشیدند.  به گزارش سی سی تی وی، روز گذشته، حدود ۱۲۰۰۰ عضو اتحادیه ملی کارگران راه آهن انگلیس دست از کار کشیدند. اعتصاب آن‌ها سبب بروز اختلال در عملکرد شرکت‌های راه آهن انگلیس شد. فقط حدود ۴۰ درصد از قطار‌ها در حال ارائه ... اعتصاب کارکنان راه آهن انگلیس

ادامه

اختلاف طبقاتی, انگلستان, جهان, حقوق بشر, خبر, عدالت اجتماعی, غرب اروپا, کارگران

بخش‌هایی از فراخوان حزب کمونیست ونزوئلا به طبقه کارگر ونزوئلا

بیش از شش سال است که رهبری دولت- PSUV در حال از بین بردن دستاوردهای فرآیند بولیواری و تنظیم پیمان نخبگان جدید بین مافیا و گروه‌های فاسدی است که به خزانۀ ملی حمله کرده‌اند و -خود را «بورژوازی انقلابی»- می‌نامند؛ و از سوی دیگر بورژوازی انگلی سنتی مرتبط با سرمایۀ فراملی به‌عنوان یک «راه برون‌رفت» ... بخش‌هایی از فراخوان حزب کمونیست ونزوئلا به طبقه کارگر ونزوئلا

ادامه

اروپا, استبداد, امپریالیسم, جهان, حقوق بشر, سرمایه‌داری, فساد, کارگران, کمونیسم, ونزوئلا

اعتراض کارگران شرکت دورال به واگذاری کارخانه به بخش خصوصی

روز چهارشنبه دهم خردادماه، تعدادی از کارگران کارخانه دورال (تولید کننده درب و پنجره آلومینیومی) در اعتراض به واگذاری این شرکت به بخش خصوصی مقابل کارخانه تجمع کردند. این کارگران میخواهند روند واگذاری شرکت متوقف شود و می‌گویند: واگذاری نتیجه‌ای جز زمین خوردن تولید و بیکاری کارگران نداشته و ندارد. شرکت دورال یکی از شرکتهای ... اعتراض کارگران شرکت دورال به واگذاری کارخانه به بخش خصوصی

ادامه

ایران, حقوق بشر, خبر, خصوصی‌سازی, کارگری

تجمع اعتراضی کارکنان قراردادی شهرداری رشت به دادنامه جدید دیوان

جمعی از کارکنان قرار دادی اداری شاغل در مجموعه شهرداری رشت از دادنامه جدید دیوان عدالت اداری که منجر به محرومیت کارکنان شهرداری‌ها از قرار داد کارمستقیم وکاهش حقوق ومزایای آن‌ها شده است، انتقاد کردند.

 

برخی کارکنان اداری مجموعه شهرداری رشت که از سال ۹۰ بر اساس مصوبه معاونت نیروی انسانی ریاست جمهوری دولت احمدی نژاد از شرکتی به قرارداد مستقیم تبدیل وضعیت شده‌اند، در تماس با خبرنگار ایلنا، گفتند: از ابتدای سال جاری وضعیت استخدامی و میزان حقوق بیش از ۷۰۰ نفر از کارکنان اداری و قرارداد مستقیم مناطق ۵گانه شهرداری رشت بر اساس رایی که سوم اسفند ماه سال گذشته (۱۴۰۰) از سوی هیات عمومی دیوان عدالت اداری با شکایت یکی از شاکیان خصوصی صادر شده است، مجددا از قراردادی به شرکتی تغییر کرده و بخش زیادی از مزایای مزدی آن‌ها کاهش یافته است.

 

این کارکنان اظهار داشتند: در مجموعه شهرداری رشت بیش از ۷۰۰ نفر پرسنل اداری با سوابق ۱۵ تا ۲۲ سال به صورت قرارداد مستقیم و با عناوین شغلی مختلف و در رده تحصیلات کارشناسی تا دکتری مشغول کارند که به این روند اعتراض دارند.

 

یکی از کارکنان شهرداری رشت در تشریح مشکلات پیش آمده، گفت: بیش از ۷۰۰نفر از کارکنان شرکتی شهرداری رشت سال ۹۰ بر اساس ابلاغ معاونت نیروی انسانی ریاست جمهوری دولت احمدی نژاد (برای استخدام کارکنان شرکتی دولت) از شرکتی به قرارداد مشتقیم تبدیل وضعیت شدند.

 

او گفت: بعد از گذشت ۱۰ تا ۱۱ سال از استخدام این تعداد پرسنل؛ متاسفانه دیوان عدالت اداری کشور بر خلاف وحدت رویه و بر اساس دادنامه‌ای که در تاریخ ۳ اسفند ماه سال گذشته (۱۴۰۰) رای به «تفاوت تطبیق ناشی از اجرای دستورالعمل همسان‌سازی» داده است که به موجب آن به استناد تبصره ۷۸ قانون مدیریت خدمات کشوری درصورتیکه با اجرای فصل دهم قانون مذکور، حقوق ثابت و فوق العاده‌های مشمول کسور بازنشستگی هریک از کارمندان که به موجب قوانین و مقررات قبلی دریافت می‌نمودند، کاهش می‌یابد.

 

طبق اظهارات وی؛ شهردار در اولین اقدام خود بر اساس این رای، از هر یک از کارکنان دو تا سه میلیون و ۸۰۰ هزار تومان کسر کرد که این امر موجب نارضایتی همه کارکنان شد و همچنین اعتراض آن‌ها را برانگیخت. همزمان بعد از اتمام سال ۱۴۰۰ و آغاز سال نو شهرداری جدا از کسورات انجام شده از عقد قرارداد مستقیم با همه کارکنان مشمول این رای امتناع می‌کند و به دنبال تبدیل وضعیت شغلی دوباره کارگران از قراردادی به شرکتی است.

 

او با بیان اینکه رای صادره؛ امنیت شغلی هزاران نفر از کارکنان قراردادی را به خطر می‌اندازد، در ادامه اضافه کرد: در احکام کارگزینی کارکنان دولت بندهای مختلفی وجود دارد که یکی از مهم‌ترین آن‌ها تفاوت تطبیق است. تفسیر ساده این ماده قانونی اینگونه است که با اجرای قانون خدمات کشوری پرداخت حقوق و دستمزد کارکنان تمام دستگاه‌هایی که مشمول این قانون هستند؛ دچار تغییر می‌شود.

 

وی بیان کرد: بعد از تعطیلات نوروز، بحث تفاوت تطبیق و تبدیل وضعیت دوباره کارکنان شهرداری‌ها با استناد به رای دیوان عدالت اداری در همه شهرداری‌ها از جمله شهرداری رشت و انزلی مطرح است و در این میان کارکنان این دو نهاد باتوجه به اینکه امنیت شغلی آن‌ها به خطر افتاده و حقوق و مزایای قانون آن‌ها تا حد زیادی کاهش یافته است، در انتظار ابطال این رای با همکاری دیوان عدالت اداری و سایر مسئولان هستند تا بتوانند به وضعیت شغلی سابق خود بازگردند.

 

طبق اظهارات وی، بنابر رای دیوان عدالت اداری، دستگاه‌های اجرایی بایستی تفاوت تطبیق افرادی که به حالت آزمایشی، رسمی و پیمانی استخدام شده‌اند؛ از تاریخ سوم اسفند ماه ۱۴۰۰ که این رای صادر شده حذف کند بنابراین حذف تفاوت تطبیق باعث اعتراض بسیاری از افراد شده است. اعتراض به حذف تفاوت تطبیق نیز همچنان در شهرداری رشت در جریان است.

 

در ادامه یکی دیگر از پرسنل قراردادی شهرداری رشت از وخامت معیشت کارکنان قرار دادی شهرداری رشت انتقاد کرد و گفت: در کشور میلیون‌ها کارگر و کارمند با حداقل حقوق مشغول کار و تلاش هستند ولی در کرسی‌های تصمیم‌گیری و قدرت جایگاهی ندارند.

 

وی تصریح کرد: این درد مشترک همه کارگران شرکتی و پیمانکاری در همه نقاط کشور است که امیدواریم با همکاری دیوان عدالت اداری رای صادره باطل و امنیت شغلی و معیشتی همه پرسنل مجددا تامین شود.

 

تظاهرات ضد جنگ و ناتو در بنادر و خطوط راه آهن یونان

کارگران شرکت خصوصی راه آهن “TrainOSE” در محوطه تسالونیکی یونان در اعتراض به حمل تانک های جنگی ناتو از بندر “الکساندروپلیس” تظاهرات اعتراضی کردند و از بارگیری تانک ها خودداری کردند.

ادامه

اروپا, امپریالیسم, امریکا, انگلستان, جهان, روسیه, رومانی, کارگری, لهستان, ناتو, یونان

اعتراض کارگران پایانه‌های نفتی خارک، عسلویه و ماهشهر نسبت به‌تبعیض میان قراردادی‌ها، رسمی‌ها و پیمانی‌ها

این کارگران می‌گویند که وزارت نفت نباید میان کارگران و کارکنان قراردادی، رسمی و پیمانی خود تبعیض قائل شود.

ادامه

اختلاف طبقاتی, ایران, حقوق بشر, عدالت اجتماعی, کارگری, گزارش

رژیم ولایی و تلاش برای حداقل‌بگیرسازی و امتیاززدایی از طبقه‌ی کارگر

کاظم فرج‌اللهی گفت: باید الزامات قانونی در تعیین مستمری بازنشستگان کارگری به دقت و با رعایت تمام جزئیات و بایدها، اجرایی شود.

ادامه

اختلاف طبقاتی, ایران, بازنشستگان, حقوق بشر, عدالت اجتماعی, کارگری, گزارش