بیانیه جمعی دانشجویان در همبستگی و حمایت از کارگران نفت و پتروشیمی

تاکنون بیش از ۵۰۰ نفر از دانشجویان کشور مستقلاً بیانیه‌ای را در حمایت از اعتصاب کارگران صنعت نفت و پتروشیمی امضا نموده‌اند که لیست کامل اسامی امضاکنندگان به‌همراه شماره دانشجویی و محل تحصیل آنان به دست هیئت تحریریه کانال شوراهای صنفی دانشجویان کشور رسیده است.

ادامه

ایران, بیانیه, دانشجویی, کارگری, همبستگی

بیانیه دانشجویی؛ ازاین‌پس هیچ تعاملِ سازش‌برانگیزی میان ما و حکومت ممکن نخواهد بود

مطالبه‌ی امروز ما از آزادی و عدالت به حق ابتداییِ زیستن فروکشیده شده‌است. در چهل سال اخیر جنایاتی که به قیمت بقای یک رژیم تمامیت‌خواه بر اقوام و اقشار و اصناف و در یک کلام صاحبان واقعی این مرز و بوم رفته، برای ما هیچ‌گاه پوشیده نبوده و نمانده‌است.

ادامه

ایران, بیانیه, خبر, دانشجویی, سیاسی

انتقاد شدید ۳۵ تشکل دانشجویی از فساد، بی‌عدالتی و خفقان

شماری از تشکل‌های دانشجویی سراسر ایران از سیاست‌های مبتنی بر “قرائت‌های اقتدارگرایانه” از آزادی و دین انتقاد کردند. آنها می‌گویند حاصل این سیاست‌ها رواج فقر و فساد، خفقان در دانشگاه و دخالت در امور خصوصی شهروندان است.

ادامه

اجتماعی, ایران, بیانیه, دانشجویی

۱۲۶ فعال دانشجویی ومدنی: ویژگی کارنامه کوتاه مدت رئیسی، تداوم وتشدید سرکوب

ده‌ها فعال مدنی و دانشجویی دیگر به جمع کسانی پیوسته‌اند که احکام قضایی علیه کارگران و دانشجویان را “بهت‌آور” می‌دانند. ۱۲۶ نفر در نامه‌ای به ابراهیم رئیسی می‌نویسند حیثیت قانون و دستگاه قضا بیش از پیش لکه‌دار شده است.

ادامه

ایران, حقوق بشر, خبر, دانشجویی

بیانیه جمعی از تشکل های دانشجویی دانشگاه های سراسری تهران در حمایت از محمود صادقی

آیا توضیح خواستن از قوه ی قضائیه چیزی جز حق ملت شریف ایران است؟

 

تشکل های دانشجویی دانشگاه های سراسری تهران در حمایت از محمود صادقی بیانیه ای صادر کردند.

متن این بیانیه به نقل از کانال تلگرامی انجمن اسلامی دانشجوبان خواجه نصیر به شرح زیر است:

محمود صادقی نماینده مجلس شورای اسلامی از جمله نمایندگانی است که با حریت و آزادگی و جدیت در مبارزه با فساد و پیگیری حقوق عمومی مردم، در قامت یک نماینده واقعی و شجاع ظاهر شده و مورد توجه و حمایت عموم قرار گرفته است.

بیست و چهارم آبان ماه بود که در جلسه ی علنی مجلس شورای اسلامی محمود صادقی نماینده ی مردم تهران، ری و شمیرانات در تذکری شفاهی خطاب به وزیر اقتصاد دولت یازدهم، خواستار شفاف سازی در مورد حساب های سپرده ی جاری قوه ی قضائیه شد و هدف خود را از این درخواست تنویر افکار عمومی بیان کرد.

این تذکر کوتاه از آن جهت اهمیت دارد که مجلس شورای اسلامی که در دوره های اخیر وظیفه ی نظارتی خود را تا حد زیادی فراموش کرده بود بار دیگر یادآوری کرد که هیچ کدام از دستگاه های حکومتی نظام نباید دارای حاشیه ی امن باشند؛ چرا که فساد در سایه ی نبود نظارت دقیق صورت می گیرد.

پس از آن تذکر واکنش های متفاوتی از سوی دستگاه های مختلف نسبت به این تذکر آقای صادقی نشان داده شد. احمد توکلی نماینده ی اصولگرای سابق مجلس شورای اسلامی و علی مطهری نایب رئیس مجلس شورای اسلامی با حمایت خود از آقای صادقی خواستار توضیح قوه ی قضائیه شدند اما از طرف دیگر رئیس دستگاه قضا به استناد آنچه که نشر اکاذیب و تشویش اذهان عمومی در مورد دستگاه قضا و افترا به خود دانست، از رییس مجلس و رییس جمهور به دلیل عدم برخورد با دکتر صادقی گلایه کرد.

پس از آن نیز در چند روز گذشته موج حملات به ایشان تا حدی رسیده است که ایشان را به سبب بیان نظراتش تحت فشار قرار داده اند. پیدا شدن هشت شاکی خصوصی و شکایت نماینده ی مردم کاشان تنها بخشی از فشار هایی است که به دلیل ایفای وظیفه ی نمایندگی گریبان گیر محمود صادقی گردیده.

با آنکه اصول ۸۴ و ۸۶ قانون اساسی به صراحت بیان میکند که نمایندگان مجلس حق اظهار نظر در تمام زمینه ها را دارند و در بیان نظرات خود آزادند و نمی توان ایشان را به سبب اظهار نظری که داشته اند تعقیب یا توقیف کرد؛ اما در کمال تأسف و تعجب شامگاه هفتم آذر ماه اخباری مبنی بر مراجعه ی ماموران دادگستری برای دستگیری این نماینده ی عضو فراکسیون شفاف سازی مجلس به گوش رسیده است که نه تنها خلاف نص صریح قانون اساسی کشور بلکه در تناقض با روح شفاف سازی، افزایش روحیه ی مطالبه گری و مبارزه با فساد است. آیا توضیح خواستن یکی از  نمایندگان ملت از قوه ی قضائیه چیزی جز حق ملت شریف ایران است؟

تشکل های دانشجویی، ضمن اعلام حمایت از  مواضع دکتر محمود صادقی در پیگیری حقوق مردم و همچنین حقوق مذکور ایشان طبق قانون اساسی به عنوان نماینده ی ملت ایران در مجلس شورای اسلامی، اقدام به جلب و بازداشت شبانه ایشان را خلاف قوانین جاری کشور و قاعده مسلم مصونیت پارلمانی نمایندگان مجلس می دانند.

انتظار از تمامی مسئولین بخصوص نمایندگان و ریاست مجلس شورای اسلامی است که با حمایت از دکتر صادقی در مقابل این اقدام غیر قانونی، از  حریم مجلس شورای اسلامی دفاع کنند.