رئیس‌جمهور شیلی جنایت‌های اسرائیل در غزه را وحشیانه خواند

«گابریل بوریچ» رئیس‌جمهور شیلی جنایت‌های اسرائیل در نوار غزه به ویژه علیه کودکان را وحشیانه توصیف کرد. به گزارش مهر به نقل از روسیا الیوم، «گابریل بوریچ» رئیس‌جمهور شیلی اقدامات بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل و کابینه‌اش در نوار غزه را به علت کشتار تعداد زیادی از کودکان وحشیانه توصیف کرد. بوریچ در واکنش به اخبار ... رئیس‌جمهور شیلی جنایت‌های اسرائیل در غزه را وحشیانه خواند

ادامه

آمریکای لاتین, اسراییل, تحلیل, جهان, شیلی, فلسطین, کودکان

جرمی کوربین: اسرائیل آشکارا «پاکسازی کل جمعیت غزه » را اجرا می‌کند

در شرایطی که جنگ اسرائیل علیه غزه از دو ماه عبور کرد، جرمی کوربین، رهبر سابق حزب کارگر انگلیس را به «اقدام در راستای پاکسازی کل جمعیت غزه» متهم کرد. به گزارش ایسنا، این نماینده پارلمان انگلیس گفت که حملات اسرائیل علیه غزه به هیچ وجه با «رویدادهای » هفتم اکتبر «متناسب نیست.» در جریان ... جرمی کوربین: اسرائیل آشکارا «پاکسازی کل جمعیت غزه » را اجرا می‌کند

ادامه

اسراییل, انگلیس, تحلیل, جهان, حقوق بشر, خاورمیانه, غرب اروپا, فلسطین, مصر

نخست‌وزیر بلژیک: کشتار غیر‌نظامیان در غزه بی‌سابقه است

نخست‌وزیر بلژیک شمار کشته‌های غیر نظامی در غزه را بی‌سابقه توصیف کرد. به گزارش ایلنا به نقل از فایننشال تایمز، «الکساندر دی کرو»، نخست‌وزیر بلژیک شمار کشته‌های غیرنظامی در نوار غزه را بی‌سابقه توصیف و تاکید کرد که نابودی کل یک جامعه و سرزمین نمی‌تواند راه‌حلی برای وضعیت موجود باشد. دی کرو گفت: «هدف هرگز ... نخست‌وزیر بلژیک: کشتار غیر‌نظامیان در غزه بی‌سابقه است

ادامه

اسپانیا, اسراییل, بلژیک, تحلیل, جهان, حقوق بشر, خاورمیانه, غرب اروپا, فلسطین

جنبش آزادی‌خواهی و دادخواهی ایران تشکیل بدیلی مترقی و ملی در برابر رژیم استبدادی را می‌طلبد

در پی ورشکستگی کامل نظری و عملی دیکتاتوری مذهبی حاکم، هم جامعه و هم کل دستگاه حکومت ولایی وارد مرحلۀ جدید و حساسی شده است. شواهد نشان می‌دهد که حاد شدن تضاد آشتی‌ناپذیر میان حاکمیت مطلق ولایت فقیه با منافع ملی و خواست‌های اکثر مردم عرصه را به شکل‌های گوناگون برای سران حکومت تنگ‌تر کرده ... جنبش آزادی‌خواهی و دادخواهی ایران تشکیل بدیلی مترقی و ملی در برابر رژیم استبدادی را می‌طلبد

ادامه

آمریکا, اروپا, استبداد, اسراییل, اقتصادی, امپریالیسم, ایران, بازنشستگان, پرستاری, خصوصی‌سازی, سرمایه‌داری, سیاسی, صلح, فلسطین, کارگری, محیط زیست, معلمان, نئولیبرالیسم

صنعت نظامی آمریکا زیر تیغ افزایش قدرت چین و روسیه

درحالیکه صنعت دفاعی آمریکا به علل مختلف ازجمله کمک‌های تسلیحاتی به اوکراین و اسرائیل با چالش‌هایی مواجه شده، این کشور در چنین شرایطی بین منگنه افزایش قدرت نظامی چین و روسیه گرفتار شده است. به گزارش ایرنا، نشریه آمریکایی «پولیتیکو» با استناد به یک نسخه پیش‌نویس از استراتژی جدید صنعتی دفاع ملی آمریکا گزارش داد، ... صنعت نظامی آمریکا زیر تیغ افزایش قدرت چین و روسیه

ادامه

اسراییل, اوکراین, تایوان, جنگ سرد, خاورمیانه, شرق آفریقا, شرق اروپا, فلسطین

بیانیهٔ مشترک حزب‌های کارگری کمونیستی جهان در اعتراض به‌سیاست الحاق دائمی مناطق اشغالی فلسطین به اسرائیل!

در شامگاه شنبه ۱۷ خردادماه ۹۹ هزاران نفر از شهروندان عرب و یهودی اسرائیل در اعتراض به سیاست‌ فاجعه‌بار الحاقِ دائمی سرزمین‌های اشغالی فلسطینی به اسرائیل به‌وسیلهٔ دولت راست افراطی حاکم در تل‌آویو و حامیانش در کاخ سفید آمریکا تظاهراتی گسترده در میدان “رابین” در قلب تل‌آویو برگزار کردند.

 

این تظاهرات به‌ابتکار نیروهای چپ و مدافع حق تعیین سرنوشت خلق فلسطین و هوادار استقرار کشور مستقل فلسطینی در چارچوب راه‌حل وجود دو کشور- راه‌حلی دائمی برای مسئله فلسطین بر اساس قطعنامه‌های سازمان ملل- ازجمله جبههٔ دموکراتیک برای صلح و برابری (“هداش”) که شماری از سیاستمداران و اعضای کمونیست که در کنِسِت (پارلمان اسرائیل) زیر این نام فعالیت‌های پارلمانی می‌کنند، سازمان داده شده بود.

 

به‌ابتکار حزب مردم فلسطین و حزب کمونیست اسرائیل، ۵۰ حزب کمونیست و کارگری در سراسر جهان از بیانیه‌ای با عنوان: “اشغالگری، ترور است؛ اشغال و الحاق سرزمین، نژادپرستی است” حمایت کردند. متن این بیانیه مهم همراه با نام حزب‌های امضا کنندهٔ آن در زیر می‌آید:

 

روز ۶  ژوئن ۲۰۲۰/ ۱۷ خردادماه مصادف با پنجاه‌وسومین سالگرد آغاز جنگ تجاوزکارانه اسرائیل در سال ۱۹۶۷ (خردادماه ۱۳۴۶) بود که در جریان آن کرانه غربی، نیمه شرقی اورشلیم و نوار غزه و همچنین ارتفاعات جولان در سوریه و تمامی شبه‌جزیره سینا در مصر به‌اشغال اسرائیل درآمد.

 

این سالگرد امسال درحالی فرامی‌رسد که دولت اسرائیل رسماً اعلام کرده است قصد دارد الحاق اراضی اشغالی فلسطین در کرانه باختری را با حمایت دولت آمریکا همچون بخشی از طرح فاجعه‌بار “معامله قرن” دونالد ترامپ، اجرا و نهایی کند. اهمیت این حرکت در این است که چنین اقدامی تداوم اشغالگری اسرائیل، تشدید طرح پروژه ساخت شهرک‌های یهودی‌نشین، و ایجاد رسمی رژیمی آپارتاید را باعث خواهد شد.

 

این‌همه به‌این معنا خواهد بود که حق تعیین سرنوشت مردم فلسطین از طریق تأسیس کشور مستقل فلسطینی در چهارچوب مرزهای موجود در پیش از ۴ ژوئن ۱۹۶۷ و با پایتختی اورشلیم  شرقی و حق بازگشت آوارگان مطابق با قطعنامه‌های بین‌المللی، منتفی خواهند بود.

 

کابینه جدید نتانیاهو و دولت ترامپ به‌منظور به‌وجود آوردن شرایط لازم برای اجرای طرح‌های سلطه‌جویانه اسرائیل با ادامه دادن به درگیری‌ها، منطقه را به آستانه یک فاجعه‌ سوق می‌دهند. دولت‌های نتانیاهو و ترامپ هم‌زمان بر سکوت جامعه جهانی در قبال این جنایات (که جنایاتی جنگی‌اند) تکیه می‌کنند، سکوتی که ناشی از نگرانی مردم جهان و عطف توجه‌شان  به بیماری همه‌گیر کرونا و پیامدهای گسترده آن بر بهداشت جهانی، جامعه‌ها و اقتصاد جهان است.

 

ما حزب‌های کارگری و کمونیستی امضا کنندهٔ این بیانیه، از نیروهای مترقی و ضد امپریالیستی در سراسر جهان می‌خواهیم تا به مبارزه بر ضد سیاست‌های جنایتکارانه اسرائیل و حمایت بی‌شرمانه امپریالیسم آمریکا از آن ادامه دهند. اسرائیل و امپریالیسم با از بین بردن حقوق مردم فلسطین و جلوگیری از اجرای قوانین بین‌المللی خواهان دستیابی به امنیت و کسب ثبات در منطقه‌اند.

 

نابود باد  اشغالگری!

پیش  به سوی  مبارزه  مردم فلسطین برای تعیین سرنوشت!

 

۱.‌ حزب کمونیست آلبانی ۲.‌ حزب دموکراسی و سوسیالیسم الجزایر ۳.‌ حزب کار اتریش ۴.‌ حزب کمونیست استرالیا ۵.‌ حزب تریبون ترقیخواه بحرین ۶.‌ حزب کمونیست بلژیک ۷.‌ حزب کار گران بلژیک ۸.‌ حزب کمونیست بوهم و موراوی ۹.‌ حزب کمونیست در برزیل ۱۰.‌ حزب کمونیست برزیل ۱۱.‌ حزب کمونیست بریتانیا ۱۲.‌ حزب کمونیست نوین بریتانیا ۱۳.‌ حزب کمونیست کانادا ۱۴.‌ کمونیست‌های کاتالونی ۱۵.‌ حزب کمونیست شیلی ۱۶.‌ حزب کمونیست کوبا ۱۷.‌ آکل (حزب مترقی زحمتکشان قبرس) ۱۸.‌ حزب کمونیست در دانمارک ۱۹.‌ حزب کمونیست فنلاند ۲۰.‌ حزب کمونیست فرانسه ۲۱.‌ حزب کمونیست آلمان ۲۲.‌ حزب کمونیست یونان ۲۳.‌ حزب کمونیست هند (مارکسیست) ۲۴.‌ حزب تودهٔ ایران ۲۵.‌ حزب کارگران ایرلند ۲۶.‌ حزب کمونیست اسرائیل ۲۷.‌ حزب کمونیست ایتالیا ۲۸.‌ حزب کمونیست، ایتالیا ۲۹.‌ حزب کمونیست اردن ۳۰.‌ حزب کمونیست مکزیک ۳۱.‌ حزب سوسیالیست مردمی- مجمع سیاسی ملّی (مکزیک) ۳۲.‌ حزب کمونیست نروژ ۳۳.‌ حزب مردم فلسطین ۳۴.‌ حزب کمونیست پاراگوئه ۳۵.‌ حزب کمونیست پرو ۳۶.‌ حزب کمونیست فیلیپین (PKP-1930) ۳۷.‌ حزب کمونیست لهستان ۳۸.‌ حزب کمونیست پرتغال ۳۹.‌ اتحادیهٔ حزب‌های کمونیست اتحاد شوروی ۴۰.‌ حزب کمونیست‌ صربستان ۴۱.‌ حزب کمونیست اسپانیا ۴۲.‌ حزب کمونیست کارگران اسپانیا ۴۳.‌ حزب کمونیست سری‌لانکا ۴۴.‌ حزب کمونیست سودان ۴۵.‌ حزب کمونیست آفریقای جنوبی ۴۶.‌ حزب کمونیست سوآزیلند ۴۷.‌ حزب کمونیست ترکیه ۴۸.‌ حزب کمونیست اوکراین ۴۹.‌ حزب کمونیست ایالات متحد آمریکا ۵۰.‌ حزب کمونیست نوین یوگسلاوی

نامهٔ مردم

آمریکا تحریم‌های جدیدی علیه دیوان بین‌المللی کیفری وضع کرد

وزیر خارجه آمریکا در اقدامی یکجانبه، نهاد بین‌المللی دیوان کیفری لاهه را به خاطر پیگیری جنایات جنگی سربازان آمریکایی و اشغالگران بیت‌المقدس، تحت تحریم قرار داد.

ادامه

افغانستان, المان, امریکا, امریکای شمالی, انگلستان, تحریم, جهان, حقوق بشر, خبر, قضایی

فلسطین: ۸ کشور اروپایی آماده شناسایی کشور فلسطین هستند

«عزام الاحمد» عضو کمیته اجرای سازمان آزادی‌بخش فلسطین (ساف) رو پنجشنبه از آمادگی ۸ کشور اروپایی برای به رسمیت شناختن کشور فلسطین در واکنش به طرح الحاق بخش‌هایی از کرانه باختری به اسرائیل،‌ خبر داد.

ادامه

اروپا, اسراییل, جهان, خاورمیانه, خبر, فلسطین

آغاز محاکمه نتانیاهو به اتهام “فریب، رشوه‌خواری و خیانت در امانت”

دادگاه رسیدگی به اتهامات بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل در اورشلیم (بیت‌المقدس) آغاز شد. هم‌زمان با شروع دادرسی مخالفان و موافقان نتانیاهو دست به تظاهرات زدند. این از جنجالی‌ترین دادگاه‌ها در تاریخ اسرائیل است.

ادامه

اسراییل, جهان, خاورمیانه, خبر, فساد, فلسطین, قضایی