سازمان ملل: پلاستیک، حقوق بشر را تهدید می‌کند

کارشناسان سازمان ملل در آستانه روز جهانی محیط زیست (۵ ژوئن/ ۱۵ خرداد) با اشاره به ۴۰۰ میلیون تن ضایعات پلاستیکی که هر ساله تولید می‌شوند، از دولت‌ها و شرکت‌ها خواستند تا مسئولیت خود را بر عهده بگیرند و حق بشر برای داشتن محیطی سالم و عاری از مواد سمی را تضمین کنند. به گزارش ... سازمان ملل: پلاستیک، حقوق بشر را تهدید می‌کند

ادامه

آرژانتین, آمریکا, آمریکای لاتین, پاراگوئه, سازمان ملل, کلمبیا, کودکان, گزارش, محیط زیست, ونزوئلا

هلند: گذار سبز اروپا بدون چین غیرممکن است

“لیشی شراین‌ماخر” وزیر بازرگانی هلند با اشاره به تلاش اتحادیه اروپا برای کاهش وابستگی به چین، گذار سبز و رفتن به سوی انرژی‌های پاک را بدون همکاری پکن ناممکن دانست. به گزارش روز یکشنبه ایرنا به نقل از روزنامه فایننشال تایمز، اتحادیه اروپا اگرچه به دنبال کاهش بخشی از وابستگی خود به چین به عنوان ... هلند: گذار سبز اروپا بدون چین غیرممکن است

ادامه

آسیا, آمریکا, اتحادیه اروپا, اروپا, اقتصادی, چین, گزارش, محیط زیست, هلند

ماجرای حق آبه هیرمند چیست و چرا تا کنون محقق نشده است؟

مسئولان کشور افغانستان چه پیش از طالبان و چه بعد از به قدرت رسیدن طالبان، همواره با بهانه تراشی‌هایی از تحویل حق آبه ایران در هیرمند خودداری می کردند و کار به جایی رسید که با احداث سازه هایی، مسیر طبیعی روان آب ها به سمت ایران را نیز منحرف کردند. به گزارش طنین؛ بر ... ماجرای حق آبه هیرمند چیست و چرا تا کنون محقق نشده است؟

ادامه

آمریکا, افغانستان, انگلستان, ایران, جنوب آسیا, حقوق بشر, خاورمیانه, محیط زیست, مقاله

بیراهه‌های مدرسـه

دانش‌آموزان روستاهای سیستان و بلوچستان برای رسیدن به کلاس درس از بین گاندو ها، رودخانه ها و جاده های خطرناک عبور می کنند. هم‌میهن؛ زانو بغل‌کرده در دل تلی از خاک و جاده‌ای نیمه‌تمام، زیرآفتاب کم‌رمق در انتظار آهن‌پاره‌ای آبی‌، سفید یا قرمز. یکی از هزاران تصویر فقر از روستاهای سیستان و بلوچستان در میان بیابان‌ها ثبت می‌شود، وقتی ... بیراهه‌های مدرسـه

ادامه

اختلاف طبقاتی, اقتصادی, ایران, حقوق کودک, عدالت اجتماعی, فقر, مقاله

مردم ژاپن مسئول پرداخت هزینه‌های پایگاه‌های نظامی آمریکا در اوکیناوا

۷۰ درصد پایگاه‌های نظامی آمریکا در جزیره اوکیناوا ژاپن است و مردم این کشور متحمل هزینه‌های این پایگاه‌ها هستند. ساکنین جزیره اوکیناوا ژاپن با وجود نارضایتی‌های گسترده همچنان از وجود پایگاه‌های نظامی آمریکا در این جزیره متحمل هزینه می‌شوند. براساس گزارش  شبکه تلویزیونی ان اچ کی، ۵۱ سال از زمان بازگشت دوباره استان اوکیناوا که ... مردم ژاپن مسئول پرداخت هزینه‌های پایگاه‌های نظامی آمریکا در اوکیناوا

ادامه

آمریکا, اقتصادی, حقوق بشر, ژاپن, شرق آسیا, گزارش, محیط زیست

به مناسبت روز جهانی تالاب‌ها، رصد وضعیت تالاب‌ها در روزشان

وضعیت خشکی و کم آبی تالاب ها موضوعی است که همواره مورد نقد جامعه محیط زیستی بوده است.بدنیست در روز جهانی تالاب‌ها بدانیم درکشور ۲۸۰۰ تالاب وجود دارد که ازاین تعداد ۹۴ تالاب شناخته شده است و از بین این ۹۴ تالاب معروف نیز ۲۴ تالاب به عنوان تالاب بین المللی ثبت شده است.

 

دراین میان آنچه قابل توجه است، قرار گرفتن ۶ تالاب مهم کشور در فهرست تالاب‌هایی است که به لحاظ حفاظت و شرایط زیست‌محیطی در وضعیت مطلوبی به سر نمی‌برند، تالاب‌های انزلی، هامون(دهانه جنوبی پوزک)، هامون(صابوری و هیرمند)، نیریز وکمجان، شورگل، یادگارلو و دورگه سنگی، تالاب‌هایی هستند که بخاطر وضعیت نامطلوبشان درلیست قرمز مونترو قراردارند.

 

آنچه در این میان امیدها را زنده می کند، انتخاب شعار «تالاب ها برای کاهش خطر بلایای طبیعی» از سوی کنوانسیون بین المللی رامسر برای سالروز جهانی تالاب‌ها است، این موضوع بیانگر نقش قابل توجه اکوسیستم تالابی در کاهش اثرات و خسارات ناشی از بلایای طبیعی است.

 

بلای خانمانسوز گرد و غبار جدی‌ترین بلایی است که متاثر از وضعیت تالاب های هر منطقه است. بلایی که ابعاد مختلف و پیچیده ای دارد و شهروندان را در حوزه های مختلف از بهداشت و سلامت گرفته تا حتی معیشت تحت تاثیر قرار می دهد.

 

تاثیر تالاب های نیمه جان استان های مختلف کشور از جمله خوزستان، اراک، قم و… بر تشدید گرد و غبارها بر کسی پوشیده نیست. زمان زیادی از آخرین گرد و غبار شدید در شهر اهواز نمی گذرد گرد غباری که باعث قطعی آب و برق شد و مدارس و ادارات را به تعطیلی کشاند. گرد و غباری که به اعتقاد کارشناسان ایران ناشی از بادهای جنوبی است و احتمال تکرار آن تا اواسط اسفندماه نیز وجود دارد. در این وضعیت چاره چیست؟

 

چاره در احیا و پرآب شدن تالاب‌ها است.

 
چاره در این است که کمر همت بسته، آستین تعهد بالا زده و با نگاهی باز به دور از جناح بندی و خوشایند و بدآیند شخصیت های مختلف، به دور از هیجان های مقطعی، به دور از حرف‌ها و رفتارهای صفر و صدی، به دور از کف و سوت ها، کارنامه عملکردی سازمان متولی تالاب های کشور یعنی سازمان حفاظت محیط زیست را بررسی کرده، آن را نقد عالمانه کنیم در کنار آن بایستیم و از دستگاه های اجرایی به ویژه وزارت نیرو تخصیص حق آبه های زیست محیطی را مطالبه کنیم.

 

 

نقد عالمانه کنیم و از سازمان حفاظت محیط زیست بخواهیم قدرت نظارتی خویش را گسترده تر کرده و عملکرد وزارت جهاد کشاورزی را مورد رصد دقیق قرار دهد تا از کاشت محصولات آب‌بر در اقلیم های خشک خودداری کنند، تا برای رونق آبیاری و کشاورزی نوین ورود جدی کند، تا پرت و هدرفت آب در بخش کشاورزی را به صفر برساند.

 

 

از دولت و حاکمیت بخواهیم قبل از اینکه مجبور شود بودجه های کلانی را برای هزینه های درمان شهروندان ایرانی اختصاص دهد، با اتخاذ رویکرد پیشگیرانه اولویت را به تامین اعتبارات محیط زیستی دهد تا هزینه های تحمیلی تا حد چشمگیری کاهش یابد.

 

 

آنچه قابل توجه است، آنست که در شرایط حاضر و به گفته مسئولان ارشد سازمان حفاظت محیط زیست در حالی که در ماه یازدهم سال ۹۵ به سر می بریم هنوز یک ریال از بودجه پیش بینی شده این سال به منظور احیا و حفاظت تالاب های کشور به سازمان حفاظت محیط زیست پرداخت نشده است.

 

 

اگرچه احیای دریاچه ارومیه از شعارهای انتخاباتی دولت یازدهم بوده و از روی کار آمدنش هم این موضوع را مورد توجه قرار داد ولی چند ماهی است که رنج نبود اعتبارات، اقدامات عملی این بخش را محدود و احیای دریاچه را با نگرانی هایی مواجه کرده است. گفتنی است کارشناسان کشور بارها نسبت به احتمال بروز بیماری های ناشی از خشک شدن این تالاب مهم هشدار داده اند.

 

 

در شهر اهواز نیز که برای نجات شهروندان از شر گرد و غبار چاره ای جز احیای تالاب های این منطقه نیست و تالاب های خشک این منطقه منشا گرد و غبارها محسوب می شوند، احیای تالاب شادگان که در حال حاضر نیز در وضعیت مطلوبی به سر نمی برد باید در اولویت قرار گیرد.

ایسنا

رئیس سازمان امداد و نجات: ۱۸ استان تحت تاثیر برف

رئیس سازمان امداد و نجات، با اعلام اینکه ۱۸ استان کشور تحت تاثیر برف و کولاک قرار دارند، به تشریح عملیات امداد و نجات به هموطنان گرفتار در برف و کولاک پرداخت.   مرتضی سلیمی در تشریح اقدامات نیروهای امداد و نجات در مناطق برفی کشور، گفت: ١٨ استان آذربایجان غربی و شرقی، اردبیل، اصفهان، ... رئیس سازمان امداد و نجات: ۱۸ استان تحت تاثیر برف

ادامه

ایران, خبر, محیط زیست

گزارشی از آخرین وضعیت سیل و برف در استان‌های کشور

براساس گزارشهای سازمان هواشناسی کشور ۲۵ استان کشور با بارشهای زمستانی در هفته اول بهمن ۹۵ درگیر سیل و برف شده اند از یکم تا هشت بهمن ماه امسال ۶ استان هرمزگان، سیستان و بلوچستان، کرمان، فارس، خراسان جنوبی و رضوی براثر بارندگی دچار سیلاب شده اند. وقوع سیلاب موجب ابگرفتگی معابر عمومی ، منازل ... گزارشی از آخرین وضعیت سیل و برف در استان‌های کشور

ادامه

ایران, خبر, محیط زیست

آلودگی ۱۵ استان به آنفلوآنزای مرغی؛ ۶ میلیون قطعه مرغ معدوم شده‌اند

رئیس هیات مدیره اتحادیه مرغ تخم‌گذار تهران از گسترش شیوع آنفلوانزای پرندگان در ۱۵ استان خبر داد و گفت: هم اکنون استان‌های قم و اصفهان شرایط خوبی در این زمینه ندارند.   ناصر نبی پور در گفتگو با مهر درباره آخرین وضعیت بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در کشور اظهارداشت: تاکنون حدود ۱۵ استان به ... آلودگی ۱۵ استان به آنفلوآنزای مرغی؛ ۶ میلیون قطعه مرغ معدوم شده‌اند

ادامه

ایران, خبر, فساد

هواز فلج شد؛ آب، برق و خطوط تلفن قطع ، مدارس، بازار و بانک ها تعطیل شد

امروز اهواز با قطعی آب، برق و خطوط تلفن همراه (در بسیاری ساعات) مواجه و شهر فلج شده است. گرد و خاک و طوفان باد دست از سر اهواز برنمی دارد. از ظهر روز گذشته مردم در مناطق مختلف شاهد قطعی برق بودند و تا به حال برخی مناطق در دو نوبت بیش از ۴ ... هواز فلج شد؛ آب، برق و خطوط تلفن قطع ، مدارس، بازار و بانک ها تعطیل شد

ادامه

ایران, خبر, محیط زیست