واکنش چین به تاسیس دفتر ارتباطی ناتو در ژاپن

بعد از تایید برنامه ناتو برای گشودن دفتر ارتباطی در ژاپن، چین درباره پیامدهای ایجاد اولین دفتر این ائتلاف نظامی غربی در منطقه آسیا-اقیانوسیه هشدار داد. به گزارش خبرگزاری فارس، «مائو نینگ» سخنگوی وزارت خارجه چین امروز چهارشنبه (۲۴ مه) در کنفرانس خبری روزانه بعد از آن که ژاپن برنامه ناتو برای افتتاح دفتر ارتباطی ... واکنش چین به تاسیس دفتر ارتباطی ناتو در ژاپن

ادامه

آسیا, آمریکا, اقیانوسیه, تحلیل, جهان, چین, ژاپن, شرق آسیا, غرب

کارشناسان چینی: هدف از رزمایش‌های چین، ایجاد ثبات و امنیت در قلمروی پکن است

کارشناسان چینی می‌گویند هدف از برگزاری رزمایش‌های این کشور با کشورهای همسایه، ایجاد ثبات و امنیت در منطقه آسیای شرقی و اقیانوسیه به ویژه اطراف چین است. به گزارش یکشنبه شب ایرنا از روزنامه گلوبال تایمز، کارشناسان چینی در رابطه با برگزاری رزمایش «سپردوستی – ۲۰۲۳» چین و لائوس به رسانه‌های این کشور گفتند: برگزاری ... کارشناسان چینی: هدف از رزمایش‌های چین، ایجاد ثبات و امنیت در قلمروی پکن است

ادامه

آمریکا, اقیانوسیه, اندونزی, تایلند, جهان, چین, سنگاپور, شرق آسیا, کامبوج, گزارش, لائوس

تظاهرات هزاران استرالیایی در اعتراض به استقرار پایگاه زیردریایی هسته‌ای

هزاران نفر در استرالیا در اعتراض استقرار یک پایگاه زیردریایی هسته ای در آینده در پورت کمبلا در شرق استرالیا به عنوان بخشی از پیمان دفاعی آکوس به ۲۴۴.۱ میلیارد دلار با مشارکت ایالات متحده و بریتانیا تجمع کردند. به گزارش روز شنبه ایرنا به نقل از رویترز، محل استقرار دومین بندر بزرگ زغال سنگ ... تظاهرات هزاران استرالیایی در اعتراض به استقرار پایگاه زیردریایی هسته‌ای

ادامه

آمریکا, استرالیا, اعتراضات اجتماعی, اقیانوسیه, انگلستان, جهان, کارگری

ثبت مخالفت۹۰ درصدی با اعلامیه هسته‌ای آمریکا وکره جنوبی در نظرسنجی

نتایج یک نظرسنجی جدید برگزار شده در میان پاسخگویان چند کشور نشان داد، حدود ۹۰ درصد از پاسخگویان با اعلامیه اخیر آمریکا و کره جنوبی با موضوع ارتقای به اصطلاح “چتر هسته‌ای” آمریکا برای تحت پوشش قرار دادن این کشور آسیاسی مخالفند. به گزارش ایسنا، در متن سند توافق ۲۶ آوریل رهبران آمریکا و کره ... ثبت مخالفت۹۰ درصدی با اعلامیه هسته‌ای آمریکا وکره جنوبی در نظرسنجی

ادامه

آمریکا, اسپانیا, استرالیا, اقیانوسیه, انگلستان, چین, خبر, روسیه, شبه جزیره کره, شرق آسیا, صلح, فرانسه, کره جنوبی, گزارش

نخست وزیر نیوزیلند: مایلم از انگلیس جدا شده و مستقل شویم

نخست وزیر نیوزیلند روز دوشنبه گفت که مایل است این کشور از انگلیس مستقل شود. به گزارش فارس، به نقل از خبرگزاری «یونایتدپرس» «کریس هیپکینز» نخست وزیر نیوزیلند امروز با پرواز ۲۴ ساعته «اوکلند» را به مقصد «لندن» برای شرکت در مراسم تاجگذاری «چارلز سوم» پادشاه انگلیس ترک کرد. بر اساس این گزارش، نیوزیلند در ... نخست وزیر نیوزیلند: مایلم از انگلیس جدا شده و مستقل شویم

ادامه

استعمار, اقیانوسیه, انگلستان, جهان, خبر, نیوزلند

به‌رغم فشارهای غرب، جزایر سلیمان وچین توافق امنیتی امضا کردند

در شرایطی که اقدامات تحریک‌آمیز آمریکا و متحدانش علیه چین در قبال تایوان ادامه دارد، پکن و جزایر سلیمان به رغم مخالفت و فشارهای واشنگتن، یک توافق امنیتی امضا کردند.

 

به گزارش خبرگزاری فارس، در حالی که گرمی روابط چین و جزایر سلیمان طی سال‌های اخیر با واکنش منفی آمریکا و تایوان مواجه شده است، منابع رسانه‌ای روز سه شنبه (امروز) گزارش دادند، پکن و جزایر سلیمان توافق امنیتی امضا کردند.

 

به گزارش وبگاه «ای بی سی نیوز»، وانگ ون‌بین سخنگوی وزارت خارجه چین از امضای توافق امنیتی این کشور با جزایر سلیمان خبر دادند. بنا بر گزارش این رسانه استرالیایی، «توافق (امنیتی چین و جزایر سلیمان) باعث نگرانی استرالیا و نیوزیلند در مورد نفوذ چین در منطقه‌ای شده است که دهه‌ها در آن نفوذ قوی داشته‌اند».

 

توافق امنیتی چین و جزایر سلیمان در شرایطی محقق شده که این کشور واقع در اقیانوس آرام جنوبی، در سال ۲۰۱۹ ضمن قطع روابط خود با تایوان، روابط خود با چین را آغاز کرد.

 

به گفته سخنگوی وزارت خارجه چین، «هدف از همکاری امنیتی چین و (جزایر) سلیمان ارتقای ثبات اجتماعی، صلح و امنیت بلندمدت در جزایر سلیمان است و (این توافق) در راستای منافع مشترک جزایر سلیمان و منطقه اقیانوس آرام جنوبی است».

 

جزایر سلیمان که تا سال ۱۹۷۵ تحت قیمومیت انگلیس بود، کمتر از ۷۰۰ هزار نفر جمعیت دارد و در سال ۱۳۹۸ به رغم سفرهای مکرر مقام‌های آمریکا، روابطش با تایوان را قطع کرد. چین تایوان را بخشی از خاک خود می‌داند و روابط دیپلماتیک با هر کشور را به قطع رابطه دیپلماتیک آن کشور با تایوان منوط می‌کند.

هشدار آمریکا درباره اجرایی شدن توافقنامه امنیتی چین و جزایر سلیمان

آمریکا به شدت نگران اجرایی شدن توافقنامه امنیتی چین با جزایر سلیمان است و به همین دلیل قصد دارد بار دیگر سفارت خود را در این کشور جزیره‌ای اقیانوس آرام بازگشایی کند.

ادامه

استرالیا, اقیانوسیه, امریکا, امریکای شمالی, امنیتی, جزایر سلیمان, جنگ سرد, چین, خبر, ژاپن, شرق آسیا

چین اولین پایگاه خود را در اقیانوس آرام ایجاد می‌کند

بر اساس پیمان امنیتی پیشنهادی با جزایر سلیمان، نیرو‌های چینی می‌توانند برای محافظت از ایمنی پرسنل و پروژه‌های خود در جزایر سلیمان مستقر شوند.

ادامه

استرالیا, اقیانوسیه, امریکا, جزایر سلیمان, جنگ سرد, جهان, چین, خبر, ژئوپلیتیک, شرق آسیا