ضرورت مبارزۀ هم‌زمان با دیکتاتوری ولایی و امپریالیسم در راه آزادی، حاکمیت ملی، صلح، و عدالت اجتماعی

هفتۀ گذشته رسانه‌های مجاز کشور دو گزارش نمایشی و عملا وقیحانه دربارۀ خامنه‌ای “نمایندۀ خدا بر زمین” و رئیس‌جمهور برگمارده‌اش ابراهیم رئیسی منتشر کردند. اینکه چرا واکنش بخش عمده‌ای از جامعه به این گونه نمایش‌های حکومتی بی‌اعتنایی و تمسخر است روشن است. حکومت ولایی در سطح وسیعی در جامعه کاملاً بی‌اعتبار شده و درۀ ژرف ... ضرورت مبارزۀ هم‌زمان با دیکتاتوری ولایی و امپریالیسم در راه آزادی، حاکمیت ملی، صلح، و عدالت اجتماعی

ادامه

آزادی, آمریکا, استبداد, اسلام سیاسی, اقتصادی, امپریالیسم, انقلاب ملّی-دموکراتیک, ایران, تحریم, ژئوپلیتیک, سازمان ملل, سرمایه‌داری, صلح, طبقه کارگر, عدالت اجتماعی, غرب, فلسطین, مبارزه طبقاتی, محیط زیست, نئولیبرالیسم

سازمان جهانی کار؛ تغییرات آب و هوایی آمار کودکان کار را افزایش می‌دهد

تحقیقات ILO نشان می‌دهد که تغییرات آب و هوایی عمیقا بر کار کودکان تأثیر می‌گذارد. به گزارش ایلنا به نقل از ILO، بر اساس مقاله جدید منتشر شده توسط سازمان جهانی کار (ILO)، تغییرات آب و هوایی و تخریب محیط زیست می‌تواند باعث افزایش چندبرابری میزان احتمال پیوستن کودکان به بازار کار شود. به‌ویژه در ... سازمان جهانی کار؛ تغییرات آب و هوایی آمار کودکان کار را افزایش می‌دهد

ادامه

جهان, حقوق بشر, سازمان جهانی کار, فقر, کارگری, کشاورزی, کودکان, گزارش, محیط زیست

جنبش آزادی‌خواهی و دادخواهی ایران تشکیل بدیلی مترقی و ملی در برابر رژیم استبدادی را می‌طلبد

در پی ورشکستگی کامل نظری و عملی دیکتاتوری مذهبی حاکم، هم جامعه و هم کل دستگاه حکومت ولایی وارد مرحلۀ جدید و حساسی شده است. شواهد نشان می‌دهد که حاد شدن تضاد آشتی‌ناپذیر میان حاکمیت مطلق ولایت فقیه با منافع ملی و خواست‌های اکثر مردم عرصه را به شکل‌های گوناگون برای سران حکومت تنگ‌تر کرده ... جنبش آزادی‌خواهی و دادخواهی ایران تشکیل بدیلی مترقی و ملی در برابر رژیم استبدادی را می‌طلبد

ادامه

آمریکا, اروپا, استبداد, اسراییل, اقتصادی, امپریالیسم, ایران, بازنشستگان, پرستاری, خصوصی‌سازی, سرمایه‌داری, سیاسی, صلح, فلسطین, کارگری, محیط زیست, معلمان, نئولیبرالیسم

تجمع کارگران طرح آبیاری کارون بزرگ با خواسته تبدیل وضعیت ادامه دارد

اعتراض جمعی از کارگران پیمانی شرکت بهره‌برداری از شبکه‌های آبیاری و زهکشی کارون بزرگ که از هفته گذشته با خواسته‌ی تبدیل وضعیت آغاز شده بود، امروز نیز ادامه یافت. یکی از کارگران حاضر در تجمع امروز به خبرنگار ایلنا گفت: در تجمع روز گذشته (شنبه ۱۱ آذرماه) که در محدوده این شرکت صورت گرفت به ... تجمع کارگران طرح آبیاری کارون بزرگ با خواسته تبدیل وضعیت ادامه دارد

ادامه

اختلاف طبقاتی, ایران, حقوق بشر, عدالت اجتماعی, کارگری

اعتصاب و تجمع اعتراضی هزاران نفره‌ی کارگران ذوب‌آهن اصفهان

هزاران نفر از کارگران بخش‌های مختلف کارخانه ذوب‌آهن اصفهان در تداوم اعتراض خود نسبت به عدم رسیدگی به خواسته‌های‌شان اعتصاب نموده و پس از راهپیمائی در محوطه‌ی کارخانه، مقابل ساختمان توحید (مدیریت) دست به تجمع زدند. به گزارش خبرنگار ایلنا، کارگران ذوب‌آهن اصفهان، صبح امروز، شنبه ۱۱ آذر ماه، در اعتراض به‌ عدم تحقق مطالبات ... اعتصاب و تجمع اعتراضی هزاران نفره‌ی کارگران ذوب‌آهن اصفهان

ادامه

اختلاف طبقاتی, ایران, حقوق بشر, خبر, عدالت اجتماعی, کارگری

برگزاری هشتمین کنفرانس حزب‌های چپ عرب

هشتمین “کنفراس” حزب‌ها و سازمان‌های چپ عرب، در پشتیبانی از مبارزهٔ خلق فلسطین و با شعار: “فلسطین، صدسال مقاومت”، در ۴ تا ۶ فروردین‌ماه (۲۴ تا ۲۶ ماه مارس)، در شهر تونس، پایتخت تونس، برگزار شد. دبیرخانهٔ این کنفرانس در بیروت است و به‌ابتکار “حزب کمونیست لبنان” و به‌دعوت این حزب هرساله برگزار می‌شود. هشتمین کنفرانس، به‌میزبانی “حزب متحد دموکراتیک میهنی تونس” و با مشارکت ۱۵ حزب چپ عرب و هشت حزب و سازمان چپ و مترقی پشتیبان مبارزهٔ مردم فلسطین، از کشورهای مختلف عربی، آسیایی، اروپایی، آفریقایی و آمریکای جنوبی، در شهر تونس، برگزار شد.

 

 

در برنامه کنفرانس هفت جلسه بحث در رابطه با شرایط حساس منطقه و پیامدهای آن برگزار شد که عبارت بودند از: نقشِ کشورهای امپریالیستی و استعمارگر در همکاری با حکومت‌های مرتجع منطقه و تأثیر آن در روندهای تنش‌آلود کنونی در منطقه، پروژهٔ جدید کشورهای امپریالیستی برای “حل” مسئلهٔ فلسطین در چارچوب طرح “خاورمیانهٔ جدید”- یعنی طرحی که بازنگریِ مجدد در جغرافیای سیاسی منطقه و در راستای معاهدهٔ “سایکس ـ ‌پیکو” را ضروری می‌داند- و ابراز نگرانی بابت مطرح شدن دوبارهٔ طرح تکه تکه کردن منطقه بر پایهٔ نگرش‌هایِ نژادی، مذهبی و فرقه‌ای.

 

 

توضیح اینکه، معاهدهٔ “سایکس ـ پیکو”، صدسال پیش، ترسیمِ مرزهای جدید کشورهای منطقه را از سوی کشورهای امپریالیستی، به‌طور عمده انگلیس و فرانسه،‌زمینه سازی کرد. این کنفرانس همچنین مسیر انقلابی جهان عرب و منطقه، مناقشه و کشمکش‌ها و جنگ‌های قومی و مذهبی، نقشِ تروریسم مذهبی در آن‌ها و تخریب منطقه و تأثیرِ مستقیم‌شان بر مبارزهٔ ملت فلسطین در راه پایان دادن به اشغال سرزمین‌های فلسطینی به‌وسیلهٔ اسرائیل، بررسی و تحلیل کرد.

 
کنفرانس فرصتی مناسب برای بحث و بررسی وضعیت اسف‌بار اسیران و زندانیان سیاسی فلسطین و درنظر گرفتن راه‌حل‌هایی مناسب به‌منظور تشدید مبارزه در جهت آزادی آنان از چنگال رژیم صهیونیستی فراهم کرد.

 
در بحث‌های هشتمین کنفرانس، نکته‌هایی مهم دربارهٔ اقدام‌های پشت پردهٔ اخیر بعضی دولت‌های عربی و سعی‌شان در برقراری رابطهٔ مخفیانه با دولت اسرائیل، مطرح شدند. حزب‌های شرکت‌کننده در گردهمایی، در رابطه با ضرورت مبارزه پیگیر با طرح‌ها و پروژه‌هایی که از سوی امپریالیسم آمریکا و با تبانی با دولت‌های مرتجع عربی- که در جهت ارائهٔ راه‌حل غیرعادلانه در رابطه با مسئله فلسطین و توافق بر سر آن مطرح می‌شوند- متفق‌القول بودند.

 
گردهمایی تونس تهاجم خون‌بار کشورهای امپریالیستی و هم‌پیمانان منطقه‌ای و تروریست‌های محلی که در توطئه‌یی حساب‌شده ویرانی و تخریب تمامیت ارضی و یکپارچگی کشورهای سوریه، عراق، لیبی، یمن و بحرین را باعث شده‌اند، محکوم کرد. حزب‌های چپ شرکت‌کننده در گردهمایی هدف از دست زدن به چنین اعمالی را تقویت نقش نظام صهیونیستی در مقام یگانه قَدَرقدرت سیاسی و اقتصادی منطقهٔ خاورمیانه ارزیابی کردند.

 
هشتمین گردهمایی حزب‌های چپ جهان عرب پشتیبانی خود را از مبارزات برحق خلق‌های عربی که برای کسب آزادی و برقراری دمکراسی برضد نظام‌های دیکتاتوری مبارزه می‌کنند، اعلام کرد و نقضِ فاحش حق آزادی فعالیت احزاب ملی و دمکراتیک و سرکوب آن‌ها از سوی نظام‌های دیکتاتوری و مرتجع عربی را محکوم کردند. در این چارچوب، هشتمین گردهمایی در تونس از مبارزات “جنبش ترقی‌خواه بحرین”، که از سوی نظام مرتجع بحرین مورد سرکوب و زیر فشار قرار دارد اعلام پشتیبانی کرد و محدودیت‌هایی که مقام‌های رسمی برای فعالیت آزادانهٔ احزاب سیاسی- به‌ویژه پس از طرح دعوا و صدور حکم دادگاه به انحلال انجمن ملی و دموکراتیک “وعد” – به‌وجود آورده‌اند، محکوم کرد.

 

 

بیانیهٔ هشتمین کنفرانس حزب‌های چپ عرب در تونس، در حمایت از آرمانِ مردم فلسطین

 

 

حزب‌های چپ عرب، که به‌مناسبت هشتمین کنفرانس خود زیر عنوان: “فلسطین، صدسال مقاومت”، در تونس گردهم آمدند، پس از بحث و گفتگو دربارهٔ مسئله‌‌های مرتبط با شرایط سیاسی ملی و منطقه‌ای و تأثیر آن بر جنبش آزادی‌بخش جهان عرب در کل، به‌ویژه تأثیر آن بر آرمان فلسطین، بیانیهٔ زیر را به‌منظور جلب توجه نیروهای پیشرو و آزادی‌خواه جهان، صادر می‌کند:

 
۱.‌ آرمان فلسطین که انگیزه اصلی جنبش رهائی‌بخش جهان عرب بوده و خواهد بود، به شرکتِ جناح‌های گوناگون این جنبش در مبارزهٔ مشروع ازجمله مبارزهٔ مسلحانه بر ضد استعمار و شهرک‌سازی‌ها و مقاومت در برابر پروژه‌ای که هدفش نقض حقوق مسلم و تقسیم‌ناپذیر مردم فلسطین است، در کنار مردم فلسطین و نیروهای دمکراتیک ملی فلسطین نیاز دارد.

 
۲.‌ برنامه برپایی کشور صهیونیستی در رأس پروژه‌های امپریالیستی است که هدفش فرسایش جهان عرب و ضربه زدن به اتحاد کشورهای عرب از طریق تحریک درگیری‌های فرقه‌ای، قبیله‌ای و قومی و همچنین تأسیس و تشویق سازمان‌هایی تروریستی و تاریک‌اندیش است.

 
۳.‌ برای رویارویی با این پروژه، با بسیج نیروهای مردمی بر پایهٔ برنامه‌های انقلابی و اجتماعی فعال و جلوگیری از دخالت رژیم‌های حاکم در کشورهای عربی می‌توان این غده سرطانی را ریشه‌کن کرد، این گزینه بهترین راه‌حل به‌شمار می‌رود.

 
۴.‌ پشتیبانی از نیروهای مترقی و انقلابی در جهان عرب و مبارزه با پروژه‌‌های ضدانقلاب که تحقق هر جریان دمکراتیک وانقلابی را مانع می‌شوند، و یاری رساندن به نیروهای دمکراتیک عربی در اتخاذ مسیر صحیح برای دستیابی و تحقق شعارهای انقلابی، ملی، اجتماعی و دمکراتیک.

 
۵.‌ مبارزهٔ جنبش آزادی‌بخش انقلابی ملی و دمکراتیک عربی جزیی از مبارزهٔ سراسری نیروهای مترقی جهان در مبارزه با امپریالیسم به‌سرکردگی امپریالیسم آمریکا به‌شمار می‌آید. نیروهای ترقی‌خواه و انقلابی عربی با عزمی راسخ، استوار و با تأکید بر همکاری و هماهنگی مشترک و توسعه دادن به روابط با دیگر نیروهای انقلابی جهان در برابر جنگ‌های تحمیلی و سیاست‌های امپریالیستی و طبقات استثمارگر قومی و نژادی به‌مبارزه خویش ادامه خواهند داد.

 
۶.‌ گردهمایی نیروها و احزاب چپ عربی، به شهدای جنبش آزادی‌بخش عرب که با جان‌فشانی و تقدیم جان خویش که گران‌بها‌ترین سرمایهٔ آنان و هر انسانی به‌شمار می‌رود، در راه دستیابی و تحقق اهداف خلق‌های خویش، ادای احترام می‌کند و همچنین با کلیهٔ زندانیان سیاسی فلسطینی زن و مرد که در بند رژیم صهیونیستی گرفتارند، و به‌رهبری رفیق اسیر “احمد سعدات”، دبیرکل “جبههٔ خلق برای آزادی فلسطین” و دیگر نیروهای سیاسی‌ای که به مقاومت و مبارزهٔ خویش به‌رغم در بند بودن ادامه می‌دهند، همبستگی خویش را اعلام می‌کند. ما مجدداً همبستگی و پشتیبانی کامل خود را با مبارزات آنان اعلام کرده و از همه نیروهای پیشرو و آزادی‌خواه می‌خواهیم که برای آزادی آنان از هیچ کوششی فروگذار نکنند.

 

توافقِ حزب‌های شرکت‌کننده در هشتمین کنفرانس چپ‌های عرب در مورد انتشار برنامه‌یی مبارزاتی با هدف‌های زیر:
* تعیینِ روزی به‌نام زندانیان فلسطین با ‌عنوان روزِ جنبش گسترده و ابتکار عرب برای آزادی زندانیان سیاسی.

 
*انتشارِ گزارش کمیسیون اقتصادی و اجتماعی آسیای غربی سازمان ملل متحد در مورد نقض حقوق بشر از سوی استعمار صهیونیستی در فلسطین اشغال‌شده.

 
*ترویج و تعمیم جنبش تحریم بر ضد استعمارگران صهیونیستی در سطح سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، ورزشی، و علمی و درخواست از نهادهای بین‌المللی و احزاب سیاسی در پشتیبانی از این استراتژی مبارزه.

 
*تشکیل کمیته‌یی از حقوقدانان و کارشناسان حقوق بشر چپ عرب به‌منظور حمایت و دفاع از آرمان‌های فلسطین در دو سطح حقوقی و سیاسی در بنیادها و سازمان‌های حقوقی بین‌المللی در سطح جهان.

 
*تعیین روز ۱۵ ماه مه (روز نکبت) به‌عنوان روزِ عربی در حمایت از آرمان فلسطین و به‌رسمیت شناخته شدن این روز و ثبت آن.

 
* هماهنگی با شبکه‌های تلویزیونی چپ در تمام جهان، مخصوصاً با شبکه فوروم ساوپالو و شبکه چپ افریقای جنوبی.

 
* مشارکت فعال در صدمین سالگرد انقلاب باشکوه اکتبر که معاهدهٔ ننگین سایکس- پیکو را افشا و محکوم کرد و انگیزه‌یی نو برای جنبش‌های آزادی‌بخش عرب و بین‌المللی به‌وجود آورد.

 
* گنجاندن مسئلهٔ فلسطین در برنامهٔ کلیه مراسم و جشن‌ها و بسیج تمام احزاب شرکت‌کننده در این کنفرانس برمبنای همبستگی در مبارزه با امپریالیسم و صهیونیسم.

 
*درخواست از “دولت خودگردان فلسطین” که به هرگونه ابتکار هماهنگی امنیتی یا سیاسی با رژیم صهیونیستی پایان دهد و از مبارزهٔ ملت فلسطین در تمام سرزمین‌های اشغالی، ازجمله صاحبان اراضی سال ۴۸، که به‌طور مستمر در معرض پروژه‌های مهاجرت اجباری، شهرک‌سازی و ترک ناگزیر خانه‌وکاشانه خویش‌اند، دفاع و پشتیبانی کند.

 
و در خاتمه، از تمامی احزاب و نیروهای سیاسی فلسطین دعوت شده است تا با اتحاد صف‌های خویش پیرامون تلاش برای حل مسئله‌های اساسی و دستیابی ملت فلسطین به حقوق مشروع خود و آزادسازیِ تمامی اراضی فلسطین و پایتخت آن، قدس، گردهم آیند.

 

هشتمین همایش حزب‌های چپ عرب در تونس:

 
– نیروهای مترقی فلسطین را به متحد کردن صفوف‌شان پیرامون یک نیروی آزادی‌خواه چپ فلسطینی برای پیروزی حقوق مشروع‌شان، بازگشت به ‌سرزمین‌هایی که از آن‌جاها رانده شده‌اند، آزادسازی میهن و تشکیل دولتی که پایتخت آن اورشلیم باشد، فرامی‌خواند.

 
– نهادینه کردنِ گردهمائی چپ عرب و گسترش آن باهدف متحد کردن تمام نیروهای چپ انقلابی عرب بر پایه مبارزه با امپریالیسم و صهیونیسم و نمایندگان‌شان در میان رژیم‌های ارتجاعی عرب، با هدف دست یافتن به آزادی ملی، وحدت عرب و پیروزی و برقراری دمکراسی و عدالت اجتماعی را خواهان است.

نامه مردم

در تیراندازی نیروهای انتظامی دو کولبر جان خود را از دست دادند

بنابر گزارش ها کولبری با نام «آزاد محمودی» در نزدیکی روستای مرزی چومان ۲۳ فروردین ماه هدف گلوله‌ی نیروهای نظامی ایران قرار گرفت.   این جوان ٢۴ ساله از اهالی روستای چی‌چوران در پیرانشهر، پس از اصابت تیر، به شدت مجروح و به سبب عدم رسیدگی پزشکی، در بیمارستان جان خود را از دست داد. ... در تیراندازی نیروهای انتظامی دو کولبر جان خود را از دست دادند

ادامه

ایران, حقوق بشر, خبر, کارگری

تجمع کارگران بازنشسته رنگین نخ برای معوقات پرداخت نشده

شماری از کارگران بازنشسته کارخانه رنگین نخ سمنان در اعتراض به آنچه بلاتکلیفی چندین ساله در دریافت مطالبات سنواتی ومزدی عنوان می‌شود، صبح امروز مقابل ساختمان فرمانداری واستانداری سمنان تجمع کردند. شماری از کارگران کارخانه رنگین نخ سمنان در تماس با ایلنا گفتند: نزدیک به۴۹ نفر از کارگران بازنشسته هستیم که هنوز بابت معوقات مزدی ... تجمع کارگران بازنشسته رنگین نخ برای معوقات پرداخت نشده

ادامه

ایران, حقوق بشر, خبر, کارگری

کارگران پیمانکاری مس سرچشمه تجمع کردند

جمعی از کارگران تینکرهای خمیری کانی مس از شرکت‌های پیمانکاری معدن مس سرچشمه روز گذشته (شنبه/۲۶ فروردین) تجمعی اعتراضی برای احقاق حقوق خود در زمینه تامین نیروی معدن سر چشمه برگزار کردند.   جمعی از این کارگران به ایلنا، گفتند که از ۵ سال پیش به صورت کارگر پیمانکاری در شرکت تینکرهای خمیری کانی مس ... کارگران پیمانکاری مس سرچشمه تجمع کردند

ادامه

ایران, حقوق بشر, خبر, کارگری

چکیده گزارش‌های کارگری، هفته سوم فروردین ماه

خبر‌ها و گزارش‌های جنبش اعتراضی کارگران و زحمتکشان در هفته‌ای که گذشت؛   کاهش سهم صنعت در اشتغال و بیکاری کارگران رشته‌های صنعتی   بیست و چهارم فروردین ماه-‌براساس اطلاعات مرکز آمار ایران،سهم صنعت در اشتغال در سال ۱۳۹۵، معادل ۳۱,۹ درصد بوده که نسبت به سال گذشته،۰,۶درصد کاهش یافته است. سهم خدمات در اشتغال ... چکیده گزارش‌های کارگری، هفته سوم فروردین ماه

ادامه

ایران, خبر, کارگری