ایجاد «نظم اقتصادی نوین جهان»؛ مطالبه رئیس‌جمهوری کوبا

رئیس‌جمهوری کوبا ایجاد «نظم اقتصادی جدید» را خواستار شد تا اطمینان حاصل شود که کشورهای در حال توسعه دیگر قرار نیست به ایفای نقش به‌عنوان آزمایشگاه‌های دستورالعمل‌های اقتصادی استعماری ادامه دهند. به گزارش روز شنبه ایرنا به نقل از تارنمای خبرگزاری پرنسا لاتینا، میگل دیاز کانل رئیس‌جمهوری کوبا که ریاست نشست وزرای خارجه گروه۷۷+ چین ... ایجاد «نظم اقتصادی نوین جهان»؛ مطالبه رئیس‌جمهوری کوبا

ادامه

آمریکا, آمریکای لاتین, استعمار, تحلیل, جهان, چین, حقوق بشر, کوبا, گروه ۷۷

نیوزویک؛ آمریکا در جنگ افکار جهانی از روسیه و‌چین شکست خورده است

یک نشریه آمریکایی نوشت، بررسی سه دهه الگوهای رأی‌گیری در مجمع عمومی سازمان ملل نشان می‌دهد، آمریکا در جنگ افکار عمومی در برابر چین و روسیه شکست خورده است لذا آمریکا باید تغییر رویه دهد. به گزارش فارس، نشریه نیوزویک در گزارشی نوشت، ایالات متحده آمریکا همواره در ترغیب سایر کشورهای جهان جهت همسویی با ... نیوزویک؛ آمریکا در جنگ افکار جهانی از روسیه و‌چین شکست خورده است

ادامه

آفریقای جنوبی, آمریکا, اوکراین, برزیل, تحلیل, ترکیه, جنگ سرد, جهان, چین, روسیه, سازمان ملل, گروه ۷۷, ناتو, هندوستان

برزیل: سازمان ملل و سازمان تجارت جهانی درحال از دست دادن اعتبار خود هستند

رئیس‌جمهوری برزیل با تاکید بر اینکه «جی۷۷» (بزرگ ترین ائتلاف کشورهای درحال توسعه با ۱۳۴ عضو) «بنیادی برای محکوم کردن ناهنجاری‌های تجارت جهانی و دفاع از ایجاد نظم اقتصادی بین‌المللی جدید» است،تاکید کرد «سازمان ملل، سیستم برتون وودز و سازمان تجارت جهانی درحال از دست دادن اعتبار خود هستند».

به گزارش روز یکشنبه ایرنا به نقل از تارنمای ریاست جمهوری برزیل، لولا داسیلوا در جریان سخنرانی در اجلاس جی۷۷+ چین که در هاوانا، پایتخت کوبا برگزار شد، با انتقاد از حاکمیت جهانی سازمان ملل، سیستم برتون وودز و سازمان تجارت جهانی گفت: متاسفانه بسیاری از خواسته‌های ما هرگز برآورده نشده‌ است.

وی افزود: حکومت جهانی نامتقارن باقی می‌ماند. سازمان ملل، سیستم برتون وودز و سازمان تجارت جهانی، اعتبار خود را از دست می‌دهند. ما نمی‌توانیم خودمان را تقسیم کنیم. ما باید یک چشم‌انداز مشترک ایجاد کنیم که نگرانی‌های کشورهای کم درآمد و متوسط و همچنین سایر گروه‌های آسیب‌پذیر را در نظر بگیرد.

داسیلوا یادآور شد که جی۷۷، نماینده ۷۹ درصد از جمعیت جهان و ۴۹ درصد از تولید ناخالص داخلی جهانی است، به همین دلیل ضروری است که ناهنجاری‌های تجارت جهانی افشا شده و از ساختن نظم اقتصادی بین‌المللی جدید دفاع شود.

رئیس‌جمهوری برزیل تاکید کرد که «کشورهای جنوب کاملاً قادر به تصرف خط مقدم علم، فناوری و نوآوری هستند».

با پایان اجلاس دو روزه سران گروه۷۷+ چین که ۱۵ و ۱۶ سپتامبر (۲۴ و ۲۵ شهریور) در پایتخت کوبا برگزار شد، شرکت‌کنندگان در اجلاس که سران ۳۰ کشور و هیات‌های رسمی ۱۱۶ کشور بودند، بیانیه نهایی را با تعهد به تقویت وحدت و همبستگی این بلوک و تثبیت نقش آن در شرایط بین المللی حاضر تایید کردند.

لولا داسیلوا پیشتر نیز با تاکید بر ضرورت ایجاد تحولات مختلف در سازمان‌هایی همچون سازمان ملل متحد گفت: بدون اصلاح شورای امنیت، با گنجاندن اعضای دائمی جدید، سازمان ملل اثربخشی یا اقتدار سیاسی و اخلاقی برای رویارویی با درگیری‌ها و معضل‌های قرن بیست‌ویکم را به دست نخواهد آورد.

رئیس‌جمهوری برزیل همچنین تصریح کرد سازمان ملل متحدِ سال ۲۰۲۳ از اعتباری که این نهاد در سال ۱۹۴۵ داشت، فاصله گرفته است.

داسیلوا بر اصلاح ساختار شورای امنیت و گنجاندن کشورهای آفریقایی، آسیایی و آمریکای لاتین در این نهاد سازمان ملل تاکید کرد.

این روزها بحث در مورد لزوم اصلاح شورای امنیت به منظور افزایش اثربخشی این نهاد، البته با در نظر گرفتن واقعیت‌های جاری، به طور فزاینده و با قدرت بیشتری از سوی سیاستمداران و کارشناسان مطرح می‌شود. با این حال، وجود اختلاف‌های عمیق میان رقبای ژئوپلیتیکی در مورد گسترش شورای امنیت سازمان ملل و همچنین عملکرد آن، پیشرفت چندانی برای دستیابی به اجماع میان طرف‌ها حاصل نشده است.

کوبا در نشست گروه ۷۷ خواهان افزایش سطح توسعه اقتصادی و عدالت اجتماعی در جهان شد

در پیش نویس بیانیه پایانی نشست گروه ۷۷ و چین بر همبستگی کشورهای عضو با لیبی و مراکش تأکید و از طرح مکزیک برای عضویت مجدد در این گروه استقبال شد. به گزارش ایسنا، به نقل از شبکه خبری المیادین، در پیش نویس بیانیه پایانی نشست سران گروه ۷۷ و چین در کوبا بر پایبندی ... کوبا در نشست گروه ۷۷ خواهان افزایش سطح توسعه اقتصادی و عدالت اجتماعی در جهان شد

ادامه

آسیا, آفریقا, آمریکا, آمریکای لاتین, افغانستان, اقتصادی, جهان, چین, سازمان ملل, عدالت اجتماعی, کوبا, گروه ۷۷, گزارش, مراکش, مکزیک, همبستگی