واکنش مسکو به حکم دادگاه کیفری بین‌المللی علیه پوتین

سخنگوی کرملین با ظالمانه و غیرقابل قبول خواندن حکم دادگاه کیفری بین‌الملل علیه پوتین گفت: روسیه عضو اساسنامه رم نیست و هیچ تعهدی بر اساس آن ندارد و همچنین با دیوان کیفری بین‌المللی همکاری نمی‌کند. به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، روز جمعه، دیوان کیفری بین‌المللی حکم بازداشت پوتین و همچنین ماریا لووا-بلوا، ... واکنش مسکو به حکم دادگاه کیفری بین‌المللی علیه پوتین

ادامه

آمریکا, افغانستان, تحریم, تحلیل, جهان, دیوان بین‌‌المللی لاهه, روسیه, شرق اروپا, عراق, فساد, گزارش, لیبی, هلند, ویتنام, یوگوسلاوی

در ادامه اعتراض به کودتای قضایی، نیروهای ذخیره نیروی دریایی اسرائیل، بندر حیفا را بستند

در سایه تداوم نافرمانی‌ها در ارتش اسرائیل در اعتراض به تغییر قوانین قضایی از سوی کابینه نتانیاهو، امروز نیروهای ذخیره نیروی دریایی، بندر حیفا را بر روی حرکت قایق‌ها بستند. به گزارش فارس روزنامه تایمز اسرائیل با انتشار این خبر نوشت که شماری از نیروهای ذخیره در نیروی دریایی به اعتراضات علیه تغییر قوانین قضایی ... در ادامه اعتراض به کودتای قضایی، نیروهای ذخیره نیروی دریایی اسرائیل، بندر حیفا را بستند

ادامه

اسراییل, جهان, حقوق بشر, خاورمیانه, خبر, فساد, فلسطین

اوج‌گیری محبوبیت عمران خان در آستانه انتخابات پاکستان

یک نظرسنجی تازه نشان می‌دهد که بیشتر مردم پاکستان دولت ائتلافی این کشور را مقصر تورم بالا و مشکلات مالی می‌دانند و حمایت از عمران خان در آستانه انتخابات اوج گرفته است. به گزارش ایسنا، به نقل از پایگاه خبری بلومبرگ، ۶۲ درصد از ۲۰۰۰ شرکت‌کننده در نظرسنجی تازه موسسه گالوپ، ائتلاف «جنبش دموکراتیک پاکستان» ... اوج‌گیری محبوبیت عمران خان در آستانه انتخابات پاکستان

ادامه

اقتصادی, انگلستان, پاکستان, جنوب آسیا, جهان, صندوق بین‌المللی پول, فساد, گزارش

واکنش عمران خان به‌خبر رسانه‌ها درباره اقدام پلیس پاکستان برای دستگیری وی

عمران خان نخست وزیر سابق و برکنار شده پاکستان یکشنبه شب اظهار کرد: بیم دولت از پیروزی حزب ما، موجب شده که آنها در تلاش برای زندانی کردن من باشند. به گزارش ایرنا، عمران خان به شبکه “الجزیره مباشر” گفت: دولت پاکستان بیم آن دارد که حزب ما (حزب تحریک انصاف پاکستان) در انتخابات پیروز ... واکنش عمران خان به‌خبر رسانه‌ها درباره اقدام پلیس پاکستان برای دستگیری وی

ادامه

اقتصادی, پاکستان, تروریسم, جنوب آسیا, حقوق بشر, سیاسی, فساد, گزارش

در اعتراض به «کودتای قضایی»، خلبانان ذخیره ارتش اسرائیل در تمرینات حاضر نمی‌شوند

منابع رسانه‌ای عبری زبان فاش کردند که خلبانان ذخیره ارتش اسرائیل در اعتراض به طرح اصلاحات قضایی کابینه تصمیم به عدم حضور در تمرینات خود گرفته‌اند. به گزارش ایسنا، روزنامه عبری زبان «هاآرتص» در این باره گزارش داد که ۳۷ خلبان ذخیره اسرائیلی از مجموع ۴۰ خلبان در اعتراض به طرح اصلاحات قضایی کابینه بنیامین ... در اعتراض به «کودتای قضایی»، خلبانان ذخیره ارتش اسرائیل در تمرینات حاضر نمی‌شوند

ادامه

اسراییل, جهان, خاورمیانه, خبر, فساد, فلسطین

بازداشت همدست زنجانی توسط پلیس اینترپل در آمریکای لاتین

یک‌ماه‌ونیم بعد از تأیید حکم اعدام بابک زنجانی، متهم ردیف اول پرونده فساد نفتی، در دیوان‌عالی کشور، رئیس پلیس بین‌الملل ناجا اعلام کرد، سحرگاه یکشنبه یکی دیگر از عوامل اصلی این پرونده شناسایی و دستگیر و به مقامات قضائی تحویل داده شده است.

 
به گزارش تسنیم، سردار مسعود رضوانی، گفت: «پیرو درخواست مقامات قضائی از پلیس بین‌الملل درخصوص ردیابی و استرداد متهم، موضوع در دستور کار این پلیس قرار گرفت. ابتدا این فرد در کشور مالزی در شرق آسیا ردیابی، شناسایی و دستگیر شد، اما متأسفانه با تبانی‌های صورت‌گرفته مجددا متواری شد که در ادامه فرایند ردیابی، فرد مذکور در یکی از کشورهای آمریکای‌مرکزی ردیابی و شناسایی و با همکاری پلیس این کشور دستگیر شد که براساس تعاملات پلیسی توانستیم متهم را به داخل کشور بازگردانیم».

 
همچنین اداره کل امور بین‌الملل قوه‌قضائیه نیز در گزارشی، توضیحاتی در این زمینه ارائه و اعلام کرد که این متهم «ع. ز» نام دارد. براساس این گزارش، متهم مذکور که به دستور شعبه ششم بازپرسی دادسرای ناحیه ٢٨ تهران تحت تعقیب بین‌المللی قرار گرفته بود، از سوی پلیس بین‌الملل ناجا با همکاری سایر نهادها به کشور مسترد شد. درخواست استرداد متهم ابتدا به کشور مالزی ارسال و در آنجا دستگیر شد، اما استرداد او ناکام ماند تا اینکه در کشور دیگری شناسایی و دستگیر شد. اداره کل امور بین‌الملل قوه‌قضائیه، همچنین اعلام کرده که این دومین متهمی است که در ١٠ روز گذشته از سوی پلیس بین‌الملل به کشور برگردانده شده است. رئیس پلیس بین‌الملل ناجا هم خبر داد که در هفته گذشته یک مجرم ‌میلیاردی از کشور آذربایجان به کشور استرداد شده است.

 
سال گذشته بود که بابک زنجانی، به‌همراه دو متهم دیگر به اتهام افساد فی‌الارض از طریق اخلال در نظام اقتصادی کشور با رهبری سازمان‌یافته به‌منظور ارتکاب جرائمی مانند جعل سند، پول‌شویی با علم به مؤثربودن در ضرر به کشور، کلاهبرداری در سطح گسترده از شرکت نفت و… در شعبه ١۵ دادگاه انقلاب اسلامی محاکمه و به اعدام محکوم شدند. ١٣ آذر امسال نیز دیوان‌عالی کشور حکم اعدام بابک زنجانی را تأیید، اما حکم دو متهم دیگر را نقض کرد و به شعبه هم‌عرض فرستاد. حالا به نظر می‌رسد با دستگیری و استرداد «ع. ز» این پرونده وارد فاز جدیدی شده و توقع این است که با توجه به بازگردانده‌شدن این متهم به ایران، سرنوشت پرونده بابک زنجانی هم روشن‌تر شود.

 
سرنوشت زنجانی به فرد بازداشت‌شده گره خورده است

 
وکیل‌مدافع بابک زنجانی گفته است که نمی‌تواند خوشحالی خود را از حرکت قاطع و هوشمندانه دستگاه قضائی و نیروهای انتظامی و امنیتی پنهان کند. رسول کوهپایه‌زاده روز گذشته به ایسنا گفت که از طریق رسانه‌ها از دستگیری این متهم مطلع شده و دستگیری او کمک بسیار مهمی به کشف حقیقت، احراز واقعیت و روشن‌شدن برخی از ابهامات خواهد کرد. او همچنین افزود: «فکر می‌کنم هر نوع تصمیم‌گیری در پرونده موکلم باید منوط به بازجویی کامل و تخلیه اطلاعاتی فرد بازداشت‌شده و رسیدگی قضائی و صدور حکم قطعی درباره او شود. سرنوشت موکلم به اقدامات فرد بازداشت‌شده گره خورده است و این فرد قبل از وقوع این اتفاقات به کشور رفت‌وآمد داشته، اما بعد از دستگیری موکلم دیگر به کشور نیامده است. البته قبلا هم برای دستگیری وی در مالزی اقدام شده بود که خوشبختانه این‌بار به ثمر نشست».رسول کوهپایه‌زاده گفت: «به‌عنوان فردی که از محتویات پرونده مطلع هستم و حدود ٣٠٠ جلد پرونده را مطالعه کرده‌ام، می‌دانم که بازداشت و بازجویی قانونی از این فرد می‌تواند خیلی از مسائل را روشن کند و نکته مهم این است که موکلم به‌شخصه در عملیات اجرائی خریدوفروش نفت نقش نداشته و خیلی از کارها از طریق تلفن و ایمیل انجام شده، اما این فرد در عملیات اجرائی خریدوفروش نفت نقش اساسی را داشته است».وکیل بابک زنجانی ادامه داد: «یکی از دفاعیات موکلم همواره این بوده که قبول دارد بدهکار است، ولی شرکت نفت که مدعی است ١٢ کشتی نفت را به موکلم تحویل داده باید بارنامه‌ها و اسناد آن را به دادگاه ارائه دهد، اما تا این لحظه بارنامه‌ها به دادگاه تحویل نشده و به‌شخصه آنها را رؤیت نکرده‌ام. فکر می‌کنم دستگیری و بازداشت این فرد که در عملیات اجرائی تحویل نفت نقش اساسی و کلیدی داشته به کشف حقیقت خیلی کمک می‌کند، به‌ویژه اینکه یک شرکت نفتی مدعی شده بود در بخشی از نفت تحویل شده، آب وجود داشته و همین امر برای موکلم ایجاد مشکل کرده بود و آن شرکت به همین بهانه از پرداخت بدهی خودداری می‌کرده است؛ بنابراین از این حیث می‌تواند به احراز واقعیت کمک کند».

 
آیا «ع. ز» همان «علیرضا زیباحالت‌منفرد» است؟

 
براساس گزارش اداره کل امور بین‌الملل قوه‌قضائیه، فردی که روز یکشنبه به ایران بازگردانده شده است «ع. ز» نام دارد؛ اسم مخففی که در جلسات دادگاه بابک زنجانی چندین‌بار از او نام برده شده که به نظر می‌رسد همان«علیرضا زیباحالت‌منفرد» باشد؛ فردی که شواهد و صحبت‌های مطرح‌شده در دادگاه نشان می‌دهد نقش زیادی در کارها و امورات بابک زنجانی داشته است. در نوزدهمین جلسه این دادگاه، متهم ردیف دوم پرونده نفتی اعلام کرد امور نفتی بابک زنجانی در اختیار فردی به نام «ع. ز. م» قرار داشته است که همه کارهای نفتی از جمله محموله، تخلیه کشتی‌ها و اجاره مخازن نفت را انجام می‌داده و با توجه به اختیارات وسیع او، کسی حق دخالت نداشته است. «مهدی شمس‌زاده»، در این جلسه گفته بود که یک‌بار هم با «ع. ز. م» درگیر شده و در پاییز سال ٩١ در نامه‌ای به بابک زنجانی استعفا داده است، اما آقایان «ج»، «د»، «ا» و «ب» از من خواستند زنجانی را تنها نگذارم.

 
به گزارش میزان، همچنین در بیستمین جلسه دادگاه هم وقتی قاضی صلواتی از پشت پرده هزینه‌کرد ۵۰۱‌ میلیون دلار پول نقد دریافتی از شرکت «فال» سخن گفت، از «ع.ز.م» در راستای ۵۰‌ میلیون دلار هزینه انبارداری برای او نام برد.
در بیست‌وچهارمین جلسه دادگاه نیز، «حمید فلاح‌هروی» متهم ردیف سوم پرونده فساد نفتی در دفاعیات خود گفته بود که واسطه خرید بانک fiib در مالزی آقای «م» بوده است. یک جای دیگر هم نام او به میان آمده است؛ روزنامه «شرق» در آبان سال ٩٣، در گزارشی با عنوان «گزارش یک قتل»، از فروش بانک «ارزش» در تاجیکستان خبر داد. در متن سند این بانک آمده است:
«چهار میلیون‌دلار آمریکا (معادل ۴٣,٠۵٢.٠٠٠.٠٠٠ روپیه و تقریبا معادل سه‌میلیون ‌و ۵٠٠ هزار یورو) به بانک معاملات اندونزی برای خرید مجوز بانک «ارزش» پرداخت شده است. در بخش دیگری از قرارداد هم آمده است: «علیرضا زیبا‌حالت‌منفرد به‌عنوان صاحب‌امضای مجاز در تمام مراحل قانونی و حقوقی به نیابت از بانک ارزش تعیین می‌شود».

 
این بانک یکی از دارایی‌های بابک زنجانی بوده است که او در گفت‌وگو با هفته‌نامه «آسمان» از آن نام برده بود. البته قبل از دستگیری بابک زنجانی، این موضوع مطرح شده بود که او بدهی بیش از دومیلیارددلاری خود به وزارت نفت ایران را از طریق بانک ملی تاجیکستان پرداخت کرده است. اما بانک ملی تاجیکستان در دی ‌٩٢ پس از بازداشت زنجانی مدعی شد هیچ‌گونه ارتباطی با بابک زنجانی، ‌میلیاردر ایرانی، نداشته است و مسئول‌دفتر مطبوعاتی بانک ملی تاجیکستان هم گفته بود: سندی که برای نشان‌دادن ارتباط میان‌ میلیاردر ایرانی و بانک مذکور از سوی زنجانی به پارلمان ایران ارائه ‌شده، جعلی است.

 
همچنین روز گذشته تسنیم نوشت: یک پایگاه خبری دومینیکایی نوشت متهم جدید نفتی استردادشده به ایران دارای اسناد هویتی دومینیکا (کشوری جزیره‌ای در دریای کارائیب) بوده و تشکیلاتی به نام «تجارتخانه دومینیکای من» در این کشور دارد. «دومینیکن‌نت»، با اشاره به بازداشت یک متهم نفتی ایرانی با داشتن اسناد هویتی کشور دومینیکا نوشت بسیاری از تبهکاران و افراد فاسد مالی با اخذ اسناد هویتی دومینیکا سعی در فرار از چنگال قانون دارند. براساس این گزارش علیرضا زیباحالت‌منفرد یکی از این افراد است که رئیس تشکیلاتی به نام «تجارتخانه دومینیکای من» بوده است. او فردی قابل اطمینان نزد اسکریت (سیاست‌مدار مشهور دومینیکا) بوده و البته به دروغ سازمان تحت امر خود را مالک کلینیک‌های پزشکی در سرتاسر دومینیکا، مالک یک کارخانه تولید بطری آب و مالک مرکز خدمات لیموزین معرفی کرده است.

 
پول دولت زنده می‌شود؟

 
اما در پس دستگیری «ع. ز»، قطعا خوشحال‌تر از وکیل بابک زنجانی، دولت و به‌خصوص وزارت نفت خواهند بود چراکه شاید بتوانند از طریق او بدهی سه‌ونیم‌میلیارددلاری بابک زنجانی را زنده کنند.
٢٨ آذر بود که وزیر نفت درباره مبالغ بازگشتی از این پرونده به این وزارتخانه، به ایرنا گفته بود: «آنچه طبق نظر کارشناسی به وزارت نفت عودت داده شده حدود ٢٠‌‌ هزار ‌‌میلیارد ریال است اما طلب وزارت نفت از بابک زنجانی با سود آن به بیش از ٣,۵‌ ‌میلیارد دلار می‌رسد». همچنین سیداصغر هندی، مسئول کمیته مطالبات وزارت نفت، گفته بود کمتر از یک‌پنجم مطالبات خود را از بابک زنجانی گرفته‌اند و دراختیارگرفتن اموال این متهم نفتی در خارج از کشور نیز در حال پیگیری است. او همچنین گفته بود وزارت نفت به دنبال اعدام این متهم نفتی نیست بلکه فقط در پی وصول مطالبات این وزارتخانه است تا آن را به هر شکل دریافت کند.
شرق

انگشت اتهام ترامپ به سوی رئیس سیا برای رسوایی‌های اخیر

دونالد ترامپ رئیس در حال کناره‌گیری سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا)‌ را از بابت این که از ترامپ خواسته بود مواظب حرف زدنش باشد مورد حمله قرار داده و گفت: ممکن است او مسئول افشاگری‌های اخیر در خصوص جاسوسی روس‌ها از ترامپ و وجود اطلاعات رسواکننده از ترامپ در نزد روسیه باشد.   به گزارش ... انگشت اتهام ترامپ به سوی رئیس سیا برای رسوایی‌های اخیر

ادامه

امریکا, جهان, خبر, فساد

فرار ۹ سرکرده داعش از موصل به سوریه با میلیون‌‌ها دلار پول

یک منبع امنیتی در استان نینوای عراق اعلام کرد که ۹ سرکرده سرشناس داعش با میلیون ها دلار پول نقد به همراه خانواده از شرق موصل به سمت خاک سوریه فرار کردند.   به گزارش پایگاه خبری السومریه نیوز، منبع مذکور که خواست نامش فاش نشود، افزود: ۹ سرکرده بارز داعش از جمله رئیس شورای ... فرار ۹ سرکرده داعش از موصل به سوریه با میلیون‌‌ها دلار پول

ادامه

تروریسم, جهان, خبر, عراق, فساد

آملی لاریجانی بی آبروتر از همیشه؛ آقای آملی لاریجانی این هم کارنامه درخشان برخوردهای شما با فساد

مردی خروسی داشت که به پشت‌بام فرار کرد و به خانه یکی از همسایه‌ها رفت. صاحب خروس هم در خانه‌ی همسایه‌ها را می‌زد و دنبال خروسش می‌گشت. مردی که خروس در خانه‌اش بود ناگهان صدای در را شنید و چون حدس زد صاحب خروس باشد، آن را بلافاصله زیر عبایش پنهان کرد و در را ... آملی لاریجانی بی آبروتر از همیشه؛ آقای آملی لاریجانی این هم کارنامه درخشان برخوردهای شما با فساد

ادامه

ایران, فساد, گزارش

لیست خرید برای هواپیمای رئیس‌جمهوری برزیل جنجال به پا کرد

میشل تامر، رئیس جمهوری برزیل که وعده داده بود کشورش را از رکود نجات دهد با انتشار لیست خریدش درباره اقلام هواپیمای ریاست جمهوری برای سفرهای سال ۲۰۱۷ مورد انتقادات شدید قرار گرفت.   به گزارش خبرگزاری فرانسه، چند ساعت پس از انتشار این لیست خرید دولت اعلام کرد که این سفارشات لغو شده‌اند. اقلام ... لیست خرید برای هواپیمای رئیس‌جمهوری برزیل جنجال به پا کرد

ادامه

امریکای لاتین, برزیل, جهان, خبر, فساد