تظاهرات هزاران اسرائیلی در۲۱امین شنبه اعتراضی در اراضی اشغالی

ده‌ها هزار نفر برای بیست‌ویکمین هفته پیاپی علیه نتانیاهو و کابینه او در سراسر سرزمین‌های اشغالی دست به تظاهرات زدند.  ده‌ها هزار نفر در بیش از ۱۵۰ شهرک و منطقه مختلف از سرزمین‌های اشغالی از جمله تل آویو علیه اصلاح قانون قضایی اسرائیل دست به تظاهرات زدند. به گزارش جروزالم پست، این تظاهرات از ساعت ... تظاهرات هزاران اسرائیلی در۲۱امین شنبه اعتراضی در اراضی اشغالی

ادامه

استبداد, اسراییل, جهان, خاورمیانه, خبر, فلسطین

معترضان علیه نتانیاهو برای بیستمین هفته متوالی راهی خیابان‌ها شدند + فیلم

هزاران نفر از ساکنان سرزمین‌های اشغالی برای بیستمین هفته متوالی در تل‌آویو و دیگر شهرهای فلسطین اشغالی علیه «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر این رژیم تظاهرات کردند. به گزارش ایرنا از خبرگزاری «سما» فلسطین، منابع عبری زبان اعلام کردند که امشب بیش از ۱۵۰ هزار اسرائیلی علیه دولت نتانیاهو و کودتای قضایی او در شهرهای مختلف ... معترضان علیه نتانیاهو برای بیستمین هفته متوالی راهی خیابان‌ها شدند + فیلم

ادامه

اسراییل, اعتراضات اجتماعی, جهان, حقوق بشر, خاورمیانه, خبر, فلسطین, فیلم

محمود عباس: آمریکا و بریتانیا عامل نکبت ملت فلسطین هستند

رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین در سخنانی در کنفرانس یادبود پاکسازی قومی فلسطینیان و هفتاد و پنجمین سالروز نکبت در سازمان ملل گفت به موضع گیری علیه اسرائیل پرداخت. به گزارش مهر به نقل از المیادین، محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین امروز دوشنبه در سخنانی در کنفرانس یادبود پاکسازی قومی فلسطینیان و هفتاد و پنجمین ... محمود عباس: آمریکا و بریتانیا عامل نکبت ملت فلسطین هستند

ادامه

آمریکا, اسراییل, جهان, حقوق بشر, خاورمیانه, خبر, سازمان ملل, سوریه, صهیونیسم, فلسطین, گزارش, مصر

حمایت فرانسوی‌ها از مردم فلسطین با راهپیمایی در پاریس+ فیلم

مردم فرانسه نیز امروز در حمایت از مردم مظلوم فلسطین تظاهرات گسترده‌ای را در پاریس برگزار کردند. به گزارش مهر به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، در ادامه حمایت‌های مردمی از مردم مظلوم فلسطین، فرانسوی‌ها هم امروز راهپیمایی گسترده‌ای را در شهر پاریس پایتخت این کشور برگزار کردند. حملات جنگنده‌های اسرائیلی به مناطق مختلف نوارغزه از ... حمایت فرانسوی‌ها از مردم فلسطین با راهپیمایی در پاریس+ فیلم

ادامه

آپارتایت, اروپای غربی, اسراییل, انگلستان, تروریسم, جهان, خبر, فرانسه, فیلم

پارلمان الجزایر دخالت پارلمان اروپا در امور داخلی این کشور را محکوم کرد

پارلمان الجزایر دخالت پارلمان اروپا در امور داخلی این کشور را محکوم کرد و خواستار کنار گذاشتن سیاست یک بام و دو هوا از سوی این نهاد شد. به گزارش ایسنا، روزنامه رای الیوم نوشت، پس از آن که پارلمان اروپا بیانیه ای صادر کرد و در آن مدعی شد حق آزادی بیان در الجزایر ... پارلمان الجزایر دخالت پارلمان اروپا در امور داخلی این کشور را محکوم کرد

ادامه

آزادی, اتحادیه اروپا, الجزایر, حقوق بشر, خبر, فلسطین

اکثر فلسطینی‌ها انگلیس را مقصر اشغال کشورشان می‌دانند

در جلسه ماه گذشته مجمع عمومی سازمان ملل، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین، مسئولیت اشغال ۵۰ ساله کشورش به دست اسرائیل را برعهده انگلیس دانست.

به گزارش ایسنا، به نوشته روزنامه واشنگتن پست، محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین گفت: بله ۱۰۰ سال از اعلامیه بالفور گذشته است؛ اعلامیه‌ای که در آن انگلیس بدون هیچ اجازه‌ یا حق یا مسئولیتی که از جانب کسی یا سازمانی به آن محول شده باشد، سرزمین فلسطین را به مردمان دیگری داد. این اعلامیه راه را برای سال نکبت، سلب مالکیت و بی‌خانمانی مردم فلسطین باز کرد.

سال نکبت اصطلاحی است که فلسطینی‌ها به جنگ سال ۱۹۴۸ در سرزمین‌های فلسطینمی اطلاق می‌کنند که در آن اراضی فلسطینی به اشغال اسرائیلی‌های مهاجر در آمد.

وی سپس به نامه‌ای اشاره کرد که در نوامبر سال ۱۹۱۷ از سوی وزیر خارجه وقت انگلیس، آرتور جیمز بالفور به والتر روتشیلد، رهبر جامعه یهودیان انگلیس فرستاده و در آن نوشته است، دولت انگلیس از “ساخت خانه‌ای ملی برای یهودیان در فلسطین حمایت می‌کند.”

این اظهارات عباس مورد تمسخر بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل قرار گرفت. نتانیاهو به تمسخر گفت: او برای گشایش پرونده‌ای علیه انگلیس آن هم به خاطر اعلامیه سال ۱۹۱۷ آماده می‌شود. این اعلامیه تقریبا متعلق به ۱۰۰ سال پیش است. این سخنان نشان می‌دهد که عباس هنوز در گذشته مانده است.

وی ادامه داد: فلسطینی‌ها ممکن است از ایران هم به دلیل اعلامیه کوروش که ۲۵۰۰ سال پیش به یهودیان اجازه داد معبد خود را در اوشلیم بازسازی کنیم، شکایت کنند. چرا اصلا فلسطینی‌ها از حضرت ابراهیم (ع) برای خرید زمین‌هایی در حبرون، جایی که مادران و پدران ما یهودیان ۴۰۰۰ سال پیش در آن دفن شده‌اند، شکایت نکنند!

جدای از این استهزا، طی این هفته نظرسنجی از سوی مرکز مطالعه و تحقیق دانشگاه ملی نابلس درباره رویکرد فلسطینی‌ها نسبت به صلح و رهبری شان نشان داد که اکثر آنها با عباس موافقند.

در میان این سوالات که از ۱۳۶۲ فلسطینی ۱۸ سال به بالا در نوار غزه و کرانه باختری پرسیده شده، یک سوال آمده است که آیا “درخواست محمود عباس را برای پذیرش مسئولیت تاریخی، قانونی، سیاسی و اخلاقی نتایج اعلامیه بالفور توسط انگلیس و همچنین عذرخواهی از مردم فلسطین برای ایجاد یک فاجعه و انجام بی‌عدالتی علیه آنها تایید می‌کنید یا نه”.

۷۵ درصد پاسخ دهندگان این درخواست را تایید کرده‌اند. در سوال دیگری از آنها پرسیده شده آیا آنها انگلیس را مسئول فاجعه فلسطین می‌دانند که ۷۹ درصد مردم فلسطین این گزاره را نیز تایید کرده‌اند.

در این نظرسنجی همچنین از فلسطینی‌ها درباره رویکردشان به صلح پرسیده شده است. در حالی که اکثر پاسخ دهندگان گفته‌اند که از ابتکار عمل‌های متعدد بی المللی جهت صلح بین فلسطین و اسرائیل حمایت می‌کنند چه آن را فرانسه ارائه دهد چه روسیه، اکثریت آنها تاکید کرده‌اند که چندان به موفقیت این ابتکار عمل‌ها خوشبین نیستند.

در این نظرسنجی‌ همچنین از شرکت کنندگان پرسیده شده آیا آینده‌ای برای توافق اسلو که میان فلسطین و اسرائیل به امضا رسیده می‌بینند؟ ۷۴ درصد پاسخ دهندگان گفته‌اند که معتقدند حکومت فلسطین نباید به این توافق متعهد بماند چرا که طرف اسرائیلی به آن متعهد نبوده است.

در این نظرسنجی که بین روزهای سه‌شنبه تا یکشنبه گذشته صورت گرفته، همچنین به رویکردهای فلسطینی‌ها در قبال انتخابات محلی در این کشور پرداخته شده که قرار بود در ماه نوامبر برگزار شود. فلسطینی‌ها اکثرا حامی کمپین بایکوت تولیدات اسرائیلی و انتخابات احتمالی ریاست تشکیلات خودگردان و پارلمان هستند.

به رغم فشارهای اسرائیل ؛ یونسکو به نفع فلسطین رای داد

سازمان یونسکو در نهایت امروز (سه‌شنبه) قطعنامه مربوط به فلسطین مبنی بر رد ارتباط یهودیان با مسجد الاقصی و دیوار البراق را تصویب کرد. به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری فلسطین الیوم، پس از تایید نهایی قطعنامه یونسکو درباره رد ارتباط یهودیان با مسجد الاقصی و دیوار البراق در شورای اجرایی این سازمان، این ... به رغم فشارهای اسرائیل ؛ یونسکو به نفع فلسطین رای داد

ادامه

جهان, خبر, فلسطین