مشاور سیاست خارجی کنگره آمریکا درباره گسترش ناتو هشدار داد

مشاور سیاست خارجی کنگره آمریکا درباره گسترش ناتو هشدار داد و از سنای آمریکا خواست پیش از تصویب عضویت فنلاند و سوئد در پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) کاملا این اقدام را ارزیابی کند.

ادامه

اروپا, امریکا, امریکای شمالی, اوکراین, تحلیل, جنگ سرد, روسیه, سوئد, شرق اروپا, فنلاند, ناتو

زمان متوقف ساختن توسعه ناتو فرا رسیده است

“درک اینکه چرا از نظر برخی آوردن سوئد و فنلاند به ناتو ایده خوبی است آسان است. اما تمایل به تحقیر ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه و تقویت سلطه نظامی آمریکا در جهان امری کوته بینانه و خطرناک خواهد بود.”

ادامه

اروپا, امریکا, امریکای شمالی, امنیتی, اوکراین, جنگ سرد, جهان, حقوق بشر, روسیه, سوئد, شرق اروپا, فنلاند, ناتو

تلاش چین برای ایفای نقش مستقل در موازنه قوای آمریکا و روسیه

پایگاه اینترنتی اوراسیا ریویو در مقاله‌ای به بررسی سکوت چین در قبال جنگ اوکراین پرداخت و نوشت: پکن تلاش کرده تا نقشی مستقل در موازنه قوای آمریکا و روسیه داشته باشد.

ادامه

امریکا, امریکای شمالی, اوکراین, جنگ سرد, جهان, چین, روسیه, ژئوپلیتیک, شرق آسیا, شرق اروپا, مقاله

مارک میلی: آمریکا دیگر یک قدرت بلامنازع نیست

رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا، با تاکید بر اینکه ۲۵ سال آینده مانند گذشته نخواهد بود، از نسل آینده این کشور خواست ارتش را برای نبرد در جنگ‌های آینده که به گفته وی شباهتی به جنگ‌های امروزی ندارد، آماده کنند.

ادامه

اروپا, امریکا, امریکای شمالی, اوکراین, تحلیل, تروریسم, جهان, چین, روسیه, شرق آسیا, شرق اروپا, کره شمالی

اکثر آمریکایی‌ها ترجیح می‌دهند بایدن برود تا پوتین

نتایج نظرسنجی جدیدی نشان می‌دهد که اکثریت نسبی مردم آمریکا با شکست اوکراین در جنگ «مشکلی ندارند». اکثر آمریکایی‌ها هم باور دارند که کناره‌گیری بایدن از قدرت بهتر از رفتن پوتین است.

 

به گزارش ایسنا، نظرسنجی ماهانه «موسسه دموکراسی» و پایگاه خبری اکسپرس انگلیس نشان می‌دهد که از ۱۵۰۰ شهروند آمریکا، ۴۳ درصد با شکست اوکراین در جنگ «مشکلی ندارند»، ۴۱ درصد نمی‌خواهند کی‌یف شکست بخورد و ۱۶ درصد نظری ندارند.

 

«موسسه دموکراسی» زمینه نظر این ۴۳ درصد را نوعی «بدبینی» به سیاست‌های دولت آمریکا می‌داند که از آنجا ناشی می‌شود که «دست‌کم نیمی از آمریکایی‌ها» معتقدند که در خصوص قرنطینه کرونا «فریب خورده‌اند.»

 

همچنین ۵۲ درصد از شرکت‌کنندگان از عملکرد بایدن در بحران اوکراین راضی نیستند و تنها ۳۸ درصد از آن‌ها عملکرد بایدن را تایید کردند.

 

علاوه بر این، نتایج این نظرسنجی نشان می‌دهد که مردم آمریکا دارند اعتمادشان را به کارزار تحریم‌ها علیه روسیه از دست می‌دهند. نتایج نشان می‌دهد که ۵۳ درصد از شرکت‌کنندگان در این نظرسنجی باور دارند که دود تحریم‌ها علیه روسیه بیشتر به چشم خود آمریکا رفته و هزینه‌های زندگی را افزایش می‌دهد.

 

گرچه عملکرد جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا تقریبا در همه زمینه‌ها پایین است، اما طبق این نظرسنجی، بزرگترین مشکل مردم آمریکا با بایدن در حوزه سیاست خارجه است؛ جایی که تنها ۴۰ درصد از شرکت‌کنندگان از بایدن رضایت دارند و این رئیس‌جمهوری دموکرات آمریکا نارضایتی ۵۶ درصدی این افراد را به خود اختصاص داده است.

 

برای دومین ماه متوالی، این نظرسنجی نشان می‌دهد که ۵۳ درصد از مردم آمریکا معتقدند بایدن باید منصبش را رها کند و ۴۴ درصد اعتقاد دارند که ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه باید از قدرت کنار برود. این یعنی اکثریت نسبی مردم آمریکا باور دارند که کناره‌گیری بایدن از قدرت بهتر از کناره‌گیری پوتین است.

 

این نظرسنجی همچنین نشان می‌دهد که اکثریت نسبی مردم آمریکا میلی به برکناری پوتین از قدرت ندارند و ۴۸ درصد با آن مخالف و ۴۶ درصد موافق هستند.

 

این در حالیست که چند روز قبل، لیندسی گراهام، نماینده جمهوی‌خواه سنای آمریکا خواستار محاکمه پوتین شده و گفت: «اگر بعد از همه این وقایع پوتین همچنان در قدرت باقی بماند… تا چندین دهه در اروپا شاهد آشفتگی خواهیم بود.»

 

۵۰ درصد از شرکت‌کنندگان این نظرسنجی بیان کردند که به حزب جمهوری‌خواه رای خواهند داد و تنها ۴۲ درصد خود را طرفدار حزب دموکرات معرفی کردند.

چین و روسیه روابط خود را در زمینه‌های نظامی، انرژی و فضا تقویت می‌کنند

یک مقام ارشد چین اعلام کرد پکن و مسکو تصمیم دارند روابط خود در زمینه نظامی، انرژی و فضا را تقویت کنند.

ادامه

اتحادیه اروپا, امریکا, امریکای شمالی, اوکراین, تحریم, جنگ سرد, جهان, روسیه, شرق آسیا, شرق اروپا, گزارش, ناتو

توافق پکن و جزایر سلیمان برای استرالیا به چه معناست؟

در شرایطی که استرالیا و متحدانش از جمله آمریکا تمرکز خود را بر منطقه هند-اقیانوس آرام با هدف مهار چین معطوف می‌کنند، پکن موفق شد توافقی امنیتی را با جزایر سلیمان به رغم مخالفت و فشارها امضا کند که می‌تواند پیامدهای مهمی برای کانبرا داشته باشد.

ادامه

استرالیا, اسیا, اقیانوسیه, امریکا, امنیتی, انگلستان, جزایر سلیمان, جهان, چین, حضور نظامی, شرق آسیا