پارلمان ویتنام نشست فوق العاده برگزار می‌کند

پارلمان ویتنام بر اساس اعلام سه منبع خبری قرار است روز چهارشنبه نشستی فوق العاده را مشابه با یک نشست در اوایل ماه جاری میلادی که منجر به برکناری دو تن از معاونان نخست وزیر شد برگزار کند. به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، این نشست مجلس ملی ویتنام در حالی قرار است ... پارلمان ویتنام نشست فوق العاده برگزار می‌کند

ادامه

جنوب شرق آسیا, جهان, خبر, ویتنام

روسیه: بستری‌شدن لاوروف در بیمارستان جعلی است

سخنگوی وزارت خارجه روسیه خبر انتقال وزیر خارجه این کشور به بیمارستان را تکذیب کرد. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، «ماریا زاخارووا»، سخنگوی وزارت خارجه روسیه خبر بستری شدن لاوروف در جزیره بالی اندونزی را جعلی خواند و گفت: من و لاوروف در اندونزی با چشمان خود خبرها را می‌خوانیم ولی باور ... روسیه: بستری‌شدن لاوروف در بیمارستان جعلی است

ادامه

اندونزی, تحلیل, جنگ سرد, جنوب شرق آسیا, جهان, روسیه, شرق اروپا

ماهاتیر محمد خواستار “روابط نزدیکتر” کشورهای آسه‌آن با چین شد

نخست‌وزیر اسبق مالزی “تحریکات آمریکا” را درخصوص تنش‌های فزاینده بر سر تایوان مقصر دانسته است و از کشورهای جنوب شرق آسیا خواست تا به چین “نزدیک‌تر” شوند.

ادامه

آ. سه. آن, امریکا, امنیتی, اندونزی, تایلند, تایوان, تحلیل, جنوب شرق آسیا, جهان, چین, شرق آسیا, فیلیپین, مالزی

چین و اندونزی، مدل همکاری برد – برد

در سفر کم سابقه رهبر یک کشور خارجی به چین در دوره کرونا، رئیس جمهوری اندونزی به پکن رفت و دو کشور به تقویت، ارتقا و گسترش همکاری‌ها در حوزه‌هایی چون کشاورزی و امنیت غذایی متعهد شدند.

ادامه

آ. سه. آن, اقتصادی, اندونزی, جنوب شرق آسیا, جهان, چین, خبر, شرق آسیا

انگیزه ملی ویتنامی‌ها برای توسعه بیشتر با کالاهای داخلی

‘ویتنامی ها کالاهای ویتنامی استفاده می کنند’ عنوان پویشی است که ویتنام قصد دارد با بهره گیری از آن ضمن کمک به تولید داخلی و ایجاد اشتغال به رشد اقتصاد خود کمک کند.

 
اگرچه حضور ۵۰۰ نشان تجاری شناخته شده به عنوان ‘کالاهای ویتنامی با کیفیت برتر’ در مقایسه با میلیون ها نشان تجاری شناخته شده جهان در بازار این کشور عدد بسیار کوچکی است، اما مقامات ویتنامی خرید محصولات داخلی را راهی برای توسعه همه جانبه این کشور می دانند.

 
در حال حاضر کالاهای وارداتی با فناوری بالا به ویتنام به مراتب بیش از میزان تولیدات داخلی این کشور و کالاهای مصرفی است.

 
مولفه های روانشناختی یکی از اصلی ترین مولفه هایی است که به فروش بیشتر کالاهای وارداتی در ویتنام کمک می کند، زیرا این فکر غالب و اغلب نادرست در بین خریداران وجود دارد که کالاهای وارداتی را با کیفیت تر از تولیدات داخلی این کشور می دانند.

 
ظرفیت ضعیف تجارت داخلی، فناوری های قدیمی و بسته بندی نامناسب محصولات داخلی از عواملی هستند که باعث شده خریداران ویتنامی کالاهای وارداتی را با ترجیح بیشتری در فهرست خریدهای خود قرار دهند.

 
تولیدکنندگان مطرح ویتنام نیز که تمرکز آنها بر کالاهای صادراتی است، توجهی به تبلیغات آنچنانی ندارند و متمایل به ایجاد یک مرکز فروش در این کشور نیستند. از اینرو، بخشی از محصولات با کیفیت خود را با هدف صادرات محض و با استفاده از خدمات ارائه شده دولت ویتنام به خارج صادر می کنند تا منافع اقتصادی خود را تامین نمایند.

 
برخی از تحلیلگران و کارشناسان اقتصادی ویتنام بر این باورند که برنامه خرید کالاهای ویتنام نیازمند همکاری دولت و بخش خصوصی است تا با برگزاری کنفرانس ها و نمایشگاه های گوناگون، نشان های تجاری داخلی را به مردم معرفی و برترین های حوزه های مختلف را شناسایی کنند.

 
این طرح که از سه سال پیش در برخی از استان های ویتنام آغاز شده، موفق به افزایش فروش محصولات ساخت ویتنام شده است. به عنوان مثال، استان ‘لائوچای’ از جمله استان هایی است که این طرح در آنجا موفقیت آمیز بود و با تشکیل ۳۵ شرکت مختلف در این زمینه تلاش های گسترده ای انجام شده است.

 
تجار محلی در این استان ویتنام با پاسخ مثبت به این برنامه تلاش کرده اند کاربرد فناوری های جدید را مورد پذیرش قرار دهند و از قیمت های خود با هدف رقابت پذیری بیشتر در بازار بکاهند.

 
توزیع کنندگان و مغازه داران ویتنامی نیز برای کمک به دولت با استفاده از روش های تبیلغی تلاش کرده اند خریداران را به خرید کالاهای تولید داخل تشویق نمایند.

 
علاوه بر استان ‘لائوچای’، استان های ‘هانوی’، ‘باس جیانگ’ و ‘هونگ ین’ با فروش بیشتر محصولات کشاورزی تولید داخل سهم مهمی در تحقق این برنامه ملی داشته اند.

 
تنها در یکی از برنامه های مرتبط با اجرای این طرح ملی، بیش از ۳۵ شرکت با حضور در بیش از ۶۰ نمایشگاه کفش، پوشاک، سرامیک، صنایع دستی و غذا بیش از ۲۰ هزار بازدیدکننده را

 

جذب کردند که فروش حاصل از آن بیش از یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون دنگ (واحد پول ویتنام) کالاهای ساخت داخل شد.
ویتنام با جمعیت بیش از ۹۳ میلیون نفر از جمله کشورهای حوزه جنوب شرق آسیا است که سال گذشته با تولید ناخالص داخلی ۱۹۳ میلیارد دلاری توانست درآمد سرانه هر فرد را به حدود ۲ هزار و ۷۰ دلار افزایش دهد.
درآمد سرانه هر ویتنامی از سال ۲۰۱۲ تا سال گذشته به صورت میانگین سالانه ۱۲۵ دلار افزایش داشته است.
مقامات این کشور امیدوارند با پویش ‘ویتنامی ها کالاهای ویتنامی استفاده می کنند’، از ظرفیت های اقتصادی این کشور جهت پیمودن مسیر توسعه که در نهایت رفاه اجتماعی را به دنبال خواهد داشت، بهره مند شوند.

ایرنا،