مشاور سیاست خارجی کنگره آمریکا درباره گسترش ناتو هشدار داد

مشاور سیاست خارجی کنگره آمریکا درباره گسترش ناتو هشدار داد و از سنای آمریکا خواست پیش از تصویب عضویت فنلاند و سوئد در پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) کاملا این اقدام را ارزیابی کند.

ادامه

اروپا, امریکا, امریکای شمالی, اوکراین, تحلیل, جنگ سرد, روسیه, سوئد, شرق اروپا, فنلاند, ناتو

زمان متوقف ساختن توسعه ناتو فرا رسیده است

“درک اینکه چرا از نظر برخی آوردن سوئد و فنلاند به ناتو ایده خوبی است آسان است. اما تمایل به تحقیر ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه و تقویت سلطه نظامی آمریکا در جهان امری کوته بینانه و خطرناک خواهد بود.”

ادامه

اروپا, امریکا, امریکای شمالی, امنیتی, اوکراین, جنگ سرد, جهان, حقوق بشر, روسیه, سوئد, شرق اروپا, فنلاند, ناتو

تلاش چین برای ایفای نقش مستقل در موازنه قوای آمریکا و روسیه

پایگاه اینترنتی اوراسیا ریویو در مقاله‌ای به بررسی سکوت چین در قبال جنگ اوکراین پرداخت و نوشت: پکن تلاش کرده تا نقشی مستقل در موازنه قوای آمریکا و روسیه داشته باشد.

ادامه

امریکا, امریکای شمالی, اوکراین, جنگ سرد, جهان, چین, روسیه, ژئوپلیتیک, شرق آسیا, شرق اروپا, مقاله

مارک میلی: آمریکا دیگر یک قدرت بلامنازع نیست

رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا، با تاکید بر اینکه ۲۵ سال آینده مانند گذشته نخواهد بود، از نسل آینده این کشور خواست ارتش را برای نبرد در جنگ‌های آینده که به گفته وی شباهتی به جنگ‌های امروزی ندارد، آماده کنند.

ادامه

اروپا, امریکا, امریکای شمالی, اوکراین, تحلیل, تروریسم, جهان, چین, روسیه, شرق آسیا, شرق اروپا, کره شمالی

انجمن بهداشت عمومی آمریکا؛ افزایش نرخ قتل در آمریکا یک تهدید نگران کننده

داده‌های مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها در آمریکا نشان می‌دهد که این کشور بالاترین میزان مرگ‌ومیر ناشی از کاربرد سلاح را در ۲۵ سال گذشته دارد.

 

سی ان ان در گزارشی نوشت: به نظر می‌رسد میزان مرگ و میر ناشی از اسلحه در آمریکا روز به روز در حال بدتر شدن است. بر اساس داده‌های منتشر شده از سوی مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های آمریکا، میزان قتل با سلاح گرم در این کشور در سال ۲۰۲۰ و همزمان با شیوع کرونا به بالاترین میزان ثبت شده از سال ۱۹۹۴ رسیده است.

 

بر اساس داده‌های جدید این مرکز، بین سال‌های ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۰، میزان کلی قتل با سلاح گرم حدود ۳۵ درصد افزایش یافته است.

 

محققان  این مرکز کنترل در گزارش خود نوشتند: «شیوع کرونا ممکن است عوامل استرس‌زای اجتماعی و اقتصادی موجود را تشدید کند که خطر قتل و خودکشی را به‌ویژه در میان جوامع نژادی و قومی خاص افزایش می‌دهد.»

 

افزایش میزان قتل و خودکشی با سلاح گرم در سال ۲۰۲۰، با افزایش در میان جمعیت‌هایی که قبلا در معرض خطر بودند، نابرابری‌ها و فوریت اقداماتی را که می‌تواند مزایای فوری و پایدار داشته باشد، افزایش داده است.

 

بر اساس این گزارش‌ها در سال ۲۰۲۰، ۷۹ درصد از کل قتل‌ها و ۵۳ درصد از تمام خودکشی‌ها مربوط به سلاح گرم بوده که تا حدودی بیشتر از پنج سال گذشته است. همچنین  محققان دریافتند که در طول شیوع کرونا در سال ۲۰۲۰، شهرستان های آمریکا با بالاترین سطح فقر، میزان قتل و خودکشی با سلاح گرم به ترتیب ۴.۵ و ۱.۳ برابر بیشتر از شهرستان‌هایی بود که پایین‌ترین سطح فقر را داشتند.

 

بر اساس داده‌های جدید، از سال ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۰، نرخ کلی قتل با سلاح گرم از ۴.۶ مرگ به ۶.۱ مرگ در هر ۱۰۰ هزار نفر در سراسر کشور  رسیده است. این داده‌ها نشان می‌دهد که بیشترین افزایش قتل و خودکشی در سال ۲۰۲۰ در میان پسران و مردان سیاهپوست ۱۰ تا ۴۴ ساله و مردان سرخپوست آمریکایی یا بومی آلاسکا در سنین ۲۵ تا ۴۴ سال رخ داده است.

 

داده‌های اف‌بی‌آی افزایش ۲۹.۴ درصدی قتل‌ها را بین سال‌های ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۰ نشان می‌دهد که بزرگ‌ترین جهشی است که این آژانس تاکنون ثبت کرده است. همچنین اعلام شده که حدود ۷۷ درصد از قتل‌های گزارش‌شده در سال ۲۰۲۰ با اسلحه انجام شده است، در حالی که این میزان در سال ۲۰۱۹، ۷۴ درصد بوده است.

 

هیچ پایگاه داده فدرالی در مورد فروش اسلحه وجود ندارد، اما سایر نظرسنجی‌های مستقل نشان دادند که  فروش اسلحه در طول همه گیری کووید-۱۹ افزایش یافته است. بیش از ۲۱هزار قتل در آمریکا در سال ۲۰۲۰ گزارش شده است ارقام منتشر شده از سوی اف‌بی آی در سال ۲۰۲۱ نشان می‌دهد که سال ۲۰۲۰ بالاترین افزایش یک ساله در قتل‌ها را از  ۱۹۶۰ داشته است.

 

در همین حال، محققان این مرکز پیشگیری در گزارش جدید خود دریافتند، میزان کلی خودکشی با سلاح گرم در میان افراد ۱۰ ساله و بالاتر بین سال‌های ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۰ تقریباً در سطح باقی ماند و از ۷.۹ به ۸.۱ مرگ در هر ۱۰۰ هزار نفر رسید.

 

توماس سیمون، معاون مدیر علوم در بخش پیشگیری از خشونت گفت: اغلب این اطلاعات در گواهی مرگ گنجانده نمی‌شود.

 

دکتر جورج بنجامین، مدیر اجرایی انجمن بهداشت عمومی آمریکا، به سی ان ان گفت که افزایش نرخ قتل در آمریکا یک تهدید نگران کننده برای سلامت عمومی این کشور است اما جای تعجب نیست.

 

بنجامین تاکید کرد که افزایش قتل‌ها به موازات افزایش اخیر خشونت، نفرت، تنش‌ها، اختلافات سیاسی و خشم در جوامع سراسر کشور اتفاق افتاده است و ما به معنای واقعی کلمه در جلسات هیئت مدیره، مدرسه و رویداد‌های عمومی شاهد آن هستیم.

لاوروف: سرقت اموال خارجی عادت غرب شده است

وزیر خارجه روسیه ایده رئیس دیپلماسی اروپایی مبنی بر صرف دارایی‌های مسدود شده روسیه برای بازسازی اوکراین را “سرقت” خواند.

ادامه

اتحادیه اروپا, اروپا, اقتصادی, امریکا, امریکای شمالی, اوکراین, تحلیل, جنگ سرد, جهان, حقوق بشر, روسیه, شرق اروپا, غرب

آرایش نظامی ناو هواپیمابر چین همزمان با رزمایش ژاپن و آمریکا

همزمان با رزمایش دریایی ژاپن و آمریکا، ناو هواپیمابر چین تحرکاتی را در آب‌های منطقه انجام می‌دهد و آرایش نظامی به خود گرفته است.

ادامه

اقیانوسیه, امریکا, امریکای شمالی, امنیتی, اوکراین, تایوان, جهان, چین, ژئوپلیتیک, شرق آسیا, گزارش

اعتراض به عدم دعوت از کوبا، نیکاراگوئه و ونزوئلا در نشست سران قاره آمریکا

رهبران مکزیک و برزیل گفتند که در نشست سران قاره آمریکا به میزبانی آمریکا شرکت نمی‌کنند.

ادامه

امریکا, امریکای شمالی, امریکای لاتین, برزیل, تحریم, جهان, حقوق بشر, کوبا, گزارش, محیط زیست, مکزیک, نیکاراگوئه, ونزوئلا

نگرانی مدیر اطلاعات ملی آمریکا:‌ پوتین برای جنگی طولانی، فراتر از شرق اوکراین آماده می‌شود

گمانه زنی دستگاه اطلاعاتی و امنیتی آمریکابر آن است که روسیه برای «درگیری طولانی» در اوکراین آماده می‌شود. اوریل هینز، مدیر سازمان اطلاعات ملی آمریکا، به نقل از بررسی‌های کارشناسان گفت که این جنگ به‌دلیل «عدم تطابق» میان بلندپروازی‌های ولادیمیر پوتین و قابلیت‌های نظامی، احتمالا «غیرقابل پیش‌بینی‌تر و فزاینده‌تر» خواهد بود.

ادامه

امریکا, اوکراین, تایوان, جنگ سرد, جهان, چین, روسیه, شرق آسیا, شرق اروپا