وزیر دفاع آلمان؛ ارتباط میان ارتش آلمان و جامعه از دست رفته است

وزیر دفاع آلمان گفت که بودجه ۱۰۰ میلیون دلاری اختصاص داده شده برای مدرن‌سازی ارتش این کشور کافی نیست. به گزارش ایلنا به نقل از رویترز، وزیر دفاع آلمان گفت که بودجه ۱۰۰ میلیون دلاری اختصاص داده شده برای مدرن‌سازی ارتش این کشور کافی نیست.  وی گفت که ارتباط میان ارتش آلمان و جامعه این ... وزیر دفاع آلمان؛ ارتباط میان ارتش آلمان و جامعه از دست رفته است

ادامه

المان, جهان, غرب اروپا, گزارش

نخست‌وزیر پیشین ژاپن: روسیه شکست نمی‌خورد

نخست‌وزیر پیشین ژاپن شکست مسکو در درگیری با کی‌یف را «تقریباً غیرممکن» دانست. به گزارش خبرگزاری فارس، خبرگزاری کیودو ژاپن گزارش داد یوشیرو موری نخست‌وزیر پیشین ژاپن تاکید دارد که شکست مسکو در درگیری با کی‌یف تقریباً غیرممکن است.  این مقام سابق ژاپنی همچنین از خبرگزاری‌های ژاپنی انتقاد کرد و گفت گزارش‌های یک طرفه آن‌ها ... نخست‌وزیر پیشین ژاپن: روسیه شکست نمی‌خورد

ادامه

آمریکا, اروپا, اوکراین, جهان, ژاپن, شرق آسیا, غرب

تظاهرات مقابل ساختمان بنگاه خبرپراکنی بی بی سی

معترضان انگلیسی با تجمع مقابل ساختمان بنگاه خبرپراکنی بی بی سی این شبکه را دروغگو خواندند. به گزارش رولینگ استون، تظاهراتی بزرگ در لندن مقابل ساختمان بنگاه خبرپراکنی بی بی سی علیه پوشش خبری این رسانه درباره واکسیناسیون کرونا برگزار شد. در این تظاهرات که با عنوان «یادبود قربانیان واکسن کرونا» برگزار شد، تظاهرکنندگان ضمن ... تظاهرات مقابل ساختمان بنگاه خبرپراکنی بی بی سی

ادامه

اعتراضات اجتماعی, انگلستان, جهان, حقوق بشر, خبر, غرب اروپا, فساد

حضور «۲ میلیون نفری» فرانسوی‌ها در اعتراضات ۱۹ ژانویه؛ اتحادیه‌های کارگری استقبال کردند

صدها هزار نفر در فرانسه روز پنج‌شنبه ۱۹ ژانویه به خیابان‌ها آمدند و خواستار انصراف دولت از طرحش برای انجام اصلاحات در قوانین بازنشستگی این کشور شدند. یورونیوز؛ اعتصاب‌های این روز، سیستم حمل و نقل عمومی را از کار انداخت، مدارس را تعطیل و خدمات‌رسانی در بخش انرژی را کند کرد. این اعتراضات در پاریس، ... حضور «۲ میلیون نفری» فرانسوی‌ها در اعتراضات ۱۹ ژانویه؛ اتحادیه‌های کارگری استقبال کردند

ادامه

اعتراضات اجتماعی, جهان, حقوق بشر, غرب اروپا, فرانسه, فیلم, کارگری

روسیه کنترل شهر کلیچفا در دونتسک را به دست گرفت

بنا به اعلام وزارت دفاع روسیه، یک شهر دیگر در منطقه دونتسک به کنترل نظامیان این کشور درآمد. به گزارش مهربه نقل از شبکه الجزیره، وزارت دفاع روسیه از کنترل نیروهای نظامی این کشور بر یکی از شهرها در محور دونتسک خبر داد. وزارت دفاع روسیه امروز جمعه اعلام کرد که نظامیان روسی امروز موفق ... روسیه کنترل شهر کلیچفا در دونتسک را به دست گرفت

ادامه

آمریکا, اوکراین, تحریم, جنگ سرد, جهان, خبر, دومینیکن, روسیه, شرق اروپا, غرب

امانوئل ماکرون جوان‌ترین رئیس جمهوری تاریخ فرانسه شد

امانوئل ماکرونِ ٣٩ ساله در مقابل مارین لوپن به ریاست جمهوری فرانسه رسید. او هشتمین رئیس جمهوری فرانسه در نظام “جمهوری پنجم” است که از سال ١٩۵٨ توسط ژنرال دوگل تأسیس شد. تمامی نظرسنجی‌ها پیروزی امانوئل ماکرون را پیش‌بینی کرده بودند. به نظر می‌رسد که بخش قابل توجهی از فرانسویان با بی‌میلی و فقط برای ممانعت از پیروزی مارین لوپن به امانوئل ماکرون رأی داده باشند. تعداد صاحبان رای که در این انتخابات شرکت نکردند، نسبت به دوره‌های قبل بیشتر است.

 

امسال بعد از این که دور اول انتخابات ریاست جمهوری به پایان رسید و از یازده کاندیدای اولیه، مارین لوپن و امانوئل ماکرون به دور دوم رسیدند، هیچیک از نظرسنجی‌ها، احتمال برنده شدن خانم لوپن را زیاد نمی‌دانستند.

 

با اینحال بی میلی مردم به رای دادن در این دوره جلب توجه کرد. بر اساس آخرین آمار، بیش از ٢۵درصد صاحبان رای در دور دوم انتخابات شرکت نکرده‌اند.

 
بدین ترتیب جوانی که تجربۀ حرفه‌ای سیاسی‌اش از پنج سال بیشتر نیست، بالاترین مسئولیت ششمین قدرت اقتصادی و نظامی جهان را در دست می‌گیرد.

 
موفقیت ماکرون را برخی فقط نتیجۀ “خوش‌ شانسی” می‌دانند و برخی دیگر فرجام طرحی که قدم به قدم از سوی “محافل مالی بین‌المللی” پیاده شده است.

 

 

گذشته از شایعات و حدس‌های عجولانه، ریاست جمهوری ماکرون را باید حاصل شرایط کلی دانست. فرانسوی‌ها سال‌هاست که تلخکامی سیاسی خود را به رخ می‌کشند و آن را در نحوۀ رای دادن ابراز می‌کنند.

 

 

حداقل چندین دهه است که سرشت نظام سیاسی فرانسه دو حزبی بوده: یک حزب کم و بیش راست و یک حزب کم و بیش چپ. قدرت، پیوسته در میان این دو قطب تقسیم یا دست به دست شده است.

 
اما امانوئل ماکرون با وجود بی‌تجربگی، در “موقع‌شناسی” یا به قولی دیگر در”فرصت‌طلبی” بسیار هوشمندانه عمل کرد و خود را بین دو حزب قرار داد. او بعد از گذراندن چند سال زیر سایِۀ فرانسوا هولاند – ابتدا به عنوان مشاور و سپس در مقام وزیر- ناگهان خود را از دولت سوسیالیست بیرون کشید و سپس جنبش سیاسی مستقل خود موسوم به “در حرکت” را ایجاد کرد. این چرخش سیاسی که در آغاز ناشیانه و فرصت‌طلبانه تلقی می‌شد، بعد از چند ماه کارآیی خود را نشان داد.

 

 

پس از آن رویدادهای غافلگیرکننده کم نبود. نخست، فرانسوا هولاند اعلام کرد که برای دور بعدی کاندیدا نخواهد بود. سپس، برای نخستین بار هر دو حزب اصلی، نامزد خود را با توسل به انتخابات مقدماتی درون حزبی برگزیدند.

 
در جناح راست، نامزدی که بیش از همه روی او حساب می‌شد یعنی آلن ژوپه حذف شد و فرانسوا فیون باقی ماند که بعداً گرفتار پرونده‌های سوءاستفادۀ مالی شد و سخت ضربه خورد.

 
در حزب سوسیالیست نیز نامزد جوان، بنوآ آمون برگزیده شد و کسانی مثل مانوئل والس، نخست وزیر پیشین حذف شدند.

 

 

اما غافلگیری بعدی، دور اول انتخابات ریاست جمهوری بود. برای اولین بار دو نامزد دو حزب بزرگ راست و چپ حذف شدند و ماکرون که خود را در لحظۀ مناسب میان دو گرایش اصلی قرار داده بود و همچنین مارین لوپن، نامزد راست‌ افراطی برای رقابت باقی ماندند.
از اینجا به بعد، با توجه به ترس و اکراه و گاه انزجار تاریخی بخش بزرگی از فرانسویان در قبال راست افراطی، پیروزی ماکرون تقریباً بدیهی بود.

 

 

امانوئل ماکرون کیست؟

 

 

امانوئل ماکرون متولد سال ١٩٧٧ از پدر و مادری پزشک است. پدر او، ژان میشل ماکرون متخصص اعصاب و استاد همین رشته در دانشکدۀ پزشکی شهر اَمیان است. او همواره به پرورش در دامان مادر بزرگ مادری خود که افکاری چپ داشت افتخار کرده بود.

 

 

امانوئل ماکرون، ده سال پیش با همسر کنونی خود «بریژیت ترونیو» که ٢۴ سال از او بزرگتر است، ازدواج کرد. در دوران مبارزات انتخاباتی، بسیاری کوشش کردند تا با کنایه‌ به این اختلاف سنی زیاد، ماکرون را مورد انتقاد قرار دهند.

 

 

او پس از دریافتِ فوق لیسانسِ فلسفه از دانشگاه نانتر در غرب پاریس وارد مدرسۀ عالی علوم سیاسی پاریس شد و سپس به مدرسۀ عالی مدیریّت دولتی رفت که غالب دولتمردان و کارگزاران برجستۀ این کشور را پرورده است. امانوئل ماکرون در پایان تحصیلات خود وارد ادارۀ کلِّ بازرسی مالیاتی شد که در فرانسه پلکان ترقی بسوی مقامات عالیۀ دولتی است.

 
وی با این حال ۴ سال بعد خواستارِ مرخصی دراز مدت شد و به استخدامِ بانک روچیلد در آمد. اقدام و شغلی که بارها توسط رقبای انتخاباتی او مورد ایراد و انتقاد قرار گرفت.

 
پس از آن بود که امانوئل ماکرون به معاونت دبیرکلی دفتر رئیس جمهوری برگزیده شد و تنها هنگامی که دو سال بعد به وزارت رسید، چهرۀ او آشنای فرانسویان گردید.

رادیو فرانسه

انتخابات ریاست‌جمهوری فرانسه: موفقیت درخشان کارزار حزب کمونیست

رأی ملانشون، دستاوردی که آن را بارآور باید کرد!   ژان لوک ملانشون، کاندیدای “چپ”، با کارزارِ هوشمندانهٔ حزب کمونیست فرانسه در حمایت از او، ۱۹٫۵۸‌ درصد آرا (یعنی بیش از ۷ میلیون رأی) را در مرحلهٔ نخستِ انتخابات ریاست‌جمهوری فرانسه به‌دست آورد. این میزان رأی به “چپِ” خواستارِ تغییرهای اجتماعی در فرانسه، در دهه‌های ... انتخابات ریاست‌جمهوری فرانسه: موفقیت درخشان کارزار حزب کمونیست

ادامه

جهان, فرانسه, مقاله

وعده اپوزیسیون انگلیس درباره توقف فروش سلاح به رژیم‌های سرکوبگر

حزب کارگر انگلیس وعده داده است تا در صورت پیروزی در انتخابات پارلمانی آتی، فروش تسلیحات به رژیم‌های سرکوبگر را متوقف کند.   به نوشته روزنامه ایندیپندنت، یکی از مقام‌های حزب کارگر انگلیس اعلام کرده به دنبال تدابیر جدیدی است تا اطمینان حاصل شود تسلیحات و فناوری نظامی ساخت انگلیس در دست رژیم‌های سرکوبگر در ... وعده اپوزیسیون انگلیس درباره توقف فروش سلاح به رژیم‌های سرکوبگر

ادامه

انگلستان, جهان, خبر

برکناری حدود ۴۰۰۰ کارمند نظامی و دولتی در ترکیه

دولت ترکیه در ادامه پاک‌سازی نهادهای دولتی و نظامی این کشور پس از همه‌پرسی قانون اساسی، سه هزار و ۹۰۰ کارمند بخش‌های نظامی و دولتی این کشور را برکنار کرد.   به نقل از رویترز، دولت ترکیه در ادامه روند پاکسازی سازمانی و برکناری افرادی که به زعم دولت با جریانی که در سال گذشته ... برکناری حدود ۴۰۰۰ کارمند نظامی و دولتی در ترکیه

ادامه

ترکیه, جهان, حقوق بشر, خبر

ما بایستی براساس منافع مردم و کشورمان و نه آمریکایی‌ها اقدام کنیم

رهبران و شخصیت‌های احزاب سیاسی مخالف انگلیس روز پنجشنبه اظهارات ‘بوریس جانسون ‘ وزیر خارجه این کشور در مورد حمایت لندن از حملات آتی آمریکا به سوریه، را به باد حمله گرفتند.   بوریس جانسون امروز ( پنجشنبه ) در گفت‌وگو با رادیو ۴ ‘بی‌بی‌سی’ بار دیگر تکرار کرد اگر آمریکایی‌ها خواستار کمک انگلیس برای ... ما بایستی براساس منافع مردم و کشورمان و نه آمریکایی‌ها اقدام کنیم

ادامه

امریکا, انگلستان, جهان, خبر