الکاظمی: حمایت تهران از شبه‌نظامیان عراقی را افشاء می‌کنم اگر تهران آنها را مهار نکند

مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق، از حکومت ایران خواست که در جریان مذاکرات جاری بغداد و واشنگتن، گروه‌های شبه نظامی خود را در عراق مهار کند، در غیر این صورت صریحاً حمایت تهران را از این گروه‌ها برملا و با آنها مقابله خواهد کرد.

 

به گزارش رادیو فرانسه؛ آسوشیتدپرس با انتشار این خبر از قول مقامات عراقی که نخواسته‌اند نام‌شان فاش شود، افزوده است که مصطفی الکاظمی هشدار خود را طی نامه‌ای برای جمهوری اسلامی فرستاده و از رهبران این کشور خواسته است که گروه های شبه نظامی نیابتی خود را در عراق در جریان دور سوم مذاکرات راهبردی میان بغداد و واشنگتن مهار کند.

 

به گفتۀ یکی از رهبران شیعه عراق، در پی ارسال نامۀ مصطفی الکاظمی، اسماعیل قاآنی، فرماندۀ نیروهای قدس سپاه پاسداران سفر دو روزه‌ای به بغداد انجام داد و طی آن شبه نظامیان و رهبران سیاسی شیعه عراق را به آرامش فراخواند.

 

هفتۀ گذشته یک کاروان از شبه نظامیان شیعه عراقی در اجتماعی مسلحانه در مرکز بغداد خواستار خروج نیروهای آمریکایی از عراق شدند و نخست وزیر این کشور مصطفی الکاظمی را تهدید کردند.

 

در این حال، رهبران عراق و آمریکا دیروز چهارشنبه هفتم آوریل موافقت خود را با خروج نیروهای رزمندۀ آمریکا از عراق اعلام کردند، هر چند دربارۀ زمانبندی این خروج و دامنۀ آن و همچنین جلوگیری از تهدید دوبارۀ گروه‌ داعش گفتگوها ادامه دارد.

 

در گفتگوهای راهبردی خود دو دولت عراق و آمریکا توافق کردند که نیروهای ائتلاف بین المللی به رهبری آمریکا از این پس تنها وظیفۀ آموزش نیروهای نظامی عراق را برعهده بگیرند و قوای رزمندۀ این ائتلاف بر اساس زمانبندی که باید به تصویب برسد خاک عراق را ترک کنند.

 

در بیانیۀ مشترکی که دو کشور به همین مناسبت منتشر کردند، آمده است : “گذار نیروهای آمریکایی و بین‌المللی از عملیات رزمی به فعالیت آموزشی و تجهیزات گویای موفقیت همکاری راهبردی دو طرف و ضامن حمایت از نیروهای امنیتی عراق برای پیشگیری از تهدید مجدد گروه داعش علیه ثبات عراق است.”

 

بر اساس این توافق، دولت عراق مسئولیت حفاظت از پایگاه‌های نظامی نیروهای بین المللی به رهبری آمریکا را برعهده خواهد داشت.

 

محکومیت اسرائیل توسط دیده‌بان حقوق بشر اروپا – خاورمیانه به دلیل عدم همکاری با دادگاه کیفری لاهه

دیده بان حقوق بشر اروپا – خاورمیانه مخالفت اسرائیل با همکاری با دیوان کیفری بین‌الملل را محکوم کرد.

ادامه »

اتحاد شوروی, اسراییل, جنایات جنگی, جهان, حقوق بشر, خاورمیانه, خبر, دیوان بین‌‌المللی لاهه, فلسطین

سایه جنگ دریایی ایران و اسرائیل بر مذاکرات وین/ ماجرای حمله به کشتی ایرانی ساویز چیست؟

در حالی که هیئت ایرانی در وین پس از چهار سال با هیئت آمریکایی پای میز مذاکرات غیرمستقیم نشست، کشتی ایرانی در دریای سرخ هدف حمله مین‌های چسبان قرار گرفت. حالا خبر رسیده که اسرائیل این حمله را با اطلاع آمریکا صورت داده است.

ادامه »

اسراییل, امریکا, ایران, تشنج‌ زایی, جهان, خاورمیانه, خبر, سیاسی, عربستان سعودی, گزارش, یمن

واشنگتن پست: رهبر کنونی داعش، جاسوس آمریکا است

روزنامه آمریکایی واشنگتن پست روز پنجشنبه نوشت: اسناد طبقه بندی شده و منتشر شده دستگاه نظامی آمریکا فاش کرده است رهبر کنونی داعش قبلا زندانی و جاسوس نیروهای آمریکایی است.

ادامه »

امریکا, تروریسم, جهان, حقوق بشر, خاورمیانه, خبر, سوریه, عراق, موزامبیک

میدل‌ایست آی: آمریکا با خروج زمان‌بندی‌شده از خاک عراق موافقت کرده است

یک مذاکره‌کننده عراقی گفت، بغداد و واشنگتن درخصوص خروج نیروهای خارجی از عراق و محدود شدن نقش این نیروها به تعلیمات و پشتیبانی به توافق رسیدند.

ادامه »

امریکا, جهان, حضور نظامی, خاورمیانه, خبر, عراق