سخنی دربارهٔ رواج فاجعهٔ کودک‌همسری، پیامدهای آن، و حمایت حاکمیت و ارتجاع از آن

خبرگزاری رکنا، ۲۰ آذرماه ۱۴۰۱، به‌نقل از مرکز آمار ایران، ‌گزارش می‌دهد: “۱۳۱هزار کودک کمتر از ۱۵ سال در پنج سال گذشته ازدواج کرده‌اند. مطابق با آمار، تعداد ازدواج دختران ۱۰ تا ۱۴ ساله در بهار سال ۱۴۰۰ با حدود ۳۲ درصد رشد در مقایسه با آمار مشابه خود در بهار سال گذشته [۱۳۹۹] به ... سخنی دربارهٔ رواج فاجعهٔ کودک‌همسری، پیامدهای آن، و حمایت حاکمیت و ارتجاع از آن

ادامه

اجتماعی, ایران, حقوق بشر, حقوق کودک, زنان, مقاله

مادر زندانی ۱۵ ساله: در سر و سینه و شکم امیرحسین ساچمه است

امیرحسین را به خانه‌ای می‌برند… در آن خانه یک کوکتل مولوتف وجود داشت که آن را در پرونده او قرار می‌دهند مادر امیرحسین رحیمی متهم ۱۵ساله‌ای که ۲ماه زندانی است در گفت‌وگو با «اعتماد» از مشکلات و مطالباتش می‌گوید: وکیل تسخیری با ما تند برخورد می‌کند |«خانم من نمی‌دانم درباره کدام پرونده صحبت می‌کنید؟ پرونده‌های ... مادر زندانی ۱۵ ساله: در سر و سینه و شکم امیرحسین ساچمه است

ادامه

اجتماعی, ایران, حقوق بشر, عدالت اجتماعی, کودکان کار, گزارش

کودکان کار خشمگین؛ پدیده‌ای غیرقابل انکار

در ایران شاهد بروز نسل جدیدی از کودکان کار هستیم؛ کودکان کار که خشمگین‌تر و طلبکارتر از گذشته هستند و این خود شروع همان راهی است که به سمت خشونت، بزهکاری و گنگ‌های خلافکاری و… می‌انجامد.

ادامه

اجتماعی, اختلاف طبقاتی, اقتصادی, ایران, حقوق کودک, عدالت اجتماعی, کارگری, کودکان کار, گزارش

افشاگری کودکان عراقی از مدارس داعش؛ از ساخت بمب تا بریدن سر

خانواده کودکان عراقی وحشت‌زده‌ای که در مدارس داعشی‌ها شرکت می‌کردند، ‌می‌گویند که بریدن سر زندانیان و ساخت جلیقه انتحاری به کودکان آنها ‌آموزش داده می‌شده و از خواندن و نوشتن در این کلاس‌ها خبری نبوده است.

 

به گزارش ایسنا، به نوشته روزنامه دیلی میل، بیش از یک میلیون محصل که در مناطق تحت کنترل داعش در عراق زندگی می‌کنند، در دو سال گذشته یا مجبور شدند دور از کلاس‌های درس بمانند و یا گرفتار برنامه آموزشی مختص داعشی‌ها شدند!

 

بسیاری از کسانی که شهرهایشان به تازگی با کمک نیروهای عراقی از دست داعش آزاد شده است، فاش کردند که چگونه معلمان افراطی، مهارت‌های اولیه خواندن و نوشتن را نادیده می‌گرفتند تا کودکان را با ایدئولوژی‌های افراطی شستشوی مغزی دهند.

 

موسسه خیریه “نجات کودکان” فاش کرد که در عوض کودکان مجبور می‌شدند نحوه کار با سلاح، ساخت بمب و بریدن سر زندانیان را یاد بگیرند.

 

همزمان با عملیات‌های نیروهای عراقی برای آزادسازی موصل، ده‌ها هزار تن از مقر داعش گریختند. بسیاری از والدینی که کودکانشان تحت سلطه داعش بودند، اکنون در کمپی در جنوب موصل اسکان دارند.

 

بکشند، بمب انتحاری بسازند و چگونه ‌سر ببرند. فقط پسران اجازه داشتند به مدرسه بروند اما بیشتر والدین سعی می‌کردند به رغم فشار داعشی‌ها از فرزندانشان مراقبت کنند و آنها را به مدرسه نفرستند. ما به بچه‌هایمان می‌گفتیم که نباید این حرف‌ها را باور کنید. این اسلام درست نیست. ما فرزندانمان را هدایت می‌کردیم تا مطمئن شویم که چیزهایی که به آنها آموخته می‌شود، باور نمی‌کنند.

 

کریم چهار فرزند دارد. او می‌گوید کودکانی که سنشان به ۱۲ سال هم نرسیده بود، از طرف داعش برای جنگ جذب می‌شدند.

 

این ساکن موصل گفت:‌ برخی کودکان به من می‌گفتند که داعشی‌ها آنها را برای ۴۰ روز به کمپ می‌بردند و به آنها آموزش می‌دادند که کشتن اعضای ارتش “حلال” است! آنها برای هر برنامه ۵۰ تا ۱۰۰ بچه را می‌بردند. بسیاری از بچه‌ها از داعش اطاعت می‌کردند و بعد در نبردها کشته می‌شدند.

 

کریم می‌گوید که بچه‌های او در ترس دائم به سر می‌بردند و او مجبور شده برای محافظت از کودکانش از دست داعش آنها را به مدرسه نفرستد. او گفت: می‌خواهم بچه‌هایم تحصیل‌کرده شوند و کار پیدا کنند. از همه مهمتر می‌خواهم آنها خواندن و نوشتن بیاموزند.

 

سازمان خیریه “نجات کودکان” اکنون در کمپی که حدود ۱۰۰۰ خانواده در آن زندگی می‌کنند، اقدام به ساخت کلاس‌های موقت کرده است.

 

مدیر این خیریه در عراق گفت: کودکان بی‌گناه نباید هرگز هدف اینگونه آموزش‌ها در مدارس قرار بگیرند. بازگرداندن آنها به فضای امن و مثبت مدرسه حیاتی است و باید روند احیا زودتر آغاز شود و به آنها امید بدهیم.