شمار کشته شدگان انفجار پیشاور به ۹۲ تن رسید

طالبان پاکستان پس از ادعای اولیه یکی از فرماندهانش، دست داشتن در حمله انتحاری پاکستان را رد کرده است. این در حالی است که شمار کشته‌شدگان این حمله تاکنون ۹۲ تن اعلام شده است. به گزارش ایسنا به نقل از سی ان ان، این حمله  یکی از مرگبارترین حملات در این کشور در سال‌های اخیر ... شمار کشته شدگان انفجار پیشاور به ۹۲ تن رسید

ادامه

آمریکا, افغانستان, پاکستان, تروریسم, جنوب آسیا, جهان, حقوق بشر, خبر

فارن افرز: دوره اثرگذاری تحریم‌های آمریکا ممکن است به زودی به پایان برسد

یک نشریه آمریکایی در گزارشی با ذکر روش‌های مختلف برای مقابله با تحریم‌های یکجانبه آمریکا، پیش‌بینی کرده که طی زمان ممکن است تحریم‌ها تاثیر کمی داشته باشند. به گزارش باشگاه خبرنگاران؛ نشریه فارن افرز نوشت: تحریم‌ها مدت هاست سلاح دیپلماتیک مورد علاقه آمریکا بوده است. پاسخ دولت بایدن به حمله روسیه به اوکراین نمونه‌ای از ... فارن افرز: دوره اثرگذاری تحریم‌های آمریکا ممکن است به زودی به پایان برسد

ادامه

آمریکا, اتحاد شوروی, ارژانتین, افریقای جنوبی, اقتصادی, امارات, امریکا, ایران, پاکستان, تحریم, ترکیه, جهان, روسیه, مقاله

نگاه آسیای میانه به طرح آبراهه «خزر – خلیج فارس»

طرح ایجاد کانال کشتیرانی خزر-خلیج فارس واقع در پروژه کریدور شمال – جنوب که به موضوع روز رسانه‌های تاجیکستان تبدیل شده است، این سوال را برای کارشناسان تاجیک مطرح کرده که در صورت تحقق، این آبراهه چه مزایایی می‌تواند برای این کشور داشته باشد. به گزارش روز شنبه ایرنا، خبرگزاری آسیا پلاس در گزارشی نوشت: ... نگاه آسیای میانه به طرح آبراهه «خزر – خلیج فارس»

ادامه

آمریکا, اتحاد شوروی, اذربایجان, ایران, بالتیک, پاکستان, تاجیکستان, ترکمنستان, ترکیه, جهان, روسیه, قرقیزستان, هندوستان

حکومت ایران ضدّ امپریالیست نیست

مصاحبهٔ نشریهٔ Unsere Zeit (عصر ما)، نشریهٔ هفتگی حزب کمونیست آلمان، با رفیق محمد امیدوار، سخنگو و عضو هیئت سیاسی کمیتهٔ مرکزی حزب تودهٔ ایران س: اعتراض‌های اخیر در ایران به‌سرعت از واکنش به قتل مهسا امینی، به نارضایتی از وضعیت عمومی زنان در کشور شما تغییر کرد. لطفاً توضیح مختصری دربارهٔ وضعیت جاری بدهید. ... حکومت ایران ضدّ امپریالیست نیست

ادامه

آمریکا, اسلام سیاسی, افغانستان, المان, امپریالیسم, انگلستان, ایران, بانک جهانی, پاکستان, تحلیل, جهان, حقوق بشر, دیدگاه, زنان, سیاسی, صندوق بین‌المللی پول, کارگری, کمونیسم, نئولیبرالیسم, نیکاراگوئه

تجمع ده‌ها هزار نفر از طرفداران عمران خان در راولپندی پاکستان

ده‌ها هزار نفر از طرفداران حزب تحریک انصاف پاکستان عصر امروز در شهر راولپندی نزدیک اسلام آباد تجمع کردند. به گزارش باشگاه خبرنگاران: ده‌ها هزار نفر از طرفداران حزب تحریک انصاف پاکستان عصر امروز در شهر راولپندی نزدیک اسلام آباد تجمع کردند. در این تجمع، عمران خان نخست وزیر سابق هم حضور داشت. این نخستین ... تجمع ده‌ها هزار نفر از طرفداران عمران خان در راولپندی پاکستان

ادامه

پاکستان, جنوب آسیا, جهان, خبر

اعتصاب غذای بیش از هزار فلسطینی در زندان‌های اسرائیل

بیش از هزار فلسطینی زندانی در اسرائیل روز دوشنبه ۱۷ آوریل/ ۲۸ فروردین ماه به طور جمعی اعتصاب غذا کردند. این اعتصاب در حمایت از مروان برغوثی، سیاستمدار فلسطینی زندانی و رهبر انتفاضه دوم صورت می‌گیرد که از ۱۵ سال پیش به حبس ابد محکوم شده است.

 

مروان برغوثی در یادداشتی که از زندان “هداریم” برای نشریه نیویورک تایمز فرستاده دلیل این اعتصاب غذا را “پایان دادن به تجاوزات” در زندان‌های اسرائیل اعلام کرده است.

 

به گفته وی “زندانیان فلسطینی از شکنجه، درمان ناقص، رفتارهای غیرانسانی و قصور پزشکی رنج‌ می‌برند و برخی از آنها نیز در زندان کشته شده‌اند.”

 

مروان برغوثی همچنین در یادداشت خود بر وجود یک “آپارتاید قضائی” تاکید کرده که سبب تضمین عدم مجازات قضائی اسرائیلی‌ها در زمان ارتکاب جنایت علیه فلسطینی‌ها می‌شود. به گفته وی این آپارتاید قضائی همچنین باعث جنایت جلوه دادن مقاومت فلسطینی‌ها شده است.

 

از سال ۱۹۶۷ و با اشغال سرزمین‌های فلسطینی توسط اسرائیل تاکنون بیش از ۸۵۰ هزار نفر از فلسطینیان توسط دولت اسرائیل دستگیر و زندانی شده‌اند.

 

در چند سال گذشته بسیاری از زندانیان فلسطینی در اعتراض به وضعیت زندان‌ها به طور انفرادی اعتصاب غذا کرده‌اند که گاهی به وضعیتی “نزدیک به مرگ” رسیده‌اند. هرچند برخی از این اعتصاب غذاها باعث آزادی این زندانیان شده، اما بسیاری از آنها بلافاصله پس از آزادی بار دیگر دستگیر شده‌اند.

 

فدوی برغوثی، همسر مروان برغوثی که در یک تظاهرات برای حمایت از اعتصاب غذای گروهی زندانیان فلسطینی در رام‌الله شرکت کرده به خبرگزاری فرانسه گفته که این “نخستین بار” طی چند سال گذشته است که زندانیان به طور گروهی و جمعی اعتصاب غذا کرده‌اند و هدف از آن “درخواست‌های انسانی درنظرگرفته شده در حقوق بین‌الملل به عنوان حقوق بشر” است.

 

به گفته وی این زندانیان می‌خواهند تلفن عمومی، حق ملاقات بیشتر، تلویزیون و دستگاه تهویه داشته باشند و نیز می‌خواهند که به “ّبی‌توجهی” در امور پزشکی آنها پایان داده شود.

 

محمود عباس، رهبر دولت خودگردان فلسطین از دولت اسرائیل خواسته تا به این درخواست‌ها برای “آزادی و حرمت زندانیان” پاسخگو باشد.

 

عیسی قراقع، مسئول امور زندانیان فلسطینی در دولت خودگردان به خبرگزاری فرانسه گفته که حدود هزار و ۳۰۰ فلسطینی در این اعتصاب غذا شرکت کرده و “این رقم می‌تواند در ساعات آینده افزایش یابد.”

 

کلوب زندانیان فلسطینی هم که یک سازمان غیردولتی است تعداد زندانیان اعتصاب کننده را هزار و ۵۰۰ نفر اعلام کرده است.

 

اما عساف لیبرَتی، سخنگوی سازمان زندان‌های اسرائیل درباره حدود هزار و ۱۰۰ زندانی اعتصاب‌کننده سخن گفته و یادآوری کرده که “اقدامات انضباطی در این زمینه اتخاذ شده است.” به گفته وی این سازمان درباره موضوع زندانیان “مذاکره” نخواهد کرد.

 

به گفته کلوب زندانیان “سازمان زندان‌ها همه پول‌ها و وسایل زندانیان اعتصاب کننده را ضبط کرده و برخی از زندانیان را به زندان‌های دیگر منتقل کرده است.”

 

به درخواست کلوب زندانیان، احزاب مختلف و دولت خودگردان، هزاران فلسطینی در حمایت از این زندانیان در شهرهای مختلف کرانه باختری و نوار غزه دست به تظاهرات زدند.

 

این اعتصاب غذای محدود به مناسبت “روز زندانیان” انجام شده که از ۴۰ سال پیش تاکنون از سوی فلسطینیان گرامی داشته می‌شود.

 

آخرین اعتصاب غذای کسترده در زندان‌های اسرائیل در فوریه سال ۲۰۱۳ صورت گرفت که ۳ هزار زندانی فلسطینی در اعتراض به مرگ یکی از زندانیان طی یک روز از غذاخوردن امتناع کردند.

 

اکنون حدود ۶ هزار و پانصد فلسطینی در زندان‌های اسرائیل حضور دارند که از میان آنها ۶۲ زن و ۳۰۰ کودک هستند. حدود ۵۰۰ نفر از آنان نیز بدون هیچگونه محاکمه یا اعلام جرم در زندان‌های اسرائیل به سر می‌برند. همچنین ۱۳ نماینده مجلس فلسطین نیز زندانی هستند.

 

رژیم اسرائیل از تقریبا نیم قرن پیش سرزمین‌های فلسطینی از جمله کرانه باختری را اشغال کرده است. مذاکرات صلح میان اسرائیل و فلسطین برای تشکیل یک دولت فلسطینی مستقل در کنار دولت اسرائیل تقریبا بی‌نتیجه مانده است.

 

دلیل غیبت افغانستان در نشست سه‌جانبه مسکو

نشست سه‌جانبه مسکو با شرکت روسیه، چین و پاکستان در شرایطی برگزار شد که از همان ابتدا با واکنش منفی افغانستان روبه‌رو شد. بر عکس گزارشات بسیاری از خبرگزاری‌های جریان اصلی، این نشست صرفا درباره تحولات داخلی افغانستان نبود و بیشتر یک نشست منطقه‌ای درزمینه بی‌ثباتی و تروریسم بین‌المللی ازجمله «داعش» بوده است. البته به‌دلیل ... دلیل غیبت افغانستان در نشست سه‌جانبه مسکو

ادامه

پاکستان, جنگ بر علیه تروریسم, جهان, چین, خبر, روسیه