سازمان‌دهی جنبش اعتصابی زحمتکشان: زمینه‌ها و اولویت‌ها

گسترش بحران همه‌جانبه و ناتوانی حکومت جمهوری ‌اسلامی برای برون‌رفت از این بحران به ‌وخیم‌تر شدن معیشت طبقه کارگر و زحمتکشان دامن می‌زند. از سویی ژرفش شکاف مزد و هزینه سفرهٔ خانوارهای کارگری را کوچک و کوچک‌تر می‌کند و از دیگرسو مخالفت با ترمیم مزد هم‌زمان با ارایهٔ طرح اصلاح قانون کار در بطن برنامهٔ ... سازمان‌دهی جنبش اعتصابی زحمتکشان: زمینه‌ها و اولویت‌ها

ادامه

اختلاف طبقاتی, امپریالیسم, بازنشستگان, عدالت اجتماعی, کارگری, معلمان, مقاله

نامه سرگشاده به بهانه اجلاس سالانه سازمان جهانی کار در ژنو

صدای ما را از پشت میله‌های زندان و کف خیابان‌ها بشنوید! ✍️علی نجاتی من یک کارگر بازنشسته هستم که عمری در رنج و کار و زحمت زیسته‌ام. زندگی و سرنوشت من به مانند میلیون ها کارگر دیگر با ستم و استثمار و فقر رقم خورده است. ان زمان که من بعنوان یک کارگر شاغل در ... نامه سرگشاده به بهانه اجلاس سالانه سازمان جهانی کار در ژنو

ادامه

استبداد, استثمار, ایران, بازنشستگان, جهان, حقوق بشر, سازمان بین‌المللی کار, کارگران, معلمان

اعتصاب کارکنان راه آهن انگلیس

حدود ۱۲۰۰۰ عضو اتحادیه ملی کارگران راه آهن انگلیس دست از کار کشیدند.  به گزارش سی سی تی وی، روز گذشته، حدود ۱۲۰۰۰ عضو اتحادیه ملی کارگران راه آهن انگلیس دست از کار کشیدند. اعتصاب آن‌ها سبب بروز اختلال در عملکرد شرکت‌های راه آهن انگلیس شد. فقط حدود ۴۰ درصد از قطار‌ها در حال ارائه ... اعتصاب کارکنان راه آهن انگلیس

ادامه

اختلاف طبقاتی, انگلستان, جهان, حقوق بشر, خبر, عدالت اجتماعی, غرب اروپا, کارگران

بخش‌هایی از فراخوان حزب کمونیست ونزوئلا به طبقه کارگر ونزوئلا

بیش از شش سال است که رهبری دولت- PSUV در حال از بین بردن دستاوردهای فرآیند بولیواری و تنظیم پیمان نخبگان جدید بین مافیا و گروه‌های فاسدی است که به خزانۀ ملی حمله کرده‌اند و -خود را «بورژوازی انقلابی»- می‌نامند؛ و از سوی دیگر بورژوازی انگلی سنتی مرتبط با سرمایۀ فراملی به‌عنوان یک «راه برون‌رفت» ... بخش‌هایی از فراخوان حزب کمونیست ونزوئلا به طبقه کارگر ونزوئلا

ادامه

اروپا, استبداد, امپریالیسم, جهان, حقوق بشر, سرمایه‌داری, فساد, کارگران, کمونیسم, ونزوئلا

اعتراض کارگران شرکت دورال به واگذاری کارخانه به بخش خصوصی

روز چهارشنبه دهم خردادماه، تعدادی از کارگران کارخانه دورال (تولید کننده درب و پنجره آلومینیومی) در اعتراض به واگذاری این شرکت به بخش خصوصی مقابل کارخانه تجمع کردند. این کارگران میخواهند روند واگذاری شرکت متوقف شود و می‌گویند: واگذاری نتیجه‌ای جز زمین خوردن تولید و بیکاری کارگران نداشته و ندارد. شرکت دورال یکی از شرکتهای ... اعتراض کارگران شرکت دورال به واگذاری کارخانه به بخش خصوصی

ادامه

ایران, حقوق بشر, خبر, خصوصی‌سازی, کارگری

اعتراض کارگران پایانه‌های نفتی خارک، عسلویه و ماهشهر نسبت به‌تبعیض میان قراردادی‌ها، رسمی‌ها و پیمانی‌ها

این کارگران می‌گویند که وزارت نفت نباید میان کارگران و کارکنان قراردادی، رسمی و پیمانی خود تبعیض قائل شود.

 

به گزارش خبرنگار ایلنا، کارگران پیمانکاری پایانه‌های نفتی خارک عسلویه و ماهشهر نسبت به دریافت نکردن و دیده نشدن برخی از حقوق قانونی خود گلایه کردند.

 

بر این اساس، کارگران پایانه‌های نفتی عسلویه خارک ماهشهر نسبت به تامین نشدن البسه استراحت خود شامل پتو، ملحفه و بالشت اعتراض دارند.

 

همچنین کارگران پایانه‌های نفتی خارک به سبب قرار گرفتن این منطقه در شمول مناطق جنگی باید از حق مناطق جنگی استفاده کنند، اما در ۲ سال اخیر حق خود را دریافت نکرده‌اند. این در حالی است که نیروهای رسمی، پیمانی و قراردادی مابه‌تفاوت این رقم را در قالب «بک‌پی» دریافت کرده‌اند.

 

نیروهای پیمانکاری یادآور شدند که این موضوع را پیگیری کردند اما تاکنون علی‌رغم وعده‌هایی که به آن‌ها داده شده، محقق نشده و پاسخ قانع کننده‌ای را دریافت نکرده‌اند.

 

این کارگران گفتند که وزارت نفت نباید میان کارگران و کارکنان قراردادی، رسمی و پیمانی خود تبعیض قائل شود.

 

در همین حال کارگران هر سه منطقه‌ی یاد شده به روشن نبودن زمان تمدید بیمه تکمیلی خود اعتراض دارند.

 

تاریخ اتمام بیمه تکمیلی این کارگران ۱ بهمن ۱۴۰۰ بود. در ضمن به گفته‌ی کارگران در قرارداد قبلی بیمه تکمیلی خیلی از فاکتورهای که هزینه‌های پرداختی را اثبات می‌کنند، تسویه نشده‌اند و از این محل مطالبات زیادی به وجود آمده است.

 

پرداخت نشدن بک‌پی مالیات موضوع حقوق و دستمزد، دیگر موردی است که موجب ایجاد تفاوت میان کارگران رسمی، پیمانی و قراردادی با پیمانکاری‌ها شده است.

 

بر اساس بخشنامه دولت، برخی آیتم‌های حقوق و دستمزد از مالیات معاف هستند که با این حال، بک‌پی آن‌ها تنها به نیروهای غیرکارگری پرداخت شده است.

رژیم ولایی و تلاش برای حداقل‌بگیرسازی و امتیاززدایی از طبقه‌ی کارگر

کاظم فرج‌اللهی گفت: باید الزامات قانونی در تعیین مستمری بازنشستگان کارگری به دقت و با رعایت تمام جزئیات و بایدها، اجرایی شود.

ادامه

اختلاف طبقاتی, ایران, بازنشستگان, حقوق بشر, عدالت اجتماعی, کارگری, گزارش

ماجرای دستمزد بخور و نمیر ۱۴۰۱ و جریان ضد کارگری نذر خیریه اشتغال در اصفهان

بدون هیچ تردیدی، این جنگ تبلیغاتی و این نامه و درخواستِ مکرر منتشر کردن، بازی آوردگاه سرمایه‌داری است تا کارگر ایرانی را با مزد کمتر از کم و تقریباً مجانی به بردگی و استثمار بکشانند و متاسفانه در این مسیر از حربه دین نیز بهره می‌جویند!

ادامه

اختلاف طبقاتی, ایران, حقوق بشر, عدالت اجتماعی, کارگری, گزارش

انتظار می‌رود بیش از ۲۰۰ میلیون کارگر رسمی و غیررسمی به اعتصابات هند بپیوندند

بیش از دوازده اتحادیه کارگری هند که اعتصاب را سازماندهی کردند، از دولت می‌خواهند که پوشش تامین اجتماعی جهانی را برای کارگران در بخش غیرمتشکل گسترده فراهم کند، حداقل دستمزد را تحت برنامه تضمینی اشتغال افزایش دهد و خصوصی‌سازی بانک‌های بخش دولتی را متوقف کند.

ادامه

اختلاف طبقاتی, جنوب آسیا, جهان, حقوق بشر, عدالت اجتماعی, کارگری, گزارش, هندوستان

میتینگ‌های کارکنان «آمازون» در اعتراض به‌مقاومت مدیران دربرابر تشکیل اتحادیه

اتحادیه کارگری آمازون پس از اینکه نتوانست ۳۰ درصد از کارکنان مورد نیاز خود را به دلیل کارشکنی‌های شرکت خود  ثبت نام کند، تنها در دومین تلاش خود برای انتخابات «استان آیلند» واجد شرایط تشکیل اتحادیه شد.

ادامه

اختلاف طبقاتی, امریکا, امریکای شمالی, جهان, حقوق بشر, عدالت اجتماعی, کارگری, گزارش