«اوو مورالس»: آمریکا با ارسال تسلیحات به‌اوکراین، جنگ و مرگ را ترویج می‌کند

«اوو مورالس» رئیس‌جمهوری سابق بولیوی (۲۰۰۶- ۲۰۱۹) با خشونت آمیز خواندن عملکرد آمریکا در قبال جنگ اوکراین،گفت: دولت ایالات متحده با ارسال تسلیحات به ارزش ده‌ها میلیارد دلار به اوکراین، جنگ و مرگ را ترویج می‌کند.

ادامه

اروپا, امریکا, امریکای شمالی, امریکای لاتین, اوکراین, بولیوی, روسیه, شرق اروپا, صلح, غرب

وزیر دفاع سابق آمریکا طرح ترامپ برای قتل رئیس‌جمهوری ونزوئلا را فاش ساخت

«مارک اسپر» وزیر دفاع سابق آمریکا در کتاب خود فاش کرد که دونالد ترامپ مستاجر وقت کاخ سفید قصد داشت با کمک خوان گوایدو رهبر مخالفان ونزوئلا، نیکلاس مادورو رئیس‌جمهوری این کشور را ترور کند.

ادامه

امریکا, امریکای شمالی, امریکای لاتین, تروریسم, جهان, حقوق بشر, خبر, ونزوئلا

مکزیک و چین؛ روابطی دوستانه که آمریکا بر نمی‌تابد

سلطه آمریکا بر مکزیک به عنوان تنها کشور آمریکای لاتین در خاک آمریکای شمالی نه تنها نتوانسته است از نگاه این کشور به افق‌هایی دورتر از قاره آمریکا جلوگیری کند بلکه با گذشت نیم قرن از روابط دیپلماتیک مکزیک- چین، مناسبات اقتصادی و تجاری دوجانبه این دو کشور رو به افزایش است.

ادامه

اقتصادی, امریکا, امریکای شمالی, امریکای لاتین, جهان, چین, شرق آسیا, کانادا, مقاله, مکزیک, نئولیبرالیسم

اعتراض به عدم دعوت از کوبا، نیکاراگوئه و ونزوئلا در نشست سران قاره آمریکا

رهبران مکزیک و برزیل گفتند که در نشست سران قاره آمریکا به میزبانی آمریکا شرکت نمی‌کنند.

 

به گزارش ایسنا به نقل از رویترز، آندرس مانوئل لوپز اوبرادور، رئیس‌جمهور مکزیک گفت در صورت عدم دعوت از همه کشورهای منطقه، در اجلاس سران قاره آمریکا به میزبانی ایالات متحده در ماه آینده شرکت نخواهد کرد، ژایر بولسونارو، رئیس جمهور برزیل نیز گفته است که احتمالاً از این نشست صرفنظر خواهد کرد.

 

غیبت رهبران دو جنگل بزرگ آمریکای لاتین ضربه ای برای گردهمایی سران کشورهای منطقه خواهد بود، که انتظار می‌رود مسائلی از مهاجرت تا محیط زیست را حل کند، اما دموکراسی را در نیمکره به نمایش بگذارد.

 

رهبر مکزیک که یک چپ گرا است گفته است که می خواهد همه کشورهای منطقه دعوت شوند. مشخص نیست که آیا ایالات متحده از کوبا، نیکاراگوئه و ونزوئلا دعوت خواهد کرد

 

لوپز اوبرادور در کنفرانس خبری گفت: “اگر آنها حذف شوند، اگر همه دعوت نشوند، نماینده‌ای از دولت مکزیک می‌رود، اما من نمی روم.”

 

او گفت که مارسلو ابرارد، وزیر امور خارجه را به نمایندگی از کشور در اجلاس سران در لس آنجلس، کالیفرنیا می فرستد.

 

لوپز تصریح کرد : من نمی‌خواهم همین سیاست در قاره آمریکا ادامه یابد. من می خواهم استقلال و حاکمیت را تأیید کنم و به جامعه جهانی نشان دهم که ما طرفدار تقابل نیستیم، بلکه طرفدار برادری و اتحاد هستیم. ما مطمئناً اختلافاتی داریم، اما می‌‌توانیم آنها را فقط با گوش دادن به یکدیگر، با صحبت کردن، اما با حذف نکردن کسی حل کنیم.

 

دونالد ترامپ، سلف جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا نیز به دستیارانش گفته است که نخواهد رفت، اما دلیلی برای این موضوع ارائه نکرده است.

 

ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا به خبرنگاران گفت که کاخ سفید به عنوان میزبان نشست تعیین خواهد کرد که چه کسی دعوت خواهد شد و دعوتنامه رسمی هنوز صادر نشده است. پرایس این اجلاس را به عنوان “فرصتی برای کشورهای سراسر نیمکره برای گفت و گو با ارزش های مشترک ما” توصیف کرد.

 

جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید هم به خبرنگاران گفت که هنوز تصمیم نهایی در مورد اینکه چه کسی دعوت می‌شود گرفته نشده است.

 

لوپز اوبرادور بر تمایل خود برای دعوت از کوبا تاکید کرد و گفت همچنین به تلاش برای لغو تحریم‌های آمریکا علیه جزیره تحت کنترل کمونیست ها ادامه خواهد داد.

 

رئیس‌جمهور مکزیک از ایالات متحده به دلیل عدم سرمایه‌گذاری کافی در آمریکای مرکزی انتقاد کرده است، زیرا او معتقد است که این امر برای رسیدگی به موضوع مهاجرت دسته جمعی از این منطقه بسیار مهم است.

 

ایالات متحده میزبان نهمین اجلاس سران قاره آمریکا در ۶ تا ۱۰ ژوئن برای اولین بار از زمان افتتاحیه اجلاس سران در میامی در سال ۱۹۹۴ خواهد بود. این نشست هر سه سال یکبار برگزار می‌شود.

انجمن بهداشت عمومی آمریکا؛ افزایش نرخ قتل در آمریکا یک تهدید نگران کننده

داده‌های مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها در آمریکا نشان می‌دهد که این کشور بالاترین میزان مرگ‌ومیر ناشی از کاربرد سلاح را در ۲۵ سال گذشته دارد.  

ادامه

امریکا, امریکای شمالی, جهان, حقوق بشر, گزارش

تحریم‌های آمریکا باعث بلایای انسانی بی‌شماری شده‌اند

سخنگوی وزارت خارجه چین اعلام کرد آمریکا با هدف حفظ هژمونی خود در دنیا، تحریم های مکرری را علیه دیگر کشورها وضع می‌کند.

ادامه

اقتصادی, امریکا, امریکای شمالی, امریکای لاتین, تحریم, تحلیل, جهان, چین, حقوق بشر, خبر, شرق آسیا, ونزوئلا

ایالات متحده و اتحادیه اروپا می‌توانستند جلوی این حمله را بگیرند

رئیس‌جمهوری پیشین برزیل گفت که روسیه هرگز نباید به اوکراین حمله می‌کرد اما او باور دارد که رئیس‌جمهوری اوکراین هم باید به اندازه ولادیمیر پوتین بابت این جنگ مورد ملامت قرار گیرد.

ادامه

اتحادیه اروپا, امریکا, امریکای شمالی, امریکای لاتین, اوکراین, برزیل, جنگ سرد, جهان, حقوق بشر, روسیه, شرق اروپا, غرب, ناتو

حقوق کارگران در سایه تهاجم سرمایه‌داری به تولید به شدت کاهش یافت

رهبر حزب نسل دموکراتیک مصر تأکید کرد که حقوق کارگران در سایه تهاجم وحشیانه سرمایه‌داری به جنبش کار و تولید و هیمنه آن بر بازارهای جهانی به شدت کاهش یافت.

ادامه

اتحاد شوروی, اروپا, استثمار, اسیا, افریقا, اقتصادی, امریکا, امریکای شمالی, امریکای لاتین, تحلیل, جهان, چین, حقوق بشر, خاورمیانه, روسیه, سرمایه‌داری, سوسیالیسم, کارگری, مصر