اعتراضات کارگران و بازنشستگان نسبت به وضعیت معیشتی

تجمع کارگران خباز مشهدی در اعتراض به دستمزد، تجمع بازنشستگان و مستمری‌بگیران در اعتراض به عقب‌ماندگی‌های معیشتی و ادامه اعتصاب کارگران شهرداری کوت عبدالله از جمله اعتراضاتی بود که در دو سه روز گذشته انجام گرفت

 

کارگران نانوایی‌ها مشهد در اعتراض به دستمزد خود مقابل استانداری تجمع کردند

 

به گزارش ایلنا، کارگران خباز شهر مشهد در اعتراض به ثابت ماندن دستمزد از سال ۹۸ و افزایش کالاهای مصرفی، صبح امروز (یکشنبه ۲۰ تیرماه) مقابل استانداری خراسان رضوی تجمع کردند.

 

به گفته کارگران، آن‌ها در انتظار عدالت صنفی هستند و از مسئولان می‌خواهند تا به وضعیت معیشتی کارگران خباز رسیدگی کند.

 

آن‌ها افزودند: نرخ تورم روندی افسار گسیخته دارد و قیمت اجناس مصرفی سبد خانوار در طول دو سال گذشته، چندین برابر افزایش یافته اما دستمزد از سال ۹۸ تا به امروز هیچ تغییری نکرده است. گذراندن معیشت با سطح دستمزد فعلی و قیمت کالاها میسر نیست.

 

تجمع بازنشستگان و مستمری‌بگیران در اعتراض به عقب‌ماندگی‌های معیشتی

 

بازنشستگان و مستمری‌بگیران تأمین اجتماعی رشت مقابل کانون بازنشستگان این شهرستان و همچنین در اهواز تجمع کردند.

 

جمعی از بازنشستگان و مستمری‌بگیران تأمین اجتماعی روز (یکشنبه/ ۲۰ تیر) مقابل کانون بازنشستگان استان گیلان و همچنین در شهرستان‌ اهواز تجمع کردند.

 

معترضان خواهان اجرای صحیح ماده ۹۶ قانون تامین اجتماعی هستند که به معنای افزایش حقوق بر اساس هزینه‌های معیشت است.

 

آنها همچنین تاکید دارند که تورم بیش از ۴۰ درصدی سه ماه ابتدای سال باید در جبران قدرت خرید آنها بر اساس ماده ۹۶ لحاظ شود.

 

اجرای ماده ۱۱۱ قانون تامین اجتماعی برای از کارافتادگان و بازماندگان و رساندن حقوق آنها به حداقل‌بگیر ۳۰ سال، پرداخت ۲۵ درصد باقی از متناسب‌سازی مرحله دوم، رفع تبعیض بین بازنشستگان همکار و غیرهمکار، پرداخت حق ایثارگری به بازنشستگان ایثارگر تامین اجتماعی، پرداخت حق اولاد و عائله‌مندی به بازنشستگان خواهر و در نظر گرفتن حق عائله‌مندی برای افرادی که همسر فوت کرده و یا طلاق داده دارند، اجرای قانون الزام درمان، پرداخت مابه‌الفاوت فروردین ماه ۱۴۰۰، اصلاح حقوق پایه بازنشستگان سال‌های ۹۷ و ۹۸ بر اساس متناسب‌سازی مرحله دوم و اجرای سه جانبه‌گرایی در ارکان سازمان تامین اجتماعی از دیگر خواسته‌های معترضان است.

 

اعتصاب کارگران شهرداری کوت عبدالله در اعتراض به پیمانکار به دلیل عدم پرداخت حقوق

 

کارگران شهرداری کوت عبدالله در اعتراض به‌ معوقات مزدی و عدم پرداخت حقوق خردادماه، از اولین روزهای تیرماه تا امروز دست از کار کشیده‌اند.

 

به گفته‌ی این کارگران، پیمانکار شهرداری کوت عبدالله حقوق خرداد ماه را به حساب کارگران واریز نکرده است.

 

این کارگران می‌گویند: «نه پیمانکار حقوق ما را پرداخت می‌کند و نه شهرداری به مطالبات ما توجه می‌کند. بارها مقابل شهرداری و دادستانی کل تجمع کرده‌ایم اما تا کنون هیچ مسئولی به مشکلات ما رسیدگی نکرده است.»

 

گفتنی است کارگران شهرداری کوت عبدالله حقوق برج ۹ و ۱۰ سال گذشته و عیدی و سنوات خود را تاکنون دریافت نکرده‌اند. همچنین آن‌ها در حالیکه حقوق فروردین و اردیبهشت را به صورت علی الحساب دریافت کردند، تا به امروز حقوق خردادماه به حسابشان واریز نشده است.

بیانیه جمعی دانشجویان در همبستگی و حمایت از کارگران نفت و پتروشیمی

تاکنون بیش از ۵۰۰ نفر از دانشجویان کشور مستقلاً بیانیه‌ای را در حمایت از اعتصاب کارگران صنعت نفت و پتروشیمی امضا نموده‌اند که لیست کامل اسامی امضاکنندگان به‌همراه شماره دانشجویی و محل تحصیل آنان به دست هیئت تحریریه کانال شوراهای صنفی دانشجویان کشور رسیده است.

ادامه

ایران, بیانیه, دانشجویی, کارگری, همبستگی

کارگران زحمتکش پیمانکاری و مافیای سودجوی نفت

اگر کاری از دست‌تان برنمی‌آید و نمی‌توانید تمام قد در مقابل مافیای سودجوی نفت قد علم کنید، لااقل با کارگران هم آواز و همصدا شوید و بگویید «بله این مشکلات هست و ما تمام‌شان را قبول داریم!»

ادامه

ایران, حقوق بشر, کارگری, گزارش