اذعان اشرف غنی به تاثیر امریکا در خط و مشی سیاسی دولت افغانستان

رئیس جمهور افغانستان با اشاره به دخالت‌های خارجی اعلام کرد که با خروج نظامیان آمریکایی و ناتو فرصت بازنگری سیاست‌های منطقه‌ای و بین‌المللی برای این کشور فراهم می‌شود.

 

به گزارش تسنیم، «اشرف غنی» رئیس جمهور افغانستان در دیدار با هیئت اداری شورای ملی این کشور درباره فصل نو افغانستان پس از خروج نظامیان آمریکایی و ناتو تبادل نظر کرد.

 

اشرف غنی در این دیدار ضمن تاکید بر تقویت اجماع سیاسی و اقتصادی افغانستان، از شورای ملی این کشور خواست تا مشورت‌های خویش را در مسایل مهم ملی، به ویژه اجماع سراسری به خاطر تامین صلح پایدار و عادلانه، ارائه کنند.

 

وی افزود: خروج نیروهای خارجی از افغانستان فرصت را برای ما جهت بازنگری سیاست‌های ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی ایجاد کرده است و باید یک طرح واضح برای دو سال آینده در راستای خود اتکایی داشته باشیم.

 

رئیس جمهور افغانستان پیش از این نیز نسبت به دخالت آمریکا در امور داخلی افغانستان از جمله روند صلح انتقاد کرده بود و درباره تصمیم آزادی ۵ هزار زندانی طالبان گفته بود که فرمان آزادی آن‌ها را بخاطر فشارهای آمریکا صادر کردم.

 

«حمدالله محب» مشاور امنیت ملی افغانستان نیز در انتقاد از سیاست آمریکا در قبال کشورش گفته بود: واشنگتن عامدانه در حال تضعیف دولت افغانستان است تا بحران آفرینی کند و سپس دولتی مانند دولت‌های استعماری را در افغانستان مستقر نماید تا آن را تحت کنترل داشته باشد

در درگیری ارتش افغانستان با طالبان بیش از ۱۰۰ تروریست کشته شدند

وزارت دفاع افغانستان روز یکشنبه با تایید این خبر تصریح کرد که بیش از یکصد از تروریست‌های طالبان در جریان نبردهای بیست و چهارساعت اخیر با نظامیان دولتی کشته‌ شده‌اند.

ادامه »

اسیای مرکزی, افغانستان, امریکا, تروریسم, جنوب آسیا, جهان, خبر

جنگ ۲۰ ساله افغانستان نمونه بد مداخله جویی آمریکا در جهان

با آن که آمریکا مدعی تحقق اهداف خود در افغانستان شده، اما نمی‌تواند بی‌منطقی، بی‌رحمی و نیز شکست خود در افغانستان را انکار و نیز درباره جنایات خود در افغانستان پنهانکاری کند.

ادامه »

اسیای مرکزی, افغانستان, امریکا, جنوب آسیا, جهان, چین, حضور نظامی, حقوق بشر, فقر

کشت و قاچاق مواد مخدر؛ میراث برجای مانده آمریکا در افغانستان

بدنبال اظهارات «اسکات میلر» فرمانده نیروهای آمریکا و ناتو در افغانستان مبنی بر آغاز خروج رسمی ارتش آمریکا و سازمان پیمان آتلانتیک شمالی از این کشور، عقب نشینی این نیروها از افغانستان از یک طرح به یک اقدام عملی تبدیل شده است ولی با این حال، آنچه در کانون توجه بسیاری از طرفین قرار دارد،

ادامه »

اتحاد شوروی, اروپا, اسیای مرکزی, افغانستان, امریکا, امریکای شمالی, جنوب آسیا, جهان, حقوق بشر, روسیه

یک رسانه آمریکایی؛ آمریکا می‌خواهد یک جنگ از راه دور را در افغانستان آغاز کند

جو بایدن رئیس جمهور آمریکا ماه گذشته در یک سخنرانی تلویزیونی از کاخ سفید با اعلام جدول زمانی خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان گفت: زمان پایان دادن به طولانی‌ترین جنگ تاریخ آمریکا است، وقت آن است که نیروهای آمریکایی به خانه بیایند.

ادامه »

اسیای مرکزی, افغانستان, امریکا, جنوب آسیا, جهان, مقاله