استعفای فرمانده نیروی دریای آلمان در پی اعلام نظرِ مخالف با امریکا و ناتو

دریاسالار کای آخیم شون‌باخ، فرمانده نیروی دریایی آلمان پس از سخنان مناقشه‌برانگیزش درباره بحران اوکراین و روسیه از سمت خود استعفا داد. او گفته بود نگرانی غرب درباره حمله روسیه به اوکراین “بیهوده” است.

ادامه

المان, امریکا, اوکراین, جنگ سرد, جهان, خبر, روسیه, شرق اروپا, غرب

واشنگتن‌پست: واشنگتن از مسکو خواسته پاسخ‌هایش به تضمین امنیتی را منتشر نکند

واشنگتن پست گزارش داد که مقامات آمریکایی از همکاران روسی خود خواسته‌اند پاسخ کتبی واشنگتن به پیشنهاد مسکو در مورد تضمین‌های امنیتی را منتشر نکند. با این حال، به گفته این روزنامه، یکی از مقامات ارشد وزارت امور خارجه اذعان کرد که کرملین ممکن است تصمیم به انتشار آن پس از ارسال آن در روزهای

ادامه

امریکا, امریکای شمالی, اوکراین, بلژیک, جنگ سرد, خبر, روسیه, شرق اروپا, ناتو

ریابکوف: روسیه از هیچکسی نمی‌ترسد، حتی آمریکا

«سرگئی ریابکوف» معاون وزیر امور خارجه روسیه امروز (جمعه) هنگام ورود برای نشستی با دیپلمات‌های آمریکایی در ژنو به منظور گفت‌وگو درباره افزایش تنش‌ها بر سر اوکراین، گفت روسیه از آمریکا ترسی ندارد.

ادامه

اروپا, امریکا, اوکراین, جنگ سرد, جهان, حضور نظامی, روسیه

ادعای آمریکا درخصوص حمله احتمالی روسیه به‌اوکراین سرپوش گذاشتن به‌تحریکات خود است

ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه گفت: «ادعای آمریکا درباره حمله روسیه به اوکراین، ایجاد پس‌زمینه‌ای برای تحریکات نظامی در مقیاس بزرگ است.»

ادامه

امریکا, امنیتی, انگلستان, اوکراین, تحریم, تحلیل, جنگ سرد, جهان, حقوق بشر, روسیه, غرب, کانادا

اثرات فاجعه بار تحریم‌ها بر اقتصاد آمریکا

گزارش‌های تحلیلی از دو وزارتخانه در آمریکا نشان می‌دهد واشنگتن می‌داند تحریم‌ها علیه روسیه بر اقتصاد خودش، تاثیرات فاجعه‌باری دارد.

 

چندین نفر از مقامات دولت بایدن به سی ان ان تاکید کرده‌اند حتی با وجود تاثیرات مخرب برای آمریکا و هم‌پیمانان غربی‌اش، تحریم‌های جدیدی علیه روسیه اعمال خواهد شد.

 

واشنگتن قبلا کرملین را به برنامه ریزی برای حمله به همسایه خود در ماه ژانویه متهم کرده بود و کرملین ضمن تکذیب، آن را یک «خبر جعلی» خواند.

 

گزارش ها حداقل به دو تحلیل انجام شده توسط وزارت خزانه داری و وزارت خارجه آمریکا در هفته های اخیر اشاره دارد که نشان می‌دهند، تحریم ها علیه غول انرژی روسیه یعنی گازپروم و بانک مرکزی این کشور می‌تواند نه تنها برای روسیه (بلکه برای آمریکا و هم پیمانانش) فاجعه بار باشد.

 

اجرای این تحریم ها می‌‌تواند اقتصادها در سراسر جهان را فلج کند؛ زیرا احتمالا سبب افزایش قیمت گاز می‌شود یا به روابط تجاری اروپا با روسیه را در بدترین زمان ممکن برای این بلوک، آسیب می‌زند.

 

تاثیرات منفی این تحریم‌ها می‌تواند در دوره یک سال انتخاباتی به آمریکا باز گردد. یک مقام آمریکایی که نخواست نامش فاش شود، نسبت به حملات سایبری احتمالی علیه آمریکا و زیرساخت‌های حیاتی اروپا ابراز نگرانی کرد.

 

واشنگتن قبلا روسیه را به دست داشتن در تعدادی از حملات سایبری علیه این کشور متهم کرده بود.

 

با این حال، یکی از مقامات ارشد دولت آمریکا معتقد است: «هر هزینه‌ای که بر ما متحمل خواهد شد، در مقایسه با تأثیری که ما بر اقتصاد و سیستم مالی روسیه ایجاد می‌کنیم، کمرنگ خواهد بود.»

نارضایتی اتحادیه اروپا از عدم حضور در مذاکرات امنیتی آمریکا و ناتو با روسیه

منابع اروپایی روز چهارشنبه اعلام کردند که اتحادیه اروپا خواهان ایفای نقش در مذاکرات تضمین امنیتی آتی میان آمریکا، ناتو و روسیه است.

ادامه

اتحادیه اروپا, امریکا, امنیتی, اوکراین, بلژیک, جنگ سرد, جهان, سوئیس, شرق اروپا, گزارش, ناتو