اتحادیه‌های بزرگ روزنامه‌نگاران خواستار آزادی آسانژ شدند

رهبران برخی از اتحادیه‌های بزرگ بین‌المللی روزنامه‌نگاری امروز (چهارشنبه) خواستند تا “جولین آسانژ” بنیانگذار ویکی‌لیکس “به نام آزادی مطبوعات” آزاد شود.

 

به گزارش ایرنا به نقل از لو فیگارو، آسانژ در ایالات متحده تحت پیگرد قانونی قرار دارد؛ جایی که وی در سال ۲۰۱۰ به دلیل انتشار حدود ۷۰۰ هزار سند محرمانه مربوط به فعالیت‌های ارتش آمریکا به ویژه در عراق و افغانستان در سایت ویکی‌لیکس، با ۱۷۵ سال زندان مواجه است.

 

به گفته امضاکنندگان این فراخوان که رهبران اتحادیه‌های روزنامه‌نگاران فرانسوی، بریتانیایی، آلمانی، اسپانیایی و استرالیایی از جمله آنها هستند، تصمیم دولت بریتانیا مبنی بر استرداد آسانژ به آمریکا، “نقض فاحش حقوق بشر” است و “بی‌اعتنایی کامل به آزادی مطبوعات” را نشان می‌دهد.

 

بر اساس این گزارش، استرداد آسانژ عواقب جدی برای روزنامه‌نگاری تحقیقی خواهد داشت؛ زیرا هرگونه استفاده از اسناد طبقه‌بندی شده یا محرمانه می‌تواند تحت پیگرد قانونی قرار گیرد.

 

در اسناد منتشر شده آسانژ بیش از ۲۵۰ هزار سند رسمی و محرمانه از دخالت‌ها و تلاش آمریکا برای منزوی کردن ایران وجود داشت.

 

تصمیم دولت انگلیس درباره آسانژ درحالی گرفته شده که این کشور از سوی سازمان‌های حقوق بشری و افکار عمومی بشدت تحت فشار است که موافقت با استرداد نامبرده به آمریکا ناقض آزادی بیان خواهد بود.

 

کمیسر حقوق بشر اتحادیه اروپا ماه پیش در نامه‌ای به وزیر کشور انگلیس هشدار داد که استرداد بنیانگذار سایت افشاگر ویکی‌لیکس، تاثیر وحشتناکی بر آزادی رسانه‌ها خواهد داشت و در نهایت می‌تواند مطبوعات را در انجام وظیفه خود به‌عنوان تامین‌کننده اطلاعات و ناظر عمومی در جوامع دموکراتیک مختل کند.

 

روز گذشته نیز سخنگوی وزارت خارجه چین به پرونده استرداد آسانژ به آمریکا اشاره کرد و گفت استانداردهای دوگانه آمریکا در برخورد با آزادی بیان آشکار شده است.

چین: پرونده آسانژ دورویی آمریکا و انگلیس را در قبال آزادی بیان نشان می‌دهد

سخنگوی وزارت خارجه چین امروز (دوشنبه) گفت تصمیم مقامات انگلیس برای استرداد جولیان آسانژ، بنیانگذار وب‌سایت افشاگر ویکی‌لیکس به آمریکا نشان‌دهنده نگرش واقعی و ریاکارانه لندن و واشنگتن در قبال آزادی مطبوعات و آزادی بیان است.

ادامه

افغانستان, اکوادور, امریکا, امریکای شمالی, انگلستان, تحلیل, جهان, چین, حقوق بشر, شرق آسیا, عراق, ویکی‌لیکس

اسنودن؛ استرداد آسانژ نماد تکان دهنده‌ای از نادیده گرفتن تعهدات انگلیس و آمریکا به حقوق بشر است

ادوارد اسنودن پیمانکار سابق آژانس امنیت ملی آمریکا با انتقاد شدید از تصمیم انگلیس برای استرداد جولیان آسانژ بنیانگذار سایت افشاگر ویکی‌لیکس به آمریکا، آن را نماد تکان دهنده از بی‌توجهی به اصول حقوق بشر دانست.

ادامه

اروپا, استرالیا, اسنودن, امریکا, امریکای شمالی, انگلستان, تحلیل, جهان, حقوق بشر, رواندا, روزنامه نگاران, ویکی‌لیکس

دولت انگلیس بالاخره آسانژ را به آمریکا تحویل می‌دهد

دولت انگلیس تایید کرد که بنیانگذار سایت افشاگر «ویکی‌لیکس» را برای رسیدگی به اتهامات جاسوسی به آمریکا مسترد خواهد کرد.

ادامه

افغانستان, امریکا, امریکای شمالی, انگلستان, جهان, حقوق بشر, خبر, روزنامه نگاران, عراق, قضایی, ویکی‌لیکس

پامپئو برای توضیح درباره توطئه ترور بنیان‌گذار «ویکی‌لیکس» احضار شد

دادگاهی در اسپانیا وزیر خارجه سابق آمریکا و مدیر پیشین سیا را احضار کرده تا شهادت دهد که آیا دولت آمریکا قصد ربودن یا حتی ترور «جولیان آسانژ» را داشته است.

ادامه

اسپانیا, استرالیا, امریکا, امریکای شمالی, انگلستان, جهان, حقوق بشر, خبر, روزنامه نگاران, غرب اروپا, ویکی‌لیکس