انگلیس طراح و مجری بیش از ۴۰ کودتا در ۲۷ کشور جهان

طبق افشاگری پایگاه تحقیقاتی «دیکلا سیفاید» انگلیس بیش از ۴۰ بار در ۲۷ کشور کودتا طراحی یا اجرا کرده است. به گزارش باشگاه خبرنگاران: پایگاه تحقیقاتی «دیکلا سیفاید»  (declassified) انگلیس فاش کرد: دولت انگلیس از زمان پایان جنگ جهانی دوم بیش از ۴۰ بار در بیست و هفت کشور کودتا طراحی یا اجرا کرده است. ... انگلیس طراح و مجری بیش از ۴۰ کودتا در ۲۷ کشور جهان

ادامه

المان, انگلستان, ایران, جهان, حقوق بشر, عراق, غرب اروپا, گزارش, گویان, لیبی, مصر

به مناسبت صدمین سالگرد بنیادگذاری اتحاد شوروی، تاریخ و تجربه‌ای پُرفراز و نشیب

در ۳۰ دسامبر ۱۹۲۲، نمایندگان دولت‌های شورایی روسیه، اوکراین، بلاروس، و جمهوری‌های ماورای قفقاز (شامل ارمنستان، آذربایجان و گرجستان) تشکیل نخستین اتحاد میان جمهوری‌های شوروی را اعلام کردند. پنج سال پس از پیروزی انقلاب اکتبر، “اتحاد شوروی” بنیاد گذارده شد که آیندهٔ سوسیالیستی و حفظ هویّت ملی ملت‌های متعدد، از جمله بومیان منطقهٔ سیبری، را ... به مناسبت صدمین سالگرد بنیادگذاری اتحاد شوروی، تاریخ و تجربه‌ای پُرفراز و نشیب

ادامه

آمریکا, اتحاد شوروی, اذربایجان, ارمنستان, استعمار, افریقا, اقتصادی, امپریالیسم, ایدئولوژیک, بالتیک, تاریخ, جنگ سرد, چین, حقوق بشر, خبر, دیدگاه, روسیه, سرمایه‌داری, سوسیالیسم, فقر, کارگری, کمونیسم, کوبا, گرجستان, ویتنام

شاهکاری که مصریان ۴۵۰۰ سال قبل ساختند

مجسمه چوبی ۴۵۰۰ ساله‌ای که برای طراحی چشم‌های آن از سنگ‌های شفاف استفاده شده است، ‌ مهارت صنعتگران مصر باستان را به خوبی به نمایش می‌گذارد. به گزارش ایسنا، ‌ مصریان باستان، صنعتگران و هنرمندان چیره‌دستی بودند. آن‌ها برای مهارت در خلق مجسمه‌های خاکسپاری شهرت داشتند و تجارت پر رونقی در خلق مجسمه‌هایی مقبره‌ها و ... شاهکاری که مصریان ۴۵۰۰ سال قبل ساختند

ادامه

آرکئولوژی, اجتماعی, تاریخ, جهان, شمال اروپا, گزارش, مصر

پس لرزه‌های فوت ملکه؛ کشورهای کارائیب خواستار پایان سلطه انگلیس و غرامت هستند

سیاستمداران و کنشگران مستعمره های پیشین انگلیس در منطقه کارائیب در پی درگذشت ملکه الیزابت دوم و آغاز دوره پادشاهی چارلز در انگلیس، دوباره درخواست هایشان را برای بیرون آمدن از زیر سلطه خاندان سلطنتی و دریافت غرامت بردگی از لندن تاکید کرده‌اند.

ادامه

استرالیا, استعمار, اسکاتلند, افریقا, انگلستان, باربادوس, تاریخ, جهان, خبر, رواندا, کانادا, نیوزلند

سالروز پیروزی خلق چین علیه تجاوزگری ژاپن؛ پاسداشت حقایق بزرگی که تاریخ فاش ساخت

سوم سپتامبر روز پیروزی خلق چین در جنگ مقامت علیه تجاوزگری ژاپن است. در جنگ سختِ مقاومت علیه تجاوزگری ژاپن، تمام پسران و دختران چینی برای نجات کشورشان، برای رستاخیز ملت و بخاطر عدالت بشر مبارزه کردند و پیروزی عظیم عدالت بر اهریمن، نور بر تاریکی و پیشرفت بر ارتجاع را جشن گرفتند.

ادامه

اروپا, اسیا, اقیانوسیه, تاریخ, جهان, چین, حقوق بشر, ژاپن, شرق آسیا, صلح, فاشیسم, یادنامه

آیین‌های شب یلدا در دیار آریوبرزن

شب یلدا یا به گویش محلی اول چله بزرگ در استان کهگیلویه و بویراحمد که به دیار آریوبرزن معروف است همچون دیگر نقاط کشور و با تفاوت های اندکی برگزار می شود.
به باور مردم این استان زمستان به ۲ بخش چله بزرگ و کوچک تقسیم می شود، که چله بزرگ ۴۰ روز و چله کوچک ۲۰ روز است.
متیل گویی یا همان روایت داستان های قدیمی یکی از مهمترین آیین های شب یلدا در کهگیلویه و بویراحمد است.
این داستان ها که با زبانی شیوا و لحنی دلچسب از سوی مادر بزرگ ها ایراد می شود، کودکان را مجذوب و بزرگترها را به خاطرات گذشته می برد.
متیل گویی معمولاً افسانه هایی درباره اجرام آسمانی و موضوعات انسانی است.
شاهنامه خوانی که معمولاً به صورت شفاهی از سوی پدربزرگ ها روایت می شود از دیگر آیین های شب یلدا در کهگیلویه و بویراحمد است.
پیشگویی رویدادهای آینده با فال های سنگی یا شکستن گردو از دیگر برنامه های رایج شب یلدا در این خطه است که البته در سالهای اخیر جای خود را به فال حافظ داده است.
در گذشته های نه چندان دور تمام شب های چله بزرگ یعنی اول دی تا دهم بهمن مردم دور هم جمع می شدند، اما با ماشینی شدن زندگی دور هم نشینی محدود به شب یلدا شده است.
شام شب یلدا معمولاً غذاهای سنتی مانند آش کارده، شله بادام و شله ماش است که البته در سالهای اخیر به غذاهای امروزی تغییر شکل یافته است.
پذیرایی از مهمانان با آجیل هایی محل مانند کلخنگ، مغز بنه، گندم برشته، کنجد بو داده، انجیر و مویز خشک انجام می شود.
آیین کاسه بهره یا بردن غذا برای همسایه های فقیر یکی دیگر از آیین های سنتی مردم این دیار است که نه تنها در شب یلدا بلکه در همه ایام سال بین مردم کهگیلویه و بویراحمد رایج است.
آیین شب یلدا که از هشت هزار سال پیش در بین ایرانیان رواج دارد، در سال ۱۳۸۷ در فهرست آثار ملی کشور ثبت شد.
شب یلدا را شب تولد خورشید و آغاز خلقت می دانند، در باور ایرانیان باستان، یلدا شب تولد خورشید است.
یلدا، واژه سریانی به معنای ولادت، زایش و زادروز خورشید (مهر،میترا) است که در دوره ساسانیان به زبان فارسی راه یافت.
این کلمه به شب نخست زمستان و شب پایانی پاییز گفته می شود.
آیین شب یلدا در باور ایرانیان باستان به گونه ای بود که تاریکی در آن، شکست می خورد، روشنایی پیروز و خورشید زاده می شد، روزها رو به بلندی می گذاشت و تابش نور ایزدی فزونی می یافت.
استان کهگیلویه و بویراحمد را به دیار آریوبرزن می شناسند.
آریوبرزن یکی از سرداران دوره هخامنشی است.
این استان بخشی از تمدن عیلام بوده و بعد از ورود آرایی ها و در دوره بعد از اسلام جزئی از خاک تمامی حکومت های ایران بود.
کهگیلویه و بویراحمد با حدود ۷۰۰ هزار نفر جمعیت در جنوب غربی ایران قرار گرفته و این استان بیش از ۱۶ هزار کیلومتر مربع مساحت دارد.
ایرنا

در بزرگداشت انقلاب کبیر اکتبر

هفتم نوامبر با نودونُه‌مین سالگرد انقلاب اکتبر روسیه برابر است. انقلاب کبیر اکتبر، افق روشنی از زندگی را در برابر جامعهٔ بشری و به‌ویژه زحمتکشان گشود. تاریخ بشر از رویدادهای بزرگ و تأثیرگذار بسیاری به‌خویش دیده است، اما هیچ رویدادی از این دست نتوانسته است تأثیر انقلاب کبیر سوسیالیستی اکتبر را به‌لحاظ وسعت و ژرفا ... در بزرگداشت انقلاب کبیر اکتبر

ادامه

تاریخ