روسیه: آمریکا عامل افزایش تنش‌ها در شبه‌جزیره کره است

سخنگوی وزارت خارجه روسیه، حضور نظامی آمریکا و دخالت در امور شبه‌جزیره کره را عامل افزایش تنش‌ها در این منطقه اعلام کرد. به گزارش روز جمعه ایرنا از تاس، «ماریا زاخاروا» در گفت‌وگو با رسانه‌ها خاطرنشان کرد: برای کاهش تنش‌ها در شبه جزیره کره، لازم است آمریکا آرایش نظامی تهاجمی خود را متوقف کند. وی ... روسیه: آمریکا عامل افزایش تنش‌ها در شبه‌جزیره کره است

ادامه

آمریکا, استرالیا, تحریم, حضور نظامی, روسیه, ژاپن, سازمان ملل, شبه جزیره کره, کره جنوبی, کره شمالی

واشنگتن‌پست: پوتین در مسیر پیروزی برغرب است

یک روزنامه آمریکایی گزارش داد که اقتصاد روسیه بر خلاف انتظارات غرب، ثبات خود را حفظ کرده و با معطوف شدن توجه آمریکا به جنگ غزه، ولادیمیر پوتین پیروز صحنه رویارویی با غرب است. به گزارش ایسنا، در گزارش واشنگتن‌پست آمده است: امروز وضعیت تغییر کرده و چهره‌های شاخص تجاری روسیه بر این باورند که ... واشنگتن‌پست: پوتین در مسیر پیروزی برغرب است

ادامه

آذربایجان, آمریکا, اروپا, اقتصادی, تحریم, ترکیه, جنگ سرد, چین, روسیه, غرب, فلسطین, مصر, مقاله

قطعنامه در ابراز همبستگی با کوبا و محکوم کردن محاصرهٔ کوبا

قطعنامه‌های همبستگی در بیست و سومین نشست جهانی حزب‌های کمونیست و کارگری (IMCWP) ما امضاکنندگان زیر، شرکت‌کنندگان در بیست و سومین نشست بین‌المللی حزب‌های کمونیست و کارگری در ازمیر، ترکیه، اکتبر ۲۰۲۳، محاصرهٔ‌ ناعادلانه، غیرقانونی، و غیرانسانی اقتصادی، تجاری، و مالی دولت آمریکا علیه کوبا را قاطعانه محکوم می‌کنیم و بار دیگر خواستار توقف فوری ... قطعنامه در ابراز همبستگی با کوبا و محکوم کردن محاصرهٔ کوبا

ادامه

آمریکا, آمریکای لاتین, اقتصادی, تحریم, تروریسم, حقوق بشر, سازمان ملل, سوسیالیسم, کارگری, کمونیسم, کوبا, همبستگی

شی جین‌پینگ: بدون حل مسئله فلسطین صلح در خاورمیانه برقرار نخواهد شد

رئیس جمهوری چین خواستار توقف جنگ در نوار غزه شد و تاکید کرد که بدون حل مسئله فلسطین صلح در خاورمیانه برقرار نخواهد شد. به گزارش ایرنا از شبکه الجزیره، شی جین‌پینگ روز سه شنبه در جریان نشست مجازی بریکس اظهار داشت: بدون حل و فصل عادلانه مسئله فلسطین، صلح و ثبات پایدار در خاورمیانه ... شی جین‌پینگ: بدون حل مسئله فلسطین صلح در خاورمیانه برقرار نخواهد شد

ادامه

آفریقای جنوبی, اسراییل, ایران, بریکس, تحریم, چین, خاورمیانه, صلح, فلسطین, هندوستان

وال استریت ژورنال: استراتژی پوتین در برابر غرب موفق بوده است

یک روزنامه آمریکایی معتقد است استراتژی جدید امنیت ملی روسیه، مانع تحقق آرزو‌های سران غربی برای فروپاشی ساختار سیاسی و اقتصادی این کشور شد. به گزارش باشگاه خبرنگاران؛ وال استریت ژورنال نوشت: سیاست خارجی روسیه و دستاورد‌های نظامی و اقتصادی آن ثابت می‌کند که استراتژی ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه در برابر غرب موفق بوده ... وال استریت ژورنال: استراتژی پوتین در برابر غرب موفق بوده است

ادامه

استراتژیک, اقتصادی, امنیتی, اوکراین, تحریم, جهان, جهان غرب, روسیه, شرق اروپا, غرب, گزارش

آمریکا معافیت‌های هسته‌ای ایران را لغو کرد

مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا، روز چهارشنبه هفتم خرداد در بیانیه‌ای اعلام کرد که ایالات متحده معافیت‌‌های تحریمی پروژه‌های اتمی ایران مرتبط با توافق هسته‌ای موسوم به برجام را تمدید نخواهد کرد. وی همچنین از تحریم دو مقام اتمی ایران خبر داده است.

 

رویداد۲۴؛ وزیر امور خارجه آمریکا در این بیانیه گفته است: امروز پایان معافیت‌های تحریمی باقی مانده برای پروژه هسته‌ای ایران در چارچوب برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) را اعلام کنم.

 

مایک پومپئو اعلام کرده است که معافیت همکاری در زمینه تغییر کاربری نیروگاه آب سنگین اراک، تدارک سوخت هسته‌ای برای رآکتور تحقیقاتی تهران و انتقال ضایعات و زباله‌های هسته‌ای از ایران به خارج را تمدید نخواهند شد.

 

طبق این گزارش، این تحریم‌های در دوره زمانی ۶۰ روزه باز خواهد گشت و کشور‌های و شرکت‌های فعال در این پروژه‌ها فرصت خواهند داشت تا به همکاری خود پایان دهند.

 

مایک پومپئو در ادامه از تحریم دو مقام هسته‌ای ایران به دلیل نقش آن‌ها در توسعه برنامه هسته‌ای این کشور خبر داده است.

 

طبق این بیانیه امجد سازگار از مسئولان سازمان انرژی اتمی ایران و مدیر اجرایی تولید سانتریفیوژهای‌گازی غنی‌سازی اورانیوم در مقیاس صنعتی است. این گزارش می‌افزاید، امجد سازگار مدیریت نصب سانتریفیوژ‌ها در سایت فردو را به عهده داشته است.

 

در بیانیه وزیر امور خارجه آمریکا آمده است که مجید آقایی در توسعه سانتریفیوژ‌های پیشرفته ایران نقش داشته است.

 

آمریکا اردیبهشت ۹۷ از توافق شش قدرت هسته‌ای با ایران موسوم به، برجام، خارج شد و فروردین پارسال چند محدودیت جدید بر فعالیت‌های هسته‌ای صلح وضع کرد و به دو معافیت خاتمه داد.

 

بر اساس معافیت‌های کنونی که فروردین امسال برای شش ماه تمدید شد، شرکت‌های چینی، روسی و اروپایی می‌توانستند در برخی فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای ایران همکاری کنند.

 

مایک پومپئو تاکید کرده است، معافیت از تحریم ادامه همکاری در نیروگاه بوشهر برای ۹۰ روز تمدید می‌شود.

 

کارشناسان مبارزه با اشاعه تسلیحات هسته‌ای به روزنامه «واشینگتن‌پست» گفته‌اند، گروهی از قانونگذاران آمریکایی به رهبری سناتور تام کاتن و همچنین مایک پومپئو وزیر خارجه آمریکا در تلاشند که فشار‌ها بر ایران را افزایش داده و بقایای امتیازاتی که در دوران ریاست‌جمهوری باراک اوباما در چارچوب برجام به ایران داده شد را نیز از میان بردارند.

 

این روزنامه آمریکایی می‌گوید هنوز معلوم نیست آیا شرکت‌های روسی و چینی با توقف معافیت‌های آمریکا، همکاری با ایران را متوقف خواهند کرد یا نه.

 

بر اساس برجام، غنی‌سازی بالای ۲۰ درصد به مدت ۱۵ سال برای ایران ممنوع شده است، در حالی که سوخت مورد نیاز رآکتور تحقیقاتی اراک با اورانیوم ۲۰ درصد غنی‌سازی شده تهیه می‌شود.

 

کلسی دیونپورت، مدیر مجمع کنترل تسلیحات و سیاست‌های منع اشاعه هسته‌ای، به واشینگتن‌پست می‌گوید توقف معافیت‌ها برای ارسال سوخت ۲۰ درصدی به رآکتور اراک، توجیهی برای جمهوری اسلامی خواهد بود تا درجه غنی‌سازی اورانیوم را از پنج درصد کنونی به ۲۰ درصد افزایش دهد.

 

همچنین کارشناسان به این رسانه گفته‌اند عدم تمدید تغییر کاربری نیروگاه آب سنگین اراک که می‌تواند پلوتونیوم برای ساخت بمب هسته‌ای تولید کند نیز بهانه‌ای برای توقف روند تغییر کاربری نیروگاه و بازگشت به طرح قدیمی نیروگاه آب سنگین به ایران دهد.

لاوروف: اعمال تحریم‌ها در شرایط اپیدمی کرونا، غیرانسانی و محکوم است

وزیر امور خارجه روسیه با اشاره به تلاش برخی کشورهای غربی در سوء‌‌استفاده از همه‌گیری ویروس کرونا برای مجازات دولت‌های نامطلوب از دید آنها، اعمال تحریم‌ها در شرایط کنونی جهان، را کاملاً غیرانسانی و غیرقابل قبول دانست.

ادامه

اتحادیه اروپا, اروپا, امریکا, تحریم, جهان, حقوق بشر, روسیه, ژئوپلیتیک, شرق اروپا

وال استریت ژورنال؛ تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران برای توقف فروش نفت به ونزوئلا صورت گرفته است

روزنامه وال استریت ژورنال افشا کرد که تحریم‌های جدید آمریکا علیه برخی از نهادها و مقامات ایران به امید توقف روند فروش نفت این کشور به ونزوئلا بوده است.

ادامه

اقتصادی, امریکا, امریکای لاتین, ایران, تحریم, جهان, خبر, سازمان ملل