چین: آمریکا مسئول ایجاد و تشدید بحران اوکراین است

سخنگوی وزارت خارجه چین با تاکید بر اینکه آمریکا عامل تشدید بحران در اوکراین است توصیه کرد که آمریکایی‌ها به آتش جنگ سوخت نریزند. وانگ ونبین، سخنگوی وزارت خارجه چین گفت ایالات متحده مسئول ایجاد و تشدید بحران اوکراین است، چین توصیه می‌کند که به آتش سوخت نریزد، بلکه برای یک راه حل سیاسی کاری ... چین: آمریکا مسئول ایجاد و تشدید بحران اوکراین است

ادامه

آمریکا, اروپا, اوکراین, تحلیل, جنگ نیابتی, چین, روسیه, شرق آسیا, شرق اروپا, صلح

گام‌های راهبردی روسیه و چین برای مقابله با انحصارگرایی آمریکا

کارشناس مسائل روسیه، با اشاره به سفر اخیر «ولادیمیر پوتین» به چین و دیدار او با رئیس‌جمهور این کشور شرق آسیا تصریح کرد: این سفر به‌رغم فشارهای غرب در حوزه امنیتی و اقتصادی، سفر موفقیت‌آمیزی بود. به گزارش ایسنا، «ولادیمیر پوتین»، رئیس‌جمهور روسیه در جریان سفر رسمی خود به چین در روز پنجشنبه با «شی ... گام‌های راهبردی روسیه و چین برای مقابله با انحصارگرایی آمریکا

ادامه

آمریکا, اروپا, اقتصادی, امنیتی, جهان, چین, روسیه, سازمان پیمان امنیت جمعی, شانگ‌های, شرق آسیا, غرب, کمونیسم, گزارش, همکاری استراتژیک

واشنگتن: تقویت روابط چین با روسیه، امیدها به بهبود رابطه با آمریکا را زیر سوال می‌برد

آمریکا اعلام کرد که با توجه به تقویت روابط چین با روسیه، امکان بهبود روابط پکن-واشنگتن وجود ندارد. به گزارش ایلنا به نقل از اسپوتنیک،‌ آمریکا اعلام کرد که با توجه به تقویت روابط چین با روسیه، امکان بهبود روابط پکن-واشنگتن وجود ندارد. ایالات متحده روز گذشته -پنج‌شنبه- اعلام کرد که رئیس‌جمهوری چین نمی‌تواند روابط ... واشنگتن: تقویت روابط چین با روسیه، امیدها به بهبود رابطه با آمریکا را زیر سوال می‌برد

ادامه

آمریکا, آمریکای شمالی, تحلیل, جنگ سرد, چین, روسیه, شرق آسیا, شرق اروپا, غرب

رسانه فنلاندی: غرب باید توسعه خودروهای برقی را از چین بیاموزد

پرتیراژترین روزنامه فنلاند «هلسینگین سانُمات» روز سه‌شنبه ۱۴ مه با انتشار سرمقاله‌ای اعلام کرد که در مواجهه با موفقیت خودروهای برقی چین، کشورهای غربی باید از این کشور بیاموزند. خودروهای برقی چین از نظر کیفیت شروع به پیشی گرفتن از خودروهای غربی کرده‌اند. محدود کردن چین روند گذار غرب به سوی عاری شدن از سوخت‌های ... رسانه فنلاندی: غرب باید توسعه خودروهای برقی را از چین بیاموزد

ادامه

آمریکا, اروپا, جهان, چین, شرق, شرق آسیا, غرب, فنلاند, گزارش

بورل: اتحادیه اروپا، تایوان را به‌رسمیت نمی‌شناسد

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با اشاره به مسئله «چین واحد» صراحتا عنوان کرد که این اتحادیه، جزیره خودگردان تایوان را به عنوان «کشور» به‌رسمیت نمی‌شناسد و نخواهد شناخت. به گزارش ایسنا، همزمان با اینکه دولت ایالات متحده روابط غیررسمی با تایوان دارد و به این جزیره تسلیحاتی را ارسال می‌کند، تنش‌ها میان آمریکا و ... بورل: اتحادیه اروپا، تایوان را به‌رسمیت نمی‌شناسد

ادامه

آمریکا, اتحادیه اروپا, اروپا, اقتصادی, تایوان, تحلیل, جنگ سرد, جهان, چین, شرق آسیا

آماده‌سازی موشک‌های هسته‌ای چین، قدرت نمایی پکن در برابر آمریکا

چین اعلام کرد موشک‌های اتمی خود را به خدمت گرفته و برای زمان لازم در خصوص حمله هسته‌ای، آنها را آرایش داده است اقدامی که تحلیلگران از آن به عنوان تلاش پکن برای نشان دادن بازوی قدرتمند خود در زمینه اتمی به ترامپ یاد می‌کنند.

 

به گزارش ایرنا ‘وو چیان’ سخنگوی وزارت دفاع چین در مصاحبه‌ای در پکن خاطر‌نشان کرد که موشک‌های ‘دونگ فانگ’ این کشور دارای قابلیت‌ های اتمی هستند او گفت این موشک ها اکنون در خدمت ارتش هستند و آرایش لازم برای حملات هسته ای در مسافت های دور و نزدیک، به آنها داده شده است.

 

وی گفت موشک های مذکور از نوع ‘دوفانگ ۲۶’ و موشک های بالستیک میان برد و دوربرد هستند که ساخت آنها به طور کامل توسط چین انجام شده است.

 

این سخنگو تاکید کرد که سیاست چین درباره اینکه قبل از اقدام دیگران به اسلحه اتمی متوسل نخواهد شد تغییر نکرده است اما این موشک ها در کوتاه ترین زمان ممکن برای شلیک آماده خواهند شد.

 

سال قبل اعلام شد که چین یک فروند موشک بالستیک قاره پیما را آزمایش کرده است که بر اساس گزارش‌های مذکور قابلیت حمل ۱۰ کلاهک هسته‌ای دارد.

 

آزمایش های موشکی چین در شرایطی انجام شده که مناسبات چین و آمریکا در یکی از بدترین دوره ها پس از روی کار آمدن دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا قرار دارد.

 

بسیاری بر این باورند که موشک پرتاب شده که از نسل جدید این مدل راکت‌ها به حساب می‌آید، تلاشی از سوی چین برای نشان دادن بازوی قدرتمند خود از جمله در زمینه اتمی به ترامپ است.

 

بسیاری از شبکه های خبری از جمله دیلی میل، رویترز، تارنمای ام.اس.ان و مقامات پنتاگون پرتاب این موشک را بازتاب داده و اعلام کرده‌اند: ظاهرا چین برای پرتاب این موشک که از مدل «دی اف ـ ۵ سی» است از خودروهای ۱۰ منظوره ویژه ای که قابلیت هدفگیری موشک را افزایش می‌دهند، ‌استفاده کرده است.

 

آزمایش مزبور از مرکز فضایی «تای یوان» در استان «شانسی» در شمال چین و با ۱۰ کلاهک مشقی انجام شد و سرویس های اطلاعاتی آمریکا‌ آن را رصد کردند.

 

موشک جدید از نوع موشک‌های دونگ فانگ بالستیک قاره پیمای چین بوده که این کشور از دهه های ۱۹۸۰ میلادی بکار گرفته است.

 

این خبر در شرایطی مطرح می‌شود که تارنمای ارتش چین پیشتر در گزارشی اعلام کرده بود که جنگ بین چین و آمریکا واقعی تر از هر زمانی به نظر می رسد.

 

وزارت امور خارجه چین هم در پی اعلام دولت ترامپ مبنی بر جلوگیری از نزدیک‌شدن چین به جزایر مصنوعی دریای جنوبی به آمریکا هشدار داد مراقب تحرکات خود در منطقه باشد.

 

آمریکا برآورد کرده است که زرادخانه اتمی چین ۲۵۰ کلاهک اتمی را در خود جای داده که با توجه به این آزمایش موشکی ممکن است ظرفیت انبارها بیش از این باشد.

 

چین از یک سال قبل کار افزودن بر کلاهک های هسته‌ای روی موشک های «دونگ فانگ ۵» را آغاز کرد و همان زمان آمریکا در این خصوص به پکن هشدار داد که باید برنامه های نظامی خود را آشکار سازی کند.

 

روزنامه گلوبال تایمز چین به دنبال انتشار تصاویری از آرایش موشک های «دونگ فانگ ـ ۴۱» چین در شمال شرق این کشور که قابلیت حمل ۱۰ تا ۱۲ کلاهک هسته ای دارد، گزارش کرد که این سلاحی قوی و بازدارنده برای چین محسوب می‌شود.

 

معاون وزارت هوانوردی کره‌شمالی: برنامه ملی تسلیحات هسته‌ای پیونگ‌یانگ تکمیل شده است

معاون وزارت هوانوردی کره‌شمالی، اعلام کرد که دلیل متوقف شدن آزمایش‌های موشکی پیونگ‌یانگ «تکمیل شدن برنامه ملی تسلیحات هسته‌ای» است.   به گزارش اسپوتنیک، کره‌شمالی به ایالات متحده اعلام کرده که آزمایش‌های اعلام‌نشده موشکی‌ و همچنین موشک‌های بالستیک قاره‌پیمای خود را متوقف خواهد کرد. پیونگ‌یانگ دلیل این اقدام را تکمیل برنامه توسعه تسلیحات هسته‌ای‌ خود ... معاون وزارت هوانوردی کره‌شمالی: برنامه ملی تسلیحات هسته‌ای پیونگ‌یانگ تکمیل شده است

ادامه

امریکا, جهان, خبر, شرق اروپا, کره شمالی

مسکو: درخواست آمریکا برای افزایش فشار بر کره‌شمالی روند صلح را از بین می‌برد

وزارت خارجه روسیه اعلام کرد که درخواست‌های آمریکا را در افزایش فشارها بر کره شمالی در میانه آمادگی واشنگتن برای مذاکره با پیونگ یانگ درک نمی‌کند.

ادامه

امریکا, جهان, خبر, روسیه, شرق آسیا, کره شمالی

پرتیراژ‌ترین روزنامه چین: نقض تعهدات بین‌المللی از سوی ترامپ امری عادی است

‘چاینا دیلی’ پرشمارگان ترین روزنامه چین روز پنجشنبه نوشت دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا که ید طولایی در نقض مقررات و معاهدات بین المللی دارد به توافق هسته ای به عنوان یک سند معتبر مورد تایید شورای امنیت سازمان ملل هم پشت کرد.

ادامه

امریکا, ایران, جهان, چین, خبر

“قدرتمندترین” افراد جهان؛ شی جینپینگ و پوتین در صدر فهرست

مجله فوربس جدیدتری فهرست خود را از ۷۵ نفر از “قدرتمندترین” شخصیت‌ها و چهره‌های جهان برای سال ۲۰۱۸ منتشر کرده که در این فهرست رتبه‌های اول و دوم به ترتیب در اختیار روسای جمهور چین و روسیه بوده و دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا نیز در رده سوم در این فهرست قرار دارد.

ادامه

امریکا, جهان, چین, خبر, روسیه