نگاهی به تجربه‌ها و درس‌های انقلاب سودان

نگاهی به تجربه‌ها و درس‌های انقلاب سودان تفسیری از فتحی فاضل در چهارمین سالگرد آغاز انقلاب سودان چهار سال پس از قیام مردمی در شهر “اُم درمان” در دسامبر ۲۰۱۸ [آذر ۱۳۹۷]، که آغاز سلسله وقایعی بود که در نهایت به بیرون کردن عمر البشیر، دیکتاتور سودان،  از قدرت در بهار ۲۰۱۹ [فروردین ۱۳۹۸] منجر ... نگاهی به تجربه‌ها و درس‌های انقلاب سودان

ادامه

جهان, دیدگاه, سودان, سیاسی, شمال افریقا, صلح, کارگری, کمونیسم, معلمان, مقاله

وزیر کشور اسبق لیبی: آمریکا بدنبال طولانی کردن بحران لیبی است

وزیر کشور اسبق لیبی با انتقاد از دخالت های آمریکا در امور داخلی کشورش گفت که این دخالت ها فقط مدت بحران در لیبی را طولانی می کند. به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، «صالح رجب» در گفت وگو با خبرگزاری اسپوتنیک تصریح کرد که دخالت های آمریکا و ترکیه در امور داخلی لیبی اخیرا گسترش ... وزیر کشور اسبق لیبی: آمریکا بدنبال طولانی کردن بحران لیبی است

ادامه

آمریکا, افغانستان, تحلیل, ترکیه, جهان, حقوق بشر, شرق افریقا, شمال افریقا, غرب, لیبی, ویتنام

تاکید عربستان و مصر بر رد هرگونه تهدید نظامی علیه سوریه

عربستان و مصر با صدور بیانیه‌ای مشترک مخالفت خود را با هرگونه تهدید نظامی علیه سوریه اعلام کردند و خواستار خروج مزدوران خارجی از لیبی شدند. به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، در بیانیه مشترک کمیته پیگیری و مشورت سیاسی که به ریاست وزرای خارجه مصر و عربستان پس از دیدار آنان در ... تاکید عربستان و مصر بر رد هرگونه تهدید نظامی علیه سوریه

ادامه

جهان, خاورمیانه, سازمان ملل, سوریه, شمال افریقا, عربستان سعودی, گزارش, لیبی, مصر

جدیدترین تحرک واشنگتن در لیبی/ رئیس سیا با الدبیبه دیدار کرد

در ادامه تحرکات ایالات متحده در لیبی، ویلیام برنز، رئیس آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) پنجشنبه با عبدالحمید الدبیبه رئیس دولت وحدت ملی لیبی دیدار و گفت وگو کرد. به گزارش ایرنا، براساس بیانیه‌ای که خبرگزاری “اسپوتنیک” روسیه به دست آورده است، برنز در این دیدار بر ضرورت توسعه همکاری اقتصادی و امنیتی میان آمریکا ... جدیدترین تحرک واشنگتن در لیبی/ رئیس سیا با الدبیبه دیدار کرد

ادامه

آمریکا, جهان, خبر, شمال افریقا, لیبی

اتحادیه عرب خواهان تسریع در برگزاری انتخابات لیبی شد

اتحادیه عرب از بیانیه مشترک «عقیله صالح» رئیس پارلمان شرق لیبی و «خالد المشری» رئیس شورای عالی این کشور درباره پیش‌نویس قانون اساسی استقبال کرد و از همه بازیگران عرصه سیاسی لیبی خواست که با اجماع حاصل شده، زمینه برگزاری هر چه سریع‌تر انتخابات را فراهم کنند. به گزارش روز شنبه ایرنا به نقل از ... اتحادیه عرب خواهان تسریع در برگزاری انتخابات لیبی شد

ادامه

اتحادیه عرب, جهان, خبر, شمال افریقا, لیبی, مصر

آماده‌باش نیروهای آفریقایی برای ورود به گامبیا

نیروهای سنگالی با پشتیبانی سایر نیروهای آفریقایی در پشت مرز گامبیا تجمع کرده‌اند و قرار است امروز (پنج‌شنبه) در صورت ادامه امتناع یحیی جامع از ترک قدرت، وارد این کشور شوند و او را به زور برکنار کنند.

 

به گزارش خبرگزاری فرانسه،‌ رئیس ارتش گامبیا گفته است که مانع ورود این نیروها نخواهد شد. او تاکید کرد که خودشان را درگیر نخواهند کرد و این را مساله‌ای سیاسی می‌دانند.

 

تلاش‌ها برای قانع کردن یحیی جامع، رئیس‌جمهور گامبیا به کناره گیری از قدرت تا پیش از فرا رسیدن ضرب الاجلی که سنگال تعیین کرده تا این لحظه بی‌نتیجه مانده است. طبق قانون آداما بارو باید امروز به عنوان رئیس‌جمهوری جدید گامبیا سوگند یاد کند و جامع باید قدرت را واگذار کند.

 

محمد اولد عبدالعزیز، رئیس‌جمهوری موریتانی در آخرین تلاش با جامع دیدار کرد و بعد برای دیدار با مکی سال، رئیس جمهور سنگال به این کشور رفت. سنگال با هدف تحت فشار گذاشتن یحیی جامع برای کناره گیری از قدرت نیروهایش را به مرز گامبیا اعزام کرده است.

 

دولت سنگال به جامع تا نیمه شب وقت داده بود تا از قدرت کناره گیری کند. نیجریه هم واحدهایی از نیروی هوایی خود را برای حمایت از دخالت نظامی احتمالی علیه گامبیا به سنگال فرستاده است. نیروهای نظامی کشورهای غرب آفریقا نیز آماده ورود به این کشور شده‌اند.

 

قرار بود چهارشنبه آخرین روز مسئولیت یحیی جامع به عنوان رئیس‌جمهوری گامبیا باشد اما پارلمان این کشور، دوره ریاست جمهوری او را برای سه ماه تمدید کرد.

 

050812_gambia_mapa

تصمیم جدید پارلمان در حالی اعلام شده که قرار است مراسم تحلیف رئیس جمهور منتخب امروز برگزار شود. انتخابات ریاست جمهوری گامبیا در دسامبر گذشته برگزار شد و به پیروزی غیرمنتظره آداما بارو انجامید. به دنبال اعلام نتایج، یحیی جامع در ابتدا شکست خود را پذیرفت اما یک هفته بعد نتایج انتخابات ریاست جمهوری را رد کرد.

 

جامع با ایراد سخنانی در تلویزیون دولتی گامبیا، ادعای بروز “حوادث غیرعادی” در رای‌گیری را مطرح کرد و خواستار برگزاری دوباره انتخابات شد. او خود در کودتایی در سال ۱۹۹۴ به قدرت رسیده بود و در طول ۲۲ سال حکومت، به عنوان رهبری بی‌رحم شهرت داشت. دیدبان حقوق بشر پیش از انتخابات، یحیی جامع را به استفاده از خشونت برای خاموش کردن منتقدانش متهم کرده بود.

ایسنا

 

جمهوری اسلامی گامبیا کشوری در شمال غرب آفریقا، کوچکترین کشور این قاره و پایتخت آن بانجول است. در سال ۱۴۵۵ میلادی پرتغالی‌ها خاک گامبیا را اشغال کردند ولی این کشور ۳ قرن بعد در سال ۱۷۶۵ مستعمره بریتانیا شد. «یحیی جامع» در سال ۱۹۹۴ با انجام یک کودتای نظامی قدرت را در گامبیا در دست گرفت. او در دسامبر ۲۰۱۵ این کشور را جمهوری اسلامی اعلام کرد.

توافق اتحادیه عرب، اتحادیه آفریقا و سازمان ملل با ایجاد ارتش متحد لیبی و مخالفت با دخالت خارجی

اتحادیه عرب، اتحادیه آفریقا و سازمان ملل در پایان نشست سه جانبه خود در قاهره برای بررسی بحران لیبی، درباره لزوم وجود ارتشی واحد و حرفه‌ای در لیبی تحت یک فرماندهی مشترک توافق کردند.   به گزارش ایسنا، به نوشته روزنامه فرامنطقه‌ای القدس العربی، نشست سه جانبه اتحادیه عرب، اتحادیه آفریقا و سازمان ملل در ... توافق اتحادیه عرب، اتحادیه آفریقا و سازمان ملل با ایجاد ارتش متحد لیبی و مخالفت با دخالت خارجی

ادامه

جهان, خبر, شمال افریقا, لیبی