پیش به سوی همکاری در پیکار با نیروهای واپس‌گرای مذهبی و جنگ‌طلبی امپریالیسم

در چهار هفتۀ گذشته، بمباران گستردهٔ نوار غزه و جنایت‌های جنگی عظیم اسرائیل در آن منطقه و فاجعه‌ای انسانی که در نوارغزه و به‌ویژه در غزه پیش چشم جهانیان در حال وقوع است، تحولات جهانی و اخبار رسانه‌ها را تحت شعاع قرار داده است. در همین حال، در داخل ایران، روند وخامت وضع معیشت اکثر ... پیش به سوی همکاری در پیکار با نیروهای واپس‌گرای مذهبی و جنگ‌طلبی امپریالیسم

ادامه

آپارتایت, آزادی, ارتجاع, استبداد, اسراییل, اسلام سیاسی, اقتصادی, امپریالیسم, ایران, جنایات جنگی, حقوق بشر, خاورمیانه, دیدگاه, سرمایه‌داری, صلح, عدالت اجتماعی, فاشیسم, فساد, فلسطین, کارگری, مقاله, نئولیبرالیسم

جمعی از سیاستمداران مطرح جهان خواستار تحقیق درباره «نسل‌کشی» اسرائیل شدند

بیش از ۶۰ سیاستمدار چپ‌گرای اروپا و آمریکای لاتین از دیوان کیفری بین‌المللی خواستند تا درباره نسل‌کشی فلسطینیان به دست اسرائیل تحقیق کند. به گزارش ایسنا، «ای‌یونه بلارا»، وزیر حقوق اجتماعی اسپانیا امروز (سه‌شنبه) با راه‌اندازی کمپینی در محکومیت جنایات جنگی اسرائیل، گفت که با سکوت خود به تداوم «یک نسل‌کشی» کمک نکرده و در ... جمعی از سیاستمداران مطرح جهان خواستار تحقیق درباره «نسل‌کشی» اسرائیل شدند

ادامه

آپارتایت, اسپانیا, استعمار, اسراییل, جنایات جنگی, خبر, دیوان بین‌‌المللی لاهه, فلسطین, نسل کشی

وزیر‌خارجه آفریقای‌جنوبی: نتانیاهو را بازداشت و قتل‌عام درغزه را متوقف کنید

وزیر خارجه آفریقای جنوبی با اشاره به ویرانی‌های هولناک و وخامت اوضاع در غزه، بار دیگر خواستار آتش‌بس فوری و فراگیر شد تا تمامی کریدورهای بشردوستانه برای اعطای کمک‌های ضروری و خدمات اساسی به مردم غیرنظامی غزه باز شوند. او از دیوان بین‌المللی کیفری خواست جنایات جنگی، جنایات علیه بشریت و نسل‌کشی از سوی صهیونیست‌ها ... وزیر‌خارجه آفریقای‌جنوبی: نتانیاهو را بازداشت و قتل‌عام درغزه را متوقف کنید

ادامه

آپارتایت, آزادی, آفریقای جنوبی, اسراییل, اشغالگری, تحلیل, جهان, حقوق بشر, دیوان بین‌‌المللی لاهه, سازمان ملل, صلح, فلسطین, کودکان, نسل کشی, همبستگی

اسپانیا خطاب به اتحادیه اروپا: ما را در نسل‌کشی شریک نکنید

ایون بلارا وزیر موقت حقوق اجتماعی اسپانیا با ابراز تاسف از تشدید حملات اخیر اسرائیل به نوار غزه از اتحادیه اروپا خواست که آنها را در نسل‌کشی شریک نکنند. به گزارش شنبه شب ایرنا به نقل از خبرگزاری آناتولی، وزیر موقت حقوق اجتماعی اسپانیا از کشورهای اتحادیه اروپا خواست تا به تشدید حملات اخیر اسرائیل ... اسپانیا خطاب به اتحادیه اروپا: ما را در نسل‌کشی شریک نکنید

ادامه

آپارتایت, آمریکا, اتحادیه اروپا, اروپا, اسپانیا, اسراییل, تحریم, خبر, درمان, فلسطین, نسل کشی

رشد تبعیض نژادی در اروپا/ افزایش دوبرابری نژادپرستی در آلمان

نتایج یک نظرسنجی در چند کشور عضو اتحادیه اروپا از رشد چشمگیر تبعیض نژادی و آزار سیاهپوستان حکایت دارد و در این میان آلمان کارنامه تاریک‌تری دارد. به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، خبرگزاری رویترز نوشت: نتایج یک نظرسنجی از نسل اول و دوم مهاجران سیاهپوست در ۱۳ کشور عضو اتحادیه اروپا که امروز چهارشنبه منتشر ... رشد تبعیض نژادی در اروپا/ افزایش دوبرابری نژادپرستی در آلمان

ادامه

آپارتایت, اتحادیه اروپا, اتریش, اروپا, المان, پرتغال, جهان, حقوق بشر, خبر, سوئد, فنلاند, لهستان

آفریقا از سازمان ملل خواستار گفت‌وگوی فوری درباره نژادپرستی سیستمی و وحشیگری پلیس علیه مردم آفریقا شد

کشورهای آفریقایی در چارچوب بسیج جهانی و گسترش موج اعتراض‌ها در جهان نسبت به قتل «جورج فلوید» سیاهپوست آمریکایی به دست پلیس این کشور، ‌در نامه‌ای از شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد، گفت‌وگو و تبادل نظر فوری درخصوص نژادپرستی و خشونت پلیس را خواستار شدند.

 

به گزارش روز شنبه فرانس ۲۴، «دیودونه دزیره سوگوری – Dieudonné Désiré Sougouri» سفیر بورکینافاسو در سازمان ملل در این نامه که آن را به نمایندگی از ۵۴ کشور آفریقایی خواند، از شورای حقوق بشر سازمان ملل، خواستار گفت‌وگوی فوری درباره نژادپرستی سیستمی، وحشیگری پلیس علیه مردم آفریقا و خشونت علیه اعتراض‌های مسالمت‌آمیز شد.

 

وی تصریح کرد: حوادث غم‌انگیز ۲۵ می(۵ خرداد) در مینیاپولیس که به مرگ جورج فلوید انجامید اعتراض‌های جهانی را علیه بی‌عدالتی و وحشی‌گری علیه ملت آفریقایی‌تبار که در بسیاری از مناطق جهان هر روز با آن مواجه‌اند، برانگیخت.

 

سفیر بورکینافاسو به نمایندگی از سفیران کشورهای آفریقایی در سازمان ملل تاکید کرد: مرگ جورج فلوید متاسفانه یک اتفاق متمایز{از این مساله} نیست.

 

این نامه که خطاب به «الیزابت تیچی فیسلبرگر – Elisabeth Tichy-Fisslberger» رئیس اتریشی کمیسیون حقوق بشر نگاشته شده، خواستار برگزاری این نشست فوری همزمان با از سرگیری چهل و سومین دوره این شورا در هفته آینده شد که به دلیل شیوع بیماری کووید-۱۹ به تعویق افتاده بود.

 

درخواست نمایندگان کشورهای آفریقایی از شورای حقوق بشر سازمان ملل پس از آن صورت می‌گیرد که خانواده جورج فلوید، خانواده‌های دیگر قربانیان ناشی از خشونت پلیس و بیش از ۶۰۰ سازمان غیردولتی، از کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل خواستار رسیدگی فوری به مساله نژادپرستی و مصونیت نداشتن پلیس در برخورد با اعتراض‌ها در آمریکا شدند.

 

فرانس ۲۴ نوشت: برای این‌که شورای حقوق بشر سازمان ملل چنین درخواستی را بررسی کند به تصویب دستکم یک کشور نیاز دارد.

 

سخنگوی شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد به خبرگزاری فرانسه گفت: از آنجایی که بسیاری از کشورها این درخواست را داشته‌اند، شانس انجام این گفت‌وگو را افزایش می‌دهد.

 

اعتراض‌های ضد نژادپرستی در سراسر آمریکا درپی قتل فلوید شهروند سیاهپوست این کشور به دست یک پلیس سفیدپوست آمریکایی دو هفته پیش آغاز شد؛ افسر پلیس پس از بازداشت فلوید، زانویش را روی گردن او گذاشت و با وجود اینکه فلوید می‌گفت «نمی‌توانم نفس بکشم» زانویش را بر گردن او فشار داد.

 

فلوید براثر شدت فشار وارده در بیمارستانی در آمریکا جان سپرد و در پی مرگ وی، موجی از اعتراض‌های گسترده این کشور و سراسر جهان را فرا گرفت.

 

خانواده «جورج فلوید» هفته گذشته، از سازمان ملل متحد خواست تا درباره قتل وی تحقیق کند.

 

در حالی که بیش از دو هفته از این رویداد می‌گذرد، اعتراض‌های سراسری آمریکاییان و محکومیت‌های جهانی همچنان ادامه دارد.

 

تارنمای خبری گاردین نیز شنبه گذشته گزارش داد: یک گروه ۶۶ نفره از ناظران حقوق بشر سازمان ملل با امضای بیانیه‌ای به شدت منتقدانه، آنچه آن را «ترور نژادی یک گروه» در آمریکا خواندند، محکوم کردند.

 

دیروز(جمعه) یک کمیته سازمان ملل متحد از دولت آمریکا خواست که اصلاحاتی را برای حذف نژادپرستی ساختاری در سیستم پلیس اعمال کند.

جنبش حذف مجسمه‌ی برده داران؛ پایین آوردن تندیس مردی که در جامائیکا ۵۰۰ برده داشت

شورای منطقه تاور هملتس شهر لندن روز سه‌شنبه ۹ ژوئن اعلام کردند که مجسمه رابرت میلیگان، برده‌دار بریتانیایی از خیابان وست‌ایندیا در شرق این شهر پایین آورده شد.

ادامه

انگلستان, بلژیک, جهان, خبر, ویدیو

گوترش: وحشی‌گری پلیس آمریکا باعث مرگ سیاه‌پوست آمریکایی شد

دبیرکل سازمان ملل اقدام پلیس سفید پوست ایالات متحده در قتل «جورج فلوید» سیاه پوست آمریکایی را «وحشی‎گری» خواند و گفت که نژادپرستی به طور آشکار با منشور این سازمان تناقض دارد.

ادامه

امریکا, امریکای شمالی, تبعیض‌نژادی, جهان, حقوق بشر, خبر, سازمان ملل

بایدن: جورج فلوید جهان را تغییر خواهد داد

جو بایدن، نامزد دموکرات‌های آمریکا در انتخابات ریاست جمهوری، پس از سفر به هیوستون تگزاس برای دلجویی و دیدار با خانواده یک جوان سیاه‌پوست کشته شده به دست یک افسر پلیس گفت: جورج فلوید جهان را تغییر خواهد داد.

ادامه

امریکا, امریکای شمالی, تبعیض‌نژادی, جهان, حقوق بشر, خبر