به نظر می‌رسد پاکستان اولین مشتری هواپیمای جدید چین خواهد شد

تازه‌ترین جنگنده رادارگریز چین J-۳۱B هیاهویی در دنیای جنگ‌افزار به راه انداخته و معادلات قدرت را در شرق و جنوب آسیا تحت تأثیر قرار داده است. به نظر می‌رسد پاکستان می‌خواهد نخستین مشتری بین‌المللی این هواپیمای جدید باشد. ‌۸ جولای، تلویزیون دولتی CCTV چین ویدئویی تبلیغاتی از جت جنگنده رادارگریز J-۳۱B چین، تولید شرکت دولتی ... به نظر می‌رسد پاکستان اولین مشتری هواپیمای جدید چین خواهد شد

ادامه

امارات, امریکا, پاکستان, جنوب آسیا, چین, خاورمیانه, روسیه, شرق آسیا, عربستان سعودی

تشدید تنش‌ها بین دولت و اپوزیسیون پاکستان/ فعالیت حزب عمران خان ممنوع می‌شود

دعوای سیاسی میان جناح حاکم پاکستان و اپوزیسیون که در راس آن حزب عمران خان قرار دارد با تصمیم جدید دولت برای ممنوعیت فعالیت حزب «جنبش عدالت» و تشکیل پرونده خیانت به کشور علیه نخست وزیر سابق و هم حزبی‌های وی وارد مرحله جدیدی شد. به گزارش ایرنا به نقل از تلویزیون ملی پاکستان، وزیر ... تشدید تنش‌ها بین دولت و اپوزیسیون پاکستان/ فعالیت حزب عمران خان ممنوع می‌شود

ادامه

امنیتی, پاکستان, جنوب آسیا, جهان, خبر, سیاسی, فساد

عمران خان و همسرش در پرونده ازدواج غیرقانونی تبرئه شدند

دادگاهی در پاکستان امروز شنبه، «عمران خان» نخست‌وزیر سابق و محبوس این کشور و همسرش «بشرا بی‌بی» را در پرونده ازدواج غیر قانونی تبرئه کرد. به گزارش ایسنا، دادگاهی در اسلام‌آباد در تاریخ سوم فوریه (۱۴ بهمن) – چند روز پیش از انتخابات پارلمانی در پاکستان – عمران خان و همسرش را در پرونده موسوم ... عمران خان و همسرش در پرونده ازدواج غیرقانونی تبرئه شدند

ادامه

پاکستان, جنوب آسیا, جهان, خبر, سیاسی, فساد

حزب عمران خان در پرونده بازپس‌گیری کرسی‌های پارلمان پیروز شد

حزب جنبش عدالت پاکستان به رهبری عمران خان با رای دیوان عالی این کشور در پرونده تعیین سرنوشت کرسی‌های ویژه مجلس ملی، پیروز این نبرد قضایی مقابل کمیسیون انتخابات پاکستان شد. تلویزیون ملی پاکستان اعلام کرد، سرنوشت پرونده جنجالی اعطای کرسی‌های ویژه مجلس ملی که به دلیل موانع قانونی و فنی مرتبط با کمیسیون انتخابات ... حزب عمران خان در پرونده بازپس‌گیری کرسی‌های پارلمان پیروز شد

ادامه

امنیتی, پاکستان, جنوب آسیا, جهان, خبر, فساد

کارگروه حقوق بشر سازمان ملل خواستار آزادی عمران خان شد

کارگروه حقوق بشر سازمان ملل خواستار آزادی فوری عمران خان شده و اعلام کرد، «او را به صورت خودسرانه بازداشت کرده‌اند که این نقض قوانین بین‌الملل است.» به گزارش ایسنا، کارگروه «بازداشت خودسرانه» سازمان ملل مستقر در ژنو پس از بررسی پرونده عمران خان، نخست وزیر برکنار شده و محبوس پاکستان به اتهام فساد خواستار ... کارگروه حقوق بشر سازمان ملل خواستار آزادی عمران خان شد

ادامه

آزادی, پاکستان, جنوب آسیا, خبر, سازمان ملل, سوئیس, فساد

آسوشیتدپرس؛ افغان‌ها آمریکا را مقصر جنگ ۱۷ ساله بی‌پایان می‌دانند

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، بیش از ۲۴۰۰ سرباز آمریکایی در طولانی‌ترین جنگ کشورشان فراتر از مرزها کشته شدند و بیش از ۹۰۰ میلیارد دلار از عملیات‌های نظامی تا ساخت جاده، پل و نیروگاه برق هزینه کرده است. سه تن از روسای جمهوری آمریکا به برقراری صلح در افغانستان متعهد شدند؛ با افزایش تعداد نظامیان یا ورود به مذاکرات با طالبان یا نادیده گرفتن آنها. سال گذشته آمریکا “مادر بمب‌ها” را علیه مواضع داعش در ننگرهار مورد استفاده قرار داد.

 

هیچکدام از اینها کارآمد نبود. با گذشت سال‌ها، افغانستان مملو از تئوری‌های توطئه‌ای از جمله این ایده است که آمریکایی‌ها گرفتار یک جنگ همیشگی نشدند بلکه از پیش آن را طراحی کردند.

 

محمد اسماعیل قاسم‌یار، عضو شورای عالی صلح افغانستان این پرسش را مطرح می‌کند که نیروهای آمریکا و ناتو که در دوران اوج ۱۵۰ هزار تن بودند و در کنار صدها هزار نیروی افغان می‌جنگیدند، چطور نمی‌توانند ده‌ها هزار نیروی طالبان را شکست دهند.

 

او می‌گوید: آنها یا این را نمی‌خواهند یا نمی‌توانند. گمان می‌کنم آمریکا و متحدش پاکستان عمدا هرج و مرج در افغانستان ایجاد می‌کنند تا حضور طولانی نیروهای خارجی را توجیه کنند و از اینجا به عنوان پایگاهی برای نظارت بر ایران، روسیه و چین استفاده کنند. آنها برایمان جهنم ساخته‌اند، نه بهشت.

 

ماه گذشته پس از ترور ژنرال عبدالرزاق، رئیس پلیس با نفوذ قندهار، رسانه‌های اجتماعی پر شد از تصاویر و پست‌هایی که او را قربانی توطئه‌ آمریکایی‌ها نشان می‌داد. حملات اخیر نیروهای نفوذی در میان نیروهای افغان علیه آمریکا و ناتو با تحسین‌ مردمی همراه شد.

 

حامد کرزای، رئیس‌جمهوری افغانستان در مصاحبه اخیرش گفت: مردم افغان در سال ۲۰۰۱ از ورود ایالات متحده و جامعه بین‌المللی صمیمانه استقبال کرد. تا چند سال اوضاع خیلی خوب پیش رفت. بعد شاهد تغییر رویه آمریکا یا به عبارتی نادیده گرفتن دیدگاه‌های مردم افغان و شرایط افغان‌ها شدیم.

 

کرزای علت طولانی شدن جنگ را ناکامی آمریکا در نابودی پناهگاه‌های شبه‌نظامیان در پاکستان، بمباران‌ روستاها و منازل افغان‌ها و بازداشت افغان‌ها طی حملات عنوان کرد.

 

بسیاری دیگر، دولت فاسد حامد کرزای را که بیش از یک دهه رهبری افغانستان را بر عهده داشت، ماحصل تلخ تهاجم آمریکا می‌دانند. حاجی اکرم، کارگر روزمزدی در کابل می‌گوید: تمام پولی که وارد این کشور شده، به دست قدرتمندان رسیده است. فقرا عایدی نداشتند. این خارجی‌ها اوضاع را بهتر نکردند. آنها باید بروند.

 

این فقط افغان‌ها نیستند که رضایت ندارند. بازرس کل آمریکا در امروز بازسازی افغانستان هم اوایل همین ماه انتقاد شدیدی مطرح کرد. جان ساپکو به این نکته اشاره کرد که آمریکا ۱۳۲ میلیارد دلار در امر بازسازی افغانستان هزینه کرده است که بیش از مبلغی است که غرب اروپا پس از جنگ جهانی دوم هزینه کرد. ۷۵۰ میلیارد دلار دیگر هم خرج عملیات‌های نظامی آمریکا شد و واشنگتن سالانه چهار میلیارد دلار برای تقویت نیروهای امنیتی افغانستان وعده داده است.

 

اما نتیجه چه بوده است؟ ساپکو می‌گوید: حتی پس از گذشت ۱۷ سال تلاش آمریکا و ائتلاف و بخشش مالی، افغانستان همچنان یکی از فقیرترین، کم‌ سوادترین و فاسدترین کشورهای جهان است. افغانستان همچنین یکی از ناامن‌ترین مکان‌هاست.

 

حمیدالله نصرت که در بازار اصلی کابل پارچه‌فروش است، می‌گوید: ما بعد از طالبان انتظار اتفاق خوبی را داشتیم اما به جای آن، روز به روز شرایط بدتر شد. چطور امکان دارد ابرقدرتی مثل آمریکا نتواند جلوی طالبان را بگیرد؟ این سوالی است که همه افغان‌ها می‌پرسند.

ایسنا

بیش از ۵۰۰ هزار کشته؛ حاصل حمله آمریکا به افغانستان و عراق

دانشگاه «براون» که یکی از معتبر ترین دانشگاهای آمریکا محسوب می‌شود در گزارشی اعلام کرد که در ۱۷ سال گذشته بیش از `۵۰۰ هزار نفر بر اثر لشکرکشی آمریکا به افغانستان و عراق کشته شدند.

ادامه

افغانستان, امریکا, پاکستان, جنوب آسیا, خبر, عراق

هیئت طالبان: با حضور آمریکایی‌ها صلح غیرممکن است

هیئت طالبان پس از دیدار در مسکو اعلام کرد که هرگونه روند صلح با افغانستان با حضور آمریکایی‌ها غیرممکن است و اضافه کرد، دولت کنونی کابل دست نشانده آمریکاست و همین امر مذاکرات را متوقف می‌کند.

ادامه

افغانستان, امریکا, جنوب آسیا, جهان, خبر, روسیه

کنفرانس بین‌المللی صلح افغانستان در مسکو آغاز بکار کرد

دومین کنفرانس بین المللی صلح افغانستان امروز جمعه با شرکت نمایندگانی از بازیگران منطقه ای و جهانی و همچنین کشورهای دوست کابل در مسکو آغاز بکار کرد.

ادامه

افغانستان, امریکا, ایران, پاکستان, جنوب آسیا, جهان, چین, خبر, روسیه, هندوستان