رئیس جمهور برزیل خواستار آزادی آسانژ شد

رئیس جمهور منتخب برزیل در دیدار با نمایندگان ویکی لیکس خواستار آزادی آسانژ شد. به گزارش مهر به نقل از راشاتودی، رئیس جمهور منتخب برزیل، «لوئیز ایناسیو لولا داسیلوا» خواستار آزادی «جولیان آسانژ»، بنیانگذار ویکی لیکس از زندان فوق امنیتی بلمارش در انگلیس شد. آسانژ از سال ۲۰۱۹ در بازداشت به سر می‌برد و در انتظار ... رئیس جمهور برزیل خواستار آزادی آسانژ شد

ادامه

آمریکا, استرالیا, امریکای لاتین, انگلستان, برزیل, جنایات جنگی, جهان, حقوق بشر, خبر, روزنامه نگاران, ویکی‌لیکس

آسانژ دست به دامن دادگاه حقوق بشر اروپا شد

جولیان آسانژ که با خطر استرداد به آمریکا مواجه است به دادگاه حقوق بشر اروپا متوسل شد. جولیان آسانژ، بنیانگذار سایت ویکی لیکس، که تلاش می‌کند مانع از استرداد خود به آمریکا شود، به دادگاه حقوق بشر اروپا متوسل شده است. آسانژ در صورت مسترد شدن به آمریکا، با محکومیت ۱۷۵ سال زندان به جرم ... آسانژ دست به دامن دادگاه حقوق بشر اروپا شد

ادامه

آمریکا, اروپا, استرالیا, انگلستان, جهان, حقوق بشر, خبر, غرب اروپا, ویکی‌لیکس

چاینا دیلی؛ کودتای آمریکایی، تهدیدی علیه صلح جهانی

روزنامه چینی «چاینا دیلی» به اشاره حرفهای صریح «جان بولتون» مشاور امنیت ملی دولت ترامپ درباره دخالت‌های آمریکا برای انجام کودتا در کشورهای دیگر، نوشت دستان چُدنی آمریکا در دستکش های مخملین کودتاهای مختلف در نقاط گوناگون جهان، تهدیدی علیه صلح جهانی است.

ادامه

اروپا, افریقا, امریکا, امریکای شمالی, امریکای لاتین, اوکراین, تهدید صلح جهانی, جهان, چین, حقوق بشر, خاورمیانه, صربستان, صلح, مقاله, ونزوئلا, ویکی‌لیکس

اعطای شهروندی افتخاری به آسانژ توسط ایتالیا

شهرداری منطقه «لوچرا» ایتالیا در اقدامی نمادین به جولیان آسانژ، بنیانگذار تارنمای افشاگر ویکی لیکس که در انگلیس زندانی است شهروندی افتخاری اعطا کرد.

ادامه

افغانستان, امریکا, انگلستان, ایتالیا, جنوب اروپا, جهان, حقوق بشر, خبر, روزنامه نگاران, غرب اروپا, ویکی‌لیکس

آسانژ: کلینتون درباره فروش سلاح به داعش و القاعده قسم دروغ خورده است

«جولیان آسانژ» موسس سایت افشاگر ویکی لیکس اعلام کرد که پایگاه اینترنتی متبوعش ۱۷۰۰ ایمیل در اختیار دارد که ثابت می کند «هیلاری کلینتون» در زمان تصدی مسئولیت وزارت خارجه از انتقال سلاح های نظامی آمریکا به تروریست های القاعده و داعش آگاه بوده و درباره بی اطلاعی از آن قسم دروغ خورده است.

 

به گزارش پایگاه اینترنتی ‘گلوبال ریسرچ’، آسانژ گفت مدارکی دارد که نشان می دهد هیلاری کلینتون نامزد دمکرات ها در انتخابات ریاست جمهوری آینده آمریکا در جلسه استماعی که بدنبال حملات تروریستی سال ۲۰۱۳ به بنغازی برگزار شد، قسم دروغ خورده است.

بنیانگذار ویکی لیکس افزود ۱۷۰۰ ایمیلی که این پایگاه اینترنتی در اختیار دارد ثبات می کند که اظهارات کلینتون درباره این که دخالتی در هر گونه فروش سلاح به «شورشیان» (معارضان) سوری نداشته یا از آن مطلع نبوده است، دروغ می باشد.

وی گفت، وزیر امور خارجه پیشین آمریکا کاملا از مداخله کشورش در تسلیح شورشیان در لیبی با هدف کمک آنها برای سرنگونی «معمر قذافی» رئیس جمهوری پیشین این کشور آگاه بوده است؛ سلاح هایی که در نهایت در اختیار داعش در سوریه قرار گرفت.

آسانژ در مصاحبه با برنامه تلویزیونی «اینک دمکراسی/ Democracy Now» اظهار داشت که انتشار نخستین بسته از ایمیل های کلینتون تازه شروع ماجرا بوده است و سایت متبوعش ایمیل های بیشتری را در اختیار دارد و بسته بعدی حتی اهمیت بیشتری برای وزیر خارجه سابق آمریکا و نامزد ریاست جمهوری آمریکا خواهد داشت.

به گفته وی، ایمیل ها حاوی اطلاعاتی است که ثابت می کند کلینتون در جلسه استماع درباره حملات بنغازی درباره آگاهی از انتقال سلاح به تروریست های داعش و القاعده دروغ گفته است.

کلینتون به دنبال حمله به کنسولگری آمریکا در بنغازی شهادت داد که اطلاعی از انتقال سلاح به سوریه، لیبی و ترکیه در ماه های منتهی به بروز این حملات نداشته است.

«راند پل» سناتور آمریکایی برای اولین بار موضوع اطلاع کلینتون از کشتی های حامل سلاح به مقصد لیبی را مطرح کرد و به ویژه از وی پرسید که آیا وی یا آمریکا از موضوع خرید سلاح و انتقال آنها به ترکیه و لیبی مطلع بوده است یا نه؟

کلینتون ابتدا در تلاش برای منحرف کردن اذهان عمومی گفت که تاکنون کسی این موضوع را از من نپرسیده است. اما پس از این سناتور آمریکایی فشار بیشتری وارد کرد و از وی درباره این که آیا شخصا از موضوع انتقال سلاح های آمریکایی به لیبی آگاه بوده یا نه، پرسید و کلینتون قویا آن را تکذیب کرد.

هیلاری کلینتون در زمان پاسخگویی به این پرسش سناتور آمریکایی در حال شهادت دادن بود و اگر خلاف آن ثابت شود، وی به قسم دروغ متهم خواهد شد.

هنوز محتوای ایمیل های ادعایی ویکی لیکس منتشر نشده است اما بسیاری می گویند انتظار نمی رود ایمیل ها تا «اکتبر سوپرایز» منتشر شد. در زبان حرفه ای سیاسی آمریکا اکتبر سوپرایز یک رویداد خبری با قابلیت تاثیرگذاری بر نتیجه انتخابات به خصوص انتخابات ریاست جمهوری است و اشاره به اکتبر به دلیل آن است که سه شنبه بعد از اولین دوشنبه ماه نوامبر تاریخ انتخابات ملی و بسیاری از انتخابات محلی وایالتی است و رخدادهایی که در آخر ماه اکتبر رخ می دهند قابلیت بیشتری برای تاثیرگذاری بر رای دهندگان احتمالی دارند.

در صورتی که ادعای آسانژ اثبات شود افشاگری وی نقش بسیار تعیین کننده ای در سرنوشت انتخاباتی هیلاری کلینتون خواهد داشت بویژه اینکه بتازگی ایمیل هایی منتشر شده که نشان می دهد کمیته ملی دمکرات ها در انتخابات مقدماتی درون حزبی از وی حمایت کرده است. افشای این مساله و نقش کلینتون در حملات بنغازی این نامزد دمکرات را با بحران جلب اعتماد رای دهندگان مواجه کرده است.