اهالی روستایی در شمال شرق سوریه مانع عبور نیروهای آمریکایی شدند

اهالی روستای «هامو» در حومه شهر «قامشلی» در شمال شرق سوریه همگام با نیروهای ارتش سوریه مستقر در این روستا روز دوشنبه مانع از ورود نیروهای آمریکایی شدند و آنها را مجبور به عقب‌نشینی کردند.

 

به گزارش ایرنا؛ خبرگزاری سوریه ( سانا ) روز دوشنبه گزارش داد که نیروهای آمریکایی در قالب کاروانی متشکل از ۱۱ وسیله نقلیه و خودروی زرهی قصد عبور از روستای هامو را داشتند که مردم این روستا همراه با نیروهای ارتش سوریه ضمن جلوگیری از ورود آنها، نیروهای نظامی آمریکا را مجبور به عقب‌نشینی از این منطقه کردند.

 

مناطقی از شمال شرق سوریه از جمله شرق فرات در گذشته شاهد تردد نیروهای آمریکایی بوده است که اعتراض و راهپیمایی ساکنان منطقه را به همراه داشته است.

 

در پی این اعتراض‌ها دهها نفر از ساکنان غیر نظامی در این منطقه توسط سازمان «قسد» که از حمایت آمریکا برخوردار است کشته و زخمی شده‌اند.

 

قامشلی شهری کردنشین در شمال شرقی‌ترین نقطه سوریه و نزدیک مرزهای این کشور با ترکیه و عراق است.

 

آمریکا پیشتر بیش از ۷ هزار نیروی نظامی در سوریه به صورت غیرقانونی وارد و در ۱۹ پایگاه نظامی در مناطق مرزی شرق سوریه با اردن و عراق تا مرزهای سوریه با ترکیه مستقر کرده بود.

 

فرانسه و انگلیس نیز مانند امریکا اقدام به وارد کردن شماری از نیروهای نظامی خود به این مناطق کرده بودند که با بر خلاف خواست دولت سوریه و قوانین بین المللی بود.

 

در سال گذشته «دونالد ترامپ» رییس جمهوری امریکا از تصمیم واشنگتن برای خارج کردن نیروهای مزبور است سوریه خبر داد ولی بلافاصله این تصمیم به کاهش نیرو تبدیل شد و قرار بر این بود تا ۶۰۰ نیروی نظامی امریکا که به صورت غیرقانونی وارد سوریه شده اند، در اطراف حوزه های نفتی باقی بمانند.

 

آمریکا از سال ۱۳۹۴ به دنبال تحرکات تروریست‌های داعشی و تکفیری با استقرار نیروهای نظامی به صورت غیرقانونی و بدون مجوز و درخواست دولت سوریه بخش هایی از این کشور را اشغال و حتی بر اساس اعلام برخی منابع کمک‌های نظامی و آموزشی به تروریست‌ها ارایه کرده است.

 

در زمان ورود نیروهای ترکیه در اواسط مهر ماه ۱۳۹۸ به بخش های شمالی سوریه نیروهای امریکایی مستقر در این مناطق اقدام به تخلیه پایگاه‌های خود کرده و شماری از این نیروها به پایگاه امریکا در مناطق غربی عراق و همجوار با سوریه منتقل شدند.

 

دولت سوریه بارها خواستار خروج نیروهای نظامی از این کشور شده است که به صورت غیرقانونی و بدون درخواست وارد این کشور شده‌اند.

آمریکا برای استقرار سامانه پاتریوت پایگاه جدید در عراق می سازد

یک مقام سیاسی در الانبار (غرب عراق) امروز (دوشنبه) فاش کرد که نیروهای آمریکایی برای استقرار سامانه دفاع موشکی پاتریوت در عراق، تصمیم به ایجاد پایگاه نظامی جدید در غرب این استان گرفتند و این نشان می‌دهد که آمریکایی‌ها به منظور آغاز ساخت پایگاه، در این منطقه کاوش کرده‌اند.

ادامه »

امریکا, امریکای شمالی, جهان, خاورمیانه, خبر, عراق

نیویورک تایمز ترور سردار سلیمانی را شکست راهبردی آمریکا خواند

روزنامه نیویورک تایمز شامگاه روز شنبه با توجه به حملات راکتی اخیر به پایگاه‌های آمریکا در عراق نوشت که مقامات کاخ سفید بعد از ماه‌ها پی برده‌اند که ترور سردار سلیمانی «شکست راهبردی برای آمریکا» بوده است.

ادامه »

امریکا, امریکای شمالی, ایران, تروریسم, جهان, خاورمیانه, خبر, عراق

آمریکا به بهانه کرونا از پایگاه‌های کرکوک و القیاره فرار می‌کند

یک منبع نظامی عالی‌رتبه عراق از قصد آمریکایی‌ها برای تخلیه پایگاه‌های خود در کرکوک و القیاره پس از پایگاه القائم به بهانه شیوع کرونا خبر داد.

ادامه »

اروپا, امریکا, امریکای شمالی, انگلستان, جهان, خاورمیانه, خبر, سوریه, عراق