کارگران مناطق آزاد؛ برده‌داری نوین و بی‌دفاع در مقابلِ اخراج!

قوانین و مقررات مربوط به کارگران از شمولیت قانون کار خارج است و کارگران ذیل قانون اشتغال مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کار می‌کنند که عملاً آنها را به کارگرانی بی‌دفاع تبدیل کرده است.

ادامه »

ایران, حقوق بشر, کارگری, گزارش

در دزفول بیش از ۱۰۷۸ نفر از شاغلان اصناف مبتلا به کرونا شده‌اند

بیشترین آمار مبتلایان در اصناف مربوط به کشاورزان، کارگران ساختمانی و رانندگان است، با این حال شاغلان در سایر اصناف نیز ۴۷ درصد از مبتلایان را در این حوزه تشکیل می‌دهند

ادامه »

اجتماعی, ایران, خبر, کارگری, معلمان

یک کارگر در ریزش سنگ در معدن باجگیران کشته شد

مدیرکل مدیریت بحران استان چهارمحال و بختیاری از فوت یک کارگر به دلیل ریزش سنگ در معدن باجگیران خبر داد.

 

به گزارش ایلنا: در پی حادثه ریزش معدن خاک نسوز معدن باجیگران (شهید نیلچیان) واقع در جنوب غربی شهرکرد (شهرستان کیار) که حوالی ساعت ۹:۱۰ دقیقه پیش از ظهر امروز یکشنبه ۵ مرداد ماه، رخ داد، یک کارگر جان خود را از دست داده و ۵ کارگر دیگر زخمی شدند.

 

مرتضی زمانپور مدیرکل ستاد مدیریت بحران استانداری چهارمحال و بختیاری با تایید این خبر گفت: شش کارگر در این حادثه گیر افتاده بودند که با تلاش نیروهای امدادی پنج کارگر نجات یافتند و متاسفانه یک نفرشان جان باخت.

«پسا سرمایه‌داری» چیست؟

امروزه انبوهی از کتاب‌ها و شبکه‌های اجتماعی را می‌بینیم که با ذوق و شوق سرود پایان سرمایه‌داری را سر می‌دهند، البته نه پایان آن از راه مبارزهٔ آگاهانهٔ بسیارانی، ماها، که از پایان یافتن آن بیشترین بهره را می‌بریم، بلکه پایان تدریجی و ذرّه ذرّهٔ آن به خواست و صلاح خودش! برخی از این صداها

ادامه »

انگلستان, ایدئولوژیک, برزیل, جهان, سرمایه‌داری, سوسیالیسم, کارگری, مارکسیسم, مکزیک, نئولیبرالیسم

افزایش دو برابری مرگ و میر ناشی از حوادث کار در آذربایجان شرقی

مدیرکل پزشکی قانونی آذربایجان شرقی با بیان این‌که ۲۹ نفر طی سه ماهه اول سال‌جاری بر اثر حوادث ناشی از کار در استان جان خود را از دست داده‌اند، گفت: این آمار نسبت به مدت مشابه سال گذشته نزدیک به دو برابر افزایش یافته است.

ادامه »

ایران, حقوق بشر, حوادث, خبر, کارگری

تجمع اعتراضی کارگران شهرداری کوت عبدالله برای مطالبات معوقه و امنیت شغلی

شماری از کارگران فضای سبز شهرداری کوت عبدالله امروز چهارشنبه یکم مرداد ماه برای چندمین بار دست به اعتراض صنفی زدند. کارگران می‌گویند: مدیران شهری پاسخگو نیستند و ما ناچاریم برای پیگیری مطالباتمان مقابل ساختمان استانداری تجمع کنیم.

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, کارگری