“حمله تلافی‌جویانه” آمریکا به مواضع ایران در سوریه

خبرگزاری آناتولی می‌گوید جنگنده‌های ائتلاف به رهبری آمریکا “سه موضع نظامی متعلق به ایران” در سوریه را بمباران کردند. ظاهرا این اقدام در واکنش به پرتاب موشک به یک پایگاه محل استقرار نیروهای ائتلاف در عراق انجام شده است.

ادامه »

امریکا, انگلستان, ایران, جهان, خاورمیانه, خبر, عراق

کره جنوبی: به خاطر آمریکا از ایران دست نمی‌کشیم

«کانگ کیونگ وا» وزیر خارجه کره جنوبی در اظهاراتی کم سابقه با اظهار نظر مبنی بر اینکه کشورش نمی تواند بخاطر آمریکا از ایران دست بکشد، به خواسته‌های واشنگتن برای اعزام نیرو به تنگه هرمز دست رد زد.

 

به گزارش خبرگزاری یونهاپ از کره جنوبی، کانگ روز شنبه گفت: این طور نیست که چون متحد آمریکا هستیم باید در هر موضوعی با این کشور همراه شویم و هرچه خواسته آمریکاست، انجام شود؛ از جمله در مورد تنگه هرمز نیز این طور است.

 

وی در حضور نمایندگان مجلس کره جنوبی تأکید کرد که دیدگاه ها و راهبردهای ما با آمریکا بویژه وقتی مساله خاورمیانه و موضوعات سیاسی از این دست باشد که به روابط کره با دیگر کشورهای خاورمیانه پیوند خورده است، یکسان و یکجور نیست.

 

کانگ افزود: ما با ایران از دیرباز روابط گسترده اقتصادی داشته ایم و حالا هم در تلاش هستیم تا صادرات کالاهای انسان دوستانه از این کشور به ایران و ارتباطات آموزش و پرورش میان طرفین استمرار پیدا کند.

 

وزیر خارجه کره جنوبی تصریح کرد: درخصوص اعزام نیرو به تنگه هرمز به هیچ نتیجه ای نرسیده ایم تنگه هرمز منطقه ای بسیار حساس و مهم است که ۷۰ درصد از نفت کره جنوبی را تأمین می کند و تولید کننده یک ششم از نفت کل دنیاست.

 

این اظهار نظر، واکنش منفی کره جنوبی به اظهارات «هری هریس» سفیر آمریکا در این کشور است که تنها دو روز قبل ابراز امیدواری کرده بود با بالا گرفتن تنش ها در خاورمیانه، کره راضی به اعزام نیرو به تنگه هرمز شود.

 

وزیر خارجه کره جنوبی گفت که تنها اعزام واحد چیونگ هایه از سومالی به منطقه خاورمیانه که یک واحد مبارزه با راهزنی و دزدی دریایی است، می‌تواند یک گزینه باشد.

 

قرار است مقام های این کشور و آمریکا یک هفته دیگر در سانفرانسیسکو دیدار کرده و درباره تحولات خاورمیانه رایزنی کنند.

ایرنا

فرمانده هوا و فضای سپاه: چهارشنبه صبح به مسئولان اطلاع دادم

امیرعلی حاجی‌زاده می‌گوید با شنیدن خبر آرزوی مرگ کرده است. او با تأکید بر پذیرش تمامی مسئولیت، به وضعیت آمادگی در شرایط جنگی درآن شب اشاره می‌کند و شلیک غیرعمد به هواپیما را “هزینه اقدامات آمریکا در منطقه” می‌داند.

ادامه »

اکراین, امریکا, ایران, جهان, حقوق بشر, خاورمیانه, خبر, مصاحبه و گفتگو

آلمان در رد خواسته آمریکا؛ ما به آنچه که پارلمان و بخصوص دولت عراق بگوید پایبند و متعهد هستیم

وزیر امور خارجه آلمان درخواست اخیر رئیس جمهور آمریکا برای نقش آفرینی بیشتر ناتو در منطقه غرب آسیا را رد کرده و تاکید کرد که ناتو نهاد درستی در این منطقه نیست.

ادامه »

اتحادیه اروپا, المان, امریکا, جهان, حضور نظامی, خاورمیانه, خبر, عراق, ناتو

دیپلمات چینی: ترور سردار سلیمانی ماهیت امپریالیستی آمریکا را افشا کرد

دیپلمات چینی و سفیر پیشین این کشور در ایران در واکنش به شهادت سردار «قاسم سلیمانی» اظهار کرد ترور سردار سلیمانی ماهیت امپریالیستی آمریکا را افشا کرد.

ادامه »

امریکا, امریکای شمالی, ایران, جهان, چین, خاورمیانه, خبر, دیدگاه, شرق آسیا