کاهش رشد اقتصادی آمریکا و ژاپن به دلیل کرونا

پیش‌بینی نهادهای مالی از کاهش رشد اقتصادی آمریکا و ژاپن به دلیل پیامدهای ناشی از شیوع کرونا در جهان حکایت دارد.

 

به گزارش روز دوشنبه نشریه بیلد آلمان، اقتصادهای بزرگ جهان از بحران ناشی از شیوع کرونا در کشورهای خود دچار رکود اقتصادی شده اند. در حالی که ژاپن نیز مانند آلمان در بحبوحه شیوع کرونا دچار وقفه اقتصادی و زیان‌های ناشی از آن شده، بیشترین زیان ها را ایالات متحده در آن سوی اقیانوس متحمل شده است.

 

به گزارش ایرنا این نشریه می‌افزاید: فدرال رزرو(بانک مرکزی آمریکا)  پیش‌بینی کرده است در سه ماهه دوم سال جاری آمریکا شاهد کاهش ۳۰ درصدی در اقتصاد باشد.

 

«جروم پاول» مدیر فدرال رزرو در گفت وگو با شبکه سی بی اس گفته است احتمالا به دلیل همه گیری ویروس کرونا و پیامدهای آن تولید ناخالص داخلی ایالات متحده بین ۲۰ تا ۳۰ درصد کاهش می‌یابد. همچنین میزان بیکاری در این کشور تا ۲۵ درصد افزایش خواهد یافت.

 

در حالی که آمار رسمی سه ماه نخست ۲۰۲۰ هنوز اعلام نشده، برآوردها از میزان کاهش ۴.۸ درصدی تولید ناخالص داخلی آمریکا طی این مدت حکایت دارد.

 

پاول با بیان این که بعید است رکود اقتصادی ناشی از کرونا به اندازه رکود دهه ۱۹۳۰میلادی برسد، تاکید کرد بهبود شرایط اقتصادی در حال حاضر به توقف شیوع کرونا و از سرگیری فعالیت‌های اقتصادی بستگی دارد.

 

در ژاپن نیز آمارهای رسمی حاکی از کاهش تولید ناخالص داخلی ۳.۴ درصدی در سه ماه گذشته است. سومین اقتصاد بزرگ جهان در سه ماهه آخر سال ۲۰۱۹ به دلیل افزایش میزان مالیات بردرآمد کوچک شده بود، این میزان در حال حاضر به ۷.۱ درصد رسیده است.

ایندیپندنت؛ ماجراجویی‌های ترکیه وافزایش تنش بر سر منابع نفتی در مدیترانه

آغاز فعالیت‌های ترکیه برای اکتشاف گاز و نفت در نزدیکی سواحل قبرس، نگرانی کشورهای منطقه را در مورد تشدید تنش بر سر منابع نفتی در دریای مدیترانه برانگیخته است، زیرا ترکیه با استناد به توافق‌نامه بحث برانگیز تعیین مرزهای دریایی با دولت وفاق ملی لیبی، در تلاش برای یافتن منابع انرژی در دریای مدیترانه شده

ادامه »

اقتصادی, امارات, ایتالیا, ترکیه, جهان, حضور نظامی, دخالت نظامی, شمال افریقا, فرانسه, قبرس, لیبی, مصر, مقاله

نفتکش‌های ایران و ناوگان جنگی آمریکا در آب‌های ونزوئلا

نفتکش‌های ایران راهی ونزوئلا هستند. آمریکا ناوهای جنگی خود را روانه آب‌های کارائیب کرده تا به ایران و ونزوئلا اجازه ندهد تحریم‌‌های این کشور را دور بزنند. وزارت خارجه ایران تهدید کرده که به آمریکا پاسخ «قاطعانه» می‌دهد.

ادامه »

اقتصادی, امریکا, امریکای شمالی, امریکای لاتین, ایران, تحریم, جهان, خاورمیانه, ونزوئلا

گرانی بیداد می‌کند؛ حبوبات ۴۰هزار تومانی هم به بازار آمد!

قیمت لوبیا، عدس و لپه در مقایسه با سال قبل افزایش بی‌سابقه‌ای را در بازار تجربه می‌کند و شرکت‌های بسته بندی حبوبات نرخ‌های بالایی برای این محصولات در نظر می‌گیرند که حتی دو برابر قیمت سال قبل است.

ادامه »

اجتماعی, اقتصادی, ایران, خبر

بی‌توجهی دولت به‌افزایش حقوق بازنشستگان به‌رغم تورم لجام گسیخته

نیروی کار در زمان خدمت حق بیمه بالایی را پرداخت می‌کند اما زمانی که به سن مستمری‌بگیری می‌رسد میزان حقوقش کاسته می‌شود. حتی حق اولاد و حق مسکن و حتی سنوات بازنشستگان نسبت به شاغلان کمتر است

ادامه »

اجتماعی, ایران, بازنشستگان, خبر, فقر