آتشِ مقدّسِ امیدواری: روزهای خوب را خواهیم دید… در بزرگداشت ناظم حکمت، شاعر کمونیست

دربارهٔ زندگی و آثار ادبی و هنری و مبارزهٔ‌ سیاسی ناظم حکمت (۱۹۰۲-۱۹۶۳)، شاعر کمونیست ترک، مطلب زیاد نوشته شده است. شعرها و منظومه‌های او نیز به فارسی ترجمه و منتشر شده است.

ادامه

اتحاد شوروی, ترکیه, جهان, سوسیالیسم, شعر, فرهنگ, کارگری, کمونیسم, کوبا, یادنامه

بیش از چهار میلیارد نفر در جهان فاقد پوشش تامین اجتماعی هستند

سازمان بین‌المللی کار در جدیدترین گزارش خود آورده است با وجود گسترش بی‌سابقه حمایت‌های اجتماعی در دوران همه‌گیری کووید-۱۹ در سراسر جهان، هنوز ۴.۱ میلیارد نفر تحت پوشش نظام‌های تامیناین گزارش می‌افزاید: در حال حاضر ۵۳ درصد از جمعیت جهان به عبارتی ۴.۱ میلیارد نفر از اجتماعی قرار ندارند.

ادامه

اجتماعی, اختلاف طبقاتی, اروپا, اسیا, اسیای مرکزی, امریکا, جهان, حقوق بشر, عدالت اجتماعی, کارگری

گاردین؛ ورود عفو بین‌الملل به پرونده مرگ کارگران سازنده استادیوم‌های جام‌جهانی

سازمان عفو بین‌الملل خواستار شفاف‌سازی علت مرگ هزاران کارگر خارجی در قطر شده است. این نهاد حقوق بشری معتقد است که قطر به عنوان میزبان جام جهانی فوتبال ۲۰۲۲ در بررسی دلیل فوت کارگران کوتاهی کرده است.

ادامه

اختلاف طبقاتی, جهان, حقوق بشر, خاورمیانه, سازمان بهداشت جهانی, قطر, کارگری, گزارش

چگونه حقوق ۹۷ درصد از کارگران پایمال شد؟ / قرارداد موقت ابزار تشدید استثمار کارگران + ویدئو

به گفته رئیس سابق کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگری ایران، بیش از ۹۷ درصد کارگران در کشور با قرارداد موقت کار می‌کنند. همچنین از میان کارگران موجود در کشور فقط ۱۱ میلیون نفر بیمه هستند و هفت میلیون نفر بدون بیمه و به صورت زیرزمینی کار می‌کنند.

ادامه

اختلاف طبقاتی, ایران, حقوق بشر, عدالت اجتماعی, کارگری, گزارش, ویدیو

مشکلات زحمتکشان با حاکمیت سوداگران و طرفدار بازار آزاد و آزادسازی قیمت‌هاست

مرتضی افقه معتقد است: حتی سرمایه‌دارترین و لیبرال‌ترین کشورها هم در شرایط حساس و خاص در اقتصاد دخالت می‌کنند. الان ما در شرایط عادی قرار نداریم و به دلیل تحریم، شرایط اقتصادی کشور حتی از زمان جنگ هم بدتر است.

ادامه

اختلاف طبقاتی, اقتصادی, ایران, تحلیل, حقوق بشر, عدالت اجتماعی, فقر, کارگری

وضعیت نگران‌کننده‌ کارگران شهرداری سی‌سخت با یکسال تاخیر در پرداخت حقوق

کارگران شهرداری سی سخت می‌گویند: امروز که ۱۸روز از مرداد ماه می‌گذرد و به شهریور نزدیک می‌شویم، هیچ اقدامی برای حمایت از کارگران شهرداری صورت نگرفته است و کارگران همچنان بدون دستمزد و حقوق و در شرایطی بسیار سخت منتظر اقدامات مسئولان هستند.

 

به گزارش ایلنا، کارگران مجموعه شهرداری سی‌سخت درباره وضعیت فعلی خود گفتند: بهتر است مسئولان نسبت به جامعه کارگری توجه بیشتری نشان دهد. در حال حاضر نزدیک به ۸۷ کارگر که در شهرداری مشغول به کار هستند، حدود یک سال حقوق خود را دریافت نکرده‌اند و دچار مشکلات عدیده‌ای هستند.

 

یکی از کارگران شاغل بخش خدمات شهرداری سی‌سخت با یادآوری اینکه متاسفانه مسئولان در ارتباط با وضعیت فعلی ما کارگران شهرداری کمتر احساس مسئولیت می‌کنند، ادامه داد: روزگار کارگران شهرداری سی سخت به سختی می‌گذرد. از یک طرف محدودیت‌های کرونا وترس از ابتلا واز طرف دیگر مشکلات زلزله که برخی از ما همچنان بی‌سرپناهیم. کارمان چند برابر شده و نیازمند وصول طلب‌های مالی خود برای تامین خوراک و سرپناه برای خانوادهایمان هستیم.

 

او گفت: چندین بار با شهردار صحبت کردیم و ایشان نیز این مشکل را به مسئولان بالاتر ارجاع کرده‌اند اما تا امروز که ۱۲ روز به پایان مرداد ماه باقی مانده و به شهریور نزدیک می‌شویم، هنوز هیچ اقدامی در این ارتباط صورت نپذیرفته است و نامه‌نگاری‌های شهردار برای طرح موضوع کارگران و مشکلات شهرداری و کارگرانش برای وصول مطالبات معوقه از نهادهای مختلف دولتی به جایی نرسیده است و کارگران موردنظر همچنان بدون دستمزد و حقوق و در شرایطی بسیار سخت منتظر اقدامات مسئولان هستند.

 

وی با بیان اینکه هرکدام از ما به‌صورت میانگین از صبح زود تا ساعت ۱۱ شب در شهر مشغول خدمت‌رسانی به مردم و شهروندان هستیم، افزود: آخرین حقوق خود را دو ماه پیش دریافت کرده‌ایم که مربوط به مرداد ۹۹ بود. یعنی یکسال تاخیر در پرداخت حقوق.

گاردین؛ بحران اقتصادی کرونا باعث بیکاری ۱۱۴ میلیون نفر شده است

۷۹ درصد از افراد کم‌درآمد که اغلب کارگران هستند و مشاغل غیررسمی اشتغال دارند، در کشورهای کم‌درآمد از خدمات تامین اجتماعی و بیمه‌ای محروم هستند این در شرایطی است که بر اساس آمار و ارقام منتشر شده، درآمد کارگران روندی نزولی داشته است و میانگین درآمد آنان حدود ۸.۳ درصد کاهش یافته است.

ادامه

اجتماعی, اختلاف طبقاتی, بانک جهانی, جهان, حقوق بشر, سازمان بین‌المللی کار, صندوق بین‌المللی پول, فقر, کارگری, گزارش

بی‌عملی مجلسی فریبکار، بازنشستگانی با ۷ تا ۸ میلیون تومان زیر خط فقر و کارگرانی زیر ستم پیمانکار

یک فعال کارگری گفت: چطور افزایش حقوق بازنشسته‌ای که سی سال برای صنعت این مملکت کار کرده و از حداقل‌ها هم به سختی برخوردار است می‌تواند تورم‌زا باشد؟! الان حقوق بازنشستگان حدود ۷ تا ۸ میلیون زیر خط فقر است و این حرف‌ها اصلا مستند و صحیح نیست.

ادامه

اختلاف طبقاتی, ایران, بازنشستگان, تحلیل, حقوق بشر, کارگری