گاردین؛ تبعیض بین کشورهای فقیر و غنی در تزریق واکسن مانعِ احیای کامل اقتصادی جهانی‌ست

رئیس صندوق بین‌المللی پول هشدار داد جدی ترین مانع رشد اقتصادی جهان تبعیض بین کشورهای ثروتمند و فقیر در تزریق واکسن کووید-۱۹ است و به این دلیل رشد اقتصادی جهان ممکن است کاهش داشته باشد.

ادامه

اسکاتلند, اقتصادی, امریکا, بانک جهانی, جهان, چین, حقوق بشر, سازمان بهداشت جهانی, صندوق بین‌المللی پول

مجاهد: بین ایران و افغانستان توافقات مهمی صورت گرفت/ نمایندگان انگلیس و طالبان ملاقات کردند

ذبیح الله مجاهد سخنگوی گروه طالبان با انتشار متنی اعلام کرد که در نشست روز دوشنبه بین هیأتی از ایران و طالبان در رابطه با مسائل اقتصادی و تقویت روابط دوجانبه توافقات مهمی صورت گرفت.

ادامه

اسیای مرکزی, افغانستان, اقتصادی, انگلستان, ایران, جهان, قطر, گزارش

نظام دستمزدیِ ما یکی از عوامل عقب‌ماندگی کشور است

حسین راغفر گفت: یکی از اصلی‌ترین عوامل مهاجرت از کشور و همینطور عقب‌ماندگی اقتصاد ما، نظام دستمزدی ماست. اگر نظام دستمزدی پاسخگوی نیازهای حداقلی و اساسی نیروی کار نباشد مشکلاتی به وجود می‌آید.

ادامه

اختلاف طبقاتی, اقتصادی, ایران, تحلیل, حقوق بشر, کارگری

چین رتبه اول سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی سال ۲۰۲۰ را کسب کرد

گزارش ها حاکی است سرمایه گذاری مستقیم برون مرزی چین در سال ۲۰۲۰ میلادی، با رشد سالانه ۱۲.۳ درصدی معادل ۱۵۳.۷ میلیارد دلار برآورد شده است به این ترتیب چین رتبه نخست جهان را کسب کرده است.

 

به گزارش ایرنا از «سی جی تی ان»،  در گزارشی که به صورت مشترک توسط وزارت بازرگانی چین و  اداره ملی آمار و اداره تبادلات خارجی این کشور منتشر شد آمده است که نفوذ چین در سرمایه گذاری مستقیم خارجی در جهان در سال ۲۰۲۰ میلادی روندی رو به رشد داشته و جریان سرمایه گذاری مستقیم برون مرزی چین در سال گذشته میلادی، ۲۰.۲ درصد از کل سرمایه گذاری مستفیم برون مرزی جهان را به خود اختصاص داده است.

 

بر این اساس، سهام سرمایه گذاری مستقیم خارجی چین تا پایان سال ۲۰۲۰ میلادی، ۲.۵۸ تریلیون دلار برآورد شده است.

 

سرمایه‌گذاری‌های چین در سال گذشته ۴۵ هزار شرکت خارجی در ۱۸۹ کشور و منطقه را تامین مالی کرده و بیش از ۸۰ درصد از کشورها و مناطق جهان را پوشش داده است؛ سرمایه گذاری چین در کشورهای واقع در امتداد کمربند و جاده نیز در سال ۲۰۲۰ روندی پایدار داشته و حجم کلی آن رشدی ۲۰.۶ درصدی را بر مبنای سالانه تجربه کرده و ارزش آن معادل ۲۲.۵۴ میلیارد دلار برآورد شده است.

 

بیش از ۷۰ درصد از سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی چین در سال ۲۰۲۰ در خدمات بخش‌های تجاری، تولید، عمده فروشی و خرده فروشی و همچنین بخش‌های مالی تزریق شده که سرمایه‌گذاری ثبت شده کلی بیش از ۱۰ میلیارد دلاری از سوی چین را بدنبال داشته است.

 

شرکت‌های خارجی تاسیس شده با بودجه چین در سال ۲۰۲۰ میلادی اقدام به استخدام ۲.۱۸ میلیون کارمند محلی کردند که این تعداد کارمند، معادل ۶۰.۶ درصد از تعداد کل کارمندهای استخدام شده در این شرکت‌ها بوده است.

 

مسئولان چین با این پیش‌بینی که شرایط جهان در سال ۲۰۲۱ میلادی همچنان وخیم و پیچیده باقی خواهد ماند، اعلام کرده‌اند که توسعه شرکت‌های خارجی را تسهیل می‌کنند و به ارتقاء اقدامات مربوط به کنترل و پیشگیری از پاندمی کرونا می‌پردازند و همکاری‌های با کیفیت بالا تحت ابتکار کمربند و جاده را تعمیق خواهند کرد.

اروپا برنامه مذاکرات بازرگانی با استرالیا را به تعویق انداخت

اتحادیه اروپا مذاکرات برنامه‌ریزی شده درباره گفت‌وگوهای بازرگانی با استرالیا را بر سر تصمیم کانبرا برای لغو قرارداد بزرگ خرید زیردریایی‌های فرانسوی و جایگزینی آن با زیردریایی هسته‌ای ساخت آمریکا در چارچوب پیمان آکوس، به تعویق انداخت.

ادامه

اتحادیه اروپا, استرالیا, اقتصادی, امریکا, جهان, خبر, فرانسه

۳۰ کشور جهان خواستار پایان یافتن اقدامات یکجانبه از جمله تحریم‌ها شدند

۳۰ کشور جهان با ابزار نگرانی از اقدامات قهری یکجانبه از جمله تحریم‌ها علیه کشورهای در حال توسعه اعلام کردند این اقدامات برخلاف منشور سازمان ملل، چند جانبه گرایی، قوانین بین‌المللی و اصول پایه‌ای روابط بین‌‌الملل است و خواستار پایان یافتن فوری و کامل این اقدامات شدند.

ادامه

اجتماعی, اقتصادی, تحریم, جهان, حقوق بشر, خبر, سازمان ملل

سودان: انقلابی در حال تکوین

برخاستن مردم سودان علیه نظام فاسد و سرکوبگر و سرنگون کردن حکومت عمر البشیر در دسامبر ۲۰۱۸، نظر جهانیان را در سراسر آن سال به وقایع آن کشور جلب کرد. موفقیت این خیزش مردمی که می‌توانست راه گذار به دموکراسی و سکولاریسم را بگشاید جشن گرفته شد، ولی این جابه‌جایی هنوز پایان‌یافته نیست.

ادامه

اختلاف طبقاتی, اسلام سیاسی, اقتصادی, ایدئولوژیک, بانک جهانی, تروریسم, جهان, حقوق بشر, خصوصی‌سازی, سودان, سیاسی, شرق افریقا, صهیونیسم, کارگری, کمونیسم