گاردین؛ تبعیض بین کشورهای فقیر و غنی در تزریق واکسن مانعِ احیای کامل اقتصادی جهانی‌ست

رئیس صندوق بین‌المللی پول هشدار داد جدی ترین مانع رشد اقتصادی جهان تبعیض بین کشورهای ثروتمند و فقیر در تزریق واکسن کووید-۱۹ است و به این دلیل رشد اقتصادی جهان ممکن است کاهش داشته باشد.

ادامه

اسکاتلند, اقتصادی, امریکا, بانک جهانی, جهان, چین, حقوق بشر, سازمان بهداشت جهانی, صندوق بین‌المللی پول

مجاهد: بین ایران و افغانستان توافقات مهمی صورت گرفت/ نمایندگان انگلیس و طالبان ملاقات کردند

ذبیح الله مجاهد سخنگوی گروه طالبان با انتشار متنی اعلام کرد که در نشست روز دوشنبه بین هیأتی از ایران و طالبان در رابطه با مسائل اقتصادی و تقویت روابط دوجانبه توافقات مهمی صورت گرفت.

ادامه

اسیای مرکزی, افغانستان, اقتصادی, انگلستان, ایران, جهان, قطر, گزارش

نظام دستمزدیِ ما یکی از عوامل عقب‌ماندگی کشور است

حسین راغفر گفت: یکی از اصلی‌ترین عوامل مهاجرت از کشور و همینطور عقب‌ماندگی اقتصاد ما، نظام دستمزدی ماست. اگر نظام دستمزدی پاسخگوی نیازهای حداقلی و اساسی نیروی کار نباشد مشکلاتی به وجود می‌آید.

ادامه

اختلاف طبقاتی, اقتصادی, ایران, تحلیل, حقوق بشر, کارگری

چین رتبه اول سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی سال ۲۰۲۰ را کسب کرد

گزارش ها حاکی است سرمایه گذاری مستقیم برون مرزی چین در سال ۲۰۲۰ میلادی، با رشد سالانه ۱۲.۳ درصدی معادل ۱۵۳.۷ میلیارد دلار برآورد شده است به این ترتیب چین رتبه نخست جهان را کسب کرده است.

ادامه

اقتصادی, جهان, چین, خبر, شرق آسیا

پیش‌بینی بانک توسعه آسیا از رشد ۸.۱ درصدی اقتصاد چین در سال ۲۰۲۱

بانک توسعه آسیا در تازه ترین گزارش خود رشد اقتصادی ۸.۱ درصدی در سال جاری میلادی (۲۰۲۱) را برای چین پیش بینی کرده است.

 

به گزارش ایرنا از رادیو بین‌المللی چین، این بانک همچنین پیش‌بینی خود در ارتباط با رشد تولید ناخالص داخلی آسیا که شامل ۴۶ اقتصاد در حال توسعه در منطقه آسیا-اقیانوسیه می شود که عضو این بانک هستند، را در سال ۲۰۲۱ میلادی کمتر و معادل ۷.۱ درصد پیش بینی کرده که این درصد از پیش بینی ۷.۳ درصدی ماه آوریل این بانک پائین تر است.

 

در حالی که اقتصاددانان بانک توسعه آسیا انتظار دارند که تقاضای خانوارها در چین به تدریج بهبود پیدا کند و نهایتا به کمک بخش خدمات این کشور بیاید، «دومینیک پسل» رئیس واحد اقتصاد نمایندگی بانک اقتصاد آسیای ساکن در چین، با اشاره به اینکه احیای به مراتب طولانی مدت تر در مصرف خانوار چین با سرمایه گذاری های بیشتر در بخش زیرساخت و عملکرد عالی ادامه دار این کشور در حوزه صادرات جبران می شود، تاکید دارد که به محض لغو کامل محدودیت های کرونایی، مردم بیشتر مسافرت خواهند کرد و تقاضای آنها برای دریافت خدمات بیشتر خواهد شد.

 

«دیوید چائو» استراتژیک بازار جهانی منطقه آسیا-اقیانوسیه در شرکت «اینوسکو» نیز بر این باور است که پایه های اقتصادی چین همچنان قوی هستند و رشد آتی اقتصاد این کشور در سال ۲۰۲۲ میلادی نیز پایدار و ثابت باقی خواهد ماند و چین می تواند از پتانسیل سیاست پولی خود برای پشتیبانی از اقتصادش استفاده بیشتری داشته باشد.

 

سازمان همکاری و توسعه اقتصادی نیز در چشم انداز اقتصادی موقتی خود که اخیرا منتشر کرد آورده است: انتظار می رود تولید ناخالص داخلی واقعی چین در سال جاری میلادی رشدی ۸.۵ درصدی را تجربه کند و این رشد در سال ۲۰۲۲ میلادی۸.۵ درصد باشد؛ این دو درصد در چشم انداز اقتصادی فوق، مشابه همان پیش بینی های ماه مه سازمان همکاری و توسعه اقتصادی هستند.

اروپا برنامه مذاکرات بازرگانی با استرالیا را به تعویق انداخت

اتحادیه اروپا مذاکرات برنامه‌ریزی شده درباره گفت‌وگوهای بازرگانی با استرالیا را بر سر تصمیم کانبرا برای لغو قرارداد بزرگ خرید زیردریایی‌های فرانسوی و جایگزینی آن با زیردریایی هسته‌ای ساخت آمریکا در چارچوب پیمان آکوس، به تعویق انداخت.

ادامه

اتحادیه اروپا, استرالیا, اقتصادی, امریکا, جهان, خبر, فرانسه

۳۰ کشور جهان خواستار پایان یافتن اقدامات یکجانبه از جمله تحریم‌ها شدند

۳۰ کشور جهان با ابزار نگرانی از اقدامات قهری یکجانبه از جمله تحریم‌ها علیه کشورهای در حال توسعه اعلام کردند این اقدامات برخلاف منشور سازمان ملل، چند جانبه گرایی، قوانین بین‌المللی و اصول پایه‌ای روابط بین‌‌الملل است و خواستار پایان یافتن فوری و کامل این اقدامات شدند.

ادامه

اجتماعی, اقتصادی, تحریم, جهان, حقوق بشر, خبر, سازمان ملل

سودان: انقلابی در حال تکوین

برخاستن مردم سودان علیه نظام فاسد و سرکوبگر و سرنگون کردن حکومت عمر البشیر در دسامبر ۲۰۱۸، نظر جهانیان را در سراسر آن سال به وقایع آن کشور جلب کرد. موفقیت این خیزش مردمی که می‌توانست راه گذار به دموکراسی و سکولاریسم را بگشاید جشن گرفته شد، ولی این جابه‌جایی هنوز پایان‌یافته نیست.

ادامه

اختلاف طبقاتی, اسلام سیاسی, اقتصادی, ایدئولوژیک, بانک جهانی, تروریسم, جهان, حقوق بشر, خصوصی‌سازی, سودان, سیاسی, شرق افریقا, صهیونیسم, کارگری, کمونیسم

جهش ۴۹.۵ درصدی سود صنعتی چین در هشت ماه اول ۲۰۲۱

طبق گزارش اداره ملی آمار چین، همزمان با رشد مداوم تولیدات صنعتی و بهبود فعالیت‌‌های تجاری در این کشور، سود شرکت‌های مهم صنعتی چین در بازه زمانی ژانویه تا آگوست سال جاری میلادی (۲۰۲۱) با رشدی ۴۹.۵ درصدی نسبت به بازه زمانی مشابه در سال ۲۰۲۰، معادل ۵.۶۱ تریلیون یوان برآورد شد.

ادامه

اقتصادی, جهان, چین, خبر, روسیه, شرق آسیا