اعتصاب سراسری در یونان در اعتراض به قوانین ریاضتی و اصلاحات بازنشستگی

هزاران نفر از مردم یونان امروز (سه‌شنبه ۲۹ بهمن‌ماه) در اعتراض به اصلاحات جدید بازنشستگی، در یک اعتصاب ۲۴ ساعته، بخش حمل‌ونقل و خدمات‌رسانی را فلج کردند.

ادامه »

اعتراضات اجتماعی, جنوب اروپا, جهان, خبر, یونان

خیابان‌های اسپانیا، صحنه اعتراض کشاورزان

کشاورزان و رانندگان اسپانیایی با تجمع در خیابان‌های والنسیا و کوردوبا، از سیاستمداران خواستند تا تدابیری فوری به منظور بهبود شرایط نابسامان کشاورزی کشور اتخاذ کنند.

ادامه »

اسپانیا, اعتراضات اجتماعی, امریکا, جنوب اروپا, جهان, حقوق بشر, دهقانی

ال پائیس: افشای ابعاد جدیدی از کمک‌های مالی مجاهدین ‌خلق به رهبران راست‌ افراطی اسپانیا

روزنامه اسپانیایی “ال پائیس” ابعاد جدیدی از حمایت‌های مالی سازمان مجاهدین خلق را به رهبران حزب وُکس، حزب راست افراطی اسپانیا فاش ساخته است.

ادامه »

اتحادیه اروپا, اسپانیا, ایران, جنوب اروپا, جهان, خبر, فساد, مقاله

نخست‌وزیر اسپانیا با گوایدو رهبر مخالفان ونزوئلا ملاقات نکرد

اقدام نخست‌وزیر اسپانیا در رد درخواست رهبر مخالفان ونزوئلا برای ملاقات با وی، موجب خشم احزاب راست‌گرا و ابراز رضایت چپ‌گرایان در اسپانیا شده است.

ادامه »

اسپانیا, امریکا, امریکای لاتین, جنوب اروپا, جهان, خبر, ونزوئلا

وزیرخارجه اسبق اسپانیا: اکنون آمریکا نابودکننده ثبات جهان است نه روسیه

وزیر خارجه اسبق اسپانیا در یک ارزیابی عنوان کرد، در جهان امروز روسیه به رغم آنکه مدتها از جانب غربی‌ها یک تهدید برای ثبات بین المللی خوانده می‌شد، نشان داده که به عنوان یک ضامن برای ثبات و امنیت عمل می‌کند در حالی که این آمریکا است که تبدیل به نابودکننده ثبات در جهان شده است.

 

به گزارش راشاتودی، آنا پالاسیو، وزیر امور خارجه اسبق اسپانیا که سابقه کار به عنوان معاون ارشد رئیس و رایزن حقوقی کل گروه بانک جهانی را نیز داشته است، در مقاله‌ای به نخبگان سیاسی غربی نسبت به تفکر و تلقی قدیمی آنها از روسیه به عنوان یک “نابودکننده” که با اقداماتش تنها به دنبال برهم‌زدن برنامه‌های غربی‌ها است هشدار داد.

 

اگر چه این دیدگاه درباره مسکو از مدتها پیش و به ویژه از بعد از بالا گرفتن بحران اوکراین در سال ۲۰۱۴ نزد اروپایی ها و غربی‌ها وجود داشته، اما به گفته این سیاستمدار اروپایی زمان تجدید نظر در این دیدگاه فرا رسیده است.

 

این مقام اسبق اسپانیایی گفت: در پی حمایت ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین از یک توافق مربوط به برگزاری انتخابات در نواحی شرقی این کشور، به نظر می‌رسد که تلاش‌های دیپلماتیک چند سال اخیر روسیه در قبال اوکراین سرانجام جواب داده است.

 

در عین حال در اتفاقی مشابه در قبال سوریه نیز، در ماه سپتامبر سازمان ملل طرح تشکیل کمیته قانون اساسی سوریه متشکل از ۱۵۰ عضو را نهایی ساخت؛ کمیته ای که نخستین بار در یک کنفرانس در سال ۲۰۱۸ به میزبانی روسیه مطرح شد.

 

پالاسیو خاطر نشان کرد: پاسخ اخیر مسکو به حملات اخیر علیه تاسیسات نفتی آرامکو عربستان نشان می‌دهد که این کشور اکنون تبدیل به “ضامن بالقوه ثبات منطقه‌ای”شده است.

 

او در عین حال از اراده روسیه برای همکاری با همه طرف‌ها در منطقه تحسین کرد.

 

با این حال این مقام اسبق دولت اسپانیا هشدار داد: این سیاست‌های مبتنی بر اسلحه واشنگتن است که باعث شده آمریکا اکنون نقش یک تهدید برای ثبات جهانی را پیدا کند.

 

او در مطلب خود که در وبسایت “پروجکت سندیکیت” انتشار یافت نوشت: اکنون در نظر گرفتن آمریکا به عنوان قدرت اول وضع موجود، صرفا با اجبار عادت انجام می‌شود چون آمریکا دیگر هیچ تمایلی برای رهبری کردن نشان نمی‌دهد.

 

پالاسیو تصمیم‌های دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا برای خارج ساختن کشورش از چندین توافق جهانی از جمله توافق هسته‌ای برجام و توافق مقابله با تغییرات آب و هوای پاریس را محکوم کرد.

 

او گفت: این تصمیمات نشان می‌دهد که اکنون آمریکا مثل یک نابودکننده ثبات رفتار می‌کند.

 

این دیپلمات ارشد سابق اسپانیا از رهبران اروپا نیز خواست، بار دیگر در رویکردهایشان تجدید نظر کنند وتمامی تبعات بالقوه هر گونه توافقی که در نظم در حال تغییر فعلی جهان برقرار می‌کنند را بررسی کرده و دقیقا بدانند تلاش‌هاش قرار است به نفع چه کسی باشد.

ایسنا

کشته شدن ۱۳ زن مهاجر سوار بر یک قایق در سواحل ایتالیا

گارد ساحلی ایتالیا اجساد ۱۳ زن مهاجر را که قایق آن‌ها به خاطر آب و هوای بد منطقه و تعداد زیاد مسافر سرنگون شد را در ساحل جزیره «لامپدوسا» در جنوب سیسیل از آب بیرون کشیدند.

ادامه »

ایتالیا, پناهجویی, تونس, جهان, حقوق بشر, خبر, لیبی

اعتصاب سراسری کارگران، یونان را به تعطیلی کشاند

اتحادیه های کارگران ؛ اساتید ؛ معلمان ؛ بانکداران ، خبرنگاران و کشتیرانی یونان با انتشار بیانیه مشترکی در اعتراض به تغییر قوانین کار در این کشور اعلام کردند که از امروز چهارشنبه به مدت ۲۴ ساعت دست از کار خواهند کشید.

ادامه »

اعتراضات اجتماعی, جهان, خبر

فراخوان مجدد تاجر مصری در اسپانیا برای تظاهرات روز جمعه در مصر

بازیگر و تاجر مصری فراخوان دیگری را برای تجمع گسترده روز جمعه در قاهره و دیگر استان‌ها جهت درخواست برای برکناری عبدالفتاح سیسی، رئیس جمهور این کشور منتشر کرد.

ادامه »

اسپانیا, جنوب اروپا, جهان, خاورمیانه, خبر, شمال افریقا, مصر