صدها هزار نفر از شهروندان ترکیه به طرح معامله قرن اعتراض کردند

صدها هزار نفر از مردم ترکیه روز یکشنبه در اعتراض به طرح ضدفلسطینی «معامله قرن» آمریکا در استانبول و سایر شهرهای این کشور راهپیمایی برگزار کردند.

ادامه »

اردن, اسراییل, امریکا, ترکیه, جهان, خاورمیانه, خبر, سوریه, فلسطین, لبنان

«معاملهٔ قرن»: پشت کردن آشکار غرب به مردم فلسطین

سران دولت اسرائیل روز جمعه ۲۴ ژانویه ۲۰۲۰ (۴ بهمن‌ماه ۱۳۹۸) به‌مناسبت هفتادوپنجمین سالگرد آزاد کردن اردوگاه آشویتس به‌وسیله ارتش سرخ که از سوی سازمان ملل روز جهانی یادبود هولوکاست (بدون اینکه منتظر تاریخ دقیق آزاد کردن اردوگاه آشویتس یعنی ۲۷ ژانویه/ ۷ بهمن‌ماه بشوند) نشست یادبودی با شرکت حدود ۴۰ تن از سران کشورهای

ادامه »

اتحاد شوروی, اسراییل, امریکا, ایران, جهان, خاورمیانه, خبر, روسیه, فرانسه, فلسطین, لبنان, لیبی

تظاهرات در بیروت علیه سیاست‌های فقرافزای دولت و ادامه سهمیه‌بندی‌ طائفه‌ای در لبنان

تظاهرکنندگان لبنانی با حضور در خیابان اصلی بیروت مخالفت خود را با کابینه جدید به ریاست حسان دیاب و سیاست پولی و اقتصادی این کشور اعلام کردند.

ادامه »

اعتراضات اجتماعی, جهان, خاورمیانه, خبر, لبنان

روزنامه انگلیسی: آمریکا دنبال ایجاد اقلیم سنی در عراق است

روزنامه میدل ایست مانیتور انگلیس نوشت که پس از رو به افول رفتن نفوذ آمریکا در عراق و فشار احزاب شیعه برای خروج نیروهای آمریکایی از خاک این کشور، آمریکا به دنبال ایجاد یک اقلیم خودمختار سنی در استان الانبار است تا به این طریق از حضور خود حفاظت کند.   به گزارش ایرنا، خبرگزاری

ادامه »

امریکا, ایران, جهان, خاورمیانه, خبر, سوریه, عراق, لبنان

نخست‌وزیر لبنان در سیزدهمین روز اعتراضات اعلام کرد به‌‌«بن‌بست» رسیده و استعفا کرد

نخست‌وزیر لبنان در واکنش به ادامه اعتراض‌های مردمی، اعلام کرد، به «بن‌بست» رسیده و استعفای خود و دولتش را تسلیم رئیس‌جمهور می‌کند.

 

«سعد الحریری» نخست‌وزیر لبنان امروز سه‌شنبه، در سیزدهمین روز تظاهرات، استعفای خود و دولت لبنان را اعلام کرد.

 

الحریری که برای بار دوم از زمان آغاز اعتراض‌ها، برای معترضان سخنرانی کرد، در سخنان کوتاهش گفت، به «بن بست» رسیده و استعفای خود را به «میشل عون» رئیس‌جمهور تقدیم می‌کند.

 

نخست‌وزیر لبنان قبل رسیدن به کاخ ریاست جمهوری در توییترش نوشت: من در مسیر کاخ بعبدا هستم تا در پاسخ به بسیاری از لبنانی‌هایی که به خیابان‌ها آمدند، استعفای دولت را تسلیم [رئیس جمهور] کنم. مسئولیت ما و شرکایمان در حیات سیاسی این است که چطور از لبنان محافظت و اقتصاد را سر پا کنیم. فرصتی جدی داریم که نباید هدر رود. استعفایم را در اختیار رئیس جمهور و همه لبنانی‌ها قرار می‌دهم».

 

الحریری در سخنرانی خود گفت: ملت لبنان از سیزده روز پیش منتظر تصمیمی سیاسی بود که وضعیت کنونی را متوقف کند. تلاش کردم به راهکاری برسم اما به بن بست رسیدم. به کاخ ریاست جمهوری خواهم رفت و استعفایم را تسلیم خواهم کرد».

 

نخست‌وزیر لبنان ادامه داد: وظیفه ماست که لبنان را حمایت کنیم و مانع رسیدن آتش به آن شویم و همچنین اقتصاد را سر پا کنیم.

 

لحظه تسلیم استعفای سعد الحریری به میشل عون

رسانه‌های لبنانی گزارش کردند که معترضان در شهر صیدا با اعلام استعفای سعد الحریری، به شادی پرداختند.

 

امروز رسانه‌های بسیاری از جمله خبرگزاری «رویترز» و شبکه‌های «الجزیره»، «المیادین» و «الجدید» از قصد سعد الحریری برای استعفا خبر داده بودند و وبگاه «لبنان ۲۴» اعلام کرد، نبیه بری رئیس پارلمان در تلاش است تا سعد را از استعفا منصرف کند.

 

الحریری هفته گذشته در واکنش به اعتراض‌ها، طرحی موسوم به سند اصلاحات اقتصادی را به هیأت دولت برد، آن را تصویب کرد و پس از تصویب آن با معترضان صحبت کرد.

 

او امیدوار بود بتواند مقداری از خشم معترضان را بکاهد اما این سند هیچ تأثیری در روند تظاهرات نداشتند و معترضان همچنان خواستار کناره‌گیری دولت فعلی بودند.

 

برخی رسانه‌ها می‌گویند، سعد الحریری پس از استعفا دنبال تشکیل دولت «شایسته‌سالاران» یا «تکنوکرات» است.

 

سعد الحریری در صفحه توییتر خود هم نوشت: «من در پاسخ به بسیاری از لبنانی‌ها که به خیابان‌ها آمده‌اند، استعفا کردم».

 

اعتراضات در لبنان در بیست و پنجم مهرماه و پس از آن آغاز شد که دولت بر تنباکو و تماس‌های صوتی برنامه «واتساپ» مالیات وضع کرد.

 

این دومین استعفای سعد الحریری طی دو سال اخیر است. وی در آبان ماه ۱۳۹۶ نیز یک هفته پس از سفری غیرمنتظره که به عربستان داشت، در شبکه «العربیه» ظاهر شد و با اعلام استعفایش، اظهارات بسیار تندی علیه ایران و حزب‌الله مطرح کرد

فارس

دهمین روز اعتراضات لبنان؛ زنجیرۀ انسانی معترضان در سراسر کشور

ده‌ها هزار معترض لبنانی روز یکشنبه زنجیره‌ای انسانی را در سراسر این کشور تشکیل دادند که به گفتۀ سازمان دهندگان این برنامه، نماد وحدت ملی جدید میان تمام لبنانی‌ها است.

ادامه »

اعتراضات اجتماعی, جهان, خاورمیانه, خبر, لبنان

بریتانیا برای اولین بار نسل کشی ارامنە را توسط عثمانی‌ها پخش کرد + فیلم

نسل‌کشی ۱.۵ میلیون ارمنی در راستای تحقق اهداف ملی‌گرایانه “پان ترکیستی” همچنان از سوی ترکیه انکار می‌شود اما ارامنه جهان که همواره متأثر از تأثیرات و پیامدهای این فاجعه بود‌ه‌اند، تمامی تلاش خود را وقف اثبات واقعیت تاریخی نسل‌کشی ارامنه و جلوگیری از تحریف تاریخ توسط دولت‌های متوالی ترکیه کرده‌ و خواسته ارامنه همواره احقاق

ادامه »

ارمنستان, امریکا, انگلستان, ترکیه, جهان, حقوق بشر, خاورمیانه, خبر, روسیه, لبنان, یونان

گاردین؛ اردوغان رقبای خاورمیانه را متحد کرده است

“رجب طیب اردوغان با حمله به شمال سوریه کاری غیرممکن را ممکن کرده و همه کشورهای منطقه و قدرت‌های رقیب را علیه اقدام بی‌محابا و بی‌ثبات‌کننده خود با یکدیگر متحد کرده است”.

ادامه »

اتحادیه اروپا, اردن, اسراییل, امارات, امریکا, ایران, بحرین, ترکیه, جهان, خاورمیانه, خبر, روسیه, سوریه, عربستان سعودی, لبنان, مصر, مقاله, ناتو

رای الیوم: القائم جاده‌ای از چین تا بیروت

روزنامه فرامنطقه ای رای الیوم در تحلیلی درباره بازگشایی گذرگاه مرزی راهبردی القائم – بوکمال در مرزهای مشترک عراق و سوریه آن را در بعد اقتصادی، نظامی و سیاسی بسیار برای محور مقاومت پر اهمیت خواند و افزود که این گذرگاه مسیری به طول چین تا مدیترانه را در برابر این محور خارج از هرگونه

ادامه »

اتحادیه اروپا, اسراییل, امریکا, ایران, جهان, چین, سوریه, عراق, فلسطین, لبنان