موافقت دادگاه کیفری بین‌المللی با آغاز تحقیقات درباره جنایات جنگی در افغانستان

قضات دادگاه کیفری بین‌المللی امروز (پنج‌شنبه) اجازه آغاز تحقیقات درباره اتهامات جنایات جنگی در افغانستان توسط طالبان، نیروهای افغان و نیروهای نظامی و اطلاعاتی آمریکا را صادر کردند.

 

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، این حکم راه را برای فاتو بنسودا،‌ دادستان دادگاه کیفری بین‌المللی برای انجام تحقیقات درباره جنایات جنگی و جنایات علیه بشریت در افغانستان که ممکن است توسط طالبان، نیروهای افغان و یا نیروهای نظامی و اطلاعاتی آمریکا صورت گرفته باشد، باز می‌کند.

 

بر اساس حکم قضات تجدید نظر دادگاه قرار است درباره جرائم احتمالی که از اول مه سال ۲۰۰۳ میلادی در افغانستان انجام شده است و از جمله نقش احتمالی سربازان آمریکایی حاضر در افغانستان در این جنایات، تحقیق شود.

 

به این ترتیب عملکرد نیروهای آمریکا از زمان حمله به طالبان در افغانستان زیر ذره بین دادگاه کیفری بین المللی قرار خواهد گرفت.

 

بر اساس حکم این دادگاه مستقر در لاهه، عملکرد نیروهای آمریکایی و دیگر طرف‌ها در جنگ افغانستان از آغاز فعالیت آنان در افغانستان مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

 

سال گذشته میلادی قضات مراحل مقدماتی دادگاه کیفری بین‌المللی اذعان کردند که جنایات گسترده‌ای در افغانستان صورت گرفته است اما با آغاز تحقیقات در این زمینه مخالفت کرده‌ بودند.

 

پیشتر دادگاه کیفری بین‌المللی درخواست آغاز تحقیقات درباره جنایات جنگی در افغانستان را رد کرده‌ و در بیانیه‌ای گفته بود: قضات دادگاه معتقدند انجام تحقیقات درباره اتهامات جنایات جنگی در افغانستان درحال حاضر نمی‌تواند به سود تامین عدالت باشد.

 

فاتو بنسودا اواخر سال ۲۰۱۷ از قضات دادگاه بین‌المللی درخواست کرد به وی اجازه دهند تا اتهامات جنایات جنگی علیه طالبان، نیروهای دولت افغانستان و نیروهای بین‌المللی مستقر در افغانستان از جمله نظامیان آمریکایی را مورد تحقیق قرار دهد.

 

آمریکا هیچ‌گاه عضو دادگاه کیفری بین‌المللی نشد و صلاحیت این دیوان برای انجام تحقیق در مورد شهروندان آمریکایی را به این دلیل که “حاکمیت ملی آمریکا” را تهدید می‌کند، به رسمیت نمی‌شناسد.

 

۱۲۳ کشور از جمله افغانستان و تمام کشورهای اتحادیه اروپا اعضای داگاه کیفری بین‌المللی است.

سازمان ملل: ترکیه مسئول جرایم جنگی شورشیان “ارتش ملی سوریه” است

کمیسیون تحقیق سازمان ملل در امور سوریه اعلام کرد، عملیات ترکیه فاجعه انسانی سوریه را تشدید کرده و آنکارا باید مسؤولیت جنایات گروه‌هایی را که آموزش داده، بر عهده بگیرد.

ادامه »

ترکیه, جنایات جنگی, خاورمیانه, خبر, سازمان ملل, سوریه