مهلت یک هفته اتحادیه اروپا به ترکیه برای توقف “اقدامات تحریک‌آمیز” در مدیترانه شرقی

فرانسه و آلمان همزمان با دادن یک هفته مهلت به آنکارا برای روشن کردن موضع خود درخصوص اکتشاف منابع گاز طبیعی در مدیترانه شرقی، به ترکیه نسبت به “ادامه تحریک اتحادیه اروپا” با اقداماتش در این منطقه هشدار دادند.

 

به گزارش ایسنا به نقل از اسپوتنیک، “ژان ایو لودریان”، وزیر امور خارجه فرانسه روز پنج‌شنبه در کنفرانسی خبری گفت: برای ما روشن است که ترکیه دائماً در حال انجام اعمال تحریک‌آمیزی است که غیرقابل قبول هستند.

 

اظهارات او توسط همتای آلمانی‌اش “هایکو ماس” تکرار شد و ماس نیز با انتقاد از تصمیم اخیر ترکیه مبنی بر اعزام مجدد کشتی تحقیقاتی خود به مدیترانه، این عمل را “ناروا” خواند.

 

ماس در پاسخ به پرسشی درباره امکان اعمال تحریم‌های اقتصادی اتحادیه اروپا بر ترکیه، گفت: دو مرتبه است که گفت‌وگوهای مورد انتظار انجام نشده و نمی‌دانیم که چه زمانی انجام می‌شوند. باید صبر کنیم ببینیم در عرض یک هفته پیشرفتی حاصل خواهد شد یا خیر، و بعد ببینیم که اتحادیه اروپا لازم است چه رفتاری در پیش گیرد.

 

این هشدار به دنبال انتقاد وزیر امور خارجه یونان از اقدام هفته گذشته آنکارا مبنی بر از سر گرفتن فعالیت‌های اکتشافی گاز در مدیرانه، به عنوان یک “تشدید مهم” مطرح شد که به گفته وزیر، امنیت منطقه‌ای را در خطر قرار می‌دهد.

 

این بیانیه نیز پس از آن مطرح شد که ترکیه اعلام کرد، کشتی تحقیقاتی خود “عروج رییس” را- پس از آنکه در اواسط سپتامبر به دنبال درگیری سیاسی بین آنکارا و آتن به سواحل این کشور برگشته بود- به منطقه مورد اختلاف مدیترانه برمی‌گرداند.

برای جلوگیری از قحطی در جهان به ۶.۸ میلیارد دلار در۶ ماه آینده نیازاست

برنامه جهانی غذا در سازمان ملل می‌گوید امسال هفت میلیون نفر در سراسر جهان از گرسنگی مرده‌اند. اگر با کووید ۱۹ مبارزه نشود، میزان مرگ ناشی از گرسنگی می‌تواند سه، چهار یا پنج برابر این باشد.”

ادامه »

اقتصادی, برابری اجتماعی, جهان, حقوق بشر, حقوق کودک, خبر, سازمان ملل, فقر

«پیپل دیلی»: کسی که فقط چکش در دست دارد، همه چیزرا شبیه میخ می‌بیند

آمریکا از تاریخ سوم ماه مه سال ۲۰۱۹ میلادی تاکنون، روی‌هم‌رفته ۷ هزار و ۹۶۷ مورد تحریم را اعمال کرده است.از دیدگاه آمریکا، قدرت به معنای مداخله عمدی در امور سایر کشورهاست

ادامه »

اروپا, اسیا, اقتصادی, امپریالیسم, امریکا, ایران, تحریم, جهان, چین, خبر, روسیه, ژاپن, فرانسه

همایش مجازی کوبا‌یی‌های ساکن اروپا علیه تحریم‌های اقتصادی آمریکا

محاصره اقتصادی، تجاری و مالی توسط ایالات متحده به مثابه یک نسل کشی است و سیاست‌های اعمال شده از سوی دولت دونالد ترامپ  برای به زانو در آوردن کوبا، شدت گرفته است.

ادامه »

اقتصادی, امپریالیسم, امریکا, امریکای لاتین, تحریم, حقوق بشر, خبر, کوبا