چرا «پرایدسوارها» بیشتر از «مازراتی‌سوارها» مالیات می‌دهند؟!

در شرایطی که یک کارگر یا معلمی که بین ۳ تا ۴.۵ میلیون تومان درآمد دارد و با هر متر و معیاری که حساب کنیم، درآمدش بسیار زیر خط فقر است، باید ده درصد از حقوق ماهانه‌ی خود را پای مالیات بپردازد، صاحبان خودروهای لوکس، فقط بین ۰.۵ تا ۱.۵ درصد و صاحبان خانه‌های لاکچری

ادامه »

خبر, کارگری, معلمان

آیا کارگران و معلمان از رویای «خانه‌دار شدن» دست می‌کشند؟!

به نظر می‌رسد اگر دولت مسئولانه به بازار مسکن ورود نکند و به مسئولیتِ تامین مسکن باکیفیت برای کارگران و سایر مزدبگیران اساسی نیندیشد، سال آینده رکود غیرتورمی بر بازار مسکن حاکم خواهد شد و نتیجه چیزی جز به حاشیه رانده شدن مزدبگیران نخواهد بود.

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, کارگری, معلمان

معلمان و کارگران، متضرران اصلی سیاست‌های انقباضی/ گرانی بنزین، اقشار فرودست را به حاشیه‌راند

کانون صنفی معلمان در بیانیه‌ای نسبت به نتایج سیاست‌های انقباضی و فشار تورمی بر اقشار فرودست اعتراض کرد.

 

به گزارش ایلنا، کانون صنفی معلمان تهران در بیانیه‌ای به سیاست‌های اقتصادی و از جمله گرانی بنزین اعتراض کرد. در این بیانیه آمده است: «پیامد طبیعی این گونه سیاستگذاری‌های اقتصادی، شکل گیری نوعی رابطه فرادستی و فرودستی در جامعه است. اقلیتی با استفاده از اهرم‌های سیاسی منابع اصلی ثروت و قدرت سیاسی را در اختیار خود گرفته‌اند و با ایجاد چرخه بسته‌ای از مدیران، با روش‌هایی آمرانه و طردکننده سعی در حفظ موقعیت کنونی خود به هر شکل ممکن دارند و اکثریتی که به روایت آمارهای رسمی، زیر بار نرخ رشد تورمی کمرشکن (با میانگین بالای ۴۲ درصد) که نتیجه‌ی مستقیم سیاستگذاری‌های نادرست داخلی و خارجی است و بیشتر به نفع دو دهک پردرآمد جامعه عمل می‌کند، روز به روز فقیرتر شدن خود و عمیق‌تر شدن شکاف طبقاتی موجود در جامعه را شاهدند.»

 

در این بیانیه مطرح شده که بیم آن هست اقشار فرودست به تبع گرانی بنزین از تامین اساسی‌ترین نیازهای خود محروم بمانند و بازهم به حاشیه رانده شوند. این بیانیه معلمان و کارگران را متضرران اصلی سیاست‌های انقباضی معرفی کرده است.

 

این تشکل صنفی معلمان، اعتراض به شرایط اقتصادی را حق شهروندی دانسته و خواستار به رسمیت شناخته شدن این حق در عمل شده است.