مرگ ۱۱۷ پرنده مهاجر در میانکاله

مدیرکل دفتر حفاظت و مدیریت حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست ضمن اشاره به مرگ ۱۱۷ قطعه پرنده مهاجر در تالاب میانکاله گفت: آزمایش آنفلوآنزای این پرندگان منفی است.

 

شهاب‌الدین منتظمی در گفت و گو با ایسنا، افزود: براساس اعلام سازمان دامپزشکی، آزمایش آنفلوآنزا و نیوکاسل پرندگان تلف شده منفی بوده است.

 

وی ادامه داد: سازمان دامپزشکی کشور هنوز علت قطعی مرگ این پرندگان را اعلام نکرده و درحال انجام آزمایش‌های لازم است. این احتمال وجود دارد که مانند سال گذشته «بیوتوکسین» یا همان بیماری «بوتولیسم» علت مرگ این پرندگان باشد اما به هرحال باید منتظر اعلام نتایج آزمایش‌ها باشیم.

 

مدیرکل دفتر حفاظت و مدیریت حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست در پایان گفت: دامپزشکی و اداره محیط زیست استان گلستان در منطقه حضور دارند و علاوه بر جمع‌آوری به‌موقع لاشه‌ها، توصیه‌های بهداشتی را نیز به افراد محلی ارائه می‌دهند همچنین شکار نیز در منطقه ممنوع و هیچگونه پروانه شکاری صادر نشده است.

 

زمستان سال گذشته نیز بیش از ۴۳ هزار قطعه پرنده مهاجر آبزی در محدوده تالاب میانکاله و خلیج گرگان در دو استان مازندران و گلستان تلف شدند. سازمان دامپزشکی، علت مرگ و میر این پرندگان را بیماری بوتولیسم اعلام کرده بود.

کشاورزی جهان در خطر نابودی بر اثر تغییرات اقلیمی

زمین های کشاورزی کوچک که حدود ۹۰ درصد از ۵۷۰ میلیون زمین کشاورزی جهان را تشکیل می‌دهند به ویژه در مقابل تغییرات آب و هوایی فصلی آسیب پذیر هستند. زمین‌هایی که خانواده‌ها طی نسل‌ها از آنها استفاده کرده‌اند ممکن است ناگهان غیرقابل کشت شوند.

ادامه »

اجتماعی, استرالیا, اسیا, افریقا, اقتصادی, امریکا, امریکای شمالی, ایران, جهان, خبر, گواتمالا, محیط زیست

آلودگی هوا و خطرات روز افزون آن

نظام سرمایه‌داری، بر اساس هدف بنیادی‌اش که “کسب سود هرچه بیشتر” است، در کاربرد انرژی‌های بادی و خورشیدی به جای انرژی فسیلی که نقش مخربی در آلودگی محیط زیست دارد سنگ‌اندازی می‌کندُ از‌جمله نمونه های اخیر آن رسوایی شرکت فولکس‌واگن آلمان در جعل مدارک در زمینه تٔاثیر خودروهایش در محیط زیست است.   سازمان بهداشت

ادامه »

اجتماعی, ایران, حقوق بشر, محیط زیست

جنگل‌های استرالیا به سادگی پس از آتش‌سوزی احیا نخواهند شد

در این قرن ما سه  آتش سوزی عظیم (بیش از ۱ میلیون هکتار) در سواحل شرقی، در سال های ۲۰۰۹ ، ۲۰۱۴ و ۲۰۲۰ داشته‌ایم. اما در قرن قبل از آن یک مورد وجود داشت و در قرن قبل از آن نیز یک مورد داشتیم.

ادامه »

استرالیا, جهان, حوادث, خبر, محیط زیست