آتشِ مقدّسِ امیدواری: روزهای خوب را خواهیم دید… در بزرگداشت ناظم حکمت، شاعر کمونیست

دربارهٔ زندگی و آثار ادبی و هنری و مبارزهٔ‌ سیاسی ناظم حکمت (۱۹۰۲-۱۹۶۳)، شاعر کمونیست ترک، مطلب زیاد نوشته شده است. شعرها و منظومه‌های او نیز به فارسی ترجمه و منتشر شده است.

ادامه

اتحاد شوروی, ترکیه, جهان, سوسیالیسم, شعر, فرهنگ, کارگری, کمونیسم, کوبا, یادنامه

بیش از چهار میلیارد نفر در جهان فاقد پوشش تامین اجتماعی هستند

سازمان بین‌المللی کار در جدیدترین گزارش خود آورده است با وجود گسترش بی‌سابقه حمایت‌های اجتماعی در دوران همه‌گیری کووید-۱۹ در سراسر جهان، هنوز ۴.۱ میلیارد نفر تحت پوشش نظام‌های تامیناین گزارش می‌افزاید: در حال حاضر ۵۳ درصد از جمعیت جهان به عبارتی ۴.۱ میلیارد نفر از اجتماعی قرار ندارند.

ادامه

اجتماعی, اختلاف طبقاتی, اروپا, اسیا, اسیای مرکزی, امریکا, جهان, حقوق بشر, عدالت اجتماعی, کارگری

گاردین؛ ورود عفو بین‌الملل به پرونده مرگ کارگران سازنده استادیوم‌های جام‌جهانی

سازمان عفو بین‌الملل خواستار شفاف‌سازی علت مرگ هزاران کارگر خارجی در قطر شده است. این نهاد حقوق بشری معتقد است که قطر به عنوان میزبان جام جهانی فوتبال ۲۰۲۲ در بررسی دلیل فوت کارگران کوتاهی کرده است.

ادامه

اختلاف طبقاتی, جهان, حقوق بشر, خاورمیانه, سازمان بهداشت جهانی, قطر, کارگری, گزارش

چگونه حقوق ۹۷ درصد از کارگران پایمال شد؟ / قرارداد موقت ابزار تشدید استثمار کارگران + ویدئو

به گفته رئیس سابق کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگری ایران، بیش از ۹۷ درصد کارگران در کشور با قرارداد موقت کار می‌کنند. همچنین از میان کارگران موجود در کشور فقط ۱۱ میلیون نفر بیمه هستند و هفت میلیون نفر بدون بیمه و به صورت زیرزمینی کار می‌کنند.

ادامه

اختلاف طبقاتی, ایران, حقوق بشر, عدالت اجتماعی, کارگری, گزارش, ویدیو

مشکلات زحمتکشان با حاکمیت سوداگران و طرفدار بازار آزاد و آزادسازی قیمت‌هاست

مرتضی افقه معتقد است: حتی سرمایه‌دارترین و لیبرال‌ترین کشورها هم در شرایط حساس و خاص در اقتصاد دخالت می‌کنند. الان ما در شرایط عادی قرار نداریم و به دلیل تحریم، شرایط اقتصادی کشور حتی از زمان جنگ هم بدتر است.

ادامه

اختلاف طبقاتی, اقتصادی, ایران, تحلیل, حقوق بشر, عدالت اجتماعی, فقر, کارگری

مرگ یک «سیمبان» دیگر در حادثه برق گرفتگی در مسجد سلیمان

منابع کارگری در اداره برق استان خوزستان از مرگ یکی دیگر از سیمبان شاغل در شرکت توزیع برق مسجد سلیمان به دلیل برق گرفتگی خبر دادند.

 

یک منبع کارگری با اعلام خبر درگذشت یک کارگر سیمبان در شهر گلگیر مسجد سلیمان به خبرنگار ایلنا گفت: حوالی ساعت ۸ صبح امروز (۲۰ مرداد ماه) یکی از کارگران سیمبان شاغل در شرکت توزیع برق شهرستان مسجد سلیمان در استان خوزستان با ۳۵ سال سن حین انجام کار در ارتفاع تیرک ترانس دار برق در شهر گلگیردچار حادثه برق گرفتگی شد و به دلیل شدت جراحات وارده جان باخت.

 

فعالان کارگری اداره برق خوزستان می‌گویند: افزایش تعداد شیفت‌های کاری و مأموریت‌ها به خصوص در سال جاری که مشکل کمبود نیروی برق و قطعی بسیار وجود دارد، این عامل باعث خستگی زیاد و پایین آمدن ایمنی و دقت در انجام کار سیمبانان می‌شود.

زنان بومی کانادا ۱۲ برابر بیشتر در معرض خشونت جنسیتی قرار دارند/ حمایت سازمان بین‌المللی کار از کارگران بومی

سازمان بین‌المللی کار در نظر دارد با ادغام مقاوله‌نامه‌های ۱۶۰.۱۵۹ و ۱۹۰ زمینه اشتغال پایدار بومیان هر کشور را فراهم کند.

ادامه

امریکا, برزیل, پرو, جهان, حقوق بشر, زنان, سازمان بین‌المللی کار, شیلی, فدراسیون جهانی سندیکاهای کارگری, کارگری, کانادا, کلمبیا, گواتمالا, هندوراس

اعتصاب سراسری کارکنان راه آهن، تردد در آلمان را مختل کرد

اعتصاب سراسری کارکنان راه آهن آلمان، بخش های وسیعی از سیستم ناوگان ریلی این کشور را مختل کرد و باعث شد مسافران درصدد  ساماندهی به برنامه های مسافرتی خود برآیند و کودکان در شهرهای بزرگ همچون برلین خود را با اتوبوس و تراموا به مدارس برسانند.

ادامه

اعتراضات اجتماعی, المان, جهان, حقوق بشر, خبر, غرب اروپا, کارگری

نئولیبرال‌ها شمشیر را علیه «دستمزد کارگر» از رو بسته‌اند

دولت سیزدهم در صورتی که قیمت دلار را واقعی نکند (کاهش ندهد)، در حداقل ۳ سال آینده همچنان با نرخ‌های تورم بالا روبرو خواهد بود که از توان تحمل عامه مردم خارج است.

ادامه

اختلاف طبقاتی, ایران, حقوق بشر, کارگری, گزارش

وضعیت نگران‌کننده‌ کارگران شهرداری سی‌سخت با یکسال تاخیر در پرداخت حقوق

کارگران شهرداری سی سخت می‌گویند: امروز که ۱۸روز از مرداد ماه می‌گذرد و به شهریور نزدیک می‌شویم، هیچ اقدامی برای حمایت از کارگران شهرداری صورت نگرفته است و کارگران همچنان بدون دستمزد و حقوق و در شرایطی بسیار سخت منتظر اقدامات مسئولان هستند.

ادامه

اختلاف طبقاتی, ایران, حقوق بشر, خبر, کارگری