آتشِ مقدّسِ امیدواری: روزهای خوب را خواهیم دید… در بزرگداشت ناظم حکمت، شاعر کمونیست

دربارهٔ زندگی و آثار ادبی و هنری و مبارزهٔ‌ سیاسی ناظم حکمت (۱۹۰۲-۱۹۶۳)، شاعر کمونیست ترک، مطلب زیاد نوشته شده است. شعرها و منظومه‌های او نیز به فارسی ترجمه و منتشر شده است.

ادامه

اتحاد شوروی, ترکیه, جهان, سوسیالیسم, شعر, فرهنگ, کارگری, کمونیسم, کوبا, یادنامه

بیش از چهار میلیارد نفر در جهان فاقد پوشش تامین اجتماعی هستند

سازمان بین‌المللی کار در جدیدترین گزارش خود آورده است با وجود گسترش بی‌سابقه حمایت‌های اجتماعی در دوران همه‌گیری کووید-۱۹ در سراسر جهان، هنوز ۴.۱ میلیارد نفر تحت پوشش نظام‌های تامیناین گزارش می‌افزاید: در حال حاضر ۵۳ درصد از جمعیت جهان به عبارتی ۴.۱ میلیارد نفر از اجتماعی قرار ندارند.

ادامه

اجتماعی, اختلاف طبقاتی, اروپا, اسیا, اسیای مرکزی, امریکا, جهان, حقوق بشر, عدالت اجتماعی, کارگری

گاردین؛ ورود عفو بین‌الملل به پرونده مرگ کارگران سازنده استادیوم‌های جام‌جهانی

سازمان عفو بین‌الملل خواستار شفاف‌سازی علت مرگ هزاران کارگر خارجی در قطر شده است. این نهاد حقوق بشری معتقد است که قطر به عنوان میزبان جام جهانی فوتبال ۲۰۲۲ در بررسی دلیل فوت کارگران کوتاهی کرده است.

ادامه

اختلاف طبقاتی, جهان, حقوق بشر, خاورمیانه, سازمان بهداشت جهانی, قطر, کارگری, گزارش

چگونه حقوق ۹۷ درصد از کارگران پایمال شد؟ / قرارداد موقت ابزار تشدید استثمار کارگران + ویدئو

به گفته رئیس سابق کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگری ایران، بیش از ۹۷ درصد کارگران در کشور با قرارداد موقت کار می‌کنند. همچنین از میان کارگران موجود در کشور فقط ۱۱ میلیون نفر بیمه هستند و هفت میلیون نفر بدون بیمه و به صورت زیرزمینی کار می‌کنند.

ادامه

اختلاف طبقاتی, ایران, حقوق بشر, عدالت اجتماعی, کارگری, گزارش, ویدیو

مشکلات زحمتکشان با حاکمیت سوداگران و طرفدار بازار آزاد و آزادسازی قیمت‌هاست

مرتضی افقه معتقد است: حتی سرمایه‌دارترین و لیبرال‌ترین کشورها هم در شرایط حساس و خاص در اقتصاد دخالت می‌کنند. الان ما در شرایط عادی قرار نداریم و به دلیل تحریم، شرایط اقتصادی کشور حتی از زمان جنگ هم بدتر است.

ادامه

اختلاف طبقاتی, اقتصادی, ایران, تحلیل, حقوق بشر, عدالت اجتماعی, فقر, کارگری

مرگ دلخراش دو معدنچیِ «دره زنجیر» و «فراز کوه»/ کشته و زخمی‌شدن دو کارگر بر اثر ریزش دیوار

منابع کارگری در استان یزد از کشته شدن دو کارگر در یک روز در معادن سرب و روی «دره زنجیر» شهرستان تفت و معدن فلدسپات فراز کوه در شهرستان میبد به صورت جدگانه خبر دادند.

 

منابع کارگری در یزد به خبرنگار ایلنا گفتند: این دوحادثه دوشنبه شب (۲۴ مرداد ماه) برای دو کارگر معدن سرب و روی «دره زنجیر شهرستان تفت و معدن فلدسپاپ «فراز کوه» در شهرستان میبد به صورت جداگانه در فاصله چند ساعت در یک روز اتفاق افتاد.

 

آنها در تشریح این دو حادثه گفتند: حادثه اول که در معدن سرب و روی دره زنجیر واقع در ابتدای جاده روستای ده‌بالا تفت رخ داد، یک کارگر ۳۶ساله بدنبال ریزش آوار تونل دچار حادثه شد که گروه‌های امدادی بعد از انجام عملیات سه‌ساعته آواربرداری پیکر بی‌جان وی را از زیر آوار خاک و سنگ خارج کردند.

 

آنها افزودند: در حادثه دیگری که شامگاه همان روز حوالی ساعت ۱۹ در معدن فلدسپات فراز کوه واقع در پنج کیلومتری دهستان «درین» میبد رخ داد یک کارگر راننده لودر حین انجام کار خاکبرداری معدن بر اثر واژگونی لودر دچار حادثه شد و تلاش امدادگران برای نجات وی بی‌نتیجه باقی ماند.

 

به گفته آنها؛ هر چند مسئولان و کارشناسان وعده پیگیری علت مرگ این دو کارگر معدن را داده‌اند اما با توجه به سوابق گذشته ما کارگران معادن از نتایج پیگیری حوادثی که در گذشته برای کارگران معادن رخ داده هنوز بی‌خبریم.

 

کشته و زخمی شدن دوکارگر بر اثر ریزش دیوار

 

ریزش بخشی از دیوار بلوکی یک محل گودبرداری شده در روستای «پاپی خالدار» خرم آباد منجر به فوت یک کارگر و مصدومیت شدید کارگر دیگر شد.

 

روز گذشته (۲۶مرداد)، بخشی از دیوار بلوکی یک محل گودبرداری شده در روستای «پاپی خالدار» واقع در بخش مرکزی شهرستان خرم‌آباد فروریخت. در این حادثه، یک کارگر ۱۵ساله نوجوان جان خود را از دست داد و کارگر دیگر نیز به شدت مجروح شد.

 

«علی مهرزاد صفدری» رییس اورژانس لرستان با تایید این خبر گفت: دو کارگری که در این حادثه دچار حادثه شده‌اند از اهالی روستای »پاپی خالدار» از روستاهای بخش مرکزی شهرستان خرم آباد هستند.

 

وی اضافه کرد: تنها کارگر مصدوم این حادثه توسط اورژانس به بیمارستان شهدای عشایر خرم آباد منتقل شد و هم‌اکنون تحت مراقبت پزشکی است.

قراردادهای موقت و سفید امضا لکه سیاهی بر پیشانی رژیم ولایی

داوود عسگری قائم مقام دبیر اجرایی تشکیلات حکومتی خانه کارگر شهرستان ری گفت: انتظار و مطالبه اصلی ما از وزیر کار، تامین امنیت شغلی کارگران وافزایش حقوق و رفاه کارگران و بازنشستگان است.

ادامه

اختلاف طبقاتی, ایران, بازنشستگان, تحلیل, حقوق بشر, خبر, کارگری

کارگران بازنشسته با حداقل دریافتی فقط زنده‌اند اما زندگی نمی‌کنند

رئیس هیات مدیره کانون بازنشستگان تامین اجتماعی شهرستان ری می‌گوید: دائمی شدن همسان‌سازی حقوق بازنشستگان و تامین اعتبارات لازم حداقل انتظار جامعه بازنشستگی از دولت و مجلس است.

ادامه

اختلاف طبقاتی, ایران, بازنشستگان, تحلیل, حقوق بشر, کارگری

نگاه اقتصادی مدیران سیستم درمان به پرستاران و مردم و مرگ ۱۳۰ پرستار در دوران کرونا

از ابتدای شیوع ویروس کرونا در ایران تا امروز، ۱۳۰ پرستار در راه رسالت خویش جان خود را از دست داده‌اند. اگرچه خطرات متعددی آنها را تهدید می‌کند اما همچنان به مبارزه خود با کرونا ادامه می‌دهند.

ادامه

اختلاف طبقاتی, ایران, پرستاری, تحلیل, حقوق بشر, کارگری

تمام تشکل‌های کارگری یکصدا بر حذف پیمانکاران تاکید دارند

محسن باقری گفت: در دولت گذشته متاسفانه هر روز شاهد گسترش پیمانکاری‌ها بودیم به‌طوریکه کانون هماهنگی شورای اسلامی کار تهران و سایر تشکل‌های عالی کشوری طی سه سال اخیر یکصدا می‌گفتند که پیمانکاران از بازار کار باید حذف شوند.

ادامه

اختلاف طبقاتی, ایران, تحلیل, حقوق بشر, کارگری