با‌ توجه به‌ نتایج آرای۱۴ ایالت؛ «جو بایدن» پیروز انتخابات درون‌حزبی دموکرات‌ها در «سه‌شنبه بزرگ» شد

نتایج کلی به دست‌آمده از انتخابات درون حزبی دموکرات‌ها در روز موسوم به «سه‌شنبه بزرگ» حاکی از آن است که «جو بایدن» معاون رئیس‌جمهور سابق آمریکا با کسب ۴۷ درصد آراء و ۵۶۶ موکل انتخاباتی موفق به پیروزی در این انتخابات شده است.

ادامه »

امریکا, امریکای شمالی, جهان, خبر

گاردین؛ آمریکایی‌ها از عدم آمادگی سیستم بهداشتی آمریکا برای مقابله با کرونا نگرانند

ترس و نگرانی از ویروس کرونا در آمریکا به شکلی جدی خود را نشان داده‌ است. بازارهای بورس این کشور به طور گسترده‌ای با نوسان‌های قیمتی روبرو هستند. مغازه‌ها از مواد شوینده و ضد عفونی کننده دست‌ها خالی شده‌اند و خیابان‌های محله‌های چینی‌ها تقریبا خالی است.

ادامه »

امریکا, امریکای شمالی, جهان, خبر

توطئه (کودتای) دمکرات‌ها برای به شکست کشاندن سندرز

در پی افزایش محبوبیت برنی سندرز ، کاندیدای حزب دمکرات برای انتخابات دوره آتی ریاست جمهوری آمریکا، که خواهان برخی تغییرات پایه‌ای به سود طبقات و اقشار کم در آمد جامعه است، تبلیغات و اقدام های فراوانی نه تنها از سوی جمهوری خواهان بلکه حتی از سوی هم حزبی‌های او در حزب دمکرات صورت می‌گیرد.

ادامه »

امریکا, امریکای شمالی, انتخابات, جهان, سیاسی

لوموند: ترامپ در شطرنج مذاکره با ایران، تبحر کافی ندارد

روزنامه فراسوی لوموند در گزارشی با اشاره به افزایش تنش‌های سیاسی میان ایران و امریکا، اعلام کرد که ترامپ در شطرنج مذاکره با ایران، تبحر کافی ندارد.

 

در گزارش این روزنامه فرانسوی آمده است:  دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا که خود را سلطان مذاکرات می‌داند، به دام مذاکره با ایران افتاده است.

 

ترامپ در منطقه خلیج فارس در موقعیتی گرفتار شده که هرگز دوست نداشت در آن باشد او در ماجرای حمله به تاسیسات نفتی عربستان سعودی، تحقیر شد چرا که نتوانست هیچ پاسخ مناسبی به آن دهد.

 

ترامپ گلف زیاد بازی می‌کند اما در شطرنج مذاکره با ایران تبحری ندارد.

 

در حال حاضر خطر انفجار منطقه‌ ای وجود دارد و در اینجا هم مانند آسیا و اروپا  مساله اصلی اعتبار آمریکا نزد متحدانش است. در این اوضاع آشفته رئیس جمهوری آمریکا  با روند استیضاح تهدید می‌شود و این خود یکی از عوامل بی‌اعتباری او  است.

 

بیشتر کشمکش های منطقه در رابطه با جنگ یمن است.

 

محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی و  مرد قدرتمند ریاض از چهار سال پیش چندین تن بمب بر سر یمن انداخته است تا با نفوذ ایران در آنجا مقابله کند. این جنگ تاکنون صد هزار کشته برجای گذاشته است و یک تراژدی انسانی بی‌پایان به وجود آورده است. اما ترامپ از بن سلمان تقدیر و حمایت می کند. حتی زمانی که ولیعهد سعودی از سوی سازمان اطلاعات مرکزی ” سیا”  متهم شد که فرمان قتل جمال خاشقچی خبرنگار سعودی ساکن آمریکا را صادر کرده است، ترامپ همچنان از وی حمایت کرد.

 

این موضوع ساده‌ای نیست که جهانیان چشم خود را روی آن ببندند و به سادگی از آن بگذرند.

 

این بخشی از سیاست دونالد ترامپ در رابطه با ایران است. نقطه اوج این سیاست تصمیم دونالد ترامپ در ماه مه سال ۲۰۱۸ برای خروج یک جانبه از توافق هسته‌ای وین بود. با این توافق که در ماه ژوئیه سال ۲۰۱۵ در وین امضا شده بود در برابر لغو تحریم‌های بین‌المللی اعمال شده  علیه ایران به دلیل نقض تعهدات بین‌المللی این کشور , برنامه هسته‌ای ایران به طور موقت تحت نظارت بین‌المللی درآمد.

 

او تصمیم گرفت هر آنچه را که رئیس جمهوری سابق آمریکا به دست آورده بود برهم زند و به این ترتیب ترامپ  به بهانه به دست آوردن توافق بهتر  در توافق وین خرابکاری کرد.

 

وی برای آن که جمهوری اسلامی ایران را به پای میز مذاکره بکشاند  علیه این کشور که به چارچوب توافق وین پایبند بود، تحریم های اقتصادی بی‌سابقه اعمال کرد. ترامپ پای خود را از اعمال تحریم‌ها علیه ایران فراتر نهاد و از فروش نفت ایران سنگ اندازی و کارشکنی کرد.

 

ترامپ معتقد است، راهبرد فشار حداکثری وی، ایران را به مذاکره دوباره وادار خواهد کرد. اما ایرانی ها تکرار می‌کنند که بدون لغو دست کم بخشی از تحریم‌های آمریکایی هیچ مذاکره‌ای در کار نخواهد بود. ایرانی‌ها بارها هشدار داده اند، اگر ما نمی‌توانیم نفت خود را صادر کنیم دیگران نیز نخواهند توانست چنین کنند.

 

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا از زمانی که پای در کاخ سفید گذاشت، سیاست تغییر و خروج از قوانین را کلید زده است؛ از حذف اعضای کابینه و دولتمردان تا لغو پیمان‌های دولت‌های سابق و نقض قوانین بین‌المللی و تعهدات آمریکا.

 

وی با گسترش دامنه این رویکرد، تقابل با بسیاری از کشورها از جمله متحدان واشنگتن در اتحادیه اروپا را دو چندان کرده است.

 

خروج از معاهده‌های آب‌وهوایی پاریس، برجام، توافق موشک‌های هسته‌ای میان برد، آسیا – پاسیفیک (تی ‌پی ‌پی)، پیمان جهانی سازمان ملل برای بهبود مهاجران و پناهندگان، تعلیق عضویت آمریکا در شورای حقوق بشر سازمان ملل و سازمان علمی و فرهنگی یونسکو، توقف کمک‌های داوطلبانه به برخی نهادهای سازمان ملل، به رسمیت شناختن حاکمیت اسراییل بر جولان اشغالی سوریه و بیت‌المقدس برخلاف قطعنامه‌های صریح شورای امنیت، افزایش تعرفه‌های تجاری با اعضای اتحادیه اروپا، چین و … به بهانه ناعادلانه تجارت دوسویه از جمله اقدامات ترامپ بوده که خشم جامعه جهانی را در پی داشته است.

 

توجیه دولت ترامپ از این سیاست‌ها، تحقق دکترین «نخست آمریکا» بوده اما به گفته رسانه‌های منتقد کاخ سفید در اروپا، این رویکرد چیزی جز سرشکستگی بیشتر در جهان و تمسخر واشنگتن در پی نداشته است.

 

چالش‌های متعددی که ترامپ از زمان روی کار آمدن در کاخ سفید با جامعه جهانی و مناسبات این کشور با اتحادیه اروپا ایجاد کرده، سبب شده تا رهبران قاره سبز بدنبال راهکاریی برای برون رفت از این چالش ها باشد.

 

به اعتقاد تحلیلگران، اروپا اکنون بر سر دو راهی «وابستگی» یا «استقلال» از آمریکا قرار دارد.

 

مقام‌های اروپایی تاکنون واکنش‌های مختلفی به سیاست‌های یکجانبه‌گرایانه ترامپ داشته‌اند؛ از جمله «ژان کلود یونکر» رئیس کمیسیون اروپا تصریح کرده، «زمان آن فرارسیده تا اتحادیه اروپا، رهبری بین‌المللی‌اش را نشان داده و وابستگی‌ به آمریکا را پایان دهد… واشنگتن قدرت خود را به عنوان یک بازیگر بین‌المللی از دست داده و در بلندمدت نیز نفوذش را از دست خواهد داد.»

ایرنا

رأی الیوم : آیا ترامپ و جانسون در آستانه برکناری از قدرت هستند ؟

روزنامه “رأی الیوم” در شماره امروز (جمعه) با اشاره به تحولات شکل گرفته پیرامون «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا ، احتمال برکناری او را از قدرت مورد بحث و بررسی قرار داد.

ادامه »

اسراییل, اکراین, امریکا, انگلستان, خاورمیانه

هاآرتص: اتحاد آمریکایی-عربی ضد ایران به‌شدت ضعیف شده و ترامپ مقصر آن است

یک روزنامه اسرائیلی با اذعان به ضعیف شدن اتحاد کشورهای عربی منطقه ضد ایران، نوشت سیاست واشنگتن در قبال ایران به بن‌بست رسیده و سعودی‌ها نیز از تقابل نظامی با تهران هراس دارند.

ادامه »

اتحادیه اروپا, اسراییل, امارات, امریکا, امریکای شمالی, ایران, جهان, خاورمیانه, عربستان سعودی, فرانسه, مصر