قیام حزب کارگر انگلیس علیه نظام آپارتاید اسرائیل

اعضای حزب کارگر انگلیس در نشست سالانه خود، با تصویب بیانیه‌ای خواهان به رسمیت شناخته شدن کشور فلسطین و تحریم اسرائیل به دلیل سیاست های آپارتایدی آن شدند. این حزب از همه سندیکاهای کارگری در سراسر اروپا خواست آنها نیز در حمایت از مردم فلسطین، اقدام مشابهی را انجام دهند.

 

ایران؛ به گزارش سایت روزنامه «ایندیپندنت» چاپ لندن، اعضای حزب کارگر انگلیس در این بیانیه خواهان توقف شهرک‌سازی‌ها و لغو برنامه‌های اسرائیلی برای الحاق سرزمین های فلسطینی شده و بر پایان محاصره غزه و اشغال کرانه غربی تاکید کردند. حزب کارگر در بیانیه خود به گزارش های گروه های حقوق بشری نیز اشاره و تاکید کرده: «این گزارش ها به صراحت سیاست های اعمال شده از سوی اسرائیل را اقداماتی در چارچوب جنایت آپارتاید توصیف کرده اند.» آنان بر همین اساس خواهان اعمال تحریم هایی علیه اسرائیل شده و گفته اند تنها با این روش است که می توان مانع اقدامات آپارتایدی تل آویو در تخریب کرانه باختری شد و آن را مجبور کرد، به حقوق فلسطینیان مطابق با آنچه که در حقوق بین‌المللی قید شده است، احترام بگذارد. آنان در این مصوبه از تحقیقات دادگاه لاهه درباره جنایات اسرائیل استقبال کرده و از تمامی سندیکاهای کارگری در اروپا و سراسر دنیا خواسته به کمپین بین‌المللی توقف الحاق اراضی فلسطینی و پایان دادن به نظام آپارتاید اسرائیل بپیوندند. علاوه بر این از دولت انگلیس خواسته اند به فروش تسلیحات به اسرائیل پایان دهد.

 

استقبال فلسطینیان

 

در پی تصویب این لایحه در نشست سالانه حزب کارگر انگلیس، محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین به آن واکنش نشان داد و از این تصمیم استقبال کرد. به گزارش ایسنا، به نقل از سایت صدی البلد، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین گفت: «این تصمیم حاوی این پیام به دولت اسرائیل است که جهان دیگر تداوم این اشغالگری را نمی‌پذیرد و در حال برداشتن گام‌هایی برای محاصره این اشغالگر، عزل و مجازات اوست.» به نوشته «میدل ایست آی»، کمپین همبستگی فلسطین در انگلیس نیز از «حرکت تاریخی حزب کارگر در تاکید بر حقوق مردم فلسطین و اذعان آن به نظام آپارتایدی اسرائیل» استقبال کرد و خواهان اعمال تحریم علیه تل آویو شد. همچنین «حسام زملط»، نماینده تشکیلات خودگردان فلسطین در انگلیس که پیش تر نیز در امریکا همین سمت را داشت، در پستی در صفحه شخصی فیس بوک خود نوشت: «این یک پیروزی برای شهدای ما، زندانیان و مجروحان ما، نبرد مردم فوق العاده ما و همین طور پیروزی ارزش ها و اخلاقیات بین‌المللی است.»

 

رای حزب کارگر به این بیانیه درست در شبی رخ داد که «لوئیز المن» نماینده یهودی حزب که نزدیک به دو سال قبل در اعتراض به مواضع ضد اسرائیلی کوربین استعفا داده بود، به حزب بازگشت اما این رای بار دیگر موجب سرخوردگی او شد.

 

 

موضعی فراتر از رهبران

 

تصویب این بیانیه در حالی در نشست سالانه حزب کارگر انجام شد که «کی یر استارمر» که حدود ۱۸ ماه قبل ریاست حزب را از «جرمی کوربین» تحویل گرفت، اعلام کرده بود که مانند کوربین نخواهد بود و از حمایت از فلسطین فاصله خواهد گرفت. به نوشته «میدل ایست آی» استارمر در آن زمان یکی از کسانی بود که اعتراض های تند و شدیداللحنی به «جرمی کوربین» داشت و وی را متهم می کرد که با سیاستی که در پیش گرفته است، باعث ترویج یهودی ستیزی در جامعه انگلیس شده است. اما اکنون رای بیش از دوسوم نمایندگان حزب به بیانیه ضد اسرائیلی، نشان داد که حزب کارگر انگلیس حتی اگر رهبری آن اعتقادی به حمایت از فلسطین نداشته باشد، همچنان طرفدار حمایت از حقوق فلسطینیان است و خواهان پایان دادن به حمایت دولت لندن از تل آویو است زیرا از نظر آنان حمایت از تل آویو معادل مشارکت با آن در اشغال سرزمین فلسطین است. این رای همچنین یک پیروزی برای «جرمی کوربین» محسوب می شود. زیرا نه تنها تاکید می کند بیش از دو سوم اعضای حزب کارگر معتقد به حمایت از مردم فلسطین هستند که همچنین حامل این پیام برای استارمر است که از سیاست های حمایتی او از اسرائیل ناراضی هستند.

 

این نارضایتی پیش تر نیز جسته و گریخته از زبان برخی از اعضای بویژه مسلمان حزب شنیده شده بود که می گفتند استارمر حزب را تبدیل به محیطی ضد حامیان حقوق فلسطینیان کرده است. حتی کار به آنجا رسیده بود که شماری از فلسطینیان نامدار چندین نامه خطاب به استارمر نوشته بودند اما او حاضر نشده بود هیچ پاسخی به آنان دهد که این اقدام باعث اعتراض هایی شده بود. در همین ارتباط عطاالله سعید، رئیس سابق انجمن اعراب انگلیس در ماه مه به ایندیپندنت گفته بود: «نادیده گرفتن نامه های اعضای برجسته فلسطینی توسط استارمر و خودداری اواز دیدار با آنان، حاوی این پیام او به فلسطینیان است که من به شما و مسائل شما اهمیتی نمی دهم.»

شهروندان اسرائیل نیز باید نقشی در برچیدن اشغال استعماری فلسطین به عهده بگیرند

دکتر عوفر کسیف، عضو کنست (پارلمان اسرائیل) دربارهٔ بمباران دردناک اخیر مردم فلسطین از سوی دولت پیشین- دولت نتانیاهو- و اینکه چرا او در مقام سیاست‌مداری یهودی از مبارزه برای آزادی فلسطین حمایت می‌کند با نشریۀ لیبراسیون گفتگو کرده است.

ادامه

استعمار, استونی, ایران, تبعیض‌نژادی, تروریسم, جهان, حقوق بشر, خاورمیانه, فلسطین

حقیقت و الگوی کوبا پیروز خواهد شد!

حقوق بشر، آزادی، دموکراسی، فرهنگ و عزت بشری، مفاهیمی هستند که ما آن‌ها را از آنِ خود می‌دانیم.   هر اندازه که مردم کوبا مخالفتشان با عقب‌نشینی در برابر دشمنی و تنگ‌تر محاصره را قاطعانه‌تر نشان می‌دهند، حمله‌‌های دشمنان‌مان خشن‌تر و بی‌شرمانه‌تر می‌شوند. آن‌ها به‌طرزی باورنکردنی با شعار دفاع از محروم‌ترین افراد جامعه، به‌ویژه سیاه

ادامه

اپارتایت, استعمار, افریقا, امپریالیسم, امریکا, امریکای لاتین, جهان, حقوق بشر, دیدگاه, سوسیالیسم, فرهنگ, کارگری, کوبا, نئولیبرالیسم