بیانیه مشترک به‌مناسبت سالگرد جان‌باختگان زندانیان سیاسی در سال ۱۳۶۷

مبارزه برای حقیقت، ادامه می یابد زیرا باید کار را از داوری تاریخی، به داوری حقوقی نیز رساند. بدون تشکیل دادگاه صالحه برای رسیدگی به موارد نقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی، هرگونه سخن گفتن از جامعه‌ی مدنی، حقوق بشر و حکومت قانون در ایران بی معنی است. تنها تضمین نهادینه شدن این ارزش ها، رسیدگی حقوقی و

ادامه »

امریکا, ایران, جهان, حقوق بشر, سیاسی, کارزار, یادنامه

حزب کمونیست ایران و جنبش کارگری – سندیکایی ایران

صد سال از بنیادگذاری حزب کمونیست ایران گذشت. حزب کمونیست ایران طی دوران زندگی و مبارزه خود عرصه‌های گوناگون جامعه عقب ‌نگه داشته‌ شده ما را مستقیم و غیرمستقیم تحت تأثیر قرار داد و از این رهگذر خدماتی پرارزش و تاریخی به‌یادگار گذاشته است.

ادامه »

اروپا, امریکا, انگلستان, ایران, تاریخ, دهقانی, دیدگاه, سرمایه‌داری, سوسیالیسم, کارگری, کمونیسم, یادنامه

شی جین پینگ در نود و نهمین سالگرد برقراری حزب کمونیست چین، از چگونگی احساسات و مسوولیت‌پذیری اعضای حزب می‌گوید

نخستین روز از ماه ژوییه سال ۲۰۲۰ میلادی، برابر با نود و نهمین سالگرد برقراری حزب کمونیست چین است.

 

به گزارش رادیو بین‌المللی چین؛ از اوایل برقراری حزب کمونیست چین که تنها بیش از ۵۰ عضو داشت، تا اکنون که به نخستین حزب بزرگ حاکم در جهان تبدیل شود، حزب کمونیست چین چگونه خود را از شکاف ها و شکست‌ها یکی پس از دیگر بیرون آورد و به پیشرفت رسید؟ امروز به بیانات شی جین پینگ، رهبر حزب کمونیست چین گوش می دهیم تا با عزم راسخ، وظایف، احساسات و مسوولیت‌پذیری اعضای این حزب آشنا شویم.

 

«این جا محلی‌ست که برای نخستین بار آرمان حزب کمونیست چین بال پرواز گرفت. حزب ما در همین جا پایه گذاری شد و از همین جا رو به جلو حرکت کرد تا به حاکمیت سراسری برسد، این جا ریشه و منشاء حزب کمونیست چین است.»

 

روز ۳۱ اکتبر سال ۲۰۱۷، شی جین پینگ همراه با اعضای دوره جدید دفتر سیاسی کمیته مرکزی حزب کمونیست چین به طور اختصاصی عازم شهر «جیا شینگ» استان جه جیانگ شدند تا از محل یادبود نخستین کنگره ملی حزب کمونیست چین و «قایق سرخ» در شهر جیا شینگ دیدن کنند. آنان تاریخ برقراری حزب و سوگند پیوستن به حزب را مرور کردند که نشانگر اعتقادات سیاسی محکم گروه جدید رهبری حزب کمونیست چین است.

 

«آیا سیاست‌های تنظیم شده کمیته مرکزی حزب کمونیست چین خوب است یا خیر، باید ببینیم که آیا عموم مردم گریه می‌کنند یا می‌خندند» – در سال ۲۰۱۵، شی جین پینگ هنگام بازدید از روستای «هوا مائو» استان گوئی جوئو برای بررسی امور فقرزدایی محلی، این سخنان را بیان کرد.

 

از زمان برگزاری هجدهمین کنگره ملی حزب کمونیست چین تا کنون، ردپای شی جین پینگ برای بررسی و بازدید از صحنه‌های مقدم مبارزه با فقر تقریبا در کل نقشه چین به جای مانده است. رهبر چین از نزدیک از مناطقی که دچار فقر ریشه ای بودند، دیدن کرده است.

 

وی برای شش سال متوالی، اجلاس فقرزدایی و غلبه بر مشکلات در این راستا را برگزار کرد؛ برای شش سال متوالی، در پیام تبریک سال نو، بر امر فقرزدایی تاکید کرد؛ و همچنین برای هشت سال متوالی، همراه با نمایندگان مجلس ملی نمایندگان خلق چین و اعضای کنفرانس مشورت سیاسی خلق چین درباره تنظیم سیاست‌های کمک به فقرزدایی مشورت کرد که به نوبت طرح‌ها و آماده سازی های راهبردی از جمله «فقرزدایی دقیق و هدفمند» را مطرح کرده است.

 

تحقق رهایی همه فقرای روستایی از فقر طبق استاندارد کنونی ملی چین در سال ۲۰۲۰، از تعهدات جدی حزب کمونیست چین به مردم سراسر کشور است. با وجود آسیب ها و ضررهای بسیار به اقتصاد ناشی از شیوع کووید-۱۹، شی جین پینگ همواره تاکید دارد که این هدف باید به موقع محقق شود و هیچ راهی برای فرار و کوتاه آمدن از آن وجود ندارد.

 

در سال ۲۰۲۰، روایت های چین در راستای مقابله با شیوع کووید-۱۹ نشان می دهد که ایده‌ال حزب کمونیست چین مبنی بر «اولویت مردم» به خوبی حفظ شده است. به منظور رویارویی با شیوع کووید-۱۹، حزب کمونیست چین ابتدا به طور آشکار مطرح کرد که حفاظت از امنیت جانی و سلامت عموم مردم باید در اولویت قرار گیرد. شی جین پینگ تشریح کرد: «اولویت مردم و اولویت نجات جان مردم مطرح است. تا حد امکان و با هر گونه هزینه، باید از امنیت جانی و سلامت عموم مردم حفاظت کنیم.»

 

علاوه بر این، به منظور حاکمیت خوب بر کشور باید ابتدا به خوبی حزب کمونیست چین را مدیریت کرد و همچنان امور حزبی باید به طور سختگیرانه اجرایی شده و مورد بازرسی جدی قرار گیرد. از زمان برگزاری هجدهمین کنگره ملی حزب کمونیست چین تا کنون، عزم و اعتماد شی جین پینگ بر مدیریت سختگیرانه بر حزب کمونیست چین و مقابله قدرتمند با فساد، کشورهای خارجی را تحت تاثیر عمیقی قرار داده است. طی سال‌های گذشته، تعداد زیادی از مقامات سطوح مختلف چین در نبرد مقابله با فساد بازداشت شده اند که گاه و بیگاه اخباری در این باره منتشر می شود. شی جین پینگ به همه مقامات عضو حزب کمونیست هشدار داده است: «عموم مردم از پدیده‌های فساد نفرت دارند و فساد بزرگ ترین تهدید رو به روی حزب کمونیست چین است. تنها با پایداری در مسیر مقابله با فساد، ریشه‌کن کردن فساد و حفظ پاکدامنی و درستکاری دولت و مقامات دولتی، می توانیم فراتر از سرعت تاریخ گام برداریم و امنیت و رونق بلند مدت حزب و ملت چین را حفظ کنیم.»

رژه پیروزی در مسکو با شرکت نظامیان ۱۴ کشور برگزار شد

رژه هفتاد و پنجمین سالگرد پیروزی شوروی در جنگ دوم جهانی که به دلیل شیوع بیماری کرونا به تعویق افتاده بود امروز چهارشنبه در میدان سرخ مسکو با شرکت واحدهای مسلح روسیه و ۱۳ کشور دیگر برگزار شد.

ادامه »

اتحاد شوروی, المان, تاریخ, جهان, خبر, روسیه, فاشیسم

روس‌ها یاد میلیون‌ها قربانی شوروی در جنگ دوم جهانی را گرامی داشتند

روسیه همانند بسیاری از جمهوری‌های شوروی سابق امروز در هفتاد و نهمین سالگرد آغاز حمله ارتش آلمان نازی به این کشور یاد حدود ۲۷ میلیون نفر از اتباع شوروی کشته شده در جنگ دوم جهانی را گرامی داشت.

ادامه »

اتحاد شوروی, اکراین, المان, بلاروس, تاریخ, خبر, لهستان, یادنامه

سوگواری بر گرد تابوت زرین جورج فلوید

صد‌ها تن از جمله شخصیت‌های نامدار آمریکایی در مینیاپولیس، بر گرد تابوت زرین جورج فلوید حاضر شدند تا ضمن سوگواری برای وی، صدای اعتراض خود را نسبت به پایمال شدن حقوق سیاهان و اقلیّت‌های قومی آمریکا به گوش جهانیان برسانند.   به گزارش اقتصاد۲۴؛ آل شارپتون، روحانی مسیحی و کنشگر سیاهپوست در این مراسم اعلام

ادامه »

امریکا, امریکای شمالی, تبعیض‌نژادی, جهان, حقوق بشر, گزارش, یادنامه